Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (18)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Pt ca stiu ca e de aici de-a noastra (in clubul Nataliei ), ii fac aici urarile:

La multi ani, Miha! Sa fii mereu fericita langa cei dragi tie! Nastere usoara si bebita papacioasa!

Gratiela, Maria si Stefan

www.versuripenet.ro/versuri/voltaj/crede/" target="_blank">crede

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Multumesc mult de tot Gratiela!

Miha si Robert


Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Dupa ce mi-am pus cenusa in cap ieri pe mess, revin cu o urare scurta si aici: Mihaela, multa sanatate si fericire! Sarcina usoara in continuare si un copilas sanatos si cumintel!
Urez numai bine de asemenea tuturor celor care poarta numele sfintilor sarbatoriti ieri!

Ieri am facut niste fursecuri dupa o reteta argentiniana, alfajores. Sint f. bune si nu se fac greu, dar e nevoie de lapte condensat. O sa revin in cursul zilei cu reteta.

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Vai cat de zapacita pot fi...
Mihaela cu mii de scuze pentru intarziere, sper sa primesti si urarile mele de 'la multi ani' pentru ziua de ieri .

Natalia arata bestial fursecurile. Abia astept reteta. Sper ca se pot face si cu lapte condensat de casa, nu musai din conserva.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

si eu vreau reteta de fursecuri.cat de bine arata.fug sa cumpar lapte condensat.trebuie si frisca?

I've gt you under my skin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Am uitat sa precizez, laptele condensat (caramelizat) se foloseste doar pentru lipit fursecurile intre ele si uns pe margini. In aluat nu e nevoie de nici de lapte, nici de frisca. Hai ca ma apuc sa traduc reteta.

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Alfajores – fursecuri argentiniene

1 si 1/3 pahar faina
2,5 pahare amidon
2 lingurite praf de copt

200 g unt la temperatura camerei
3/4 pahar zahar
1 fiola vanilie
3 galbenusuri
3-4 linguri de rom (eu am pus o fiola de esenta de rom)

Pentru asamblare:
1 cutie lapte condensat caramelizat (dulce de leche / arequipe)
fulgi de cocos sau nuci maruntite. Se poate folosi si ciocolata rasa

Untul inmuiat se bate bine cu zaharul (mixer/robot). Se adauga vanilia, galbenusurile pe rind si romul. Apoi se incorporeaza ingredientele uscate (primele tei din lista). Se framinta un aluat nelipicios, de consistenta plastilinei.
Se ia cite o bucata de aluat si se intinde cu sucitorul, cam de 5 mm grosime. Masa si/sau sucitorul se pot pudra cu putina faina, daca e necesar. Se taie cerculete cu o forma rotunda (diametru acceptat: intre 4.5 si 8 cm, eu am avut forma de 4.5 cm). Restul aluatului se tine acoperit cu un prosop. Cerculetele se dezlipesc atent de pe masa cu ajutorul unui cutit si se muta pe o tava tapetata cu hirtie de copt. Se coc in cuptorul preincalzit la 150 C timp de 25 de minute (ale mele s-au copt mai repede). Atentie, nu se rumenesc, ramin albe-galbui. Se scot pe un gratar sa se raceasca. Dupa ce s-au racit, se lipesc cu lapte caramelizat cite doua fursecuri, se ung si pe margine si se tavalesc prin cocos/nuca/ciocolata rasa. Se pastreaza in cutie de tabla cu capac. Sint mai bune a doua zi.
POZA www.cook-talk.com/forum/index.php?act=recipes&CODE=03&id=2678" target="_blank">sursa

Alina, cred ca se poate folosi si o alta crema pentru imbinat, desi n-o sa mai fie vorba de fursecurile originale, dar tot bune o sa fie. Ies asa de fragede, se topesc in gura.

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Offf, cand or importa si la Cluj laptele asta minune...
Chiar Natalia de ce nu se poate carameliza laptele facut in casa?


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

Natalia-am cateva intrebari:
1.(mereu am vrut sa te intreb)cutiile de lapte condensat de aici au inelul acela cu care se desfac.intrebare:la fiert crezi ca exista pericolul sa bubuie cutia?:-)(si cate ore se fierbe ca nu mai tin minte:-()si cate grame are cutia ta?



2.foaia din tava se mai unge cu ceva?

3.pot sa folosesc unt clarificat in loc de unt normal?

mersi

I've gt you under my skin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by Alynutza

Offf, cand or importa si la Cluj laptele asta minune...
Chiar Natalia de ce nu se poate carameliza laptele facut in casa?


Alina, eu am o reteta de lapte caramelizat facut in casa, doar ca n-am incercat-o niciodata. Daca vrei, pot sa o traduc, daca ai tu chef sa experimentezi.

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda
Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput