Vacanta in Grecia (3)

Vacanta in Grecia (3) | Autor: roxanaz

Link direct la acest mesaj

Capitolul 1
Capitolul 2
continuam aici!
vacanta placuta tuturor!

Roxana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Chan spune:

Fetelor ajutati-ma si pe mine.
Fetita mea (are aproape 11 ani) pleaca impreuna cu invatatoarea si cu alti colegi in Nei Pori, la sfarsitul lui iunie. Stau 7 nopti la o vila de 3 ***.
Transportul se face cu autocarul.
Este prima data cand pleaca in vacanta fara noi.

Cum este drumul? Ar trebui sa-mi fac probleme?
Avand in vedere ca au doar micul dejun si cina asigurate cam cati bani trebuie sa ii dau de buzunar?
Este ceva important ce ar trebui sa stiu/sa intreb inainte sa plece (referitor la excursie evident)?
Astept raspunsurile voastre.
Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca2207 spune:

Buna ziua tuturor!

Am nevoie de un sfat. Verm sa plecam in Thassos pt.o saptamana-10 zile in august, cu masina proprie.
Am vrea impresii si recomndari de la cei care au fos deja acolo (agentii de incredere sau site-uri unde sa ne facem rezervare direct, fara sa avem apoi surprize la destinatie, locatii recomandate pt. familii cu copii, eventual aproape de locul unde ajunge feribotul, ca sa scurtam drumul).
Pe noi ne-ar interesa cazare la vile, aproape de plaja sau chiar pe plaja daca exista si preferabil intr-un complex cu piscina.

Sigur e cineva dintre voi care a fost si ma poate ajuta.
Multumesc mult.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

anca2207 eu am fost anul trecut in Thassos si plecam si anul asta in acelasi loc. Un complex cu piscina ar fi Alexandra Beach, am niste prieteni care pleaca acolo cu copil, are piscina, e f misto. Poti intra pe site-ul lor sa vezi. Aproape de feriboat sunt cam toate staiunile, nu e asa de mare insula, are vreo 90 km. Mie cel mai dragut mi s-a parut Potosul, care are multe plaje frumoase. De rezervarile pe net nu stiu sa iti zic, noi am rezervat asa si nu am avut surprize neplacute insa nu se stie niciodata.

"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Tot in legatura cu Thassosul: stie cineva, ptr trecerea cu feribotul, cu masina , trebuie facuta cumva rezervare?

Noi tot nu ne-am hotarat: Thassos sau Halkidiki, parca tot Thassosul ma incanta mai mult, acum am schimbat si perioada, nu mai plecam de pe 11 august si de pe 18 -20, cum gasim cazarea.



Roxana,deCalin(9.11.2006),Oana(21.07.97) si Ana-Maria(4.02.02)
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

din cate stiu eu nu se face rezervare pt trecerea cu feri. Daca ajungi la timp si ai loc intri daca nu il astepti pe urmatorul.

"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Daca va intereseaza am gasit un link pt programul feriboat-urilor pt thassos
http://www.gothassos.ws/thassosen/ferrysen.htm

Si inca o informatie care mie mi-a fost de ajutor si pe care am gasit-o din intamplare pe un alt forum legat de drum. Daca vreti sa va faceti harta cu viamichelin o sa va dea traseu care trece prin Turcia. Initial am crezut ca sunt inchise ceva granite si de-asta dau asa. dar nu, e altceva. Atunci cand se deschide pagina completati ce va cere (tara de unde se pleaca, tara unde se ajunge' etc) dati apoi options si acolo in loc de thassos scrieti Ormenio (e un oras intermediar si granita); In felul asta traseul nu mai trece prin Turcia si se scurteaza drumul. Anul trecut tot prin Ormenio am trecut si era super gol avand in vedere ca este o granita deschisa recent si nu stiu prea multi de acest traseu. Traseul este util pt. cei care merg in Thassos sau in localitatile de pe Bratul Athos (Ouranopolis etc.).

"Exista un traseu pana in thassos, fara sa se treaca prin Sofia. traseul este: bucuresti - giurgiu - ruse - veliko tarnovo - nova zagora (nu stara zagora a nu se confunda) - svelingrad (nu se intra in svelingrad) se merge spre capitan andreev ( nu se ajunge in capitan andreev acesta este iesirea cu turcia) si este un indicator spre grecia urmeaza Ormenia (oras in grecia, Dikeea dupa Dikeea se intra pe autostrada" - sper sa nu se supere cel care a scris acest mesaj ca l-am copiat, mi s-a parut super util, mai ales ca noi ne-am ratacit anul trecut undeva pe la svelingrad si capitan andreev (motiv pt care am stat vreo 10 ore prin Bulgaria bajbaind). Daca nu ma insel, granita de la svelingrad era inchisa, asa ne-au spus cei din Bulgaria.




"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valiburu spune:

Salutare! Plecam si noi pe data de 1.07 in Grecia! Mergem in Halkidiki-bratul Kassandra, Kriopygi Beach. A fost cineva prin zona? Avem ce sa cedem, ca nu as vrea sa stam la plaja si sa ne prajim! M-ar interesa cum este zona, ce se poate face? Va rog frumos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melina34 spune:

am fost anul trecut in zona, in afara de orasele din zona n-am avut unde sa mergem, obiective turistice nu sint pe-acolo dar nefiind foarte departe de Thessaloniki-90km- poti sa faci o plimbare de o zi pina acolo si o s ai ce vizita,

M.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns V. Erica spune:

Karina, in ce perioada mergeti la Halkidiki?
Mergem si noi, tot cu masina, in 7 iulie, si daca gasim amatori pt un convoi, suntem incantati...

Pana atunci incerc sa ma blindez cu harti, info sa n-avem surprize pe traseu. Pt. cele interesate, uite www.reno.ro/Bulgaria-Grecia-page-66-t2474-s1950.html" target="_blank">aici o harta pt traversarea Bulgariei.

Nihil sine Deo!
Dana, Eric (27ian02) si Ruxi (10ian05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzunaki spune:

Fetele,
va rog mult sa nu mai stau sa caut in urma ca n-am timp,a fost cineva in Halkidiki,bratul Sithonia,Vourvourou?Noi mergem 3 sapt in Gr sa facem botezul si o sapt vrem la plaja cu copilasii.Halkidiki e varianta optima pt noi,e la vreo ora jumate de oraselul nostru.Noi acum 2 ani am fost in bratul Kassandra,iar in Sithonia sotul n-a mai fost de cand era copil.
Poate-mi dati ceva tipps.
Multam mult!

Mami de pufulet pufilos si Sofiliciu-un deliciu

STUTTGART CAMPIOANA!!!

Mergi la inceput