Nasici 2008

Nasici 2008 | Autor: Falcute

Link direct la acest mesaj


Buna Dragele,

Am vazut ca deja avem Miresici 2008, m-am gandit sa deshidem un nou capitol si pentru viitoarele nasici.
Noi o sa cununam la anul in octombrie niste prieteni dragi si avem emotii mari pentru ca e prima oara cand cununam.Noi ne-am casatorit acum 2 ani, dar din pacate nu prea am ce invata de la nasii nostri la capitolul implicare si nasit.
Dilema mea este legata de obiceiurile de nunta din zona URZICENI, dat fiind faptul ca amandoi(eu si sotul meu) suntem vranceni get beget.Dragele daca ati mai cununat in zona va rog sa ma ajutati cu sfaturi si indicatii.
In rest, toate bune....de abia astept sa fiu nasica.

Numai bine si astept raspunsurile voastre!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Falcute spune:

Haideti fetele,numai naseste nimeni la anul?Haideti sa impartasim experiente.

Numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gaviotita spune:

Buna Falcute!
La anul in iulie voi fi si eu nasica !Dar eu sunt din inima Ardealului si la noi sunt cu totul alte obiceiuri ca la voi in Moldova.Am fost acum 1 saptamina la o nunta in Vrancea (Naruja) si a fost fain,dar obositor si obiceiurile erau diferite fata de ale noastre din Ardeal.

angishor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Falcute spune:

Gaviotita,
Sa fie intr-un ceas bun si sa va traiasca finisorii!
Noi cununam pentru prima data si avem emotii odata cu mirii.
Tu cum te pregatesti pentru acest eveniment?Voi va implicati in vreun fel in pregatirile de nunta?
Am mai intrebat printre cunoscuti si am aflat ca de cele mai multe ori nasii nu sunt implicati in nici un fel pana la nunta(fie ca nu vor ei, fie ca nu li se cere parerea).Noi ne am propus sa fim ceva mai mult decat "nasi de duminica", dat fiind faptul ca mireasa este o prietena draga.
Numai bine si spor la pregatiri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

si eu voi nasi la anul in sept.
dar pana atunci mai este, trebuie sa nasesc o prietena, tot in sept. anul asta.
peste 2 sapt. vom fi nasi .

va si sa va traisca finutii.

_
Gio si Marco (6 ian. 2006)
poze Marco, filmulete Marcowww.dropshots.com/ioana_purdea" target="_blank">(1),www.dropshots.com/giova2" target="_blank">(2),www.dropshots.com/giova" target="_blank">(3)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=20b0170d301bd72a22e2bb&skin_id=0&large" target="_blank"> Marco- ingerashul nostru(montaj)
nunta noastrawww.youtube.com/watch?v=wKLkV7KmSYQ" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gaviotita spune:

Tot pentru prima data cununam si noi!
Inca nu am stabilit mai multe amanunte dat fiind faptul ca ehee mai este pina la anul in iulie
Daca mirii ne vor cere ajutorul ne implicam cu placere.Pina acum nu s-au stabilit decit data nuntii si restaurantul.
Oricum am emotii mari,dar pina atunci incerc sa le alug

angishor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gaviotita spune:

Si sa va traiasca finutii si voua

angishor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

noi la anul vom avea experienta.
acum vom avea emotii mai mari, la anul vom fi experti.

_
Gio si Marco (6 ian. 2006)
poze Marco, filmulete Marcowww.dropshots.com/ioana_purdea" target="_blank">(1),www.dropshots.com/giova2" target="_blank">(2),www.dropshots.com/giova" target="_blank">(3)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=20b0170d301bd72a22e2bb&skin_id=0&large" target="_blank"> Marco- ingerashul nostru(montaj)
nunta noastrawww.youtube.com/watch?v=wKLkV7KmSYQ" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Falcute spune:

Giova ,

sa fie intr-un ceas bun si petrecere frumoasa.O sa fii "veterana" la nasit peste 2 saptamani.Sa ne povestesti si noua cum a fost experienta si asteptam si poze.

Numai bine nasicilor si spor la pregatiri!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikipreda spune:

Bine v-am gasit, viitoare nashici!

In sfarsit mi-am facut si eu timp si avant sa postez primul mesaj, desi sunt o veterana cititoare a forumului.

Ideea de a face schimb de experienta la cununat finuti e super, mai ales ca asa cum am avut ocazia sa constat -de fiecare data e altfel.

Noi am mai nashit si anul trecut in august - a fost prima experienta de acest fel si a iesit minunat (cu finii suntem prieteni din copilarie, am discutat o gramada de detalii inainte si noi ne-am straduit sa ii ajutam cat am putut, atat in ceea ce priveste organizarea cat si cu alte lucruri - recunosc- eu am fost campioana la shopping impreuna cu finutza mea)Nunta a fost in Bucuresti, o idee mai "traditionala" decat nunta noastra (era de altfel si f usor, ca noi am avut o nunta mai nonconformista, in afara de furatul miresei alt obicei nu stiu sa se fi respectat), asa ca am facut un pic cunostinta cu oareshce traditii. Feel free to ask me!

Ce ma sperie e ca la anu o sa nashim la Braila,si mare parte din ce am acumulat prima data ca nasa nu o sa imi mai foloseasca- mai ales in materie de traditii - stiti cum e -cate bordeie , atatea obiceie! In plus am inceput deja sa ma gandesc ce ma fac cu coaforul, machiajul, etc, vorba ceea-acasa e acasa, dar in deplasare- alta treaba.......

Cel mai probabil aranjamentele florale si lumanarile tot la Braila o sa le facem, asa ca sunt ceva ture de dat pe acolo. Nu-i pb, ca si-asa nu am fost deloc pana acuma, dar s-ar parea ca drumurile or sa se inteteasca, mai ales ca viitorii finutzi vor sa vedem localul impreuna....

Ma bucur ca v-am gasit si sper ca impreuna cu voi sa imi fie mai usor decat prima data, cand am avut niste emotii mai ceva decat la mireasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Falcute spune:

Bine ai venit Mikipreda,

sa ti traiasca finisorii, si cei vechi si cei "viitori".Ma ma bucur ca se aduna nasele la sfat.
Mikipreda dak te ajuta viitoarea mea finutza e din Braila asa ca o sa investighez.
Dragi nasici,desi ptr mine este cam devreme (mai e un an si o luna, pana la nunta), am inceput sa mi organizez listutza de cumparaturi.Summary ul meu arata cam asa:

-voal si coronitza(maxim 1,5 mil);
-gentutza cu oglinjoara, farduri (800.000);
-oglinda in marime naturala pt gatitul miresei???(fetelor chiar trebuie sa cumparasa ceva?)(maxim 800.000);
-baticut(200.000);
-lumanari cununie(m-am hotarat sa le fac in piatza de flori.|Sincer am ramas surprinsa cat de scumpe sunt.Chiar dak nunta e la Urziceni, o sa le comandam inainte cu vreo 4-5 zile si o sa le ducem cu o zi inainte )(4-5 mil);
-buchetul miresei si al nasei-idem, il vom comanda in Bucuresti la piatza George Cosbuc(maxim 2 mil);
-cadou fini Calea Primara(m am gandit la o icoana);(1.5 mil)
-plic petrecere(20-25 mil);
-cadou cununie(chiar trebuie?);
-turta miresei(maxim 800.000);
-bomboane pt slujba din biserica,(50.000).

Cam asta ar fi la ce m am gandit."veteranele" va rog sa ma corectati.
M-am gandit ca o sa ma ajute sa ochesc treptat cate ceva prin targ si sa cumpar din timp, pentru a evita "arsurile" la buzunare.
Am inteles ca listutza e aproximativ aceeasi peste tot(cu exceptia oglinzii de marime naturala si a buchetelor(in unele zone le cumpara mirele-cum mi se pare si mie normal.)
Dragele cam asta ar fi... intre timp m am apuca de slabitTrebuie neaparat sa ajung silfida pana la anul in octombrie

Numai bine si..spor la pregatiri.

Mergi la inceput