Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (18)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Oana,super prajitura!

Miha si Robert


Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

wow bubule ce bine arata

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
Prajituri si papa bun
Halloween

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Ce mai faceti, fetelor, vad ca va tineti de bunatati .
Eu am comis in weekend-ul asta un www.flickr.com/photos/9684774@N08/1985673185/in/set-72157600636179296/" target="_blank">cremesh, dulce si super vanilos, exact pe placul sotzului.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dumitrulaura spune:

Balbina, unde gasesc reteta de prajituri din biscuiti petit beurre cu crema de smantana? Multumesc anticipat. De cand am vazut-o in poza nu mai la ea ma gandesc si presupun ca e si usor de facut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Alina,vreau si eu reteta de cremes.N-am facut niciodata si-i place sotului,as incerca..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Da da...vrem reteta de Cremes!

Adi,am facut aseara niste papanasi.Ii vazusem mai demult in pozele tale si-mi ramasese gandul la ei. Cum n-am gasit reteta ta,am facut-o pe cea a Pocai,de pe culinar.Is foarte buni,numai ca eu ma asteptam la altceva,la ceva mai branzos si mai moale...astia au iesit ca niste gogosi,mai "aluatosi"...Ai tai ce consistenta aveau?

Miha si Robert


Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Alina, pare tare bun cremesul tau. Daca ai timp, posteaza te rog reteta. Uite-o pe cea promisa de mine:

Lapte caramelizat facut in casa

3 l lapte
1 kg zahar
1 praf de sare
0.5 lingurita bicarbonat

Se amesteca toate componentele retetei intr-o oala mare (de preferinta cu fundul si peretii grosi) si se pune oala la foc mic. Se tine pe foc, amestecind mereu, pina la ingrosarea compozitiei. Apoi se ia o lingura de lemn si se bate cu ea compozitia, pina incepe sa se vada fundul oalei. Se ia de pe foc, se raceste, apoi se muta intr-un alt vas pentru pastrare.

Reteta din "Gran libro de la Cocina Colombiana"

Cum am zis, eu n-am incercat-o, deci nu-mi pot spune impresiile.

Laura, nici nu stiu daca am scris reteta asta undeva, e o banalitate de reteta. Se pun intr-o tava (eu am folosit de sticla) straturi de biscuiti, alternind cu crema facuta din smintina de 20% grasime batuta cu zahar pudra dupa gust, si vanilie. Se lasa citeva ore sa se patrunda si se presara cacao, atit.

Miha, am impresia ca papanasii facuti de tine dupa reteta aceea asa si trebuie sa iasa, mai tari. Daca vrei papanasi mai moi si mai brinzosi, trebuie categoric mai putina faina si mai multa brinza. Dar atunci ei nu-si vor mai pastra forma, iti dai seama. Eu ii fac sub forma de turtite si ii prajesc pe tigaie, in unt.


------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns canne-marie spune:

Natalia hop si pe aici la subiectul tau.
OFF TOPIC : Vreau sa te intreb cum esti cu sarcina?
Cat mai ai ? Sau ai nascut deja?
Multi tie si pisicutelor tale.

annes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by canne-marie

Natalia hop si pe aici la subiectul tau.
OFF TOPIC : Vreau sa te intreb cum esti cu sarcina?
Cat mai ai ? Sau ai nascut deja?
Multi tie si pisicutelor tale.

annes



Annes, am nascut deja de aproape doua luni, vezi ca am ticker la semnatura.

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda
Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Natalia scria cumva si ce cantitate rezulta din ce ai scris tu acolo? Sper sa ma incumet s-o incerc, ca nu prea le am cu amestecatul in oale.

Uite si reteta de www.flickr.com/photos/9684774@N08/1985673185/in/set-72157600636179296/" target="_blank">cremesh:
In primul rand, trebuie sa precizez ca este reteta doar pentru crema, la foi nu ma bag, asa ca le cumpar de-a gata, de obicei foile de la Boromir.
5 oua
14 lg. amidon alimentar
1300 ml. lapte
20 lg. zahar
vanilie (acum eu am folosit 1 plic obisnuit de zahar vaniliat, 2 plicuri de zahar vaniliat bourbon de la Dr. Oetker si 2 esente lichide vanilie bourbon Dr. Oetker)
200 ml. frisca
Se separa ouale. Galbenusele cu 3 lg. zahar si 1 zahar vanilat bourbon se bat spuma cu mixerul. Se adauga amidonul si putin lapte, ca si cum ati prepara o budinca (eu am folosit cam 150 ml lapte). Restul de lapte se pune la fiert cu 14 lg. zahar si zaharul vanilat obisnuit (si un praf de sare). Albusele se bat spuma cu restul de 3 lg. de zahar si 1 plic zahar vanilat bourbon. Cand laptele fierbe, se adauga compozitia cu galbenuse amestecand tot timpul si se amesteca pana se ingroasa. Se ia deoparte, se adauga albusele si se mai pune pe foc sa dea inca 2-3 clocote (aveti mare grija, ca se prinde foarte usor). Se ia de pe foc, se adauga cele 2 esente lichide de vanilie si se raceste pana la temperatura camerei, amestecand din cand in cand sa nu prinda coaja. Se adauga frisca batuta.
Pentru asamblare eu folosesc chiar cutia in care vin foile. Adaug doar niste folie pe margini (latimea cutiei) care nu sunt acoperite de folia in care vin foile, pun cea mai frumoasa foaie, torn crema, apoi deasupra presar foaia sfaramata. Presar cu zahar pudra si racesc la frigider pana se mai intareste. Foaia de deasupra o sfarm pentru a se putea taia/manca mai usor, nu e obligatoriu sa o sfaramati.
Sa aveti grija sa folositi o oala mare, ca iese destul de multa crema. Mai trebuie sa precizez ca eu folosesc mixerul la viteza mica pentru a amesteca albusurile/frisca in crema.
De obicei las crema sa se raceasca dupa ce o pun pe foaie, ii pun deasupra frisca batuta si abia apoi pun foaia sfaramata. De data asta am folosit 1400 de ml de lapte si 400 ml frisca, si mi-a iesit cam multa crema ca sa mai am loc si pentru frisca, plus ca a iesit si cam moale crema - asta ar fi compozitia ideala pentru mini-tarte cu fructe sau pentru orice mini-praji cu crema de vanilie care nu trebuie taiate.




Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput