Torturi si prajituri (6)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

quote:
Originally posted by Hildegard

Criss, poti face varianata diplomat care am facut-o eu sau cum zici tu poti face desigur,cu piscoturi.
Ma mir ca nu este acolo la voi tava cu inel detasabil...eu stiam ca este la tot pasul: la selgros, la metro, la billa,la cora, la carrfour etc.

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)




Pai eu imi fac cumparaturile la Auchan, Real, Kaufland. La Metro sau Selgros nu merg, Billa, Carrfour, Cora nu avem .
Dar varianta cu piscoturile e buna, zic eu.
Acum sambata am facut diplomatul, unul mai mare pentru parinti ca au sarbatorit 34 anu de casnicie si ne-am adunat toata familia la masa. Moaaama ce succes am avut cu tortul...
Si am mai facut unul mic, pentru Alex si l-am montat intr-un castron. Arata foarte bine, Alex a fost incantat si ma gandesc sa-i fac tot in castron, iese forma de cupola si eventual sa-l ornez ca pe o minge de fotbal.

Criss si Alex (11.05.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

PANCAKES CU NUCA


2 oua se bat bine la robotul de bucatarie (sau cu mixerul) impreuna cu 1 lingura de zahar tos si putina sare (cam 1 virf de cutit). Se adauga 50 g unt topit, 250 ml lapte gras, 200 g faina alba, 2 lingurite de praf de copt, 1 lingurita de zahar vanilat, 3 linguri de nuca macinata si se omogenizeaza bine pina se obtine o "crema" destul de groasa, care se da pentru 15' la frigider sa se odihneasca.

Cu un polonic micut se ia din compozitie (ca. 80-100ml) si se toarna intr-o tigaie bine incinsa si unsa cu putina margarina, dindu-i clatitei o forma de cerc cu un diametru de 12-15 cm.
Pe unele am pus topping de cioclata si cu feliute de babane pe altele am pus miere si nuci

http://veronicascakes.blogspot.com/



BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

veronica, clatitutele cu nuca arata super dar eu am lesinat de pofta cand am vazut rulada din piept de pui abia astept sa o fac si eu...multam de reteta

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Criss, eu tava rotunda cu inel detasabil de la un mag. Kaufland am luat-o.
Vreau sa fac un tort cu caramel si mascarpone...un blat cu praf de budinca de caramel, crema de mascarpone cu bucatele de Primola cu caramel si glazura de caramel. Si, fireste, ceva frisca pe langa glazura. Ajung iar la factorul TIMP si imi dau seama ca n-o sa pot face niscaiva flori pentru ornat... o sa ma oftic, insa asta e.
Am reusit sa tin si post 2 zile...greu e inceputul la fel ca in diete.


Lyly si Alec 30 mai 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Lyly suna bine compozitia aia de tort de care zici,ia sa faci ca sa-mi spui cantitatile ca poate fac si eu!
Tortul meu a iesit foooarte bun la gust,mai putin blatul,pe care l-am facut din biscuiti sfaramati cu unt dar cred ca untul nu era foarte proaspat ca avea asa un usor gust de vechi!oricum s-a mancat deja fara ca eu sa-mi aduc aportuldoar ce-am gustat sa vad cum a iesit!

"La vita e bella"
De mancare
Iarna pe ulita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anasia spune:

veronica, , am facut pancake cu finetti , gem si iaurt, sunt absolut mortale si pentru silueta la fel;
lyly, astept si eu reteta de tort, o s-o incerc si eu; of, cu florile, n-am inceput nici eu, am luat de pe net niste modele de flori, dar daca nu reusesc sa fac un trandafir cum trebuie, restul nici nu se pune problema;
valentinag, am observat ca desi untul este in perioada de valabilitate, capata un miros spre ranced daca se pastreaza mai mult in frigi; bine ca a iesit bun tortul;

anasia si Alessia Anca(14.08.2006)
o sansa pentru Sosonica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Trandafiri facuti aseara si azi pentru un tort pe vineri la bunica mea care implinetste 81 ani:

http://www.veronicascakes.blogspot.com/


BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Hildegard, sa-ti traiasca bunica! Frumosi trandafiri, sidefati
Valentinaq, scriu reteta dupa ce fac tortul, ca sa fie testat de mine intai, sa nu ma injurati daca nu iese klumea
anasia, si eu am constatat acelasi lucru la unt pastrat in frigider, aflat in termen, si totusi cu gust de ranced


Lyly si Alec 30 mai 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Votati-l pe Brancusi!!! http://www.saatchi-gallery.co.uk/artvote/

Lyly si Alec 30 mai 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

quote:
Originally posted by LYLY809

Votati-l pe Brancusi!!! http://www.saatchi-gallery.co.uk/artvote/

Lyly si Alec 30 mai 2006




Stiu ca sunt off topic, dat nu m-am putut abtine...e pe locul 20 din 500...

Lyly si Alec 30 mai 2006

Mergi la inceput