Retete de diversificare pentru bebelusi

Retete de diversificare pentru bebelusi | Autor: MamiciDe2007

Link direct la acest mesaj

Dragi mamici de dulceturi si papanasi, va invit aici sa facem schimb de retete inedite pentru bebici.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns betty78 spune:

Dupa ce 2 zile am incercat sa imi hranesc papanasul cu carnita si am observat ca efectiv refuza mancarea, m-am gantit ca este bine sa incerc sa adaptez pentru el feluri de mancare similare cu ale noastre.
Alegerea a fost un adevarat succes si Mario acum e foarte incantat sa pape carnitza.

1.pulpita de pui nedezosata, cu pielita (protejeaza carnea si nu se arde) la tava cu un cartof, pulpa de la o rosie, marar - 1 fir, oregano si busuioc;

2. pulpita de pui nedezosata, cu pielita, la tava cu un dovlecel mai maricel, un morcovel, pulpa de la o rosie, marar - 2 fire, oregano si busuioc.

Am taiat legumele rondele, am pus in tavita carnea cu legumele si condimentele, exceptand rosia si mararul, am adaugat apa cat sa acopere legumele, le-am acoperit cu staniol (se poate acoperi si cu altceva, mai ales ca parerile sunt impartite in privinta staniolului )si le-am lasat la cuptor pana au scazut, apoi am adaugat rosia (in prealabil am fiert-o pentru cateva minute ca sa o pot decoji mai usor, apoi am scos semintele si am taiat-o cubuletze) si mararul si am lasat sa scada pana nu a mai ramas deloc sos.

Cand a fost gata, am curatat carnea de pielita si de os si am pus-o in blender cu tot cu legume.
Daca a iesit prea gros piureul, am adaugat putina apa plata.

Asa ca, de cand nu i-am mai gatit terciuri si alte mancaruri fara gust, nu imi mai refuza carnita. Mananca mult mai bine si cu mare placere



Betty78deMario-Alexandru 16 aug 2007
pozele noastre
asa creste bebe Mario

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Dragi mamici, vin la voi cu o propunere de moderator: nu credeti ca ar fi mai bine sa scrieti la acelasi subiect si retetele pentru pitici si cele pentru mamici si tatici? Mi se pare ca e mai comod sa fie toate retetele la un loc, mai ales e comod la cautarea unei retete. Iar ca sa fie subiectul si mai eficient, puteti adauga in primul mesaj linkurile spre toate retetele din subiect. Aici promit sa va ajut. Deci ce ziceti, lasam 2 subiecte sau doar 1?

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Balbina, felicitari ptr functia de moderator!

Nana, Andrei Stefan ( 26.09.2007)


Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Betty, e ok denumirea.

Nana, merci de felicitari! Sanatate puiului!

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty78 spune:

Balbina deci continuam aici?

Betty78deMario-Alexandru 16 aug 2007
pozele noastre
asa creste bebe Mario

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Da. O sa le indrum si pe alte mamici sa scrie aici retete pt. bebelusi, sa fie toate in acelasi subiect.

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonicutza spune:

buna fetelor !!!

voi veni si eu cu retete ptr. bebici si in special de tatici si mamici(sotul meu fiind italian gateste numai mancaruri sanatoase,fapt concret e baietelul pe care l-am nascut in dec. cu nici mai mult,nici mai putin de 5 kg. si 54 cm. lungime).

Simo fericita de TOBIA 12.12.2007

http://www.flickr.com/photos/12428784@N05/show/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonicutza spune:

iata si prima mea reteta:

OREZ CU MERE COAPTE (de la 4 luni,bun si ptr. copii cu probleme stomacale)

se pune apa la fiert intr-un ibric,cu o lingurita de zahar.Cand fierbe se pune orezul(cam o mana) si se fierbe bine,pana "infloreste".Se aleg 2 mere mari,se spala,se sterg de apa apoi se pun intr-o tavita la cuptor.Dupa ce s-au copt se scoate miezul dupa care se paseaza cu furculita si se amesteca cu orezul fiert si scrs de apa.

Pofta Buna bebicilor.



Simo fericita de TOBIA 12.12.2007

http://www.flickr.com/photos/12428784@N05/show/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonicutza spune:

BANANE CU LAMAIE (de la 5 luni)

*1-2 banane
*cateva picaturi de lamaie
Puneti apa la fiert, iar cand fierbe dati drmul bananelor inauntru.Lasati-le sa fiarba 5 minute.Amestecati cu cateva picaturi de lamaie.....
E UN DELICIU....

Simo fericita de TOBIA 12.12.2007

http://www.flickr.com/photos/12428784@N05/show/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonicutza spune:

VAL DE PRIMAVARA (dupa 5 luni)
(preparare 15 min.\fierbere 25 min.)

*50 g. mazare
*50 g. morcovi
*50 g. de fasole verde
*5 frunze de macris
*1 frunza de patrunjel
*un cubulet de unt.

Se spala legumele. Se curata morcovul si se taierondele fine. Se taie frunzele de macris. Se desface fasolea verde taindu-se varfurile pastailor. Se fierbe totul in 1/3 l. de apa timp de 25 min. Se lasa putin la racit, sepune in mixer sau blender si se adauga cubuletul de unt.

Pofta Buna ingerasi.

Simo fericita de TOBIA 12.12.2007

http://www.flickr.com/photos/12428784@N05/show/

Mergi la inceput