Mamici ce asteapta al doilea copil

Mamici ce asteapta al doilea copil | Autor: mariaanna

Link direct la acest mesaj


Buna, fetelor!
As vrea sa deschid un subiect pentru cele care asteptam al doilea copil.Sa ne impartasim gandurile, sentimentele...
Exista vreo diferenta dintre prima si a doua sarcina?
Care vi se pare mai usoara?
Sunteti mai ,,pregatite acum"?
Astept raspunsuri...

maria anna

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iacobica spune:

Eu !!!
am un baietel de 3 ani si aproape jumatate si sunt gravi de 7 saptamani



Frumusetea este trecatoare. Esti frumos, ai trecere.
Laura si Raducu Stefanucu(16.06.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina Maria spune:

Buna idee maria anna , pai eu am o fetita de 2, ani si 11 luni si acum sunt in saptamana 9 de sarcina .
Pe de o parte la prima sarcina e mai usor ca orice ar fii nu stii si ti se pare normal si mergi inainte fara sa sti ce si cum ceea ce face ca totul sa fie intr-un ritm mai ametitor si plin de farmec .
Acum la sarcina asta privesc totul multr mai realistic si stiu mai multe ceea ce face ca farmecul sa se piarda .
Darrrrrr ma alinta gogosica mea cea mica si privind-o pe iea pot visa din nou .
Cum va fii Mandy cu noul bb. ??? nu stiu sper doar la bine vom vedea . Eu i-am spus de bb. dar nu cred ca ma intelege , nici nu ma inghesui sa ii imun prea multe in cap , prinde ea ideea pe parcurs .

Alina 9+ si Mandy Stephanie 2,10 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onyxg1998 spune:

Buna tuturor mamicilor,

Si eu am un pui de aproape 7 anisori si sunt insarcinata in 17 saptamani. Intr-adevar sunt anumite chestii care sunt diferite, spre exemplu, am simtit deja cum se misca bebe din saptamana 15, pe cand la prima sarcina pana prin saptamana 19-20 nu-mi aduc aminte sa fi simtit ceva, poate unde nici un stiam ce trebuie sa simt. Dar spre exemplu greturile le-am avut la ambele sarcini, si durerile de piept. Atat doar ca acum mi se pare burta mai mare decat la prima.

17+

Pupik de la Onyx si Vlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelaaa spune:


Buna dimineata la mamici si pitici
Vin si eu in clubul vostru...am un baietel de 8 luni si acum sunt iar gravi in 5 sapt.Harnica,nu?
La dr inca nu am fost inca,si nici nu-s prea grabita...aici deja e o diferenta intre sarcini...la prima am fost la dr in ziua in care trebuia sa-mi vina ciclu.
Acum am 2 teste pozitive si rusii raman departe...asa ca...nu-i graba
Prima sarcina eu una am trait-o mult mai intensiv....

Mihaela,5+

si de DAVID-29 martie 2007


DAVID...cat sunt de maricel...

Poze cu David

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=2917ac23b344a0c9f2c340&skin_id=0&source=category&category_id=12&large" target="_blank">Sarcina si continuarea...David (filmulet)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

hai sa ma alatur si eu voua! eu am o alexutza de 4 ani si 1/2 (10.04.2003) si acum sunt graviduta in 20 de sapt. cu bb nr2, care pana acum si-a tinut secreta identitatea....vom afla pana la urma ce secrete ascunde "chiriasul". dpn-ul este pe 13.04.2008, deci e fooooarte posibil ca de ziua ei, alexutza mea sa primeasca cadou un bb nou nout cu fundita la gat:))

alexutza 4 ani si 19 sapt.si ceva
http://tickers.baby-gaga.com/p/dev103pf_.png
Save the Earth- it's the only planet with Chocolate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deeapui spune:

Si eu, si eu..Sunt mandra mamica de Alex(2 ani si 1 luna) si gravi cu bebe2(14 sapt). La Alex am avut o sarcina super, am dat putin la boboci, dar nimic deosebit. Acum insa am avut ceva probleme ( o desprindere de placenta) si din cauza trat. cu utrogestan am avut niste greturi cam nasoale. Dar vad ca incep sa-mi revin. Deh, sunt mai batrana cu 3 ani

Deea14+ , www.totsites.com/tot/alexandru_tita" target="_blank">Alex si bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Maria Anna hai ca ma bag si eu aici la subiect.
Am o fetita Arianna Raisa de 1 an si 3 luni si acuma sunt in vreo 8 sapt cred, nu am fost inca la medic sa fac eco ca sa stiu ce varsta are sarcina exact.
Diferentza la prima sarcina citeam tot ce imi pica in maini despre sarcina eram mai sperioasa parca uhh m-a intepat uhh nu stiu ce acuma is relaxata nu ma agit, nu am timp sa stau la fiecare intepatura sau senzatie ca am fata si stau cu ea toata ziua si trebuie ba una ba alta asa ca n am timp sa mediez prea mult la ce si cum.
Onyx si mie mi se pare burta mai mare la sarcina asta adik deja se vede cu toate ca la fata am purtat blugii mei mult timp ca nu se vedea burtica. Acuma mai ales daca mai si pap, rar ca ii nasol cu greturile, dar cand pap e si mai umflata burtica zici ca am vreo 5 luni.

---------------------------------------------
Mada si Arianna Raisa (21.08.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onyxg1998 spune:

quote:
Originally posted by mada_mxm

Maria Anna hai ca ma bag si eu aici la subiect.
Am o fetita Arianna Raisa de 1 an si 3 luni si acuma sunt in vreo 8 sapt cred, nu am fost inca la medic sa fac eco ca sa stiu ce varsta are sarcina exact.
Diferentza la prima sarcina citeam tot ce imi pica in maini despre sarcina eram mai sperioasa parca uhh m-a intepat uhh nu stiu ce acuma is relaxata nu ma agit, nu am timp sa stau la fiecare intepatura sau senzatie ca am fata si stau cu ea toata ziua si trebuie ba una ba alta asa ca n am timp sa mediez prea mult la ce si cum.
Onyx si mie mi se pare burta mai mare la sarcina asta adik deja se vede cu toate ca la fata am purtat blugii mei mult timp ca nu se vedea burtica. Acuma mai ales daca mai si pap, rar ca ii nasol cu greturile, dar cand pap e si mai umflata burtica zici ca am vreo 5 luni.

---------------------------------------------
Mada si Arianna Raisa (21.08.2006)








Buna dimineata,

Cum va simtiti in dimineata asta? Eu sunt euforica, nu stiu de ce, ma simt foarte bine, il simt pe bb din ce in ce mai des si sunt cat se poate de fericita. Si mie mi se pare ca am burta de parca as avea 5 luni, dar asta este, m-am ingrasat aprox. 4 kg pana acum. Lasa ca oi avea eu timp dupa nastere sa ajung din nou la “trupul de viespe”.

17+





Pupik de la Onyx si Vlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariaanna spune:

Buna , mame duble!
Ma bucur ca ati acceptat invitatia mea de a vorbi despre diferentele din sarcini.
De ce am vrut sa deschid acest subiect?
Pentru ca primul copil al meu e baietel si are aproape 5 ani jumatate iar in timpul sarcinii cu el m-am simtit excelent.Nu am avut greturi deloc, dimpotriva, imi placea sa mananc orice vedeam.La 8-9 luni ma duceam cu sotul pe dealuri, dupa bureti...Desi aveam si atunci burta mare, ma simteam ca o pasarica.Singurul inconvenient a fost ca m-am patat pe fat si abia dupa doi ani m-am curatat complet.M-am ingrasat tot ca acum, iar silueta mi-am recapatat-o cam intr-un an.
Acum, la a doua sarcina, apar diferente...Am ajuns in saptamana 34-a.
Mi-a fost rau, fara pofta de mancare vreo 3 luni.Nu m-am patat pe fata in schimb ma simt greoaie.Bebelusa, ca e fata, sta asezata transversal si mi se inghesuie uneori sub coaste, ca-mi vine sa urlu.De fapt, simt o durere intercostala dreapta, aproape permanent.Saptamana viitoare ma duc la ginecolog sa vad daca e in regula .Sper sa se intoarca pana atunci, ca vreau sa nasc normal, ca si la prima.
Adevarul e ca fiecare sarcina are magia ei...

maria anna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Am si eu un puiut de 1 an si 5 luni si sunt gravi in 31 de saptamani.
E mai greu la a 2-a sarcina in primul rand ca alerg dupa micut toata ziua, il ridic in brate si are aproape 13 kg, trebuie sa ma joc cu el si nu prea am putere. Cand eram gravi cu el nu aveam atat efort de facut in fiecare zi.
Si greturile au fost mai puternice acum, iar burtica, asa cum au spus si alte fete, a crescut mai repede.
La prima sarcina am citit mai mult, caci aveam timp.
Dar fiecare sarcina e frumoasa si unica.

Roli 31+ cu si Marc (9 iunie 2006)

www.flickr.com/photos/14037522@N04/" target="_blank">MARC

Mergi la inceput