Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (20)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

quote:
Originally posted by adi69
Am undeva pozat pas cu pas cum sa faci pasta d zahar din fondant,daca vrei trimit mail,cat despre lectii..cred ca nu ai nevoie,trebuie doar sa insisti putin.



Sigur ca vreau! Daca nu e deranjul prea mare as vrea si reteta de marocana,ca nu stiu ce-i aia.

Amira, Robert si mami Miha

Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...Cand viata iti ofera un pic de sare fa-ti o Margarita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cylyche spune:

salut fetelor!!!
Mai demult am deschis aici "la bucatarie" un topic despre crema pt cremes (cremshnit) ,dar pe mine ma interesa varianta cu amidon .Tin sa va spun ca am gasit-o asa ca am s-o scriu.
la un ou 200 ml de lapte 1 lingura de zahar 1 de amidon.
deci la 10 oua
2 litri lapte
10 linguri de amidon
10 de zahar.
zahar vanilat.
laptele se pune la fiert .Galbenusurile se freaca spuma cu zaharul si zaharul vanilat.albusurile se bat spuma.In galbenusuri se adauga amidonul si cand a fiert laptele se amesteca si se pune din nou la foc.Cand sa infierbanata bine se adauga albusurile batute si se fierbe la foc mic.
O foaie de cremes se lasa dedesupt ,se pune crema si inca o foaie.
Se lasa la racit si se pune pana a doua zii la frigider.Pana a doua zii foile se inmoaie si se pot taia.
Va spun ca nu degeaba am cautat reteta asta ,praji iese ca si aia de la cofetarie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

multumim pentru reteta cylyche ...te referi la amidon de porumb? sa nu fac vreo prostie
adi ce de cremeeee...ce de blaturi ...deja imi ploua in gura

monica

Daca doriti sa ne vedeti in concurs ne gasiti www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=23" target="_blank">Intre Flori


mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Cremesul asta parca il facuse si Alynuta.

Buna prajitura asta,dar cam multa treaba pentru mine.


Miha,mami de www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=1" target="_blank">2 picaturi pline de www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=13" target="_blank">curiozitate

Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...Cand viata iti ofera un pic de sare fa-ti o Margarita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Adriana ce simfonie de creme si blaturi... yammi. Nu stiu daca as avea rabdare. Ma inscriu si eu la prepararea pastei de zahar pas cu pas. Cat despre coloranti, nici eu nu stiu de unde se pot cumpara, in Cora am vazut doar eticheta.

Mihaela asa-i, si reteta mea de crema de cremes este tot cu amidon. Doar ca a mea are oua/lapte/zahar/amidon in alte proportii, plus frisca - ii da o savoare dementiala. (asta pe langa esenta de vanilie bourbon de la dr. Oetker - eu nu ma dau in vant dupa chestii 'vanilate' dar esenta asta este minunata)


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

pliz ajutati un om pofiticios
am pierdut o parte din datele din pc si acum crema asta imi rascoleste amintiri la papilele gustative ...(primisem mai de mult o reteta cum sa fac foile de cremsnit...dar fuse si se duse) aici nu am de unde sa le cumpar...mai stie cineva ceva despre subiectul unde erau date retete pentru foaia de cremsnit sau stie cineva o alta reteta pentru foi?
multumesc anticipat

monica

Daca doriti sa ne vedeti in concurs ne gasiti www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=23" target="_blank">Intre Flori


mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura72 spune:

buna fetelor, acum o luna toata lumea facea praji cu visine asa ca atunci am facut si eu clatitele delicioase ale Nataliei.acum am gasit o reteta noua pe care vreau sa o incerc maine.imi trbuiau visine un borcan mare,;eu am gasit deshidratate,200g.sfatuitima si pe mine cum sa le rehidratez,sa le fierb in apa si zahar sau sa le las la umflat in ce sau ce alte idei aveti?
Adi ca de obicei torturile tale sunt ff frumoase,interesante si nu ma indoiesc ca si gustoase.ai un car de talent dar si muuulta rabdare.eu fac dulciuri cu placere insa la decor nu ma pot lauda.incerc sa mai fur meserie de la voi.cum faci foile de bezea?cand eram mica nasa mea facea un tort de bezea ff bun iar eu ii spuneam "tort de ciment"pt ca foile erau crocante.mi-ar placea sa fac si eu.
Monica nu stiu sa fac foi de cremsmit,dar am facut luni Shaorma dupa reteta ta si a iesit deliciosa.am adaugat si varza in compozitie(ca la magazin).
pustii tai frumosi au si de la mine 5 puncte.succes in concurs,faina poza.

aici aveti si reteta pe care vreau sa o fac,sper sa soseasca si noul meu ap foto,sa am si eu cu ce ma lauda pe la voi.http://www.culinar.ro/retete_culinare/gateste/3/140/6868/dulciuri/budinci/donauwelle-valurile-dunarii.htm

spor la prajiturit in wk.


LAURA SI GEORGE-STEFAN(22 04 2005)

Poze:http://new.photos.yahoo.com/grgsc_laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

laura72,ma bucur ca ti-a iesit ok shaworma...si eu mai pun varza cand nu am castravete murat si multumesc pentru votul de la concurs
eu zic ca ai putea sa hidratezi visinele cu putin coniac/lichior sau intr-un sirop(eu asa mai procedez cu stafidele le las in putin lichior sa se umfle)
natalia,bubu si celelalte fete care intra pe-aici si ne-au votat la concurs...va multumim
azi au fost inchise magazinele aici si nu am putut cumpara amidon

monica

Daca doriti sa ne vedeti in concurs ne gasiti www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=23" target="_blank">Intre Flori


mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Monica, iti multumesc si tie pentru vot! Poza ta mi se pare superba, zici ca e o reclama.

Alina, gindeste-te ca poate si altcineva a luat teapa: i-o fi nimerit numai struguri si cirese, iar pere si piersici ioc!

Csilla, merci de reteta, acusica o bag in listuta de la inceputul subiectului.

Laura, poti baga ciresele intr-un sirop, sau intr-un lichior sau coniac, de ce nu, dar in acest caz nu mai servesti copiilor desertul.
Acuma am vazut ca ti-a scris si Monica acelasi lucru.

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bits spune:

fetele please spuneti-mi si mie:cheese cake-ul fara foc poate fi congelata?am primit vreo 2kg de branzica cream cheese si vreau sa o fac toata caci are termenul de valabilitate pana pe 31.

Mergi la inceput