Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (19)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

quote:
Originally posted by Alynutza
Miha ai si o reteta pentru bombonelele alea?



Asta e reteta pe care o am de la Monica :

Brigadeiro

1 cutie lapte condensat(400 gr)
100 gr unt
2 linguri miere
2 linguri cacao

Se pun ingredientele intr-o craticioara la foc mic si se amesteca continuu 25 de min, apoi se rup bucatele mici 10 biscuiti si se amesteca in compozitie. Se lasa sa se raceasca, se modeleaza bilute mici si se tavalesc prin miez de nuca de cocos, nuca pisata sau kko. Se lasa la frigider sa se intareasca.

La care am mai adaugat,la sugestia Nataliei vreo 5 biscuiti si la sugestia sotului niste nuca.

Amira, Robert si mami Miha

Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Mersi Mihaela. Iar lapte condensat... offf, cand or aduce si ai nostri in magazine?


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Salut, fetelor "prajiturese",

Adi, imi pare bine ca ti-a placut tarta. Aceasta e nelipsita de la petrecerile olandezilor (ei nu prea fac praji sau torturi, insa tarta asta o face cel putin un membru al unei familii olandeze). Cand o sa am ceva timp mai mult o sa traduc si alte tarte traditionale la ei, cum ar fi tarta cu visine din regiunea Limburg (de fapt mai toate tartele din regiunea asta sunt renumite si au in comun un aluat subtire si multa umplutura: doar fructe multe sau fructe si creme patissiere/ceva in genul cremei de cremsnit.
Alynutza, sa-ti trimit??? Vine sora-mea iar la sf lui februarie. Data trecuta nu ai vrut, dar poate te razgandesti (de lapte condensat e vorba, of course; eu il gasesc la supermarketul de la 2 pasi de mine). Eu sper sa am timp macar de ziua mea (sf lui feb) sa prestez Alfajores ca tare ma tenteaza. Pana atunci tin superdieta ca am papat cam multe tapas in vacanta de iarna la Madrid
Ce am mai prestat eu in ultimele luni? Ca eu nu am din pacate timp asa de mult de prajituri...Ei bine, tort cu visine si ciocolata de ziua soacra-mii, pe care l-am ornat la repezeala cu drajeuri de-ale d-rei si cu bigarreaux (pe care le aveam la intamplare in casa, aduse de cineva candva; eu primesc de multe ori chestiutze de patiserie, mai ales decoratii de la socrii sau prieteni si apoi uit de ele). Am mai facut tort diplomat de Craciun (stiu ca am zis ca fac altceva, dar mi s-a scurtat timpul de pregatiri extrem de mult si am fost nevoita sa improvizez cu ce mai aveam la dispozitie in casa). Tot de Craciun:islere cu nuca si crema de cioco (am mai facut si salam de biscuiti si fursecuri cu crema de cafea, la care am dat putin chix ca am uitat sa pun intaritor in frisca si a cam curs (au fost insa excelente dupa o tura de congelator ca parca erau inghetata mocca.
Ultimele mele prestatii:tort de cioco cu crema de la tortul trufa, tort de cafea cu crema de sampanie si tort merengue cu crema de lamaie. Sunt facute cam la repezeala ca eu oricum nu am timp de migalit cum as vrea niciodata, si aici am improvizat pe loc la greu.

Daniela Veuger si Alma Bianca 21 octombrie 2004
Alma,poze noi,si mai noi,cele mai noi,nou-noute,
poze yahoo


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumbacel spune:

quote:
Originally posted by Alynutza

Mersi Mihaela. Iar lapte condensat... offf, cand or aduce si ai nostri in magazine?


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year




"Lapte condesat se gaseste in Bucuresti, la Crangasi, e o macelarie arabeasca, pe langa carnea extraordinara au si alte minunatii...laptele este de la Nestle, si costa in jur de 9 lei cutia "


N-am vazut eu, asta am gasit pe culinar ca si informatie despre laptele condensat. Stiu ca macelarii din alea arabesti sunt si in alte cartiere, poate au si acolo.Eu inca n-am intrat in bucatarie dar am retinut sursa pentru cand o sa intru iar "in circuit".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyna24 spune:

Neata, fetelor!
Ma terminati voi cu prajiturile voastre!
Am facut si eu cateva retete insa acum....am o mare dilema si poate ma ajutati ca sunteti maestre in ale cofetariei(si nu numai):in februarie este ziua sotului meu si...vine si Sf.Valentin si....doresc sa fac ceva frumos si interesant!Daca aveti vreo sugestie...ceva, orice.....primesc cu drag orice reteta!
Eu...am o idee dar.....nu stiu daca se poate(sau s-o putea dar....e mai complicata probabil): as vrea sa-i fac un tort din litere(dar mai micute ) ci care sa scriu" Te iubesc!".Se poate?Ma ajuta careva sa dezvolt aceasta idee?
Va multumesc anticipat!

Si...felicitari pt minunatele retete!

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=4a6d3bdb13f907e3635902&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=email" target="_blank">SARBATORI

DAVID
Alyna si David (22 Aprilie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Daniela mersi mult ca te oferi, esti o dragutza. Dar o sa ma abtin pana o sa apara si la noi in magazine pentru ca altfel o sa-mi fie greu sa aleg ce reteta sa fac, sa nu mai spun ca daca o sa-mi placa tare tare o sa raman cu gandul acolo . Dar astept cu mare nerabdare reteta de tarta cu visine, ca eu sunt mare amatoare de visine. Foarte simpatice tortuletzele tale, cred ca au fost delicioase. Mi-a placut teribil ideea cu torturile-cifre .

Bumbacel mersi si tie de informatie, dar eu nu locuiesc in Bucuresti.

Alyna probabil ai putea sa furi ideea de la Daniela, cum a facut ea torturi cifre, tu sa faci litere. Dar poate ar fi mai usor sa faci unul in forma de inimioara pe care sa-i scrii 'te iubesc', ce zici? Totusi, sunt 8 litere si ar trebui sa faci 8 tortuletze... nu spun ca nu-i posibil dar ai avea ceva de munca.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyna24 spune:

Alynutza, m-am gandit la o varianta de rezerva cu tortul in forma de inimioara dar....poate reusesc sa fac ce mi-am propus.
Acum daca tot ai zis ceva de tortuletele Danielei......ma ajuti cu un link, ceva, reteta?Pls!
Si ca idee de blat, creme......ca de-astea nu prea am incercat!
Multam!

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=4a6d3bdb13f907e3635902&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=email" target="_blank">SARBATORI

DAVID
Alyna si David (22 Aprilie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Pai eu n-am cum sa te ajut cu retetele Danielei, ca n-am de unde sa stiu cum le-a facut, doar ea te poate ajuta cu asta.
Cat despre alte torturi, pandispanuri si creme, pe prima pagina a subiectului sunt o gramada de retete. Daca nimic de acolo nu te multumeste, spune si incercam sa venim cu alte retete.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Alyna, uite cum arata torturile Danielei sub forma de cifre. Apropo, Daniela, f. bine arata deserturile tale. Inca odata iti zic ca te invidiez pt. fantezia ta nemarginita!


------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

quote:
Originally posted by Alynutza
Totusi, sunt 8 litere si ar trebui sa faci 8 tortuletze... nu spun ca nu-i posibil dar ai avea ceva de munca


Sau ar putea face 2-3 blaturi dreptunghiulare pe care sa se joace de-a decupatul literelor.Mai mici cat sa incapa pe un platou.Asa...daca ar fi 8 litere mari ar trebui un platou cat masa.O fi dragostea mare dar nici chiar asa...


Amira, Robert si mami Miha

Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...

Mergi la inceput