Ce sa-i mai fac?

Ce sa-i mai fac? | Autor: servetel

Link direct la acest mesaj

De careva zile fetitei mele de un an si trei luni ii curge muci ca la robinet si parca m-i s-a luat mie, ei saraca nu mai zic de scos cu pompita, sters nasul de a facut si rana la nasuc.
Am fost la dr. de familie si a zis ca are si un pic de rosu in gat si mi-a spus sa cumpar augumentin si nazomer.
Aseara avea si o tuse seaca dar astazi dar azi nu a mai tusit doar nasul ii curge cand ca apa cand verzi.Noaptea e un chin harcaie si se ineaca si plange toata noaptea, doar cu nurofen se mai calmeaza si doarme mai linistita.La farmacie am intrebat de ceva care sa-itreaca odata si mi-au spus sa stau linistita ca isi revine de la sine.Voi cum ati facut, dati-mi si mie un sfat va rog.

Gabriela mamica de Ana Maria (18-06-2006).

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Doar pt. nasuc si tuse nu se administreaza antibiotic.

Pt. tuse poti folosi eurespal sau stodal(e homeopat).
Pt. nasuc: ser fiziologic si pivalone(nu mai mult de 7 zile) sau colargol(nu mai mult de 4 zile) - ultima data din zi folosit seara inainte de culcare. Stiu ca se mai poate folosi vibrocil dar nu l-am folosit inca. Dupa 2 zile o sa fie mult mai bine.
Daca secretiile erau mereu incolore te rezumai la sare de mare.
Daca suporta: seara punei-i la distanta mai mare de capusor o capsula de karvol. Fetita mea nu accepta.
Daca ai cum sa o culci pe verticala(cu capusorul si pieptul mai sus decat restul corpului) - ac. pozitie o ajuta la respirat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emushi spune:

si in plus...eu am gasit la farmacie un fel de crema - Pulmex baby - un tubulet, costa cam 10 lei in iarna...a facut minuni, am uns-o pe spate/piept/gat cu el, a fost tare bine;(contine balsam de Peru, camfor, mentol...daca-mi mai aduc aminte bine) asta e preferatul meu in noptile mucoase!
si de la DoctorMom (nu stiu cum se chema, Cold...) un fel de gel (seamana cu Wick Vapo Rub) cu care-i ungeam narile pe exterior (ma rog, doar le atingeam, de frica ca scria "peste 2 ani" si a mea tot 1 an si 3 luni avea)
in plus, pernuta sub capusor si prosop ud la marginea patului, creste umiditatea aerului si respira mai usor; eu ii puneam pe spatarul patutului, un cearsaf ud, de cateva ori i-am facut "cort umed" - l-am prelungit si pe lateralele patutului

sanatate!

http://www.pagina-mirunei.piczo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iris77 spune:

noi cand am avut rosu in gat am luat nurofen sau eferalgan , iar pentru nasuc daca ii curge a rau i/am dat COLARGOL. este un preparat facut de farmaciste si costa fff putin cam 20.000 lei insa se gaseste fff rar. e super eficient. a si daca bebe suporta foloseste pentru a/i scoate mucozitatile batistutza bebelusului. o cumperi din orice farmacie si coasta in jur de 500.000 lei.
sper ca informatiile sa iti fie de folos.multa sanatate!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinutza spune:

Pt rosu in gat...nurofen sau panadol din 8 in opt ore.
Pt nasuc infundat...ser fiziologic ca sa moaie mucozitatile cat mai bine (eu ii pun cu o seringa cate un pic in fiecare nara...poti sa pui si cate 10ml in fiecare)...important e sa vezi ca nu mai are nimic...aspiri bine de tot si abia apoi pui ceva pt nas...eu am fost multumita de Pivalone pana acum...nu mai mult de 3 ori pe zi, mai ales ca e asa micutza...inainte de somn si mese ca sa poata manca linistita...dar chestia cu serul poti sa o faci si de 10 ori pe zi...nu ii dauneaza...
Vezi ca exista in farmacii sr fiziologic din acela la sticlutze de 500 ml (din acelea folosite in spitale la perfuzii)...e mult mai practic, costa pana in 30.000 de lei...daca iei la fiole sunt fff scumpe, parca ar avea aur in ele...
Dar ai grija, ar fi bine sa o vada si pediatrul, ca nu cumva sa coboare la plamani, ca atunci e mai nasol...si asta fara sa aiba tuse de vreun fel...te pacaleste..
Si poti sa ii dai si ceva de imunizare...cure de cate 10 zile de vitamina C (special pt bebei) si un imunizant (noi folosim ImmunoBaby)...

Succes si rabdare...e una din multele raceli, mai ales ca vine iarna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisicuta si matei spune:

Pivalone nu este indicat in raceala, atunci cand nasul curge pentru ca reduce imunitatea, el trebuie folosit doar dupa raceala daca a mai ramas cu putine mucozitati.
Colargol gasiti mereu la Sensiblu, nu stiu sigur daca la toate, dar la cea din cadrul clinicii Medicover Victoria sigur si parca am dat pe o sticluta vreo 6-7 lei.

Poze noi cu noi;
"Cronometrul" lunilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

Servetel eu am tratat-o pe Ana asa: dimineata si seara timp de 2 zile i-am dat cate 2ml Ventolin, 5 zile Prospan - 2,5 ml x 2 ori pe zi, colargol in nasuc, apa de mare la 1-2 minute si aspirat, Ketof seara inainte de culcare - 5ml, si Karvol pe un servetel in apropierea patului. A durat totusi aproape 2 sapt. pana i-au trecut mucisorii definitiv. Intreaba pediatrul de ce ti-am zis mai sus si daca e ok, eu zic ca o sa-i treaca si ei. Nu te grabi cu antibioticul, numai daca febra persista e semn de infectie.

www.helpsonia.com/" target="_blank">Redati-i Soniei bucuria de a creste langa parintii ei
Povestea nasterii
www.smi.ro/fulguleti" target="_blank">fulguleti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns servetel spune:

Multumesc pentru sfaturi, nasucul nu-i mai curge decat foarte putin si continui cu ser si nazomer.
As vrea sa stiu cate zile se da nazomer,stie cineva?

Mergi la inceput