Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (18)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buli spune:

hello
imi spuneti si mie o reteta de prajitura cu mere cu mai multe foi?
multumesc

www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

quote:
Originally posted by strumfi2004
Miha, de mult timp vroiam sa te intreb: ce ai acum in burtica? sau e surpriza?



Surpriza va fi daca nu va iesi roz asa cum mi-a spus pana acum dr ca este.

Si reteta la prajitura aia a ta unde este?

Miha si Robert


Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Miha, ! Daca a zis dr, asa e!
La prajitura Ioana? In revista Ioana S-o scriu?

Gratiela, Maria si Stefan

www.versuripenet.ro/versuri/voltaj/crede/" target="_blank">crede

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

quote:
Originally posted by strumfi2004
La prajitura Ioana? In revista Ioana S-o scriu?



NU Bineinteles ca trebuie s-o scrii. Doar n-ai sa pui acu o femeie gravida pe drumuri,sa caute revista Ioana.

Miha si Robert


Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Chiar asa, Gratiela, pui o femeie gravida pe drumuri, sa scotoceasca toata biblioteca dupa numarul respectiv al revistei?

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Au, ce rea sunt! Iertare, am hranit trupa!
Iaca, asa cum am modificat-o (cantitatile pe care le-am folosit pt tava de 20/30):

Ingrediente blat:
275 g faina
1 praf de copt
150 g unt la temperatura camerei
75 g zahar
1 zahar vanilat
4 galbenusuri
gem
Se framanta din toate acestea un aluat care se intinde cu mana in tava unsa si tapetata, apoi se unge cu un strat subtire de gem (mai acrisor, eu am pus de caise). Apoi se toarna umplutura.

Ingrediente umplutura:
3, 4 mere calite cu zahar, scortisoara si nucsoara - se lasa la racit si la scurs de sirop
4 albusuri
200 g zahar
150 g nuca macinata

Mai intai am preparat merele, si cat ele s-au scurs si s-au racit am pregatit blatul si prima parte din umplutura.

Albusurile se bat spuma apoi se adauga treptat zaharul.
Apoi se amesteca cu merele si la sfarsit cu nuca.
Se da la cuptorul incins in prealabil, la foc potrivit, aproximativ 30 minute (in cuptorul meu, la foc mic s-a facut in vreo 20 min). Si mai stiu ca la umpluturile pe baza de bezea, se stinge focul si se mai lasa 15 min in cuptor cu usa intredeschisa.

Se poate face si separat, fie doar cu mere, fie doar cu nuca, eu le-am combinat.




Gratiela, Maria si Stefan

www.versuripenet.ro/versuri/voltaj/crede/" target="_blank">crede

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura72 spune:

Buna Natalia,in primul rand sa-ti traiasca fetita si sa fie sanatoasa si norocoasa.Eu nu am mai scris demult pe aici(m-am mutat si nu am avut net),acum ma tot asalteaza musafirii curiosi sa-mi vada casa si normal tr sa fac cinste.i-am dat gata cu Krem-ul si poienita cu ciuperci.maine vine nasa baiatului,din alta loc si as face Browniers.intrebarea e ce "ciocolata amariue de calitate" ati folosit?eu iau cioco de menaj dar e dulce ,voi luati ceva anume chiar si din cea ambalata pt mancat gen primola,poiana sau ce?aceea dulce nu merge deloc?eventual ii pun 2 plicuri de ness si mai putin zahar,ce ziceti?
salut toate prajituresele pricepute si-mi pare tare rau ca am sticat ap meu foto si n-am cu ce ma lauda.

LAURA SI GEORGE-STEFAN(22 04 2005)

Poze:http://new.photos.yahoo.com/grgsc_laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Laura, merci mult de urari.
Despre ciocolata: eu folosesc ciocolata amaruie de la Primola, uneori de la Kandia sau Heidi. "Ciocolata amaruie de calitate" era sintagma din reteta originala, eu doar am tradus-o. Cu toate ca ciocolata in sine e amaruie, prajiturile preparate cu ea nu ies amare, vorbesc de ciocolata cu pina la 60% de cacao. Despre cioco de menaj nu-ti pot da detalii prea multe, eu am avut citeva esecuri cu ea si de atunci evit sa o folosesc. Poti pune ciocolata cu lapte, si atunci prajitura va fi mai dulce, dar si de o culoare mai deschisa. O prietena de-a mea face brownies numai cu ciocolata cu lapte, ii place mai mult asa. Mult succes!

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

astazi am experimentat un tortuletz in forma de PIAN (nu este ideea mea am combinat mai multe si de pe culinar si dintr-o poza de pe site-ul de prezentare a unei cofetarii din buc) de mult il aveam in plan nu l-am vazut pe-aici asa ca m-am gandit sa vi-l arat si voua cu mentiunea ca eu nu am rabdare la ornat va prezint doar "ideea" sunt convinsa ca voi daca o sa-l faceti o iasa opera de arta.


monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
Prajituri si papa bun
Halloween

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Wow Monica ce fainutz arata tortuletzul! Se pare ca eu ma multumesc cu chestii mai 'moderne' (stiti voi ca tendinta modernului de acum e spre simplitate) nu stiu daca m-as baga la chestii asa complicate cum faceti voi. Poate o sa incerc cand o sa am un piticutz pe care sa-l incante toate nebuniile astea.

Natalia ce chestie! Si eu tot Primola folosesc in general la prajituri. Numai la Gacio folosesc cioco de menaj (este una pe care o cumpar din Metro, o tableta are un kilogram), la creme si chestii mai fine iau Primola. Se comporta foarte bine.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput