Copiluti de mai-iunie 2005 (58)

Copiluti de mai-iunie 2005 (58) | Autor: gabitzam

Link direct la acest mesaj

Continuare de la Capitolul 57


Adresa de mail pentru contul comun este copiluti_mai_iunie@yahoo.com (cereti parola pe PM)
Colaj BEBELUSI DE MAI-IUNIE 2005 ( View )
Al doilea colaj BEBELUSI DE MAI-IUNIE 2005 ( View )
Pozele noastre (www.flickr.com/photos/copiluti_mai_iunie/" target="_blank">View )

INDIFERENT CE SE DISCUTA AICI, TOTUL ESTE ON TOPIC

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:


* Loreen --- DELIA - 26.04.2005 - Constanta - Comorile lu' mama
* Nelia --- TUDORA - 30.04.2005 - Montreal, Canada - www.dropshots.com/aurice" target="_blank">Agata si Tudora
* Yael --- NARDI GABRIEL - 01.05.2005 - Israel ???(ultima postare 01/05/07)
* onixone --- ALEX - 03.05.2005 - Londra
* Cornelia --- STEFAN - 04.05.2005 - Constanta - poze Stefan
* bolgiumiki --- LUCA-ANDREI - 04.05.2005 - Ploiesti ???(ultima postare 27/05/07)
* Fran --- PATRICIA ANNELISE - 05.05.2005 - Bucuresti - Iepurete
* maysa --- RARES STEFAN - 05.05.2005 - Bucuresti - ???(ultima postare 04/01/07)
* TDI --- ALYSSA - 05.05.2005 - Italia - Album Alyssa
* pisik 4ever --- OLIVIA - 08.05.2005 - SUA
* mstroie --- DAVID MIHAI - 09.05.2005 - Bucuresti
* Ada_74 --- SERGIU-MIHAI - 11.05.2005 - Constanta - Sergiu
* Moniboni --- VLAD STEFAN - 11.05.2005 - Bucuresti ???(ultima postare 11/05/07)
* Nefertari --- FREYA - 11.05.2005 - Bucuresti ???(ultima postare 08/06/07)
* Corni --- TIMEEA - 11.05.2005 - Constanta ???(ultima postare 29/06/07)
* tamar --- ADINA - 11.05.2005 - SUA
* Caminik --- MARIUS - 11.05.2005 - Galati - ???(ultima postare 13/02/07)
* Anky --- CRISTIAN LUCIAN - 12.05.2005 - Olanda
* Androix --- FILIP STEFAN - 13.05.2005 - Bucuresti - www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53375" target="_blank">Cum s-a nascut Filip
* Robotzica cucului --- MARIA MONICA - 14.05.2005 - Ontario, Canada
* Simiena --- ELIAN - 17.05.2005 - Bucuresti
* Mygirl --- ALEXANDRA ELENA - 18.05.2005 - Constanta
* Florentina G --- MAYA MARIA - 18.05.2005 - Bucuresti
* corail --- ALEXANDRA SOPHIA- 18.05.2005 - Germania
* Stefania Nicolae --- ALESIA CLAUDIA- 18.05.2005 - Bucuresti ???(ultima postare 11/07/07)
* lucas --- MATEI - 21.05.2005 - Bucuresti
* Beatriced(patriciaRO) --- ALEX - 22.05.2005 - Copenhaga, Danemarca - Alex pifos
* simona_filipas --- DRAGOS OCTAVIAN - 23.05.2005 - Timisoara
* monu --- ALEXIA-IOANA - 24.05.2005 - Bucuresti - Poze Alexia-Ioana
* gabitzam --- ANDREI-STEFAN - 25.05.2005 - Bucuresti - Poze mai noi
* Babygirl --- EMA ELENA - 25.05.2005 - Bucuresti
* ChrisDun --- CARINA EMILIA - 26.05.2005 - Bucuresti
* Cloreta --- TEODORA-MARIA - 26.05.2005 - Bucuresti - Teodora
* ralwka --- IULIA-MARIA - 26.05.2005 - Bucuresti ???(ultima postare 27/07/07)
* Margott --- DAVID - 27.05.2005 - Bucuresti
* galinarodica --- SERBAN IOAN - 28.05.2005 - Bucuresti ???(ultima postare 01/03/07)
* omustata --- MAYA ILINCA - 28.05.2005 - USA
* rosudaria --- DARIA ANA-MARIA - 29.05.2005 - Iasi - ???(ultima postare 08/02/07)
* Andutzy --- DRAGOS ALEXANDRU - 31.05.2005 - Bucuresti
* denisa73 --- CRISTIAN - 31.05.2005 - Germania
* gusta --- MARA AUGUSTA - 31.05.2005 - Olanda
* Ruxel --- BIANCA TEODORA - 02.06.2005 - Bucuresti - Bianca
* Aurasa --- CATALIN - 03.06.2005 - Bucuresti
* Mercedes --- BIANCA - 03.06.2005 - Oradea
* OlgaTarziu --- ANTHONY - 04.06.2005 - Canada
* Danelutza --- ISABELLA-ANTONELLA - 05.06.2005 - Elvetia
* Tora97 --- ANA ILEANA - 07.06.2005 - Bucuresti ???(ultima postare 07/06/07)
* Iuliana --- DIANA MARIA - 07.06.2005 - SUA - Fetele mele
* Redy --- BIANCA - 08.06.2005 - Romania - ???(ultima postare 17/03/07)
* Sufletzica --- SARA - 09.06.2005 - Bucuresti
* Cris_kim --- IOACHIM - 09.06.2005 - Alba Iulia ???(ultima postare 11/06/07)
* Florentza --- ALEXANDRU - 09.06.2005 - Bucuresti - ???(ultima postare 25/03/07)
* NewMami --- PATRICK RYAN - 13.06.2005 - Canada
* elisor --- BIANCA - 13.06.2005 - Brasov - Bianca si Andreas
* Pengunica --- BEN STEFAN - 16.06.2005 - Japonia
* andreea.a --- ERIC ANDREI - 16.06.2005 - Bucuresti
* monicica --- ROBERT - 17.06.2005 - Germania - Robert ???(ultima postare 20/07/07)
* Crissu --- IULIA NICOLA - 19.06.2005 - Bucuresti ???(ultima postare 04/06/07)
* Mickyyy --- DARIA MARIA - 22.06.2005 - Bucuresti ???(ultima postare 23/07/07)
* ioanailincam --- ANA ILINCA - 22.06.2005 - Bucuresti - Ana - de la 0 la 6 luni | Ana - de la 6 luni la 1 an
| Ana - am 1 anisor

*Ella@ --- NAOMI - 25.06.2005- Japonia ???(ultima postare 22/05/07)
* mynicegirl --- CATERINA - 26.06.2005 - Singapore ???(ultima postare 29/05/07)
* blackpanterro --- AIDAN ALEXANDER - 27.06.2005 - Germania
* saryta --- SARA - 27.06.2005 - Iasi
* Oana C --- EVA CHRISTINA - 29.06.2005 - USA
* elly_b --- ANNELIES - 30.06.2005 - Bucuresti ???(ultima postare 19/06/07)


??? Vrem sa stim de voi si de copiluti, ce mai faceti, daca sunteti bine, cum cresteti, orice



Ianuarie - Mygirl(9), Cornelia(9), Olga Tarziu(20), Monu (30), Mstroie(30)
Februarie - IonanaIlincam(1), Babygirl(9), Nefertari(11), Bolgiumiki(18), Margott(23)
Martie - Ralwka(31)
Aprilie - Fran(5), Androix(27)
Mai - Onixone(4), Blackpanterro(6), Danelutza(14), FlorentinaG(21)
Iunie - OanaC(3), Mercedes(12), Gusta(15)
Iulie - Tamar(12), Beatrice(15)
August - Aurasa(2), Crissu(10), TDI(14)
Septembrie - SimonaFilipas(20), Nelia(22), Loreen(23)
Octombrie - Elisor(7), Corni(17), NewMami(25)
Noiembrie - Omustata(20), GabitzaM(21)
Decembrie - Denisa(14), Pisik4Ever(15), Lucas(17), Andutzy (26)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Gabitza, multumim! Nu de alta dar la ritmul in care scriem ne trebuia neaparat capitol nou

Andreea mama de Filip si Georgia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Am fost aseara in Carrefour Feeria sa ma uit la jucarii si chestii de Craciun. Sunt o multime, dar nu stiu cum naiba dar parca nu m-a indemnat niciuna sa o cumpar. Parca nu mi se pareau ca i-ar place sau l-ar atrage sau l-ar face pe Andrei sa se joace cu ele. Pina la Craciun mai prospectez piata, vreau sa ajung si la Cora.

Am decis ca de Mos Nicolae ajunge deocamdata o singura jucarie si dulciuri. I-am luat mai demult dar nu i-am dat, de la Tomi, niste jucarii pentru baie. Le vazusem la Adina si le-am luat, o caracatita si niste pui, haioase si viu colorate, se lipesc de faianta in baie si stropesc. Poate ii fac baia mai atractiva lui Andrei, ca tare are o problema cu baia. Ii este frica, tipa ca din gura de sarpe, baile noastre se intampla la mare viteza, iar cand e vorba de spalat pe cap e tragedie. Si n-a fost de la inceput asa, lui ii placea la baie, nu stiu ce s-a intamplat.

Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla

www.dropshots.com/gabitzam2" target="_blank">Poze noi cu maimutzica mea, Andrei-Stefan (25.05.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucas spune:

salutare,
multumim TDI de intrebare, suntem aici, citim cind avem timp si scriem mult mai rar din pacate.
noi am rezolvat cu cadourile de craciun pentru Matei. am fost simbata in Carefour singuri fara el si am rezolvat.
pentru Mos Nicolae, adica diseara, am luat o chitara cintatoare, o barcutza de la Miniblu, gen barca de pirati dar nu cea mare, cea mica de 19,9 RON si niste dulciuri (cam vag aici ca nu prea ii dau)
pentru Mos Craciun am luat catelul vorbitor de la Vtech, e tare haios, vorbeste in romana. am luat un lego, o chestie cu animale salbatice (niste papusele ca altfel nu stiu cum sa le spun), pomi, garduri si casutza (anul trecut am luat ferma de animale si s-a jucat cu ea) si am mai luat o chestie un gen de lego din lemn si cu surubarit.
si pe sotz l-am rezolvat, sper diseara sa trec sa iau, am vazut un ceas si stiu ca isi doreste. am vazut si pentru bunice si vineri trec sa iau, mai am pentru prieteni citeva si GATAAAAAAA. nu mai vreau.

Adina intreba-i de Mos cum facem, probabil ca noi vom imbraca pe cineva. chestia cu uite tocmai ce a plecat merge cred la anul, pentru ca ma gindesc ca mai intii trebuie sa identifice personajul care vine si da cadouri si pe urma inchidem geamul, stingem lumina si mai am citeva probate pe nepot si probabil le voi duplica la Matei.

duminica am fost in Mall in Vitan si acolo la etaj este un mos craciun care vorbeste cu copii, foarte frumos amenajat, si l-am bagat si pe el la Mos nu prea a vorbit dar ridea la Mos, a stat linga el sa facem poze. i-a povestit ca vrea camion, l-a mingiiat pe barba, probabil duminica o sa-l duc din nou sa se obisnuiasca.
a invatat reclama cu coca cola, cu pom, vine mosu pe camion. partea cu spusul poezii e mai greu la noi, daca mami zice primele cuvinte zice si el urmatoarele.

nelia inca odata felicitari si multa sanatate.
androix sanatate multa la Filip, iar la chestia cu sacul in cap......toate trecem prin momente din astea, fie ca avem sau nu copii, mai degraba e vorba de starea interioara si nu cred ca e legata de copil.
gabitzam am vazut pozele....parca incep sa-mi aduc aminte, eu nu am avut gretzuri de nici un fel asa ca nu pot sa-mi impartasesc experienta, pot doar sa dau cu gura: o sa treaca
la Kidex nu am fost si nici la baby expo nu ma duc. am obosit de atita zgomot, lume multa si agitatie.

noi miine facem vaccinul de 2,5 ani, am luat Infanrix DTP, voi ce vaccin ati facut? l-am chemat pe nenea doctorul acasa sa il faca, nu ma mai duc cu el prin copii bolnavi ca si asa imi ajunge anul asta. ma rog la DD ca sarbatorile sa fie sarbatori, adica sa fie Matei sanatos ca in rest....de 3 saptamini ii dau Oscillo, odata pe saptamina, sa vedem si cu asta ce se intimpla. de mincat mai rarutz ca-i mai dragutz, dar vorba doctorului, maninca cit ii trebuie ca el nu a vazut copil care sa creasca numai cu apa si aer.la kg e baletist are 12,5 kg si cred 98 de cm.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babygirl spune:

lucas, mosul de la vitan este acolo pana la craciun? in ce zile sau la ce ore il gasim, stii? ma tenteaza sa o duc pe ema, sa vedem cum reactioneaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danelutza spune:

Gabitza, Isabella ar dormi in cada cind face baie, dar cind vine vorba s-o spal pe cap si apoi s-o clatesc, urla si striga pe toata lumea, parca o tai. Si ea ca si Andrei, nu a avut probleme cu baia/dusul, aveam probleme cu uscatul parului, acum s-au inversat treburile. Sper sa-i treaca.

Daniela si micuta Isabella
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53616" target="_blank">Nasterea printesei noastre, poze in casuta galbena de sus , www.dropshots.com/danelutza" target="_blank">filmuletze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babygirl spune:

Gabi, si noi avem probleme la clatitul parului. Baie adora sa faca. Se balaceste cate 30 de min. si abia o scot. Pana nu se scurge ultima picatura de apa, nu vrea sa iasa. Cu spalatul pe cap, in schimb, e mare chinuiala. Acum o clatesc cu una din canitele de jucarie de la bucatarioara ei. Ne chinuim amandoua. La dus plange rau de tot. Am invatat-o , in schimb, de vreo 2 sapt. sa-si lase capul pe spate, in apa, si dau repede cu mana prin parul ei ca sa scapam de spuma. Apoi clatim cu canita pana ne plictisim... A cumparat Mihai pt baie un dus de plastic. Este f usor si ii place sa se spele singura pe corp. Ma gandes ca usor-usor o voi obisui sa se si clateasca pe par...
Uscatul parului nu pot sa zic ca-i displace, dar nu sta locului. Sare in par si face ture in patul nostru,iar eu cu foenul dupa ea...

nelia, esti mai bine? nu mai stiu ce antibiotice am luat eu la mastita. imi pare rau. oricum, tb sa ti-l prescrie un dr ca sa faci rost de el, asa ca intreaba ce poti lua ca sa alaptezi. pt dureri poti lua un pic de algocalmin. e ok la alaptat. eu am luat vreo 5 ture de antibiotice in 5 luni pt otite, mastite si panaritiu. de aceea la 5 luni ema n-a mai vrut sa suga. si aveam asa de mult lapte ca am dat iar in mastita. nu-i de gluma, asa ca du-te la dr, maseaza sanii, fa-le dusuri ca sa se desfunde canalele, pune gheata.

Vroiam sa va intreb daca mai face vreun copil ca a mea. Ema isi aranjeaza jucariile, papusile, carticelel la linie..Face uneori o ordine de ma lasa cu gura cascata. In general e debandada in casa, jucarii peste tot, dar sunt momente cand incepe sa aranjeze..Ieri dau sa intru in camera ei si ma impiedic de popicele aranjate perfect in linie la intrare. Azi a luat carticelele mititele de la cartea de craciun de la Monu, le stit voi, cele 24 de carticele de atarnat in bradut, le-a deschis si a asezat in ele, ca pe scaun, mici papusele. Toate erau aliniate ca la armata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cloreta spune:

Mi-a zis si mie verisoara-mea d mosul de la mall vitan, ne bate gandul sa mergem si noi intr-o seara.
La baie Teodora moare de placere si o spal si pe cap fara probleme, ea da capul pe spate demult ca am invatat-o si chiar daca ii mai vine apa pe fata ii dau repede cu mana si gata. Vreau sa va spun ca ma ia de a usa cand vin de la job: facem baie:)))
Eu cred ca ma car mai devreme nitel sa ma uit dupa niste nimicuri ca si asa am atatde mult de lucru ca nu prididesc, macar azi sa fiu mai relaxata.
Dimineata i-am spus Teoeodrei de mos Nicolae, ca vie pe gaura cheii si aduce cadouri copiilor care au fost cuminti si un batz celor care nu au fost. La care ea: si ii bate?:)))). I-am zis ca nu ii bate dar nu le aduce jucarii, in gandul meuimi ziceam: le aduce preventiv.
Cred ca e putin bulversata de doi mosi dar cred ca daca vede caoduri uita de tot. pana sa imi zica cevrea de la mos concret imi tot zicea: cadouri si nu puteam sa o acsa inteleaga ca asta e o denumire generica, greu am scos printesa si printul.

Va pup gagici,ma duc sa ma bananai

"Mami, unde sunt papucii cu Nemo?"
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucas spune:

Adina banuiesc ca e in fiecare zi, la et.1 parca, in aripa noua. este o actiune umanitara de fapt, stringere de fonduri pentru copii - burse pentru scoala. ca sa intri in cupola Mosului, e o bula transparenta unde sunt 2 bradutzi si un scaun cu un mos craciun trebuie sa donezi o suma de bani, respectiv 100.000 lei, e cam scump, dar macar stiu ca se duc catre alti copii, copilul intra cu o stelutza in mina in bula asta si se intilneste cu mosu, pe stelutza mosu trece numele copilului si ce isi doreste sa primeasca de la el. mie ideea mi s-a parut foarte interesanta! sa aveti aparatul foto cu voi, noi am facut cu telefonul ca nu ne asteptam sa gasim chestia asta. a fost interesant ca Matei a vrut sa intre, nu l-am fortzat, a stat si cuminte cu stelutza in mina la coada ca sa intre!
ti-am spus ca eu sunt de parere ca mai intii trebuie sa identifice personajul, sa nu fie unul imaginar, pentru ca ei nu stiu ce sa-si imagineze,trebuie sa creada ca exista in realitate, apoi imi va fi mult mai usor sa-i spun ca ACEL mos, i-a adus cadouri dar nu a putut sa stea cu noi, in cazul in care nu gasesc pe cineva sa costumez.
MosNicolae are o alta poveste, este mosul care ne vegheaza somnul, si de aceea pe el nu reusim sa-l vedem niciodata, este cu noi mereu si sta la geam si ne priveste. intotdeauna el vine cind dormim, si daca nu dormim nu ne lasa cadouri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babygirl spune:

lucas, suna super. mergem!!! multumesc ca ne-ai spus.

Mergi la inceput