FIV160

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Kitty, mi-am inchipuit ca menopurul fiind acelasi lucru cu menogonul, se face in acelasi fel. Adica, intramuscular.

Gonalul si puregonul stiu ca se fac subcutanat.

Am intrebat-o pe ella72 si mi-a zis ca ea a facut menopurul subcutanat. Ea a avut seringi de 10 (asta ca sa nu te intepi de mai multe ori in cazul in care faci mai multe odata).

Dar...
Am rugat-o sa-ti scrie ea exact ca sa nu te invat prostii.


Cand asteptarile sunt prea mari, sampania ramane nedesfacuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_72 spune:

Kittyke eu am facut menopur subcutanat.Se face si intramuscular dar mie asa mi l-a dat Prof.
Faceam cate 3 fiole odata/dimineata.Mi le facea o asistanta . Si proceda asa :
-dizolva cele 3 fiole intr-o seringa obisnuita de 10ml,cu ac obisnuit.
Dupa ce erau dizolvate, schimba acul cu unul de insulina (pentru subcutanat).Mi-a spus ca e mai bine sa foloseasca mai intai ac obisnuit atunci cand intzeapa capacele fiolelor pentru ca se poate zgaria (acul)si atunci m-ar durea pe mine cand il introduce in burta.
Sa stii ca nu sunt scumpe acele , nici cele obisnuite , nici cele de subcutanat.Parerea mea e sa incerci sa faci si tu asa ca sa nu te doara.
Iti faci singura injectiile ? Si cate ai de facut odata ?

Multa bafta ! si sper ca m-am facut inteleasa ....daca mai ai intrebari,iti raspund cu mare placere !

Ella

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristal1995 spune:

Ella 72: dar nu era prea multa solutie d'aia? Cred ca faceai o galma cat toate zilele de la atata solvet... Si eu urmeaza sa fac Menopur, dar il voi face intramuscular, ca pe Menogon...Nu de alta, dar tre' sa fac cate 4 fiole odata...
Eu azi mi-am facut (pentru prima data) analiza de progesteron....si am avut un soc: in ziua 21, progesteronul meu este de 2,6 !!! Azi incep si Diphereline si voi reface hormonalele (inclusiv progesteronul) in ziua 2 sau 3 a CM-ului urmator.
Va pupic !!!

Aly

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_72 spune:

Cristal era intr-adevar mult solvent ...si mai faceam si cate-o galma..m-am si invinetit de cateva ori, dar daca asa a zis dr.....ce puteam sa fac? Eu am fost o pacienta cuminte, n-am facut decat ce a zis dr.....ma durea si pe mine de simteam ca mor....trei saptamani la rand m-am intepat in burta, nu mai exista loc pentru intepaturi, dar a trecut acum.Si faceam intr-o parte Diphereline si in alta parte Menopur. Ma compatimeau toate asistentele la cate dureri am indurat .Asta a fost, dar nu-mi pare rau....
Unde te-ai hotarat acum sa faci urm.FIV si cu cine ? Doamne ajuta ca de data asta sa fie cel reusit ca meriti din plin ...

Ella

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kittyke spune:

Ella72 , Anca Wish va multumesc din suflet
Pana acum am facut 21 de zile Diphereline in burtica de azi incep Menopur 2 fiole/ zi ,si raman cu dephereline 1/2 pe zi pana pe data de 8 februarie , atunci ma duc la eco.
Putin sunt speriata ca mi se pare cam putin 2 fiole pe zi si ma tem ca nu o sa am rezultate bune
Ella72 am inteles tot ce mi-ai scris, tu cu 3 fiole/zi ce productie ai avut???
Pot sa cer la farmacie ace si pentru subcutanat ?? Eu am facut diphereline tot asa.. cu un ac normal am dizolvat si la injectie am folosit seringa de insulina cu ac mic (mai bine zis sotul ca el imi face injectiile)
MA duc sa iau ace pentru subcutanat ..o sa ma descurc
Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaiuliana spune:

nusy, ella 28, korapop multumesc mult si pentru primire si pentru raspunsuri.
noi tot spre giulesti inclinam, mai ales ca am avut ceva neantelegeri cu dr tutunaru. la giulesti am programare pe 18 martie, nu stiu cat va mai dura dupa aceea, sper ca nu prea mult pentru ca am endometrioza operata si imi e teama sa nu reapara leziunile. pana una alta mi-am rupt o mana si inca 5 saptamani de acu incolo stau pe "bara". succes fetelor! va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_72 spune:

Kitty nu cred ca "productia" tine de cate fiole faci tu pe zi.E vorba de altceva atunci cand se da un tratament ... de varsta,de analizele hormonale,de alte probleme avute inainte....Poate tu esti mai tanara , poate ti s-a dat "protocolul lung"...nu stiu ce sa zic.Eu nu am luat decat Diphereline si Menopur.Alte fete au luat si alte medicamente.Dupa cum vezi - nu este un tratament standard.Eu am 36 de ani si am avut la punctie 8 ovocite.Dar iti repet: nu te lua dupa nr.fiolelor /zi.Incearca sa crezi in sansa ta si sa fii mereu optimista ....
Nici prea multe ovocite nu sunt bune....faci hiperstimulare si iar nu e bine....putine si bune , de calitate .


Ella

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_prea spune:

Buna fetelor,
Va citesc de mult dar n-am scris pana acum,deoarece eram activa pe un alt forum.
Am 31 ani, nu mai am trompele uterine de 5 ani,am facut un FIV anul trecut cu Dr. Predoi si Dr. Bolintineanu, pe vremea cand erau la Titan, iar acum ma pregatesc pentru al doilea la Medlife cu aceeasi echipa.
Kitty, eu am facut la primul fiv menogon si am facut si cate 4 la final, le faceam cu seringa normala si puneam pt. injectie ac de subcutanat. Procedura era aceeasi pe care ti-a descris-o Ella, doar ca eu faceam cu seringa de 5 ml.
Faptul ca incepi cu 2 fiole pe zi nu trebuie sa te sperie, si eu am inceput la fel si in urma monitarizarilor mi-a crescut doza pana la cea la care am dat rezultate.
Mesajul meu s-ar putea sa apara mai tarziu, ca inca sunt in cele 10 mesaje supravegheate de moderator.
Va pup pe toate si va doresc sa treceti cat mai curand posibil la odisee.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misa_21 spune:

Fetelor,sun de pe la prinz la Gynera si nu raspunde nimeni.As vrea sa imi fac o programare acolo,dar e atit de greu?

Poate ma ajuta cineva.Multumesc!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nusy spune:

Iana_Mari:fac bine,din seara asta incep stimularea.

Kitty: stiu ca Crystyna a asteptat mail-ul tau sa ti le trimita,dar nu primise nimic de la tine.Imi pare rau ca nu-ti mai sunt de folos,caci ti le "retrimiteam"eu(sunt tot de la Crystyna).In cazul asta,Cristinici ti le dau tie pe toate.

Misa: d-na dr.e plecata din tara si cred ca nici asistenta nu s-a mai dus la cabinet(ca n-a mai avut de ce),de aceea nu raspunde nimeni.Mai incearca(daca nu azi,zilele urmatoare) ,caci programarile se obtin usor.

Nusy

Mergi la inceput