Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (20)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

quote:
Originally posted by bubu05
Am facut profiterolul, f. bun! N-am avut inghetata sa pun deasupra, cred ca mergea mai bine, dar a mers si-asa.



Daca as avea si eu acum macar cateva gogosele de alea mai mult ca sigur ca ar merge si fara inghetata.
Chiar asa...niste eclere n-am mai mancat de mult. Hmmm...

Amira, Robert si mami Miha

Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...Cand viata iti ofera un pic de sare fa-ti o Margarita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Oana, eu demult m-am convins ca prajiturile si cremele facute in casa sint mult mai bune (si mai sanatoase) decit cele de la plic. Foarte bine arata gogoselele. Si eu am avut treaba cu aluat de eclere in we asta, doar ca am facut lady's fingers, ca am avut musafiri simbata. Uitasem ce buna e prajitura asta..

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyna24 spune:

Uitati cam ce am bucatarit eu zilele astea!
Desi nu arata chiar minunta, au fost super la gust!
http://community.webshots.com/album/562307420iCuhlQ?start=12- dela ultimele pozici din pagina incolo

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=4a6d3bdb13f907e3635902&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=email" target="_blank">SARBATORI

DAVID
Alyna si David (22 Aprilie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miniuta spune:

alyna, am murit (de pofta) vazand albumul tau cu mancaruri. poti sa imi spui te rog si mie din ce ai facut inimioarele si trandafirul? (e o pasta alba dar habar nu am din ce ar putea fi facuta). si literele din ce le-ai facut? ma tot gandesc sa ma apuc si eu de experimente cu pasta de zahar sau mai stiu eu ce, ceva de modelat, in tot cazul. multumesc mult.



mamica lui david(21.05.2007)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Oho, fetelor, prajituriti nu gluma. Am vazut o gramada de bunatati, am notat si reteta.

Eu weekend-ul asta am facut o praji cu foaie de napolitana (imi ramasesera 2 foi de la Craciun, dar nu m-am abtinut si am incercat o reteta pe care am cules-o demult (nici nu mai stiu de pe unde) si tot am vrut s-o fac, dar abia acum am reusit. O scriu, poate sunt amatoare.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/2254438333/in/set-72157600636179296/" target="_blank">Tarte crocante
2-3 batoane de ciocolata cu umplutura caramel (gen Mars) aprox. 200 de gr.
4 lg. frisca
100 gr. fulgi de porumb
75 gr. visine din dulceata scurse de sirop
Batoanele se taie bucati si se topesc la bain-marie. Se adauga frisca si se omogenizeaza, apoi se pun fulgii si visinele. Se amesteca bine, dar usor pentru a nu zdrobi fulgii. Se toarna in forme cu folie si se dau la frigider pana se intaresc.

Observatii personale: eu am luat 2 Mars max, a cate 74 de gr., deci in total aprox. 150 de gr, asa ca am adaptat si restul cantitatilor, anume: 3 lg. frisca, 75 gr. fulgi, 50-60 gr. visine (cam 3 lingurite pline). Am pus si 2 linguri de cacao, pentru ca mie imi place mai amarui. Din cantitatea asta mi-au iesit 4 tarte cu diametrul de 9 cm. Sunt foarte consistente, asa ca ar merge facute si mai mici, eu asa am formele mici de tarta. Cred ca se poate folosi si Poiana Ciocotoff, sau o ciocolata cu umplutura caramel, dar fara biscuite.



Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Super reteta Alinuta! Se pot folosi si visine congelate,ca dulceata n-am?!Si nici forme mici de tarta,doar una mare.

Amira, Robert si mami Miha

Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...Cand viata iti ofera un pic de sare fa-ti o Margarita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Nati, ai dreptate, sunt mult mai bune cele facute in casa, categoric! Chiar acum savurez niste choix la creme, mai am cateva!

Alynutza, ce bine suna si tartele tale! am notat reteta!

Oana 29+ cu bb Stefan si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Bubu mic
Iubirea mea
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_mihnea spune:

Multi pupici bucatareselor!!

N-am mai trecut de multishor pe aici pentru ca nu mai bucataresc in ultima vreme. Deh, am alte prioritati...

Natalia, multa sanatate si pupici copiilor!

Reteta postata de Alynutza o puteti gasi si www.culinar.ro/forum/continut/Retete-in-imagini/17934/Tarte-crocante-cu-Mars-si-fulgi-de-porumb/" target="_blank">aici, cu poze.

Spor la treaba!

Adriana, 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyna24 spune:

quote:
Originally posted by miniuta

alyna, am murit (de pofta) vazand albumul tau cu mancaruri. poti sa imi spui te rog si mie din ce ai facut inimioarele si trandafirul? (e o pasta alba dar habar nu am din ce ar putea fi facuta). si literele din ce le-ai facut? ma tot gandesc sa ma apuc si eu de experimente cu pasta de zahar sau mai stiu eu ce, ceva de modelat, in tot cazul. multumesc mult.



mamica lui david(21.05.2007)






Miniuta, pai literele sunt facute din pasta de lapte praf cu miere iar formele si trandafirii din gelatina+miere+zahar pudra.
Acum , sincer, nu au iesit cine stie ce ca a fost prima data cand am incercat dar.....mai lucram la asta!
Acum am luat si colorant si sunt curioasa cum ar iesi colorate ca pe astea nu mai am cum sa le colorez!


www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=4a6d3bdb13f907e3635902&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=email" target="_blank">SARBATORI

DAVID
Alyna si David (22 Aprilie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Miha banui ca poti folosi, insa gustul va fi putin diferit. Nu-i obligatoriu sa folosesti forme de tarta, le poti pune in hartie pentru muffins de exemplu. Sau in niste canutze de cafea cu fundul mai lat, doar sa pui folie inainte.
Ce-am observat totusi: e bine sa fie consumate in ziua in care au fost preparate, altfel fulgii se mai inmoaie putin si nu mai sunt asa crocante.

Adriana ce fain ca ai gasit reteta si pe culinar. Eu o am demult, cred ca din Avantaje, dar nu am incercat-o pana acum.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput