Endometru, monitorizari, ovulatie, TB - cap.153

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

Feli
Eu nu as vrea sa fac FIV acum- o iau cu inceputul si apoi voi vedea

Daca imi ies analizele bune (nu cele hormonale - caci alea sunt dezastru) incep cu stimulare (3 luni).

Dupa aceea - inseminare (tot vreo 3 luni)

Si ultima speranta - FIV (la primavara sau nu stiu).

Sper sa-mi iasa analizele ok si mie si sotului.

Cu rabdarea nu prea stau bine- dureaza ff mult analizele

Pe data de 16.06 imi iau rezultatul - si tot pe data de 16.07 se implinesc 2 ani de casatorie.

Momentan sunt in "asteptare" si mi se pare ca trece greu timpul.

Tu faci FIV- pana la urma??
Cu cine? Cand??



Elly

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia_ spune:

Elly, am inteles! Esti la inceput cu investigatiile, bafta sa vina bb cat mai repede si sa nu ajungi la IA sau FIV!
Da, eu m-am hotarat, va scriu mai multe lunea viitoare, dupa ce vb cu Cocei!


poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns L5845 spune:

Buna felicia! Nu am mai scris de ceva vreme pe aici, spre rusinea mea , dar m-am pus la curent mereu cu ce se mai scrie. Ca urmare a analizelor facute pana acum, la noi singura sansa a ramas IA, cel putin asa, la prima vedere. Vreau sa te intreb daca atunci cand spui "Mr.Big" te referi la dr. Marinescu? Ca eu am sunat sa-mi fac programare la dansul si abia in august se fac programari pentru luna septembrie, ca pana atunci e totul ocupat (asta la clinica dansului).Scuze daca te-am deranjat si iti doresc multa, multa bafta !

Va doresc si voua ce-mi doresc mie: sanatate si mult doritul BEBE !
Hai bebe, vino la mami !
Lau-Meli si
Trebuie sa renasti din cenusa, ca si pasarea Phoenix si niciodata sa nu spui "Niciodata"!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

feli- asa este, acum am inceput sa-mi fac analize mai amanuntite.

Pana acum am fost la diversi doctori care m-au dezamagit.

Asa ca m-am hotarat sa ma duc la unul dintre cei mai buni dr.(dr.M); de fapt, nu au m-am hotarat eu, m-a convins fata lui (desi imi este "rusine"- caci ma voi duce la tatal ei).

Ea mi-a spus ca o sa mor de foame cu rusinea - si ea se duce la el.
Asa ca nu-mi mai fac probleme.

Oricum eu am emotii in ceea ce priveste analizele- sper sa fie ok.

In ceea ce priveste bb- stiu ca o sa vina ; am mare incredere in dr.M.
I-a facut si Andreei Marin bb- deci il voi avea si eu.

:))
Momentan sunt in prima faza - constituirea dosarului cu diana.

Lau- nici eu nu am mai scris, dar citesc toate postarile
Daca ai toate analizele facute incerca sa te programezi la dr.marinescu , daca nu le ai , te va trimite la diana cocei sa-ti faca dosarul.

bafta si multa rabdare



Elly

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns L5845 spune:

Merci elly, da, as vrea sa merg la Marinescu, dar momentan pentru un consult obisnuit, adica un gen de "a doua opinie". Oare ia in considerare analizele facu recent, sau ma va pune sa le refac? Si la ce fel de analize ma pot astepta? Ca eu am facut urmatoarele:
-TSH;-fT4 + echo la tiroida;-FSH;-LH;-Estradiol;-Progesteron;
-Prolactina;-Testosteron;-Cortizol plasmatic;-spermograma(asta e singura care e de anul trecut din august);-Papanicolau;-echo transvaginala.
In afara de spermograma, toate analizele au maxim o luna-o luna jumate de cand le-am facut. Inca o data, merci de raspuns .

Va doresc si voua ce-mi doresc mie: sanatate si mult doritul BEBE !
Hai bebe, vino la mami !
Lau-Meli si
Trebuie sa renasti din cenusa, ca si pasarea Phoenix si niciodata sa nu spui "Niciodata"!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia_ spune:

Lau, da, despre el vorbeam si eu
Stiu ca la el se ajunge f greu, eu merg la dr Cocei sa discutam despre FIV, stiind ca lucreaza cu dansul si poate, daca si ea crede ca nu are rost sa mai asteptam, voi completa analizele si abia apoi voi incerca sa ajung la el. Pt consult, IA, incearca sa suni pe 1 august, nu stiu daca vei putea ajunge mai repede...


poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

Lau
Depinde la ce laborator le-ai facut.
Din cate stiu eu - ei lucreaza cu sanador, medicover, biosdiagnostic..
Si eu m-am dus cu analizele hormonale facute cu 1 luna inainte la sanador si nu m-a pus sa le refac (de fapt, stiam ca lucreaza cu sanador)
Cred ca spermograma va trebui sa o repeti - din cate am inteles se face pe loc.

Incearca sa-ti faci programare.
Bafta



Elly

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepurila spune:

Multumesc mult fetelor.
Am mai invatat ceva.
Va pup si va tin pumnii stransi

BAFTA!!!


Eu, iepurica
Oamenii nu esueaza, doar inceteaza sa mai incerce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

quote:
Originally posted by kyya

Multumesc mult Dana. Si eu mi-am propus asta de multe ori da n-am reusit. Toata lumea imi spune ca bebele o sa vina cand ne asteptam mai putin. Oricum o sa fac o pauza la tratament. Iti doresc si tie si la toate de aici sa se intample minunea
cata


Eu sunt o lata Dana, cea care am activat la capitolul acesta cu ceva vreme in urma cu aceleasi probleme ca si voi. E-adevarat ca BB vine cand te astepti mai putin ptr simplul fapt ca nu mai esti stresata, dar nu mi se pare o idee buna sa renunti la tratament. Eu am facut ultimul tratament (cel in urma caruia am ramas ) si i-am spus sotului: asta-i ultimul! daca se prinde bine, daca nu nu, ca eu nu mai rezist nici fizic si nici psihic! Cu o zi inainte de CM imi faceam un test de sarcina si mergeam mai departe. M-am inscris la un curs, mai agitat la serviciu si in a doua luna cand am facut testul de sarcina cu o zi inainte de CM nici nu mi-a venit sa cred ce vad! Am facut 4 teste ca sa ma conving singura! La 4sapt2zile am fost la medic si mi-a confirmat sarcina.
Eu am urmat toate tratamentele de care am auzit pe la voi: cel al lui Andritoiu, fitoterapie, homeopatie si in cele din urma un tratament alopat combinat cu BU.
Organismul meu avea o problema si fara ajutor nu cred ca as fi reusit.
Asa ca sfatul meu: mai ganditi-va inainte sa renuntati la tratament.
Va tin pumnii stransi si sa aveti BB sanatosi!
dana vio 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liana.berbec spune:

Buna dimineata,
Ma puteti ajuta si pe mine cu niste lucruri?
Joia trecuta Z11 am fost la medic. Mi-a facut o eco transvaginala la care totul parea in ordine, aveam un folicul de 25 mm. Medicul mi-a spus ca se va sparge in max. 2 zile. Tot in ziua de joi adiza Z11 a fost si testul de ovulatie pozitiv, a doua zi a fost negativ.
Temperatura bazala a crescut abia astazi in Z17. Nu prea mai stiu dupa ca sa ma iau. Daca ar fi sa iau in considerare testul de ovulatie + ecografia ovulatia a fost in Z12 sau Z13, daca ar fi sa iau in consideratie temperatura bazala ovulatia a fost in Z16 (adica ieri). Voi ce parere aveti?

Mergi la inceput