La cate saptamanii a-ti simtit bebelusul miscand?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gvali spune:

buna ! Eu nu mai stiu ce sa cred ,in urma cu doua saptamani aveam senzatia ca-l simt pe bebe miscand (eram in 15 saptamani )iar acum nu-l mai simt deloc .La ecograf l-am vazut miscandu-se ,i-am spus dnei doctor ca l-am simtit si mi-a zis ca e imposibil. Si din cauza asta sunt cam ingrijorata ,daca s-a intamplat ceva cu bebe ? Urmeaza sa merg la ecograf joi si sincer mi-e cam teama . La a doua sarcina credeam ca se simte mai repede miscarile lui bebe . daca dintre voi mai este vreo viitoare mamica la a doua sarcina imi poate spune cat de devreme sau tarziu l-a simtit pe bebe ? Multa sanatate va doresc si aveti grija de voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

Nu e o regula .
La ambele sarcini am simtit bine intre 17 si 18 saptamani,curand se vedeau miscarile in burta .

vali,de ce esti ingrijorata daca zici ca l-ai vazut miscand ? cand il vedeai cum misca il simteai in acelasi timp? eu aveam 12 saptamani cand l-am vazut la eco cum misca,si de atunci mi-am dat seama ca ei au viata lor acolo si nu neaparat stim si noi despre ce e vorba .
e prea devreme la 15 saptamani sa il simti in fiecare zi cu putere.
si chiar si mai departe in sarcina,nu toti copiii se fac prezenti in fiecare zi,depinde de fiecare,unii au chef sa dea mai tare din picoare,altii dorm,altii dau dar dau atunci cand dormi tu pt ca e burta relaxata..

Cea mai buna dovada e cand mergeti la ecograv,il vedeti cum misca din toate cele si nu simtiti nimic !

Sarcini usoare tuturor !


Ajutati-o pe Sonia




Sofía (2ian2007)


25s(DPN 18mai2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogosel spune:

"fluturasi" prin burtica am simtit la 18 saptamani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_p spune:

Eu sunt in saptamana 14-a , si de cateva zile simt bebelusul cum se misca; e ca o senzatie de fluture care da din aripi. Am citit si eu ca la primul copil simti numai de pe la 16 saptamani, dar eu am inceput sa-l simt un pic mai repede.
Ieri am facut prima ecografie si l-am vazut cum se misca. Am auzit cu sonda Doppler si bataile inimioarei, se auzea ca un galop de cai!
Am fost asa de emotionata, ca si de fiecare data cand simt "fluturasul".



Cristina P

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gvali spune:

Buna ! Nu mai sunt ingrijorata ! Am fost la ecograf si l-am vazut pe bebe .Mi-a fost teama pentru ca sunt patita ,am pirdut o sarcina gemelara cu feti opriti in evolutie .Pana nu-l voi avea pe bebe in brate nu ma voi linisti .Oricum ,explicatia dnei doctor a fost ca am placenta inserata spre fata ,in partea stanga ,iar bebe e putin mai in spate si spre deapta .Atunci cand l-am simtit el era ,micutul.Probabil ca a dat cu piciorusele mai tare .Si mi-a mai zis ca tot nu-l voi simti ,pentru ca nu am cum din cauza placentei,pana nu se va face mai mare .Si nici nu vrea sa ne arate ce este ,sta cu funduletul .Asta ca sa-i faca in ciuda sotului meu care tare si-ar mai dori sa stie ce e . El spune ca e fetita ,si o spune cu o asa convingere (i-a gasit si nume :Maria -Irina )de parca chiar stie !Mereu vorbeste cu "ea "si o intreaba ce mai face !Cate tururi de "piscina "a mai facut si in ce stil inoata ! Sa aveti grija de voi si de bebe !Pa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

eu am simtit clar si indubitabil cum misca bebe la 22 de saptamani.
poate ca a miscat si mai devreme, dar nu mi-am dat eu seama... voi fi atenta si experimentata la nr.2...

felicitari pentru BEBE 4!
sarcina usoara si o nastere pe masura... cum de mai ai curiozitatea asta la bebe 4? eu care sper ca la bebe nr.2 deja sa le stiu pe toate!





karligutza
sunt mamica Adelutei


Ajutati-o pe Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tecky spune:

eu sunt in saptamana 19,prima sarcina si inca nu l-am simtit pe bebe miscand

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia21 spune:

Buna fetelor, haideti sa va spun ca nici doctorii nu sunt toti cu surubelele complete la cap. Nu este o regula cand trebuie sa il simti pe bebe, unele il simt la 12 altele la 22 de saptamani si tot asa, depinde si cat de mult ne dorim sa il simtim si cat suntem de atente. Pentru ca de fapt bebele se misca de la 7-8 saptamani si acest lucru l-am vazut clar si eu si sotul meu la eco 3D. Il consulta doctorul si era cu spaticul la noi si dupa cateva secunde s-a gandit ca e mai bine sa stea cu fata si s-a intors sub ochii nostri.
Iar eu sunt la prima sarcina si l-am simtit prima oara in 02.01.2008 la aproape 16 saptamani, si din 23.01.2008 il simt incontinuu. Am nopti in care nu pot sa adorm decat dupa 1 noaptea asa de tare se misca si se intoarce de pe o parte pe cealalta si cand e cu capusorul in stanga cand cu el in dreapta... Cel mai bine se simte cand stau pe spate intinsa in pat si atunci pot sa imi dau seama chiar si unde ii este capusorul pentru este locul mai tare si mai umflat. Iar bebele meu misca cel maimult si mai tare dimineata cand ma trezesc si seara cand vin de la servici, si in timpul zilei atunci cand trebuie sa mananc.
Deci fiti linistite ca o sa il simtiti toate si fiti putin mai optimiste pentru ca numai asa pot fi toate ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia21 spune:

Si sa va mai spun ceva eu de la 4 saptamani am fost in pericol permanent de eminenta si cand mi-i s-a spus acest lucru ca poate nu o sa pot sa il am pe bebe, am stat si m-am linistit singura si mi-am continuat viata normal (am mers la servici in continuare fara repaus la pat am facut miscare etc) si am spus ca numai de mine depinde ca bebe sa stea la locul lui in burtica si uite ca am ajuns la 20 de saptamani si totul este ok si nu am patit nimic nici eu nici bebe.
Daca asi fi continuat sa ma alarmez cum am facut atunci cand am inceput sa singerez si sa am durerile ale rele de burtica sunt convinsa ca acum nu m-as fi laudat ca sunt si eu o burtica.
Asa ca stati linistite si faceti exact ceea ce simtiti voi ca va e bine, si atunci o sa vedeti ca nu se va intampla nimic rau.
Iar bebe al meu care este un baietelface sporturi extreme chiar si acum cand vorbesc cu voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pet.cost2005 spune:

Eu am simtit-o pe bblina la 18 sapt. Si ce senzatie minunata !!!!!!

*************************
Petronela si Silvia

Mergi la inceput