Comori de nov-dec 04 (156)

Comori de nov-dec 04 (156) | Autor: mami nov-dec 04

Link direct la acest mesaj

Capitol 155


Gala puradeilor nostri www.flickr.com/photos/andrapanda/sets/72157600426397777/detail/" target="_blank">Gala Sarbatoritilor
P.S. Poze ptr Gala puradeilor nostri se trimit lui fulguletz (aici) iar cele ptr Gala sarbatoritilor lui try (aici sau aici).
Poze ptr www.onetruemedia.com/shared?p=156985e80e4a2e78dcd2f7&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Comorile toamnei 2004 aici

de 33 si 25

Octombrie: 8, adica 6 si 2
1. IrinaA ______________ 20 oct_____ www.nicolae.org/PhotoDeSHop/index.htm" target="_blank">Ioana Maria
2. Camys2000 ________ 21 oct_____ Catalina Nicole
3. Ela2001 ____________ 22 oct_____ Diana Andreea
4. Jasmine ____________ 26 oct_____ Radu
5. Ele _________________ 26 oct_____ Ana Denisa
6. Roserb _____________ 29 oct_____ Mihnea Andrei si Bianca, 5 ani
7. Ncristina ____________ 29 oct_____ Teodora Andreea + Alexia Maria
8. Moss _______________ 31 oct_____ Alexia Stefania

Noiembrie: 34, adica 25 si 9

9.Bits _________________ 1 nov_____ Kenzo Andreas & Amon Mateus
10.Ad_rianna ___________ 3 nov_____ Bianca-Cristina & Tudor-Andrei
11.Diana 2004 _________ 4 nov_____ Andrei
12.Try _________________ 5 nov_____ Alex & Adrian
13.Miria Cristina ________ 5 nov_____ Maria Damiana
14.ylilimic ______________ 5 nov_____ Luca Matei & Adam Cristian

15.for2nity _____________ 6 nov_____ Alexia Cristina
16.Andreap ____________ 7 nov_____ Maria Alexandra

17.Daniela_Sb __________ 8 nov_____ www.onednd.go.ro/_/Danut/main.html" target="_blank">Mihai Daniel
18.Simonacip _________ 10 nov______ David
19.Didutza ____________ 12 nov_____ Daria + Dennis
20.Cassandra _________ 14 nov_____Dragos Andrei
21.Eliza5 ______________ 15 nov_____ Alexandru
22.Aime _______________ 15 nov_____ Vladimir Andrei
23.Omi308 _____________ 17 nov_____ Corina Maria
24.Dama __________ 18 nov_____ David Andrei
25.Miha ___________ 18 nov_____ Robert Andrei
26.Daniella4____________18 nov_____ Alexis
27.miag _______________ 18 nov_____ Roland Vladimir
28. ochi verzi___________ 22 nov_____ Diana
29.Danette ____________ 23 nov_____ Iris Miriam
30.Cristina Serban _____ 23 nov______ Razvan

31.Corina75 ____________ 24 nov_____ Andrei
32.Gandacelu______ 25 nov_____ Ioachim, Ileana, 4 ani si Maria

33.Misticgirl ____________ 25 nov_____ Nicholas Alexandru
34.Dutzi _______________ 25 nov_____ Iustin
35.Miche ______________ 26 nov_____ Darius
36.Ionela Roxana ______ 27 nov_____ Emily si Arisa
37.Paxela_________ 27 nov_____ Silviu Ionut si Ana Delia
38.Florypop ____________ 27 nov_____ Andrei si Rares
39.Onitza ______________ 28 nov_____ Paul Constantin
40.Madachan ___________ 29 nov_____ Edward Florin

Decembrie: 16, adica 10 si 6

41.Fulguletz ____________ 1 dec_____ David Andreas
42.Luminita B ___________ 2 dec_____ Tudor Andrei si Cristian
43.Eveline ______________ 5 dec_____ Andreea Bianca
44.Felis ________________ 6 dec_____ Mihai Cristian
45.Raluca.gabriela ______ 7 dec_____ Maria Alexandra
46.bumbacel ________ 9 dec_____ Tudor Mihai
47.Anne-Marry____________9 dec__________Teodor Alexandru
48.Mikimi___________ 12 dec_____ Alexander si 28 aug 07 Yannis Theodor

49.Monica-Elizabet _____ 16 dec_____ Ruxandra Maria si Alex Valentin
50.OtiliaV _____________ 18 dec_____ Ana-Maria
51.Cecilia C ___________ 22 dec_____ Alexia si Ada
52.Carmen ____________ 22 dec_____ Daria Nicole si Ana Carina, 4 ani
53.Ioana du ___________ 22 dec_____ Bianca Alexandra
54.Viovio ______________ 22 dec_____ Cristiana Bianca
55.Mamaluidavid ______ 24 dec_____ www.babiesonline.com/babies/d/davidel/" target="_blank">David si Naomi Patricia
56.Cookie _____________ 24 dec_____ Sabina Ioana
57.Bobita _______________ 1 ian_____ Amina Ioana si Maria


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns paxela spune:

try, multumesc de cuvintele frumoase, sincer nu stiu ce este acel ceva de care zici tu, sau stiu dar nu pot sa cred, cel putin acum sunt intr-o faza de nu se poate, stau si ma intreb, cine a facut-o pe fimea, ata de diferita de Silviu, atat de maraita, de sclifosita, de urlatoare, de alintata, razgaiata, etc
patul are ace, e fiarbinte sau muuult prea rece, singura in camera... are senzor de prezenta inclus, cum dispari cum urla, chiar si din cel mai profund somn, sa stea si ea undeva, daaa dar doar in brate si atunci nu pe loc, ci plimbata, si lista poate continua
ce pot sa spun e ca ma bucur ca nu seamana macar la un capitol, la cel de mancare, macare ea papa, nu mult nu foarte bine dar acceptabil
deja am inceput sa ma enervez pe ea , deja ma trezesc certand-o, are un talent de a face fite enorm( seamana cu masa), o lasi jos plange instant o ridici are buton de mute,

Alexa, Ana Delia(13.03.07) si Silviu Ionut( 27.11.04).......poze,poze2006, Poze printesica ,
www.totsites.com/tot/anadelia" target="_blank"> Site printesica , varsta Delia , varsta Silviu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikimi spune:

Andra draga nu folosesc de multe ori acest brava.Pentru mine e mai mult decat bravo, asta merge in mod obisnuit.Mie imi place sa pastrez intotdeauna un superlativ pentru ceva...uite cand merg la restaurant o mancare de gen Fillet mignon e buna, desi gustul iti aduce buna dispozitie si te relaxeaza(cel putin pe mine..eu fiind o mare gurmanda), insa pastrez- e excelenta - pentru niste scoici sau mai stiu eu ce...ceva ce nu mananc mereu.Asa si cu admiratia asta...uneori simt ca trebuie sa spun mai mult, mai ales ca o fac in scris si nu fata in fata, unde am talentul real de a vorbi cu mimica mai mult si mai bine decat in cuvinte.(sper sa nu ma insel).Cat despre ce ai povestit, se cere o discutie ca-ntre fete la o cafea(doamne ce-mi lipseste asta...dar uite cum constat cu ocazia asta ca toate prietenele mele au o viata asa ocupata ca nu mai e loc de descarcat sufletul).La noi uneori sotul ma face sa cred ca e invers decat la voi, desi nu asa grav(suna prea rau...sau e realitatea), astfel incat eu sunt mai domoala, dar sunt in sensul bun zic eu, nu ma agit degeaba.Fac totul calculat dar am o doza de ''nesimtire'' in toata atitudinea, nu ma ating prea multe, nici bune nici rele si uite asa ma pastrez calma si revigorata.Pe cand sotul meu se agita rau,e bine intentionat, vrea sa le faca pe toate, dar a capatat impresia gresita ca fara el se darama lumea, el nu mai vede decat proceduri, ordine si munca fara oprire.A ajuns sa incerce sa-si impuna somn injumatatit ca sa nu ''piarda timpul dormind'', dar el nu accepta faptul ca nu e acel gen de persoana(va amintiti cum povestea Eliade de educatia somnului?) ca sa reziste fara somn, si la un moment dat il apuca oboseala, care naste un mic monstru din el.Sincer...nu as vrea sa fiu la el in firma.
Si uite asa...si la noi discutii ca tinta mea nu e asa sus ca a lui, insa nu vede ca in ordinea pe care mi-am facut-o/ si planul, eu merg cu pasi mici, fara sa obosesc, fara sa obosesc pe nimeni din jurul meu, si ajung sa am o cariera infloritoare, care-mi da satisfactii prin recunoasterea oamenilor din jurul meu -si oameni importanti- si in plus o viata de familie.Acu...pentru viata de familie e nevoie de 2 adulti, dar uite ca eu am rabdare si-i voi modela cararea cat s-o ia dupa mine.
Cat despre soacra...ehe...a mea nu e asa inteligenta sa ma intimideze, metodele ei au fost prea tatzesti pentru educatia pe care mama mi-a dat-o si atunci n-am reactionat cum a vrut ea, adica sa fiu mieluselul sclav.Desi sunt cea mai tanara mladita din familia lui, sunt cea mai grea de manevrat pentru ea, asa ca a renuntat.Oricum...erau nimicuri pan' la urma...uite vezi si aici ''nesimtirea'' mea iese la iveala.Asta nu inseamna ca nu ma enerveaza si as emigra in Noua Zeelanda numai sa n-o mai vad.Dar cine stie unde ne-o duce norocul in urmatorii ani.

Na ca am plecat departe de subiectul copilasi, insa uneori cred ca mai avem nevoie sa mai palavragim si de altele decat de scutece, gradi si prostioare de copii.

Sa aveti o noapte buna, ceea ce-mi doresc si mie.

Si nu in ultimul rand..Andra.Tine-o p-a ta ca iese bine, esti o persoana prea deosebita ca sa nu vada si sotul tau ca amaratul de verde are si in okii lui nuante verzulii(numai ca e greu sa recunoasca).Si apoi...minunatiile pe care le aveti sunt liantul cel mai de pret, si o data ce lucrurile vor intra in normal, adica va veti calma si voi cu basementul, Adrian va mai creste un pic ca sa-i incante auzul cu niste perle, va trece si piciorul si frustrarile de soata neajutorata.
Si uite asa m-am intins si eu, scuze mamicilor cu mancarea pe foc si copilul urland ca vrea pipi ca v-am captat atentia.

Va pup pe toate, chiar ca inchei.

Poze noi jun.

Miki,mami de Alexander (12.12.04) si Yannis cu pozici proaspete. (28.08.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

of, rasfatul asta...
paxelina si eu am zis ca pe ruxi nu o mai rasfat si cate si mai cate(si chiar mi s-a parut ca nu am rasfatzat-o)..dar nu-sh cum.... ca de fapt a iesit tocmai pe dos...rasfatz la greu, zilele astea am avut o durere infernala de spate si ea tot facea fitze(mai ales ieri la cumparaturi si a trebuit sa o duc numai in brate) ii spun ca nu pot sa ies cu ea cu rolele afara ca ma doare spatele si numai pe role nu pot sa stau ei urla frate de zici ca-i apucata si tot asa se opreste instantaneu din plans daca fac ce vrea ea
cand vb try spre ex(ca si mult alte fete de-aici) despre alex al ei cat este de intelegator parca nu-mi vine sa cred ca alex(try) si ruxi sunt de aceeasi varsta...mi se pare atat de intelept, de matur in gandire...nu stiu cum sa zic...
aaa...si am uitat sa o "laud" pe d-ra ruxi care a facut pipilica pe ea in pat azi noapte(noroc ca am avut scutec absorbant pe pat)...nu mai facuse de la 22,30 si cand s-a trezit alex sa plece la gradi nu era uda...ca peste jumate de ora(deci intre 7 si 7,30) sa fie uda fleasca dar sa doarma fara sa-i pese in continuare... pe asta nu m-am suparat dar pe faptul ca nu vrea sa inteleaga delok cand ii spun ceva...da...m-am suparat(degeaba vine cu lacrimi de crocodil dupa 5 min si zice sa o iert ca e mica)...asta e "placa" ei favorita ca data viitoare face la fel...
hai ca m-am descarcat ssi eu la voi...zici ca-i cabinetul de psiho pe-aici
va


monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cecilia C spune:

Dragutelor, m-am mobilizat in sfarsit si am pus poze de la party de cred ca o sa va saturati de noi, ha ha..eu cand pun poze apoi pun, nu ma joc.....astea or sa ajunga pt urmatoarele 3 luni, ha ha ....sa-i vedeti pe Ada si Adrian in poze ce draguti sunt, Adrian e un scump si mi se pare ca seamana tare bine cu Alex si a crescut foarte mult. Andra, cred si eu ca i-a placut la Alex cu atatia copii mai mici ca el si bravo lui ca vrea la copii...asa ca la gradi cu el

Miha sa traim noi fecioarele si o poza ceva cu burtica pe cand????? pai se poate????

pupici la fetele frumoase si weekend super si lungggggg

Ionela daca vine mama, Ada nu mai merge la gradi..o sa mearga de la anul ca e mica draguta de ea, manca-o-ar mama ei....pupici la papuselele tale ca tare frumoase mai sunt

Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreap spune:

Multumesc mult de gandurile voastre bune.
Try,esti o femeie super....mi-au placut randurile pe care le-ai scris.Cred ca ma regasesc in unele din ele.eu ma lupt mai ales cu incapatanarea lui si lenea..astea-s cele mai mari defecte.dar ma pot baza pe el in alte privinte.e foarte 'ancorat' in realitate.la noi 'cearta' e la ordinea zile..nu va ganditi ca non-stop se aud tipete din casa.nici unul din noi nu se poate lauda cu prea multa rabdare,deci ies scantei.Norocul nostru este ca suntem impreuna de atatia ani(15 maie xact),asa ca dupa ce ne 'tiganim',peste 3 ore vorbim ca si cum nimic nu s-a intamplat.
Am vazut poze de la petrecerea voastra Cici..ai doua fete scumpele foc.
Pupici,mai vb

Poze 2007
www.onetruemedia.com/my_shared?z=ed3f5a70513cbef37f41c&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> FILMULET
Andreea si MARIUCA-7.11.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bobita spune:

Bine v-am regasit dragele mele!

V-am mai citit dar nu tot.
Ca si voi, am fost in concediu, pe Valea Timisului, distractie asta a fost cuvantul de ordine. O sa pun poze curand.
Fetele s-au distrat si acasa in piscina si tot tacamul prntru plaja. Nu stiu cind a trecut timpul.

Amina vorbeste binisor, dar tot fara verbe, adica "nu e bun" la ea se traduce prin "nu bun". Acum, ca a inceput Maria scoala, are si ea ghiozdan, carte de mate, caiet, pix si are si "teme" de la "doamna".

Sa ne vedeti cind ne apucam de lectii cum este

Fulgulet ce mai sti de Mihaela si Stefanutz? am vrut sa vorbesc cu Marian pe mess dar nu ii mai stiu ID. Poti sa mi-l dai daca il sti?

Va pup,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roserb spune:

Cici, Try, grozave pozele! Sa va fie de bine petrecerea, iar copiii sunt minunati. Mi-au placut tare pozele cu Ada si Adrian, sunt asa haiosi!

Try, Miki, m-au uns pe suflet postarile voastre. Chiar ca ar necesita o discutie face to face, din pacate parca foarte rar mai avem linistea si timpul necesare pentru asta. Ma uit la mine si la Dana, prietena mea de o viata, greu mai gasim starea de a discuta si despre altceva in afara rutinei cotidiene, si cand imi aduc aminte ce dezbateri aveam cand eram tinere si fara griji...

Si eu sunt un fel de "sefulet" al casei, Catalin e genul care trebuie sa fie mereu indrumat si directionat in viata particulara.Singura problema in care are initiativa sunt copii, cu ei e grozav,nu ii pot reprosa nimic. Altfel, el are problemele lui la servici, acolo da tot ce poate , iar acasa e mai lasa-ma sa te las. Nu neg ca probabil si oboseala isi pune amprenta, insa si eu de multe ori sunt satula sa fiu pe post de "motoras". Partea buna e ca totusi e suficient de maleabil si cedeaza de suficiente ori, ca sa nu iasa scantei, eu fiind de fel mai "apriga".De asta te admir eu , Miki, mereu imi faci impresia ca esti calma si senina, ceea ce mie nu-mi reuseste de multe ori.
Cat despre soacra, cum zici si tu , Miki, nu a avut sanse de intimidare, nici nu e genul si nici nu e bagacioasa, e chiar enervanta in indiferenta ei, probabil din cauza asta si copiii sunt firi destul de reci in afara familiei. Pe mine ma omoara lipsa de comunicare in familia lor, eu de ex vorbesc cu mama de 2 ori pe zi minim (chiar daca in esenta nu ne intelegem grozav), ne povestim toate cele, chiar nimicuri. Ei nu, ai termina de vorbit in 2 minute , totul este telegrafic, fara sentiment, parca ar fi straini (genul: copiii sunt bine? tu esti ok? la revedere!). La fel intre Catalin si frate-sau(care, e drept e cu 10 ani mai mare, si n-au avut mari tangente).Ei , pentru asta o consider vinovata pe soacra-mea care nu a stiut sa-si apropie copiii, si i-a crescut in asa fel incat sunt asa detasati unul de altul.Altfel, imi e totalmente indiferenta (mai ales din cauza dedicarii totale in partea cealalta, chestie care m-a enervat mult timp, pana am rabufnit urat anul trecut - drept urmare s-a socat, apoi s-a sesizat si in final aloca o zi pe saptamana in care se ocupa si de copiii nostri, pe care de altfel ii iubeste , in felul ei.)
In fine, vorba ta , Andra, astia sunt, cu astia defilam, eu inca sunt fericita ca am reusit sa mai schimb cate ceva pe isi , pe colo, in partile esentiale.


Roxana&Co



POZE CU PITICII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

quote:
Originally posted by paxela

try, multumesc de cuvintele frumoase, sincer nu stiu ce este acel ceva de care zici tu, sau stiu dar nu pot sa cred, cel putin acum sunt intr-o faza de nu se poate, stau si ma intreb, cine a facut-o pe fimea, ata de diferita de Silviu, atat de maraita, de sclifosita, de urlatoare, de alintata, razgaiata, etc
patul are ace, e fiarbinte sau muuult prea rece, singura in camera... are senzor de prezenta inclus, cum dispari cum urla, chiar si din cel mai profund somn, sa stea si ea undeva, daaa dar doar in brate si atunci nu pe loc, ci plimbata, si lista poate continua
ce pot sa spun e ca ma bucur ca nu seamana macar la un capitol, la cel de mancare, macare ea papa, nu mult nu foarte bine dar acceptabil
deja am inceput sa ma enervez pe ea , deja ma trezesc certand-o, are un talent de a face fite enorm( seamana cu masa), o lasi jos plange instant o ridici are buton de mute,



Eu vorbeam de acea multumire si iubire si nu mai stiu cum sa numesc ceea ce se citeste pe fatza ta in pozele cu Delia si pe care n-am fost singura care am remarcat-o.
Ca sunt fitzosi, ce sa facem, le scoatem noi si cornitele, dar sa mai treaca vreo 2-3 anotimpuri. sa stii ca si eu cateodata il mai cert pe adrian cand se enerveaza si sa da pe spate, se framanta ca viermusul in brate si scanceste nervos si ma enerveaza cand face asa. Si pedeapsa e ca il pun pe jos. Sa stea jos daca la mami in brate nu apreciaza.
Nu stiu daca a prins figura de la frate-su care se arunca pe jos uneori cand se supara, dar marturisesc ca alex si-a inceput scenele pe la 1 an jumate, nu chiar asa devreme. Pana la un an jumate, alex a fost un ingeras de copil, nu in sensul de cuminte neaparat, ci nu mi-a ridicat probleme. Acum poate ca randul doi e mai precope prin prisma faptului ca au un exemplu permanent in fartiorii mai mari si automat fac niste lucruri mai repede decat le-au facut "inaintasii".

Sa va zic noutate, adrian merge de-a busilea, dar numai pe gresia din bucatarie. Cum iese din bucatarie si da de mocheta, cum incepe iar taras ca soldatii. Ne-am delectat aseaza cu mersul lui de-a busilea un pic nesigur, dar tare haios. Si a tras si-o repriza de ras in hohote. Avea niste mingiute ca de ping pong (usoare) pe care le arunca pe gresia de la buc. si alea sareau si faceau un zgomot specific. Si el imediat se punea pe-un ras in hohote de ti-era mai mare dragul. Il inregistrez mereu cu camera video, dar nu am cum sa pun filmul pe internet ca nu e e din acele camere care au software pt calculator.
Iar de ieri noapte se trezeste doar o data/noapte. Azi noapte s-a trezit un pic pe la 1, a marait un pic si a readormit. Dar s-a trezit peste o jumate de ora. Daca-o tine tot asa in curand scapam de trezirile noaptea. Acum bea 150 ml de laptic praf si suge cam de alte 3-4 ori de la mami. Deci vreo 200 ml tot o mai lua si de la mine. E ok. Oricum l-am alaptat superdestul, ma bucur ca am facut-o pana acum.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian - 24 Aug. 2006 ......... poze I si www.flickr.com/photos/8947508@N02/" target="_blank">poze II

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

quote:
Originally posted by monica-elizabet
cand vb try spre ex(ca si mult alte fete de-aici) despre alex al ei cat este de intelegator parca nu-mi vine sa cred ca alex(try) si ruxi sunt de aceeasi varsta...mi se pare atat de intelept, de matur in gandire...nu stiu cum sa zic...

Sa stii ca eu n-am senzatia asta
Ca intelegere, paote ca sutn si eu prea pretentioasa cu el cateodata. Dar uite exemplu: la masa de dimineata mananca exemplar (a fost rutina pe care i-am deszvoltat-o eu cand am fost cu ei amandoi acasa). Totul era la fel la masa de dimineata, eram si eu si copiii cu chef de viata si energie si totul se desfasura ca la carte. Apoi pe parcursul zilei lucrurile mai ieseau din matca si masa de panz si seara erau cum se nimereau (vorbesc de rutina), la ore diferite, in moduri diferite.
Si ca urmare dimineata mananca foarte bine si chiar singur. Dar la masa de seara cand ne asezam cu totii aproape in fiecare seara e un mci circ. El la ora aia privestedesene si mereu trebuei sa-i intrerup desenele ca sa vina la masa. Faza care se lasa cu nemultumiri si proteste. De e vesel, incepe si alearga de la un capat la altul al casei si se arunca de pe o canapea pe alta, zici ca i-a dat drumul cineva la o bomba in partea dorsala. De e morocanos, incepe si plange si nu vrea la masa. Si ca urmare nici nu mananca cum trebuie. Plus faptul ca acum sta pe scaun ca adultii asta-i permite sa se dea jos cand vrea si sa se suceasca cu fata unde vrea. Taica-su e mai putin zbir cu el cand vine vorba de mancat, eu sunt mai dura. Mie nu-mi palce sa alerg dupa copi lcu mancarea, sa-l tot strig la masa si sa-l tot fac atent la ce are in farfurie. Dar cum seara se ocupa taica-su sa-i dea mancare la masa (eu ma ocup eventual de adrian care sta si el la masa cu noi chiar daca nu mananca).

Si de o vreme incoace a inceput scartaiala si cand vine vorba de baie. Ba ca el nu vrea baie, ba ca nu vrea sa intre-n cada, ba nu vrea sa se lase jos in apa (sta in picioare), ba ca nu vrea sa-i dau cu sapun. Aseara mi-am pierdut rabdarea si i-am zis ca trebuie sa faca ce-i spun eu, nu ce vrea el si ca acum trebuei sa facem baie si sa nu-l mai prind ca mai comenteaza. Bine-nteles ca a tinut capu-n piept vreo 3-4 minute, morocanos si suparat, dar ca pana l-am scos din baie i-a trecut. Si cine-mi zambea frumos asteptandu-ma sa trec pe la el prin camera sa-i spun noapte buan si sa-l invelesc.

Asa ca nu stiu de ce ti-a lasat tie alex impresia de copil matur ca nu e. Inteligent e, deh, ca de fapt toti copilasii de varsta lui, dar intelegator nu este.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian - 24 Aug. 2006 ......... poze I si www.flickr.com/photos/8947508@N02/" target="_blank">poze II

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Miki, de fapt la mine supararea mare pe el a inceput din momentul in care am vazut ca nu se poate responsabiliza in privinta copiilor. La inceput la alex am mai inghitit oarecum ca am zis ca nu a avut contact cu copii mici pana acum, ca nu stie sa se poarte cu el cand e bebelus, dar apoi a crescut, apoi a venit si adrian si el tot nu se responsabilizeaza in privinta lor. Daca ar fi dupa el, copiii astia ar creste precum balariile in stratul de varza, adica singuri. El nu depune mult efort sa le organizeze/infrumuseteze viata, desi la inceput se lauda cate-n luna si-n stele o sa faca el pentru Alex: ca sa se faca mare si or sa joace mereu fotbal in gradina, ca o sa-l invete sa schieze, ca o sa-l dea la hockey etc. Dar numai initiativa e, ca de pus in practica... cucu. Alex a crescut mare si nu-stiu de-a iesit de 5 ori sa se joace cu el in gradina si o singura data-n 3 ani a iesit si el singur in parc cu alex (si-atunci pt ca a vrut sa vada cum e sa fii single parent si nu i-a placut). La adrian vad ca nu mai zice nimic, probabil si-a dat seama ca ridicol sa pretinzi ca faci cutare si cutare si in final sa nu faci nimic. Sta cu copiii, cel putin de la o vreme macar asta face, dar statul cu copiii la el se reduce la o simpla supraveghere, ca o bunica batrana si pe care-o dor oasele, nu se implica prea tare cu ei (si asta pt ca esenta vietii lui e comoditatea).
De-asta mor eu pe el, pe lipsa lui de responsabilitate. Pai aseara am ramas pana mai tarziu cu taica-miu in basement sa terminam ceva si am venit sus la 9:15 (de regula plec cu copiii la baie la 8:30-8:45 si la max 9:15 sunt fiecare in patutul lui). La 9:15 copiii mei erau tot cu maica-mea jos, iar dragutul de sot se dusese deja in dormitor la culcare. Ce naiba rol de tata ai tu cand te duci la culcare inaintea copiilor tai? Ai grija sa te bagi pe tine-n pat, dar copiii nu-ti pasa ca sunt obositi stiind ca trecuse ora lor de culcare. Macar din spirit de solidaritate si trebuia sa ramana cu ei pana veneam eu. Asa ca piticii mei erau tot cu maica-mea jos (ea stie ca eu tin ca noi parintii sa ne ocupa de rutina lor de seara si noapte si de-aia nu i-a dus la baie pe pitici). Dar el? Asta eu nu o pot numi decat lipsa de responsabilitate.
Roserb, nu m-ar deranja daca ar avea lipsa de initiativa si-ar trebui sa-l imping eu de la spate sa faca cutare sau cutare, asa cum procedezi tu cu sotul, dar el nici impins, nici lasat singur, nicicum. Din ce in ce mai mult ma conving ca el e genul de barbat care nu trebuia sa aiba copii, nu e capabil sa poarte responsabilitatea altcuiva decat a lui (si nici pe-a lui nu o are in intregime). Mi-aduce aminte de alex care se ducea la tv cand era mic de 100 de ori pe zi desi de fiecare data il luam de-acolo. E lin 10 minute era iar la tv. Acelasi sentiment de deznadejde il am acum cu taica-su, ca sap in gol.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian - 24 Aug. 2006 ......... poze I si www.flickr.com/photos/8947508@N02/" target="_blank">poze II

Mergi la inceput