Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (18)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gonghy spune:

Roxana -ici

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=93574
Povestea fetitei noastre
http://community.webshots.com/user/gonghy
Poze cu noi
Laura si bebe Maya 19.09.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanuta spune:

Dupa indelungi pregatiri sufletesti am hotarat sa imi incerc puterile cu prajiturile.

Am inceput modest cu prajitura cu mere. Am vazut ca a iesit buna si am continuat cu tarta cu mere, mascarpone si branza de vaci care a avut un success nesperat

Si am zis ca dau lovitura cu tarta de ciocolata alba/coarne si nuci…

(oftat)..
Am vrut sa fac doar jumatate din compozitie sa vad cum iese.

Ei bine…au fost o multime de biscuiti, un strat foarte subtire de ciocolata si..cam atat.
E drept ca nu am fost sigura daca “175ml frisca” se refera la frisca lichida/smantana de frisca sau altceva asa ca am pus “heavy cream” – varianta de aici de frisca lichida.

Am fost asa de dezamagita si nedumerita de rezultat ca am decis sa il dreg cu o sarlota de vanilie.
Una peste alta, a iesit foarte buna!!

Nati/Alynutza daca aveti o idée pe unde am gresit…tare as vrea sa stiu ca tarta mea nu era nici pe aproape ca cea din poza…

O zi buna!!
Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Roxanuta, nu stiu daca ai citit comentariile mele si ale Alinei privind aceasta prajitura. Noi am ajuns la concluzia comuna ca sint prea multi biscuiti in reteta, cantitatea optima fiind de 200-250 g, cu cantitatea de unt in jumatate. Si mie mi-a iesit stratul de umplutura nu f. gros, si ca sa te linistesc, tarta mea nu arata nici pe departe ca cea din revista. De Revelion am zis ca fac cu ciocolata de menaj, chiar ca in reteta, mai stii, poate imi iese ca in poza originala. Smintina lichida e whipping cream, parca asa stiam. E bine ca ai reusit sa dregi tarta, de retinut ideea cu sarlota de vanilie combinata cu cioco alba. Mult succes data viitoare!

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanuta spune:

Nati,

Multam de incurajari!!
Pai am citit comentariile voastre, sigur! Am pus mai putini biscuiti decat in reteta si mai putin unt.
Nu-mi dau seama cum de le-a iesit lor asa umplutura bogata….

Ce fac prichindeii? Vanda asista la prajiturit?

Numai bine,
Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by roxanuta

Nati,

Multam de incurajari!!
Pai am citit comentariile voastre, sigur! Am pus mai putini biscuiti decat in reteta si mai putin unt.
Nu-mi dau seama cum de le-a iesit lor asa umplutura bogata….

Ce fac prichindeii? Vanda asista la prajiturit?

Numai bine,
Roxana


Da, si eu m-am mirat cita umplutura le-a iesit celor de la revista. Dar nimeni nu ne incurca sa facem portie dubla de umplutura. Numai ca iesind cam moale (cel putin asa mi-a iesit mie), nu cred ca e o idee buna.
Prichindeii sint bine, momentan dorm dusi amindoi. Vanda ma mai asista la bucatarie, atunci cind e plictisita si nu vrea sa stea singurica. O pun in scoica pe masa din bucatarie, iar ea ma urmareste cu mare interes.

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda
Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Am eu asa o vaga banuiala ca reteta pe care au facut-o ei nu e 100% ce au si scris in revista. Se mai intampla din astea. Altfel nu avea cum, mai ales ca tava in care am facut eu a fost si mai mica decat aia recomandata de ei. Cat despre cat de alba le-a iesit crema... iar am indoieli, si-i banui de utilizarea excesiva a Adobe Photoshop sau altceva asemanator, pentru ca eu am folosit ciocolata alba si cu alte ocazii, inainte nu aveam alta varianta decat cea de menaj, si orice ciocolata 'alba' are de fapt acea tenta galbuie.
Natalia ai incercat sa micsorezi putin cantitatea de frisca? Eu am facut crema doar din 300 de gr. de ciocolata (am crezut ca ajunge vazand poza lor cu atata crema si eu folosind un vas mai mic) si am pus cam 120 ml. frisca (atat mai aveam in casa) in loc de vreo 130-135 cat ar fi revenit respectivei cantitati. Ciocolata tot Primola am folosit si eu, dar crema a fost ok ca si consistenta, n-a curs din praji. S-ar putea la frisca sa fie 'buba'. (Ah, sa nu mai spun ca frisca mea a fost si congelata, imi ramasese de la tortul cu 3 feluri de ciocolata si am pus-o in conge cu gandul ca o folosesc la sos de paste, dar a ajuns in crema asta si vad ca a fost ok.)


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Alina, a doua oara am pus mai multa cioco, adica 450 g la 200 ml frisca. Si mi-a iesit umplutura si mai lichida decit prima data, dar am dat vina pe faptul ca am folosit ciocolata de 2 feluri. Data viitoare am sa pun 150 ml de frisca, dupa cintar, si cioco de menaj, exact ca in reteta. Sa vedem ce iese.

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Cine stie, ca proportiile pe care le-ai folosit erau corecte, conform cu reteta. Ar fi trebuit sa iasa. Poate intr-adevar trebuie mai putina frisca. Ciocolata in sine nu cred ca are relevanta daca e de menaj sau nu.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex06 spune:

Buna, fetelor!
Sunt noua pe aici si ma bucur nespus ca v-am descoperit.
Nu va spun cate pachete de biscuiti si cate mere am mancat in timp ce va priveam prajiturile!


Deja am incercat cateva retete; am facut brownies cappuccino, krem a la krem si tortul ladys fingers- toate foarte bune!

De sarbatori as vrea sa fac un tort diplomat pentru nasi, cu piscoturi de sampanie si fructe din compot.As dori sa-mi scrie si mie cineva reteta de diplomat (reteta Adrianei,Nataliei, parca si Gabi avea tort diplomatin album).Pe culinar nu pot deschide pagina cu reteta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Cred ca fetele au fost cam ocupate. Iti scriu eu o reteta pe care am primit-o de la cineva care lucra la un laborator de cofetarie. Eu nu am testat-o, dar cred ca este ok.

Tort diplomat
Blat:
4 oua
4 lg zahar
8 lg rase de faina
Se coace si dupa racire se taie in doua si se insiropeaza cu 100 ml apa + 100 g zahar + rom si vanilie fierte si racite. Cratita se tapeteaza cu folie si unul din blaturi se pune la fund.

Crema:
5 plicuri de 5 g gelatina
vanilie
200 ml apa rece
600 ml. frisca batuta
100 g zahar
fructe (banane, stafide, ananas)
3 oua
Gelatina se pune in apa la muiat pana isi mareste volumul. Peste ea se pune zaharul, ouale, vanilia si se incalzeste la foc mic atat cat poti tine degetul in ea. Se raceste in chiveta pana capata consistenta unor racituri care incep sa se prinda. Se pune frisca batuta si fructele si se amesteca. Se pune peste blat in cratita, deasupra se pune celalalt blat. Se raceste la frigider. Apoi se pune pe platou si se decoreaza cu frisca si fructe.

Blaturile se insiropeaza pe rand, adica prima data cel pus in oala, dupa ce se pune crema si urmatorul blat se insiropeaza si acesta din urma. Poti tapeta cratita cu piscoturi inainte de a turna crema.



Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput