Nasici 2008

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mikipreda spune:

Multumesc mult de primire in clubul nasicilor, Faculte! Salutari viitoarelor nashici!

Orice info despre Braila e de un real ajutor, sper sa ajungem si noi curand sa ne familiarizam cu peisajul si cu posibilitatile de a face /sau nu cumparaturi de acolo. E foarte buna ideea ta cu listutza, pentru ca in general la ocazii de-astea lucrurile tind sa scape de sub control (si ma refer aici mai ales la aspectul financiar, pe care l-ai punctat destul de bine).

Apropos de oglinda, sincer nu stiu ce sa iti zic , pentru ca de la cele doua nunti la care am jucat un rol important - a mea si a finilor , faza asta a lipsit cu desavarsire. Am inteles ca ar fi un obicei, dar ca ar trebui sa o cumpere nasa, nu stiu. Sa vedem ce zic si celelalte nashici, cu experienta.

Si daca tot veni vorba de cumparaturi/cheltuieli, sa iei in calcul si tinuta ta si a nasului. Anul trecut noi am zis ca nu o sa fie mare scofala, insa la fata locului ajungi la concluzia ca era mai bine daca te apucai din vreme sa probezi si sa evaluezi oferta prin magazine. La faza cu slabitul... nu stiu ce sa zic . Anul trecut cand am nashit eram gravidutza in 12 saptamani-oricum nu se vedea deloc, poate doar la sani-ca a trebuit sa modific de trei ori bretelutzele la rochitza. Din pacate insa visul nostru de a deveni parinti s-a spulberat , sarcina oprita in evolutie, sapt 16... asta fiind si unul din motivele pentru care tot bantui pe DC. Sincer, daca la vara as avea burtica - chiar si pan la gura ,as fi foarte fericita -bebeul sa fie bine, ca nasa va fi fericita chiar daca va fi grasunica.
Deci nu te stresa cu chestia asta cu slabitul, important e ca tu sa fii multumita cum arati si sa iti cumperi o tinuta care sa te avantajeze, si in care sa te simti comod, pentru ca vei fi personaj principal si-iti spun din proprie experienta- dupa mireasa vei fi cea mai solicitata femeie la dans din toata nunta. Nu te gandi ca o sa stai jos :)

Noi cadou de cununie finilor nu le-am facut. Acuma, depinde, stiu ca in unele zone se fac cununiile -cea civila si cea religioasa - in zile diferite. Si in cazul in care intai are loc cununia si e urmata si de o petrecere, cum se obisnuieste- parca da, ar cam trebui sa treci si cadoul ala pe lista....

Oricum pana atunci o sa ajungeti sa va cunoasteti finii atat de bine , ca veti sti cu siguranta ce le-ar placea sa primeasca in dar de la voi, oricum ideea cu icoana e super.

Ne mai scriem-pana atunci numai de bine tuturor nasicilor si mireselor de pe forum !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

si acum si la anul vom nasi in Ardeal. asa ca acolo sunt alte obiceiuri:
- nasii platesc lumanarile
-nasi dau la preot bani, dar nu platesc ei. mirii achita biserica, nasii dau asa o atentie.
Cam astea sunt obligatiile mari, acum cu furatul miresei...daca e pana in ora 12 plateste nasul, dupa 12 plateste mirele.
la noi se mai fura de catre un copil (baietel) pantoful miresei, si cere nasului o suma de bani.
la noi in Ardeal e mult mai lejer si mai ieftin, sa zicem.


_
Gio si Marco (6 ian. 2006)
poze Marco, filmulete Marcowww.dropshots.com/ioana_purdea" target="_blank">(1),www.dropshots.com/giova2" target="_blank">(2),www.dropshots.com/giova" target="_blank">(3)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=20b0170d301bd72a22e2bb&skin_id=0&large" target="_blank"> Marco- ingerashul nostru(montaj)
nunta noastrawww.youtube.com/watch?v=wKLkV7KmSYQ" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Falcute spune:

Neatza dragele,

Ce faceti dragi nasici, cam slaba miscarea pe forum?Va ganditi probabil , ca si mine, ca mai e muuuuuuult pana la anul.Chiar si asa uite ca mai sunt schimbari bruste.
Mikipreda se pare ca vom nasi amandoua la Braila.Cand ne au spus finutzii ca vor sa imbracam mireasa la Braila si sa avem cununia civila si religioasa la Urziceni, tre sa recunosc ca am fost un pic zdruncinata.Ca sa faci cam 200 de km dus-intors cu lumanari, turta si alte alea, si in octombrie, nu i chiar o joaca.Pana la urma tot e ceva bun.
Deci sa recapitulam:

-Imbracam mireasa ca in Braila;

-dezbracam mireasa ca in Urziceni.

Mikipreda, ce am aflat eu despre obiceiurile de nunta din Braila :sunt cam la fel ca si cele din Moldova.Am inteles totusi, ca ce se tine ca obicei si ce nu depinde in totalitate de miri si parintii lor.Petrecerea incepe la mire(cu barbieritul deja cunoscut), mirele merge la nasi si de la nasi la mireasa.Se canta" Ia ti mireasa ziua buna", se pune voalul si cocardele, se danseaza "nuneasca" si apoi turta.Din cate am inteles in Braila mireasa rupe turta si nasa o arunca(la noi in moldova nasa face aceste "oficialitati").Rog miresicile si naselele din zona sa ma corecteze dak gresesc.
Dupa turta , fuga la primarie si la biserica si apoi la restaurant.Se face si gaina aproape de sfarsitul nuntii si cam atat.Alte datini si obiceiuri speciale in Braila numai stiu, dar investighez si va povestesc.Oricum noi sa fim sanatosi si mirii fericiti si sa petrecem frumos....ca restul vine de la sine si ne-om descurca atunci.
Intre timp ..spor la planuit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Ma inscriu si eu in club... vom fi nasi la anu' din nou... am mai cununat niste prieteni in 2006.
Acum voi fi nasica surorii mele
Am intrebat preotul, se poate... pt. ca. normal ca auzisem vorbe si despre asta... vorbe fara vreo legatura cu biserica si cum nu suntem supertitioase nici una, se poate

Scap usor la caitoul obiceiuri (nu prea ma pricep la capitolul asta, nici la nunta noastra n-am tinut cont de ele), trebuie doar sa-i dau voalul jos si sa-i pun batic... si gata...

Deci lista noastra ar fi cam asta:
- voal si ce mai isi pune pe cap...
- batic
- lumanari
- biserica
- darul pt. cununia civila si nunta

Cred ca asta ar fi tot... si normal tozale si incaltari pt. toata trupa


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Falcute spune:

Bun venit in club Elyanne,

Am mai auzit si eu ca se pot cununa fratii, nu e un pacat dimpotriva.Si noi o sa nasim vreun fratior de al nostru dak o sa vrea vreunul.Sa-ti traiasca viitori fini!
Legat de obiceiuri, eu cred ca majoritatea dau farmec nuntii ca atare.Prin urmare nu o sa-ma opun la nici un obicei la care tin finutii mei.Am vorbit deja cu ei si or sa faca o lista cu obiceiurile pe care vor sa le respectam si asa o sa facem.Nu prea sunt de accord cu nasii sa se regaseasca cu finii direct la biserica sau primarie.Mi se pare un pic fortat.
Bafta la toate nasicile la planuri si cumparaturi, si poate va mai faceti timp sa impartasim din ale nasitului si pe forum.
Numai bine si sa va traiasca viitorii finuti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gaviotita spune:

Buna dragi nasici !!!
Nu am mai intrat de multisor,dar v-am urmarit din umbra...
Finutii pe care urmeaza sa ii cununam mai vor sa puna inca o pereche de nasi(deci sa fim 2 perechi).Bineinteles ca ne-au intrebat daca suntem de acord.Sigur ca nu ne deranjeaza dar ar fi o mica problema: ceilalti nu sunt casatoriti ,urmeaza sa faca nunta abia in 2009,si intrebarea ar fi daca se poate sa fie si ei nasi alaturi de noi,avand in vedere ca ei nu sunt casatoriti? Voi ce stiti se poate?Inca nu am intrebat un preot,dar ar fi mai indicat sa o facem nu?
Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Falcute spune:

Gaviotita,

Din cate stiu din punct de vedere crestin-ortodox e obligatoriu ca nasii de cununie sa fie casatoriti, pentru ca se considera a fi nasi spirituali pentru viitorii fini.Din pacate, realitatea bate religia, si am mai auzit de nasei necasatoriti care cununa.Acum parerile sunt impartite dak e corect sau nu, oricum cred ca cel mai bine e sa intrebe finii tai preotul care i cununa dak e de accord.
Bafta si spor la pregatiri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghinetz spune:

Buna
Ma inscriu si eu in clubul vostru. Voi fi nasa in luna mai. Sunt cam emotionata, caci nu prea le am cu obiceiuri si de astea. Trebuie sa ma mai interesez. Noi vom cununa in Bacau. Daca cineva stie obiceiuri de acolo ar fi tare bine. Am inceput de pe acum sa ma pregatesc, adica sa pun bani deoparte

A! Propun sa facem la inceput o listuta cu noi toate si luna in care cununam. Si eventual o lista cu ce trebuie sa ia nasa/nasii. Ar fi de folos pentru toate. Asa, orientativ. Eu m-as baga, dar nu ma pricep.


Oana, Stefan si Victor

www.flickr.com/photos/12244302@N04/sets/" target="_blank">POZE CU NOI





"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Falcute spune:

Buna fetelor,

Cam slaba miscarea pe forum.Nasicile s-au luat cu treburi si au uitat sa mai scrie.
Bun venit in club Ghinetz .
Ne inmultim pe zi ce trece, ceea ce nu poate decat sa ma bucure.Sa ti traiasca finisorii si sa aveti o nunta ca in povesti!
Tu o sa cununi la mine in Moldova, ceea ce e super, pentru ca sunt o gramada de traditii de nunta, multe pastrate inca.
Legat de listuta viitoarelor nasici o sa incerc eu o centralizare dupa data, din cate stim pana acum.Daca gresesc va rog sa ma corectati.:


[list][Ghinetz] [05/2008*]

[list][Mikipreda] [vara/2008]

[list][Gaviotita] [07/2008]

[list][Giova] [09/2008]

[list][Falcute] [10/2008]

[list] [Elyanne]

Cam astea suntem deocamdata si oricum sunt sigura ca lista o sa inceapa sa se prelungeasca.

Legat de ceea ce ar fi normal sa cumpere nasii , discutii sunt multe: depinde de locatie, de obiceiuri, de relatia voastra cu viitorii fini.Facusem, la un moment dat, o lista cu ce m-am gandit eu ca ar fi necesar sa cumpar, si evident ca o sa incerc sa ma tin de buget, dar sincera sa fiu, ma bate gandul sa incerc sa ma fac cat de utila pot. Asa ca dak o sa mai apara cheltuieli in plus..nu cred ca se supara nasu..ca e baiat bun....
Partea cu stransul banilor, si noi am inceput sa punem deoparte cate ceva, dar eu totusi prefer sa le cumpar din timp, pentru ca in preajma nuntii ca de obicei apar cheltuieli la care nu te ai gandit si nu as vrea sa ma gasesc atunci ca nu imi ajung banutii .Deja am stabilit cu finutii sa mergem in Ianuarie impreuna la targul de nunti.Apropos nasicilor, miresicile voastre probabil ca stiu, undeva dupa 25 ianuarie pana pe 27 ianuarie, vom avea targ de nunti in Bucuresti la Sofitel.Deci...spor la cumparaturi.Noi mergem cu finutii,poate poate gasesc voal si coronitza pt finutza , si poate ceva costume pt baieti.E o oportunitate buna sa le gasiti pe toate intr-un singur loc mai ales ca stim cat de greu e sa stai sa umbli la nesfrasit prin magazine pe ultima suta de metri.

In rest numai bine va doresc, si spor la pregatiri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalMar spune:

Buna fetele! Sper sa ma primiti si pe mine in grupul vostru! Ne pregatim si noi sa cununam prin toamna, dar din pacate tre' sa ma documentez in legatura cu obiceiurile, ca finutii nostri vor sa le respecte. La noi singurul obicei respectat a fost cu furatul miresei, inrest, am facut exact cum am vrut noi.

Mergi la inceput