Torturi si prajituri (3)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Laura, moama ce microbolant arata!!!Bravissima! Esti grozava. Nota 10 cu felicitari!
Ziceai ca arata ca la cofetarie. Gandestete ca la cofe lucreaza femei ca tine, ca mine, ca altele...si nu fac asa de fain, sa fim serioase...Noi suntem cofetarii gagico! La noi pe langa ca-s aratoase sunt si foarte gustoase pe deasupra. La cofe multe sunt aratoase dar cand le gusti iti vine sa fugi!


BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Takacs spune:

Multumesc pt aprecieri! Ma pasioneaza intr-adevar, dar acuma e prea tarziu sa-mi schimb meseria . Talentele ma chinuie, dar nu am timp, din pacate. Cumparam intr-o vreme praji de la cofetaria romaneasca (mai si conduceam vreo 100km- un drum pana acolo). Dar de un timp incoace le-au cam rasolit si cum zici, sunt aspectuoase dar nu si bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

quote:
Originally posted by Laura Takacs

Multumesc pt aprecieri! Ma pasioneaza intr-adevar, dar acuma e prea tarziu sa-mi schimb meseria . Talentele ma chinuie, dar nu am timp, din pacate. Cumparam intr-o vreme praji de la cofetaria romaneasca (mai si conduceam vreo 100km- un drum pana acolo). Dar de un timp incoace le-au cam rasolit si cum zici, sunt aspectuoase dar nu si bune.



Foarte bine arata prajitura ta, as vrea si eu reteta daca se poate.
Merci.

Criss si Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Takacs spune:

Criss, e reteta de la Veronica si iti spun cum am facut-o, pt ca pe alocuri am modificat-o.

Blatul:
6 oua
6 linguri cu zahar- eu am folosit 200 gr de zahar6 linguri cu apa rece
3 linguri cu cacao- pe asta am inlocuit-o cu ciocolata amaruie
4 linguri faina cu agent de crestere- am folosit 200 gr faina si aproape un plic de praf de copt

Rom sau lichior pt insiropat (romul fusese baut, asa ca am folosit lichior Bailey's cu putin sirop simplu)

Faci un blat (am separat galbenusele de albuse, bautut albusul, incorporat la sfarsit- eu am avut faina simpla, dar am pus praf de copt) pe care il coci nu mai mult de 20 de minute (la cuptorul meu e in Fahrenheit, 350F). Am pus in tava hartie de pergament, ca se ia blatul mai usor asa. Dupa ce se raceste, tai blatul in doua. Eu de data asta m-am smecherit (pt ca nu am putut sa-l tai egal data trecuta) si am impartit cantitatile in doua si am copt doua blaturi separate. Am insiropat blatul de jos cu Bailey's (ca io asta am avut) dar normal as fii folosit rom (nu avea rost sa iau o sticla intreaga pt un blat, nu?) Acuma trucul- taie blatul de deasupra in patratele de 4x4 sau cat de mari vrei tu, dupa ce pui glazura pe el, si cu ajutorul unui cutit trecut prin apa fierbinte. Apoi pune bucatelele de blat peste crema, si din nou cu un cutit trecut prin apa fierbinte tai prajitura. E mult mai usor daca faci asa, decat sa o tai intreaga la sfarsit. Bucatile iti iasa relativ egale si nu se compreseaza prajitura, cum ar face altfel(iti spun din experienta primului Rigo Jancsi, care l-am adus la serviciu, dar astia nu stiu diferenta , prajitura sa fie).

crema:
2 cutii cu smantana pt frisca(de cate 250 ml fiecare,38%)- aici sunt de 500ml si 1 litru, eu am folosit 750ml de frisca pe care am bautut-o cu zahar vanilat (1 plic)
400 g ciocolata amaruie- aici eu am pus cacao vreo 4 linguri parca
2 lingurite ness cafe

Am batut frisca cu zaharul vanilat, am mai pus si putin zahar tos, gusti, depinde cat de dulce iti place, cacao si putin ness. Crema o pui peste foaia de jos. Deasupra pui celalat blat taiat patratele.

Eu am facut si o glazura de cacao, din zahar (100gr sunt suficiente pt dimensiunile prajiturii)- trebuia pudra, dar eu am pus tos, ca nu am avut pudra, vreo 20gr unt moale, cateva linguri cacao, am pus si in asta Bailey's- de aia eram bine dispusi dupa ce-am manacat prajitura- un albus, si le-am frecat bine. CU pasta asta am uns foaia de deasupra si am lasat sa se intareasca glazura. Ma gandesc ca poti folosi orice alta glazura, asta o gasisem eu pe moment. Cu zaharul pudra iasa mai omogen, asta tos iti scrasneste in dinti, dar sotuzul mi-a dat comanda ca vrea glazura crocanta, asa ca asa a iesit .

Am scris cam in graba, daca ai nelamuriri spune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matiz spune:

IAAAAAMMMMMMMMM!!sa STITI CA VA URMARESC INDEAPROAPE !!!DUPA CE TERMIN CU MUTATU COLABOREZ SI EU...

Iza&Matei 21-09-2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

quote:
Originally posted by Laura Takacs

Criss, e reteta de la Veronica si iti spun cum am facut-o, pt ca pe alocuri am modificat-o.

Blatul:
6 oua
6 linguri cu zahar- eu am folosit 200 gr de zahar6 linguri cu apa rece
3 linguri cu cacao- pe asta am inlocuit-o cu ciocolata amaruie
4 linguri faina cu agent de crestere- am folosit 200 gr faina si aproape un plic de praf de copt

Rom sau lichior pt insiropat (romul fusese baut, asa ca am folosit lichior Bailey's cu putin sirop simplu)

Faci un blat (am separat galbenusele de albuse, bautut albusul, incorporat la sfarsit- eu am avut faina simpla, dar am pus praf de copt) pe care il coci nu mai mult de 20 de minute (la cuptorul meu e in Fahrenheit, 350F). Am pus in tava hartie de pergament, ca se ia blatul mai usor asa. Dupa ce se raceste, tai blatul in doua. Eu de data asta m-am smecherit (pt ca nu am putut sa-l tai egal data trecuta) si am impartit cantitatile in doua si am copt doua blaturi separate. Am insiropat blatul de jos cu Bailey's (ca io asta am avut) dar normal as fii folosit rom (nu avea rost sa iau o sticla intreaga pt un blat, nu?) Acuma trucul- taie blatul de deasupra in patratele de 4x4 sau cat de mari vrei tu, dupa ce pui glazura pe el, si cu ajutorul unui cutit trecut prin apa fierbinte. Apoi pune bucatelele de blat peste crema, si din nou cu un cutit trecut prin apa fierbinte tai prajitura. E mult mai usor daca faci asa, decat sa o tai intreaga la sfarsit. Bucatile iti iasa relativ egale si nu se compreseaza prajitura, cum ar face altfel(iti spun din experienta primului Rigo Jancsi, care l-am adus la serviciu, dar astia nu stiu diferenta , prajitura sa fie).

crema:
2 cutii cu smantana pt frisca(de cate 250 ml fiecare,38%)- aici sunt de 500ml si 1 litru, eu am folosit 750ml de frisca pe care am bautut-o cu zahar vanilat (1 plic)
400 g ciocolata amaruie- aici eu am pus cacao vreo 4 linguri parca
2 lingurite ness cafe

Am batut frisca cu zaharul vanilat, am mai pus si putin zahar tos, gusti, depinde cat de dulce iti place, cacao si putin ness. Crema o pui peste foaia de jos. Deasupra pui celalat blat taiat patratele.

Eu am facut si o glazura de cacao, din zahar (100gr sunt suficiente pt dimensiunile prajiturii)- trebuia pudra, dar eu am pus tos, ca nu am avut pudra, vreo 20gr unt moale, cateva linguri cacao, am pus si in asta Bailey's- de aia eram bine dispusi dupa ce-am manacat prajitura- un albus, si le-am frecat bine. CU pasta asta am uns foaia de deasupra si am lasat sa se intareasca glazura. Ma gandesc ca poti folosi orice alta glazura, asta o gasisem eu pe moment. Cu zaharul pudra iasa mai omogen, asta tos iti scrasneste in dinti, dar sotuzul mi-a dat comanda ca vrea glazura crocanta, asa ca asa a iesit .

Am scris cam in graba, daca ai nelamuriri spune.




Merci frumos pentru reteta.

Criss si Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns canne-marie spune:

Buna Hildegard.
Am intrat pe blogul tau si m-au uimit trandafirasi facuti de tine.
Sunt superbi felicitari.
Dar totusi am o mare rugaminte la tine.Pe blogul tau este o melodie,cine o canta si cum se numeste.Este superba,daca poti sa mi-o dai si mie,te rog frumos.

Multumesc frumos.

annes

Secretele si amintirile unei femei sunt un ocean fara fund,in care nu le vei gasi niciodata !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Canne, melodia am luat-o de pe www.sonific.com...formatia este cea care scrie pe blog pe poza, habar n-am....de alte detalii

TORT NEGRESA CU TRANDAFIRI ALBI

Blat:5 oua, 200 g zahar, 200 ml ulei, 1/2 cana apa, 250 g faina, 1 plic praf de copt, 2 linguri cacao.
Se separa albusurile de galbenusuri.
Galbenusurile se freaca cu zaharul apoi se pune uleiul treptat.
Apoi se adauga apa,iar compozitia va deveni destul de lichida,dar nu va alarmati!
Dupa ce ati pus apa,mai bateti cu mixerul cca. 2 minute.
Intr-un castron,amestecati faina cu cacaua si cu praful de copt si adaugati-le galbenusurilor
putin cate putin.Va fi acum o compozitie usor vartoasa.Separat se bat albusurile spuma tare si se amesteca apoi cu o lingura,de sus in jos (nu cu mixerul!),pana devine omogena.
Se unge o tava si se toarna compozita in ea.
Se coace la 175-180 grade C, cca. 30 minute.
Cand blatul este gata,se lasa sa se raceasca.eu am taiat blatul in 3.Primul blat l-a pus dedesubt in tava rotunda, al doile am tapetat peretii iar ultimul l-am pus capac. O sa pun si poze cu detalii.
CREMA CHANTILLY (crema pasticcera frisca+fructe exotice)
-crema este luata de la Dora,culinar.ro...multumesc frumos,Dora!
-este modificata
Ingrediente:
Crema pasticcera:(am modificat putin crema originala)
400 g zahar,8 galbenusuri,100 g faina,1 l lapte mai gras,1 baton de vanilie sau plic finesse dr.oetker vanilie,250 g frisca batuta,2 plicuri gelatina granule,1 borcan de furcte exotice din compot.
Se pune gelatina la inmoiat Se amesteca galbenusurile, zaharul,faina si vanilie putin cu mixerul dupa care
se pune pe foc si se amesteca repede pana se ingroasa.
Se adauga batonul de vanilie sau plicul finesse vanilie.
Se incorporeaza gelatin aumflata trepata si se amesteca.
Se da putin la racit dupa care se incorporeaza frisca batuta, apoi urmeaza fructele si se amesteca.Am turnat in forma apoi am pus capacul(al treile blat) dupa care am lasat la frigider o noapte. A doua zi am ornat tortul.

POZA www.veronicascakes.blogspot.com/" target="_blank"> AICI

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

quote:
Originally posted by Hildegard

Canne, melodia am luat-o de pe www.sonific.com...formatia este cea care scrie pe blog pe poza, habar n-am....de alte detalii

TORT NEGRESA CU TRANDAFIRI ALBI

Blat:5 oua, 200 g zahar, 200 ml ulei, 1/2 cana apa, 250 g faina, 1 plic praf de copt, 2 linguri cacao.
Se separa albusurile de galbenusuri.
Galbenusurile se freaca cu zaharul apoi se pune uleiul treptat.
Apoi se adauga apa,iar compozitia va deveni destul de lichida,dar nu va alarmati!
Dupa ce ati pus apa,mai bateti cu mixerul cca. 2 minute.
Intr-un castron,amestecati faina cu cacaua si cu praful de copt si adaugati-le galbenusurilor
putin cate putin.Va fi acum o compozitie usor vartoasa.Separat se bat albusurile spuma tare si se amesteca apoi cu o lingura,de sus in jos (nu cu mixerul!),pana devine omogena.
Se unge o tava si se toarna compozita in ea.
Se coace la 175-180 grade C, cca. 30 minute.
Cand blatul este gata,se lasa sa se raceasca.eu am taiat blatul in 3.Primul blat l-a pus dedesubt in tava rotunda, al doile am tapetat peretii iar ultimul l-am pus capac. O sa pun si poze cu detalii.
CREMA CHANTILLY (crema pasticcera frisca+fructe exotice)
-crema este luata de la Dora,culinar.ro...multumesc frumos,Dora!
-este modificata
Ingrediente:
Crema pasticcera:(am modificat putin crema originala)
400 g zahar,8 galbenusuri,100 g faina,1 l lapte mai gras,1 baton de vanilie sau plic finesse dr.oetker vanilie,250 g frisca batuta,2 plicuri gelatina granule,1 borcan de furcte exotice din compot.
Se pune gelatina la inmoiat Se amesteca galbenusurile, zaharul,faina si vanilie putin cu mixerul dupa care
se pune pe foc si se amesteca repede pana se ingroasa.
Se adauga batonul de vanilie sau plicul finesse vanilie.
Se incorporeaza gelatin aumflata trepata si se amesteca.
Se da putin la racit dupa care se incorporeaza frisca batuta, apoi urmeaza fructele si se amesteca.Am turnat in forma apoi am pus capacul(al treile blat) dupa care am lasat la frigider o noapte. A doua zi am ornat tortul.

POZA www.veronicascakes.blogspot.com/" target="_blank"> AICI

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)




Felicitari Veronica, arata minunat. Cred ca si gustul e pe masura.

Criss si Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

BATON DE CACAO(CIOCOLATA DE CASA)

-stiu ca la multe dintre voi nu a iesit acest baton.nu stiu de ce...
-am facut pas cu pas.

Avem nevoie de:
250 g lapte praf
400 g zahar
100 ml apa
50 g cacao
100 g unt
nuci, alune, stafide, ce doriti
Cum procedam:
Se pune pe foc zaharul, apa, untul si cacao. Se lasa sa deie cateva clocote. Se ia de pe foc dupa care se pune laptele praf si se amesetca pana se omogenizeaza. Se toarn in tava in care am pus folie transparenta ca sa putem scoate mai usor batonul si se da la rece...nu in frigider ci in loc rece.

PAS CU PAS

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput