de-ale didisei!

de-ale didisei! | Autor: addiana

Link direct la acest mesaj

citind despre poznasii vostri mi-ati "facut pofta" sa scriu si eu despre ale mele zgatii, mai mult cea mare- denisa.

in perioada cand o invatam sa-si spuna numele complet, gasind buletinul meu a spus foarte fericita: uite aici e amitoaie mama (adica eu adumitroaie mama)

vede un gandac strivit pe jos: mie nu-mi plac gandacii muriti!

tot despre ganganii- un baietel de la bloc vroia sa omoare niste furnici: uite mami vrea sa le omorasca!

dupa cateva zile la bunica, care este fooaaarte bine dotata, m-a vazut cand ma schimbam si-mi spune "vai, mami, ce sani mici ai! imediat te intrec!




diana, denisa si raisa
poze

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns addiana spune:

mami hai sa ne jucam ca vasele-ascunselea!

cum tati e mereu plecat, ma intreaba mereu unde este si eu ii spun a are treaba, este la serviciu...si asa in fiecare zi. ce a inteles ea: taticii lucreaza sa faca bani, iar mamicile merg la cumparaturi!!!

raisa-surioara este tunsa scurt, intr-o seara o intreb pe denisa daca nu vrea sa o tund si pe ea la fel... mami, ai innebunit?!!! eu sunt printesa, ai vazut tu printesa fara par??

diana, denisa si raisa
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addiana spune:

cand vrea sa ii cant ceva imi spune sa-i "gant dansul ala"

azi a auzit la tv cuvantul hoinareala...s-a chinuit o gramada sa-l pronunte...goinareala, gohoinareala, goihareala...numai hoinareala nu iesea...

diana, denisa si raisa
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addiana spune:

avand o vecina care sta rau cu nervi, le tot spun fetelor sa nu faca galagie... cand ne intalnim cu cineva denisa saluta apoi spune: am tropaiat si a batut vecina in teava...

cand ii spun sa stranga jucariile imi spune, mami da' nu le strangi tu? ca termini mai repede... si bineinteles ca eu insist si se apuca si dupa ce pune o jucarie la locul ei isi pune mainile la spate "vai nu mai pot, ma doare spatele...uite ma dor si mainile...si o sa inceapa si picioarele daca nu ma asez!!!!

diana, denisa si raisa
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addiana spune:

acum despre raisa- cea mica. nu am leganat-o la somn deloc, deobicei adormea singurica sau o mai scarpinam eu putin. super obosita nu mai rezistam sa o astept sa adoarma si mi-am zis s-o legan, si ea inceput "uta uta uta".... credea ca o dau huta pe leagan...i-a sarit somnul de tot...


diana, denisa si raisa
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addiana spune:

denisa mai sta cu mancarea in gura...nu vrea sa o-nghita si pace... dupa cateva minute de "hai mami inghite, sa termini mai repede sa mergi la joaca" ma enervez si ii spun: numar pana la 10 si daca nu inghiti...nu te mai uiti la tv, nu te mai joci la calculator, sau altele... si incep 1, 2, 3 si ea: 4, 5, 6...

diana, denisa si raisa
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniela23 spune:

ce dulcica:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addiana spune:

multumesc aniela!
abia asteapta sa inceapa gradinita...numara noptile cate mai are de dormit... azi e in culmea fericirii ca trebuie sa mai doarma o data si gata...

a inceput s-o bruscheze pe cea mica, si o pedepsesc, 5 sau 10 minute...si ii spun cat sta la locul de pedeapsa sa se gandeasca la ce-a facut, si a prins smecheria, dupa 2 sec de pedeapsa imi spune" mami! gata! m-am gandit! acum vin sa ma joc!"

din nou la masa...probleme cu inghititul... la un momendat incepe sa rada si nu se mai oprea...eu nervoasa ca nu mananca, daca se ineaca..ea nimic radea si iar radea...eram deja in culmea disperari...nervi la maxim...se uita la mine si rade si mai tare...si ma bufneste si pe mine rasul in toti nervii mei (mi-era o ciuda ca nu ma puteam abtine)...si ea printe hohote imi spune "ha ha...te-am facut sa razi!..."

diana, denisa si raisa
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addiana spune:

circulam destul de des cu maxi taxi, si pana acum toate erau albe... asteptam in statie...vine unul albastru, abia am convins-o ca este cel cu care trebuie sa mergem, ea vroia sa astepte in continuare unul alb... soferul dragut ne-a asteptat pana am convins-o sa urce. ne asezam pe scaune...tacere... denisa se tot framanta, se gandea, n-avea stare, si ma intreaba intr-un sfarsit "mami, da' microbuzul acesta a fost la colorat?"...toti oamenii au inceput sa rada...

diana, denisa si raisa
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addiana spune:

ca deobicei la masa...probleme...am inceput sa pun toate poeziile care le stiu, ca sa taca fetele si sa manance... mai zice denisa "acum aia cu catelul, aia cu nicusor...si tot asa". dupa vreo jumatate de ora de recitat poezii nu mai pot...si bineinteles ca denisa mai are o gramada de mancat... ii spun ca nu mai am voce, nu mai pot. intelege, nu comenteaza. ma ridic sa strang farfuria raisei, aud o melodie la tv si incep sa fredonez mai in soapta (sunt antitalent), si sare denisa repede "parca zicei ca nu mai ai voce??!!!".... ce puteam sa-i spun...

deobicei la masa nu-i tace gura...sunt curioasa cat o sa mearga faza cu recitatul! ii spuneam intr-una sa taca si sa manance, ca o sa se inece...daca nu vorbeste termina mai repede de mancat si merge mai repede la joaca...sa faca intrecere cu raisa...etc, ea tot vorbea! si intr-o zi, plina de nervi ii spun "mami, da' taci odata! si mananca!" ea foarte senina "nu pot sa tac, imi ies vorbele pe gura!"

diana, denisa si raisa
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_du spune:



Ioana si Bianca pui (22. dec. 2004)

Admirati-ne

Mergi la inceput