Naturiste si homeopate (33)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Este vb de Vitex Fruit, Mastodynon sau Femicur? Toate contin Vitex. Eu am luat Vitex Fruit si nu am tinut cont cand sa-l iau. Luam 2 dimineata si 2 seara. Am simtit ca se petrece ceva la ovare. Imi crescuse si glera. Cand am luat si maca in ac timp am simtit ca nu mai lucreaza. Deci combinat cu altele e posibil sa nu isi faca treaba cum tb.



Miki
Anul asta pui de-un pui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Miki, scuze ca te deranjez din nou, dar de atunci tot citesc acest forum si inca tot nu am ajuns la zi, informatii peste informatii... se contrazic una pe alta. (de exemplu la naturiste si homeopate 29 e un articol din formula as la pagina 19 despre cat este de bun lemnul dulce la sindrom ovarian plochistic). Sunt ametita, ca si atunci cand vrei sa inveti mult pentru un examen si toate informatiile se amesteca... Am intrat si la PCOS, dar nu am citit inca toate capitolele, si deci inca ma simt bizar sa pun intrebari acolo, n-am ajuns la zi. Am vazut ca sunt fete cu PCOS care intrau in capitolele anterioare si aici, deci daca e ceva grav in ceea ce spun, sper sa-mi atraga atentia...

Eu acum renunt la pilule si doctorul mi-a spus ca ma lasa sa incerc natural vreo 3 luni si daca nu reusesc, sa merg la el sa-mi dea metformin. Vreau sa fac tot posibilul in aceste 3 luni sa se intample minunea...

Eu acum incerc sa ma mineralizez. Iau dimineata calciu cu vitamina d, polen, ommega 3, laptisor de matca, la amiaza selezin ace de la walmark (contine seleniu, zinc, vitamina a, vitamina c, vitamina e), mai iau periodin tot de la walmark ( http://www.csw.ro/produkty.asp?nl_product_id=147 ) care contine vitex si evening primrose si seara iau o tableta care contine fier + vitamina b12 + acid folic (eu sunt vegetariana si chiar dupa o luna de astfel de tablete imi ieseau analizele ca as fi anemica, deci le iau in continuare). Am citit mult despre aceste minerale, despre zinc, despre vitamina B12 ca lipsa ei da infertilitate si pierderi de sarcina ... si cum in general se gaseste in carne, m-am hotarat sa iau.

Ce mi-ai recomandat tu mai sus, m-am tot documentat si sunt minunate (vitex, zmeur, napraznic). Asa ca as vrea sa iau tinctura donavital (care contine vitex si zmeur). Crezi ca ar trebui sa iau si pastile, sau numai ceai de napraznic (avand in vedere ca pastilele, ca si pulberea, am inteles ca sunt pentru chisturi, care la mine chiar acum nu exista, datorita AC)?

As vrea sa beau ceaiurile (imi e mult mai usor decat orice tincturi, ca nu suport alcoolul): de coada soricelului, de cretisoara (asta am inteles ca e buna pentru fixarea sarcinii), de sanzaiene, galbenele (nu cred ca are ce sa strice), urzica vie si moarta, si de NAPRAZNIC.

Mi-am cumparat si supozitoare de carpicon. Astea sa le iau doar in zilele 5-19, cum sunt in tratamentul Liviei?

Si m-am documentat ieri toata ziua (sper sa nu dau de bai la servici) despre MACA. As vrea sa iau, mi-am comandat-o azi. Am tot citit si pe site-urile straine cat este de buna si la PCOS si la anticorpii mei tiroidieni. Si, mai ales, la fertilitate.

Am vazut intr-un topic ca adimercedes lua tinctura de zmeur doar cand voia sa-i vina ciclul. Eu credeam ca se face tratament, de cateva luni. Cum se ia, de fapt, zmeurul, vitex si napraznicul tablete? Nu in fiecare zi?

Crezi ca sunt prea multe de acelasi fel (maca, vitex, zmeur, napraznic)?

Iti multumesc mult inca o data . Te rog sa ma ierti ca te bat la cap, dar noi de duminica ne incepem treaba si vreau sa fie cat de bine...

Pupici si multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fancy_face spune:

Buna!

Eu iau totul pe stomacul gol, in afara de acidul folic si uleiul de germeni de grau.

Miercuri trebuia sa-mi iau aspirina efervescenta. Dar in aceeasi zi am avut prima sedinta de acupunctura si la vreo ora dupa aceea, a aparut spottingul maroniu... Ieri am avut a 2-a sedinta si azi e prima zi de ciclu...

Adimercedes, stiu ca si tu ai facut acupunctura. Intri sa ne spui mai multe despre asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

quote:
Originally posted by raluk16

Miki, scuze ca te deranjez din nou, dar de atunci tot citesc acest forum si inca tot nu am ajuns la zi, informatii peste informatii... se contrazic una pe alta. (de exemplu la naturiste si homeopate 29 e un articol din formula as la pagina 19 despre cat este de bun lemnul dulce la sindrom ovarian plochistic).

Da stiu, dar nu tot ce se scrie in AS e corect. Lemnul dulce e estrogenic si nu e indicat in PCOS.
quote:
Eu acum incerc sa ma mineralizez. Iau dimineata calciu cu vitamina d, polen, ommega 3, laptisor de matca, la amiaza selezin ace de la walmark (contine seleniu, zinc, vitamina a, vitamina c, vitamina e), mai iau periodin tot de la walmark ( http://www.csw.ro/produkty.asp?nl_product_id=147 ) care contine vitex si evening primrose si seara iau o tableta care contine fier + vitamina b12 + acid folic (eu sunt vegetariana si chiar dupa o luna de astfel de tablete imi ieseau analizele ca as fi anemica, deci le iau in continuare). Am citit mult despre aceste minerale, despre zinc, despre vitamina B12 ca lipsa ei da infertilitate si pierderi de sarcina ... si cum in general se gaseste in carne, m-am hotarat sa iau.

Combinatia seleniu si zinc creste testosteronul la barbati dar nu stiu dc face asta si la femei.
Laptisorul de matca e estrogenic ar fi bine sa-l scoti.
quote:

Ce mi-ai recomandat tu mai sus, m-am tot documentat si sunt minunate (vitex, zmeur, napraznic). Asa ca as vrea sa iau tinctura donavital (care contine vitex si zmeur). Crezi ca ar trebui sa iau si pastile, sau numai ceai de napraznic (avand in vedere ca pastilele, ca si pulberea, am inteles ca sunt pentru chisturi, care la mine chiar acum nu exista, datorita AC)?

ceaiul e suficient dc il faci macerat la rece apoi infuzezi planta.
In loc de Donavital iei extract de zmeur de la Hofigal 3 doze/zi si capsule de Vitex fruit 4/zi
quote:
As vrea sa beau ceaiurile (imi e mult mai usor decat orice tincturi, ca nu suport alcoolul): de coada soricelului, de cretisoara (asta am inteles ca e buna pentru fixarea sarcinii), de sanzaiene, galbenele (nu cred ca are ce sa strice), urzica vie si moarta, si de NAPRAZNIC.
Mi-am cumparat si supozitoare de carpicon. Astea sa le iau doar in zilele 5-19, cum sunt in tratamentul Liviei?

Se pare ca vrei sa iei tot plafarul. Dc vrei le poti lua.
quote:
Si m-am documentat ieri toata ziua (sper sa nu dau de bai la servici) despre MACA. As vrea sa iau, mi-am comandat-o azi. Am tot citit si pe site-urile straine cat este de buna si la PCOS si la anticorpii mei tiroidieni. Si, mai ales, la fertilitate.

Eu iti recomand sa nu o iei deocamdata.Lasa sa lucreze vitexul , maca o iei at cand vrei foliculi. Avand ovare plochistice nu e indicat sa le stimulezi sa faca foliculi, ac se pot transforma in chisturi.
quote:
Am vazut intr-un topic ca adimercedes lua tinctura de zmeur doar cand voia sa-i vina ciclul. Eu credeam ca se face tratament, de cateva luni.

Se face tratam de min 3 luni dar fiind progesteronic la Adimercedes functiona si asa. Ea poate acolo are o alta tinctura de o alta concentratie, mai puternica probabil decat la noi.
quote:
Crezi ca sunt prea multe de acelasi fel (maca, vitex, zmeur, napraznic)?

Sunt f multe si te dai peste cap.

E f importanta omega 3 O poti lua pe cea de la Dopell Hertz cu acid folic, B6 SI B12 (dopel hertz)



Miki
Anul asta pui de-un pui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Miki, esti extraordinara!

Iti multumesc mult de tot! Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Va astept la un capitol aici



Miki
Anul asta pui de-un pui

Mergi la inceput