Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (19)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Miha pai nici eu nu ma gandeam ca o sa coaca 8 blaturi, ci cateva mai mari si dreptunghiulare din care sa se poata decupa. Dar oricum, ma gandeam la asamblare...
Alyna poate ii scrii (din 'you' doar 'y'-ul) macar asa sunt 3 tortuletze, acceptabil zic eu.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyna24 spune:

quote:
Originally posted by mariussimiuc

quote:
Originally posted by Alynutza
Totusi, sunt 8 litere si ar trebui sa faci 8 tortuletze... nu spun ca nu-i posibil dar ai avea ceva de munca


Sau ar putea face 2-3 blaturi dreptunghiulare pe care sa se joace de-a decupatul literelor.Mai mici cat sa incapa pe un platou.Asa...daca ar fi 8 litere mari ar trebui un platou cat masa.O fi dragostea mare dar nici chiar asa...


Amira, Robert si mami Miha

Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...



Mai devreme , plimbandu-ma cu pitikul pe afara ma gandeam cum sa fac!Si exact la asta m-am gandit:sa fac vreo 2 blaturi dreptunghiulare, sa le tai in fasii si sa fac literele din ele(adik cum ai scrie un cuvant din scobitori).Si ca sa pot tai blatul, o voi face dupa ce fac fasiile alea apoi le tai si le ornez pe fiecare in parte!Acum....o sa-mi trebuiasca si timp ca....cu pitik...cam greu!
Cred ca asa voi face dc alta varianta nu gasesc!
mai ramane sa ma gandesc la creme, sosuri si ornamente.
Poate ma ajutati cu niste creme si blaturi mai deosebite!
Pupici!

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=4a6d3bdb13f907e3635902&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=email" target="_blank">SARBATORI

DAVID
Alyna si David (22 Aprilie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyna24 spune:

quote:
Originally posted by Alynutza

Miha pai nici eu nu ma gandeam ca o sa coaca 8 blaturi, ci cateva mai mari si dreptunghiulare din care sa se poata decupa. Dar oricum, ma gandeam la asamblare...
Alyna poate ii scrii (din 'you' doar 'y'-ul) macar asa sunt 3 tortuletze, acceptabil zic eu.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year




E super si ideea ta dar cum sa fac inimioara?Ca literele le decupez eu dar inima?????

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=4a6d3bdb13f907e3635902&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=email" target="_blank">SARBATORI

DAVID
Alyna si David (22 Aprilie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miniuta spune:

alyna, vezi ca se gasesc tavi de tort sub forma de inima si nici nu sunt asa de scumpe. daca te apuci sa faci din fasii tortul ma gandesc ca va fi un chin, pentru ca e greu sa le faci si cu crema si cu decor si tot restul. sau faci un tort dreptunghiular si de-asupra scrii cu litere de-alea decupate si numai unse in culori diferite...eu am niste forme de taiat literele, chiar le-am scos dimineata sa vad daca iti pot da idei, dar sunt mici, nu iti iese un tort din ele, doar asa, niste fursecuri pe care le-ai putea lipi pe-un tort. vezi daca nu gasesti si tu asa ceva.

si daca nu vrei sa-ti cumperi tava sub forma de inimioara, e suficient cred eu un tort dreptunghiular facut in tava cea mare de la cuptor si din el decupezi o inimioara (faci un sablon pe carton si tai pe langa el din pandispan). si din restul decupezi literele. si iaca....ai tortul tot.



mamica lui david(21.05.2007)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyna24 spune:

Miniuta, mersik de sfaturi.Mai am pana la ziua sotului asa ca...sa ma tot gandesc ce si cum sa fac!
Astept in continuare variante pt creme si siropuri si ornari.

Tocmai am bagat la cuptor o placinta cu mere(de-aia cu iaurt si mere amestecate).

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=4a6d3bdb13f907e3635902&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=email" target="_blank">SARBATORI

DAVID
Alyna si David (22 Aprilie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miniuta spune:

alyna, pai vezi ca pe culinar.ro/forum e un topic "retete in imagini" si acolo gasesti o gramada de poze de torturi: blaturi, creme, modele de decorat, forme deosebite de torturi: masina, inima, corset (alea fac furori la barbati), minge...poate te inspiri de acolo.



mamica lui david(21.05.2007)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyna24 spune:

Sar'na de pont, Miniuta.Ieri inepusem sa ma uit pe culinar dar n-am apucat prea mult!Incerc si azi!

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=4a6d3bdb13f907e3635902&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=email" target="_blank">SARBATORI

DAVID
Alyna si David (22 Aprilie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Alyna ti s-a dat un sfat bun, si eu am facut un tort inimioara dupa un sablon din hartie. Am desenat pe hartie o inimioara (jumatate, cu hartia indoita si apoi am decupat, ca sa ias identice jumatatile) si pe urma dupa sablonul asta am decupat inimioara dintr-un pandispan dreptunghiular.
Revin inca o data asupra cremelor/blaturilor, te-ai uitat macar putin pe retetele de pe prima pagina?


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyna24 spune:

quote:
Originally posted by Alynutza

Alyna ti s-a dat un sfat bun, si eu am facut un tort inimioara dupa un sablon din hartie. Am desenat pe hartie o inimioara (jumatate, cu hartia indoita si apoi am decupat, ca sa ias identice jumatatile) si pe urma dupa sablonul asta am decupat inimioara dintr-un pandispan dreptunghiular.
Revin inca o data asupra cremelor/blaturilor, te-ai uitat macar putin pe retetele de pe prima pagina?


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year




Alynutza, m-am uitat dar sunt asa multe ca...nu stiu ink ce sa aleg!
As vrea ca blatul sa fie mai deosebit, nu clasic , iar cremele sa fie colorate, ornat probabil cu gelatina ceva rosie.....sa contina tortul fructe, frisca.....nu ciocolata ca sotului nu-i super place!
Dc ai sugestii......pls, help!

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=4a6d3bdb13f907e3635902&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=email" target="_blank">SARBATORI

DAVID
Alyna si David (22 Aprilie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Alina,ai multa imaginatie ,ceea ce nu e rau,dar din punctul meu de vedere cam greu de pus in practica.
Eu as merge pe varianta Alinutei,cea cu ...La fel ca si pentru inimioara,asta in cazul in care nu ai forma,as face sabloane si pentru litere,nu m-as "juca" cu fasii de blat.Sincer,in afara de blatul de pandispan,sau cel de amandina pe care il fac eu de fiecare data,nu prea vad ce altfel de blat ai putea face care sa se preteze la decupat,insiropat cu suc de fructe si crema cu fructe. Ca si crema poti folosi frisca amestecata cu ce fructe doresti tu,sau crema de la tarta Nataliei sau o crema de branza cu fructe.De ornat ornezi cu frisca coloranta in toate felurile care-ti trec tie prin minte.
Daca vrei un blat mai alfel decat cel clasic cred ca o poti face dar la inimioara.Faci o tarta cu fructe pe care o ornezi cu gelatina rosie...
Ehehe...idei sunt multe...

Amira, Robert si mami Miha

Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...

Mergi la inceput