Mamici de iulie-august 2008 (2)

Mamici de iulie-august 2008 (2) | Autor: iul-aug2008

Link direct la acest mesaj

Asa a inceput odiseea noastra:
1



Marie Maica Preacurata, ceea ce ai purtat in pantecele tau cel binecuvantat pe Mantuitorul a toata lumea, inconjoara-ma pe mine, pacatoasa, cu dragostea ta de Maica si du rugaciunea mea la Fiul Tau si Dumnezeul nostru, ca sa-mi binecuvanteze pruncul pe care-l port in pantece si sa ma invredniceasca sa-l aduc la lumina in chip firesc si sanatos, intarindu-ma cu puterea dreptei Sale , intru care bine am nadajduit. Amin


Suntem un de cu


IUNIE:

Anaxena
DN 00.00.0000,UM 00.00.0000,DPN 20.06.2008


Danangie
DN 08.02.1977,UM 14.09.2007,DPN 21.06.2008


Syyylviuta
DN 14.02.1981,UM 13.09.2007,DPN 22.06.2008


Monalac
DN 14.09.1975,UM 13.09.2007,DPN 23.06.2008


Aalina
DN 00.00.0000,UM 18.09.2007,DPN 23.06.2008


Nati
DN 08.09.1976,UM 17.09.2007,DPN 23.06.2008


Kla78
DN 17.08.1978,UM 18.09.2007,DPN 25.06.2008


IndyGo
DN 00.00.0000,UM 19.09.2007,DPN 25.06.2008


Irda
DN 00.00.0000,UM 20.09.2007,DPN 26.06.2008


Alina Maria
DN 19.03.1981,UM 20.09.2007,DPN 26.06.2008


Biribu
DN 00.00.0000,UM 20.09.2007,DPN 26.06.2008


IULIE:

Louana_me
DN 08.08.1980,UM 26.09.2007,DPN 02.07.2008


Mada_mxm
DN 12.10.1982,UM 21.09.2007,DPN 05.07.2008



Link-uri utile:
www.desprecopii.com/info.asp?id=848" target="_blank">Calculul datei nasterii,www.baby2see.com/development/ultrasound_sonogram/first_trimester_scans.html" target="_blank">Dezvoltare bb dupa saptamani si luni - imagini ecografice,www.babycenter.com/average-fetal-length-weight-chart?Ad=com.bc.common.AdInfo%4041a70bf9" target="_blank">Greutate si centrimetri in burtica la mami,www.desprecopii.com/info.asp?id=135" target="_blank">Sarcina - saptamana cu saptamanawww.visembryo.com/baby/1.html" target="_blank">Dezvoltarea bb-ului din ziua fecundarii,www.youtube.com/watch?v=H_IIIibwyXo&mode=related&search=" target="_blank">In pantecul matern,www.betahcg.it/8094/index.html" target="_blank">Valori beta hCG,www.perinatology.com/calculators/biometry.htm" target="_blank">Calculator pentru verificat masuratori ecograf,www.medicina-materno-fetala.ro/downloaddoc.php?docId=45" target="_blank">Recomandari pentru urmarirea prenatala de rutina a femeii gravide sanatoase,www.desprecopii.com/info.asp?id=5" target="_blank">Intrebari si raspunsuri despre sarcina,www.womensclinicseattle.com/ultrasound.htm" target="_blank">Explicatii masuratori ecograf,www.materneo.com/calcul/CalcWeight.htm" target="_blank">Greutatea viitoarei mamici,www.nzfsa.govt.nz/consumers/food-safety-topics/foodborne-illnesses/pregnancy/" target="_blank">Sa mancam sanatos






E-mail comun: mamiciiulieaugust@yahoo.it

Rugaciune speciala pentru si pentru din burtici www.resurse-ortodoxe.ro/rugaciuni/acatiste-si-paraclise/acatistul-cuviosului-parintelui-nostru-stelian/" target="_blank">Acatistul Sfantului Stelian Ocrotitorul Pruncilor

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns docdecap spune:

Buna fetele, uite ca sunt prima care scriu, am asteptat sa fie moderat, sa va fie un capitol cu bucurii!!

am intrat ca sa felicit Irda si Alinushca, pentru sarcini! Noi am fost colege la odiseea de ian-feb, si stateam cu ochii pe voi la "Durerea..", am zis sa astept sa faca si Alinushca testul, sa va felicit pe amandoua!! Sa aveti sarcini usoare si bebei frumosi si sanatosi!!

Pup toate burticile in devenire

Monica 28+ cu Serban

Life's a beach
pisoi in lucru
www.flickr.com/photos/monicu/sets/" target="_blank"> poze de tot felu'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina Maria spune:

Buna seara , ce mult s-a scris , bine ati venit cu toate , si mai ales bine ati venit Alinelor , la mine e mai simplu spuneti AlinaM .
Pute-ti sa ma treceti si pe mine pe lista , 20.09.2007, dpn 26.06.2008 .
Eu ma duc la doctor miercuri cand am masina , altfel mergeam si astazi .


Alina ,Wichard si Mandy Stephanie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gattasalvaje spune:

Bafta tuturor in noua odisee ! Sa aveti sarcini frumoase si usoare si sa ajungeti sa va tineti puiutii in brate la termen !

Si nu ezitati sa intrati si la noi , astea mai mari din ian-feb 2008 ...daca aveti intrebari !

28+ cu Sara - Eliza

vacanta 2007
Bebelina din burtica
Cununia civila
Nunta
Am mai crescut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

sunt socata!!!azi am luat buletinul de analiza de la O.P.C.si rezultatul a fost//in masa viscerala sunt prezente larve anisakis//am dat cautare pe google si m am ingrozit.aceste parazit,care traieste nu numai in intestinele pestelui,ci si in muschi,odata ingerat,provoaca ocluzie intestinala si chiar moartea,iar sg cale de a scapa de el este prin operatie.mai scrie ca simptomele sunt varsaturi,greata,dureri severe de stomac si diaree.iar noi n avem niciunul din aceste simptome,doar copilul a avut diaree,dar a debutat dinainte sa manance peste.de asemenea,mai scrie si ca la temperaturi mai mari de 60 de grade parazitul moare.aveti idee,daca l am preparat pe tigaie de teflon,fara ulei,s au atins 60 de grade?oricum,azi l am sunat pe dr veterinar care a efectuat analiza si mi a spus ca nu erau paraziti decat in mate,iar in peste propriu zis nu erau. l am intrebat daca e sg de asta si mi a zis ca nu se joaca cu astfel de informatii.azi i am dus caca lui cris la laborator,pt coprocultura si coproparazitologic.

Mami de Cris

Poze Cris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:

Am intrat si eu sa va urez tuturor sarcini usoare, sa dea Dumnezeu sa fie cele mai frumoase 40 de saptamani din viata voastra!!! Si bebelusi sanatosi si cuminti la sfarsitul celor 40 de saptamani!!!

Alinushca, ti-am scris si la odiseea de ian-feb dar vreau sa-ti spun si acii cat ma bucur ca ai reusit si ai un puiut in burtica!!! Si eu sunt tot la badiu si sunt super incantata de el !!! Tu mergi la CMU sau in ambulatoriu?

Monalac, am fost foarte emotionata cand am vazut ca ai din nou o minune in burtica. Tu sigur nu ma cunosti pe mine dar eu sunt tare impresionata de tine dupa ce am citit topicul tau de la nasterea unei stele!! Sa dea Dumneeu sa nu mai ai toate acele greutati pe care le-ai avut la prima sarcina!!!

Multa, multa sanatate si bebelusi sanatosi tuturor !!!!

Laura 25+ beba Eleni si mami de Dimitrakis 25.04.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Am intrat sa o salut pe Alinushca, felicitari mamico. Sa fie intr-un ceas bun de data asta. Si sunt sigura ca v-a fi.
Si tuturor sa aveti sarcini usoare si bebei la termen.

www.flickr.com/photos/10675576@N07/sets/" target="_blank">Noi 2 singurei

Cum creste motanica nostra

29+ bb PATRICIA ALEXIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina Maria spune:

Buna seara burticutelor , ce mai ziceti ? ce mai faceti ?
Eu am emotii pt. maine de abia astept sa imi iau masina .
In rest astazi am fost foarte fericita i-am spus lui mama si tata de bb. si erau f. fericiti . Tata spune sa ii fac baiat sotului , dar parca eu decid ...
Eu sera sunt extrem de obosita ,voi ?
Ma duc acusica sa fac baita si ma culc , o seara buna !

Alina +5 si Mandy Stephanie 2,6 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Syyylviuta, ma bucur pentru tine ca ai reusit sa vezi "bebele" la 4 saptamani si 1 zi. Tu ai vazut de fapt sacul embrionar gol, ca embrionul inca nu e format/vizibil.

Stau si ma minunez de doctorii din Romania care iau banii aiurea de la femei. Daca vrei sa faci eco in fiecare zi, ok, el iti face desi nu are nici un sens, dar nu iti zice ce sa faci sa te feresti de listeriaza, salmonela sau toxoplasmoza. Iti dau acid folic, si alte aiureli ca e la moda. Daca nu ti-ar da, toata lumea ar zice ca nu e bun. In primele saptamani nu ai ce face daca o sarcina merge prost. Ea merge prost din cauza unei defect cromozomial si natura stie ce face. Rolul principal al acidului folic e de a preveni spina bifida, dar pentru asta trebuie luat cu cel putin 2 luni inainte de conceptie. In rest e mai mult praf in ochi.

Asta e parerea mea :), sper ca nu v-am suparat.

Vicky

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

ALINA MARIA eu nu prea ma simt bine in seara aceasta. Adica ametesc. Si da, seara adorm si eu destul de rapid....doar ca ma trezesc ca o gaina pe la 4 , 5......si pe urma adorm din nou in jur de 6,00. Tin pumnii pentru cand vei merge la doctor!! Foarte frumos numele tale.Sa ne dai si data ta de nastere.


MONALAC d-ne fereste.....sa-ti faci si tu analize. Asteptam sa ne spui si nou rezultatul de la baietel...






mult asteptat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina Maria spune:

Pai data mea de nastere e 19.03.1981 .
Imi pare rau ca se intampla sa fii ametita acu ca spusesi tu parca si eu am ametit un pic astazi la servici .
Am baut o cana de apa si mi-am revenit .
Fetelor sa beti multe lichide .
Care stiti ceva de uleiul de peste eu il luam inainte si inca nu m-am oprit ce fac il iau in continuare ?

Alina 5+ si Mandy Stephanie 2,6 ani

Mergi la inceput