Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (18)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by Ortansa

Natalia-am cateva intrebari:
1.(mereu am vrut sa te intreb)cutiile de lapte condensat de aici au inelul acela cu care se desfac.intrebare:la fiert crezi ca exista pericolul sa bubuie cutia?:-)(si cate ore se fierbe ca nu mai tin minte:-()si cate grame are cutia ta?



2.foaia din tava se mai unge cu ceva?

3.pot sa folosesc unt clarificat in loc de unt normal?

mersi

I've gt you under my skin

Ortansa, sa le iau pe rind:
1. Eu cred ca exista acest risc, ba mai mult, chiar am citit de cazuri cind a patit-o lumea. Dar din cite stiam eu, de la nestle au si lapte caramelizat gata. Eu fierb cam 2 ore. Ieri insa am folosit lapte caramelizat cumparat. Cutiile mele au cam 360-380 de grame. La o portie de fursecuri s-a consumat toata cutia, desi eu credeam ca imi va mai ramine.
2. Foaia n-am uns-o cu nimic, doar aluatul contine unt cacalau (pardon mai frenci ).
3. Nu stiu cum e untul asta clarificat, ce reprezinta . Dar, daca ai mai facut pina acum aluat fraged cu asa fel de unt si ti-a iesit, atunci poti face si fursecurile cu el. In reteta originala scria de fapt margarina, dar eu prefer sa folosesc untul.

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda
Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Natalia poti? Cand ai tu un pic de timp liber, ca foarte foarte repede nu voi putea s-o experimentez (sapta asta deja mi-am programat praji iar sapta viitoare fac tortul cu 3 feluri de cioco). Mersi mult de tot, esti o dragutza.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by monica-elizabet

astazi am experimentat un tortuletz in forma de PIAN (nu este ideea mea am combinat mai multe si de pe culinar si dintr-o poza de pe site-ul de prezentare a unei cofetarii din buc) de mult il aveam in plan nu l-am vazut pe-aici asa ca m-am gandit sa vi-l arat si voua cu mentiunea ca eu nu am rabdare la ornat va prezint doar "ideea" sunt convinsa ca voi daca o sa-l faceti o iasa opera de arta.


monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
Prajituri si papa bun
Halloween


Cum de mi-a scapat? Geniala ideea de ornare a unui tort, Monica, imi place f. mult. Si executia e de nota 10!

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda
Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Nu pot edita mesajul anterior, ca nu sint la calculatorul meu. Am vrut sa adaug, Monica, se vede ca ai de-a face cu muzica, este?

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

Natalia-am facut fursecurile.mmmm,foarte bune.big thank u in numele familiei mele

cu caramelul n-am avut rabdare sa-l fierb in cutie,plus ca mi-era frica sa nu explodeze,asa ca l-am fiert intr-o craticioara,initial ma gandeam la bain-marie,dar cum lenea e mama inventieil-am pus direct pe flacara mica.si-am tot dat cu lingura in el pana s-a caramelizat si a mai scazut.o bunatate.mergea si o lingura de unt in el,dar n-am mai avut.n-au iesit frumoase si galbioare ca ale tale,dar sunt bune.le-am mazgalit cu nuca de cocos,fistic si shucalata.

ps-cutia mea de lapte are 397 grs fix.de-aia mi-o fi ajuns

I've gt you under my skin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Ortansa, ce rapida ai fost! Ma bucur ca am tradus reteta azi, altfel nu mincai asa bunatati azi .
Eu una am bagat reteta in lista prajiturilor de Craciun.

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

Natalia, multumesc mult, ma faci sa
daaa...de mult imi doream un tortuletz asa...ca pentru mine
Ortansa...super fursecurile

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
Prajituri si papa bun
Halloween

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Fetelor, am intrat sa va spun ca am inventat o "praji de pofta", cum zice Natalia.
Insa m-am imbolnavit de ce-am vazut la Monica, cate bunatati are acolo si tortuletul- pian, super ingenios! O sa fur reteta pt. sarbatori! Imi ploua in gura de ce-am vazut, pe bune!

Deci de pofta, am facut un fel de lady's fingers, dar cu piscoturi, rapid, iar intr-o parte din crema de frisca am pus o cioco amaruie topita. Maine cand o tai va pun poze, acum e la rece, sper sa se inmoaie piscoturile, ca nu mi-am dat seama pe moment sa le inmoi in crema, ca fingarsi

Oana 16+ cu bb Stefan si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Bubu mic
Iubirea mea
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Oana, sint convinsa ca o sa-ti iasa o prajitura beton. Din aceeasi serie iti recomand o prajitura facuta din biscuiti petit beurre si crema de smintina acrisoara batuta cu zahar. Iese o minune, ceva super rafinat, nici nu zici ca pe post de blat sint banalii biscuiti.

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Natalia, arata foarte bine, iar biscuitii sigur se inmoaie mai bine.
Am taiat si noi praji de dimineata si e tare buna, acrisoara si aromata, piscoturile s-au inmuiat, stratul de dedesubt mai are portiuni in care sunt putin mai tari. Am facut frisca din smantana OKe 20%, nu am gasit MIlli, ca mie mi s-a pus pata ieri la 8:30 sa fac ceva dulce si nu e decat un supermarket non-stop langa noi.
Am pus si poza.

Oana 16+ cu bb Stefan si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Bubu mic
Iubirea mea
Poze

Mergi la inceput