Sunt tanar, Doamne!(Marian a murit!)

Sunt tanar, Doamne!(Marian a murit!) | Autor: CryssUK

Link direct la acest mesaj

nota moderatorului: am primit toate actele cerute de regulamentul DC!
Uram Cristinei succes in campania initiata. Speram sa putem sa ii oferim un ajutor lui Marian.
cu drag,desprecopii.com


---------------------------------------
Fara ajutorul fiecareia dintre noi, un tanar de 24 ani poate paraliza de la gat in jos sau poate pleca dintre noi.

Se pare ca drumul abrupt al vietii mele m-a facut sa stau pt o vreme deoparte de sectiunea Umaniatare. Revin acum, impinsa de dorinta de a darui o raza de speranta unui prieten din copilarie de-al sotului meu.
Fac acest apel de dragoste si ajutor, pt Marian, dar si pt parintii lui care il vegheza zi si noapte. Ei sunt ingerii lui pazitori (asa cum ii place sa ii numeasca), iar el este unicul copil si singurul motiv pt care se trezesc in fiecare zi asteptand o speranta de la Dumnezeu.


Marian, asa cum il stiu prietenii era un tanar ca oricare altul, avea o prietena, ii placea sa joace fotbal, sa iasa la un gratar cu prietenii si isi facea planuri pt viitor. Chiar zilele trecute imi spunea ca viseaza sa aiba o familie si copii si ca …neaparat ma va invita la nunta #61514;

Ma doare si ma bucura optimismul lui, pt ca in ciuda progronsticelor pesimiste ale doctorilor “ nu mai are nici o sansa” “ va parliza de la gat in jos” ….Marian inca este in viata si isi poate misca partea de sus a corpului.
El nu a crezut niciodata ca are cancer si e convins ca intr-o zi va putea merge din nou.

Iata povestea, asa cum o spune el…un pic rece si detasat , ca si cum ar fi povestea altcuiva sau poate a nimanui:

“Totul a inceputin vara anului 2004 cu o durere in spate sub omoplatul stang.Cu timpul durerea sa dus in mina stanga pana in degete.La inceput nu am dat importanta dar dupa ce a inceput sa ma doara mai tare am fost si am facut fizioterapie si masaj cu unguente.Dar in zadar.La servici cu timpul am observat ca imi scazuse si puterea in palma stanga .
In ianuarie 2005am avut o durere puternica in spate si m-am internat la spitalul Recuperare si la Neurologie pt analize.Doctorita la care eram repartizat a hotarat sa fac un RMN in urma caruia s-a descoperit o tumora pe coloana in partea de sus(cervical)si putin in stanga.
Am fost operat in luna februarie2005,operatia a durat 5 ore si in timpul operatiei am facut hemoragie si a trebuit sa ma inchida la loc pt a nu ma pierde pe masa de operatie.M-a inchis la loc neterminand operatia din cauza hemoragiei. La un interval de o saptamana m-a redeschis pt a termina operatia,si tot atunci a observat ca am un inel fisurat la coloana si ca se impune o noua operatie pt fixarea unui grefon cu o placa metalica. Dupa 7 zile mi-au scos firele si am mers acasa urmand sa revin la control. Dupa 3 saptamani am inceput sa amortesc de la piept in jos si am observat ca mergeam din ce in ce mai greu ajungand sa nu mai pot merge deloc sa stau numai in pat .Inca mai puteam misca picioarele cat de cat.
Am facut citostatice din aprilie si in iunie le-am terminat urmand a incepe razele.
In iulie a urmat ultima operatie care a fost facuta prin fata in zona gatului.Dupa operatie a fost bine ,am inceput sa misc picioarele din ce in ce mai bine si chiar la un moment dat intr-o zi chiar m-am ridicat in picioare singur si am mers sustinandu-ma usor de perete.Dupa 2 luni de la operatie iar am inceput sa imi misc din ce in ce mai greu picioarele si in noiembrie am mers la doctor pt niste analize sa vedem ce se intamplase.Am facut o mielografie si rezultatul a fost paralizie toatala, dar in cazul asta trebuia sa imi pot misca doar ochii din cap.Dupa mielografie, cu trecerea timpului nu am mai putut misca picioarele deloc.In luna mai 2006 am fost la bucuresti pt analize de acolo acelasi raspuns l-am primit ca si in Iasi dupa ultima operatie ca nu mai am nici o sansa .

In tot acest timp am urmat fel si fel de tratamente naturiste cu regim,reflexoterapie bioenergie.In 2007 am mai facut analize la oncologie si situatia mea pare stabila”

Marian a fost diagnosticat cu osteosarcom vertebral, operat in 2005.S-a recurs la rezectia unei vertebre din zona gatului si se pare ca inca 2 vertebre sunt afectate. Singura lui sansa este sa gaseasca o clinica din strainatate unde se poate face un transplant/inlocuire de vertebre in asa fel incat sa poata pastra mobilitatea in partea de sus a corpului.
Marian si parintii lui nu cred in diagnosticul dat de doctori si spera ca undeva s-a strecurat o greseala deoarece prognosticele pesimiste nu s-au adeverit.

El se afla sub supravegherea medicala a d-lui dr Cornelui Tarasi de la Spitalul de Neurochirurgie din Iasi. Dumnealui a trimis mai multe scrisori la clinici din strainatate , dar pana acum nu a primit nici un raspuns. Ultimul e-mail a fost trimis la The Royal National Orthopedic Hospital din Middlesex, UK.

Marian are nevoie de informatie in primul rand, de suport moral si material, are nevoie sa stie ca si altora le pasa, ca nu e singur in lupta lui.
Desi nu mi-a cerut nimic niciodata, stiu ca ar avea nevoie de pampersi, de o saltea antiescara pt ca se chinuie de ceva vreme cu o escara urata, de sfaturi si dragoste.
Sper sa gasim curand o clinica unde sa poate face operatia si sa incepem strangerea de bani.

Imi pun increderea in toate fetele de suflet care mi s-au alaturat si in alte cazuri umanitare. Fiecare dintre noi putem sadi cate o picatura de lumina in sufletul unui tanar care sufera.
E strigatul lui de ajutor si sper sa ajunga la urechile si inimile celor care vor citi acest mesaj.
Dumnezeu sa ne ajute si sa ne pazeasca pe toti de necazuri!

Cristina

Un film tulburator despre suferinta si tarie
http://video.google.co.uk/videoplay?docid=-1755389395237049917&pr=goog-sl

Acte scanate (radiografii si iesiri din spital)
http://uk.new.photos.yahoo.com/carabus_cristian/album/576460762401709810

Numele Marian Cosma
BANCA COMERCIALA ROMANA. SUCURSALA IASI
cont RON: RO30RNCB0175033430580001
cont EURO SI VALUTA SE POATE: RO73RNCB0175033430580003

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

O poveste foarte trista dar daca Marian e optimist si puternic, de ce nu am fi si noi? Intind o mana de ajutor si sper ca doamne inimoase din toata lumea sa fie alaturi de Marian si de Cryss in incercarea de a sadi inca o raza de speranta.

Inteleg ca dr Tarasi a scris mai multor clinici din strainatate, crezi ca poti lua legatura cu dumnealui pt a ne pune in posesia diagnosticului in engleza si eventual a textului scrisorii? Ar fi mult mai simplu sa avem deja termenii medicali corecti de la dumnealui.

Un prim pas asadar ar fi gasirea unei clinici care sa il opereze pe Marian si apoi strangerea sumei de bani necesara, prin mediatizarea cazului atat intre prieteni si cunoscuti, cat si pe la redactii de ziare, televiziuni, radio.

Daca va fi nevoie, ma ofer sa pun la dispozitie contul meu paypal pt donatii dar numai dupa ce suntem in posesia documentelor medicale si avem o clinica dispusa sa ajute.
Intre timp, Cryss, ia legatura cu familia sa deschida un cont bancar pe numele lui Marian.

Astept informatii de la tine in legatura cu diagnosticul si ma apuc de cautat clinici.

Multa sanatate lui Marian si multa putere sa treaca peste boala asta groaznica!


--------------------

Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CryssUK spune:

Andra,

Iti multumesc pt ajutor.
Am o copie a scrisorii adresate unui medic de la Spitalul din Middlesex UK si o sa ti-o trimit. Imi pare cam simplista scrisoarea, insa contine diagnosticul si denumirea procedurilor din timpul operatiilor.

Am si un filmulet cu Marian din feb 07. A aparut la TVR Iasi intr-o emisiune de stiri.
Din pacate nu stiu cum sa il pun pe DC

Va pup,
Cris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Poti urca filmuletul pe photobucket si apoi pui linkul aici, Cristina.
Pune scrisoarea pe mail si vb in seara asta sau cand poti tu sa vedem cum o modificam si cui si cum trimitem.

--------------------

Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariarusu spune:

buna cryss
imi pare rau pentru marian, o sa il ajutam si noi desigur
am inteles din mesajul tau ca are nevoie si de o saltea(sper sa fie vorba de acceasi saltea) , haide sa vorbim cu inress , ea ii cumparase baiatului ei o astfel de saltea si nu a apucat sa o foloseasca sarmanul decat poate citeva zile , o putem contacta , si putem face la doi oameni un bine , o ajutam pe ingress sa isi revina financiar (cred ca a cheltuit destul de mult cu inmormantarea ) si ii oferim lui marian o saltea perfecta . uite ii scriu eu un pm lui ingress si daca o mai are si desigur e de acor sa o dea gasim o solutie sa i-o platim
cu drag- Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabitza1977 spune:

Buna Cryss,

Acum cateva zile m-a intrebat o prietena din Bucuresti daca nu stiu pe cineva care ar avea nevoie de pampersi pentru adulti, pentru ca are asa ceva si ar vrea sa ii daruiasca unei persoane in nevoie!
Daca poti, da-mi un mesaj privat sa iti dau numarul ei de telefon. Poate reusim cumva sa facem sa ajunga la Marian acesti pampersi.
Si neaparat deschideti un cont in care sa se poata face donatii pentru el, cunosc multe persoane cu suflet mare care ar contribui!!! Si mai mult ca sigur multi membrii ai acestui forum ar dona pentru el!

Multa sanatate si astept un mesaj de la tine!

Cu drag,
Gabi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CryssUK spune:

Maria,

E o idee f buna.
El are nevoie de o saltea antiescara completa.
Marian, din dorinta de a nu deraja pe nimeni, imi tot spune ca are el 2 saltelute subtiri din alea de burete gen cofrag, dar stiu despre ce e vb si alea nu il ajuta cu nimic.

Gabi, o sa iti trimit un Pm (re Pampersi)si o sa vb cu parintii lui Marian sa isi deschida un cont.
Sper ca weekend-ul asta sa trimitem cat mai multe emailuri la clinici din strainatate.

Va multumesc ca va pasa si ca ati daruit din viata voastra cateva minute bune gandindu-va la Marian.

Sper ca ni se vor alatura mai multi oameni de suflet pt ca Marian merita toata atentia si dragostea noastra.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariarusu spune:

vreau sa-ti spun Cristina ca i-am scris lui ingress si e de acord sa dea salteaua lui marian , are nevoie doar de o adresa unde sa o trimita , va rog trimiteti-i voi un pm -, ii puteti citi povestea la clinica virtuala, subiectul se numeste ''copilul meu grav bolnav'' poate o mai incurajati si voi , e foarte trista

va pup
Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CryssUK spune:

Un "Multumesc" mare din partea lui Marian.
Am vb in seara asta cu Marian si era f bucuros ca m-am tinut de promisiune si am scris pe DC.
Suntem ultima lui speranta si sper sa nu-l dezamagim.
O vorba buna, orice, conteaza enorm pt el.
Boala ne transforma pe noi toti in niste copii vulnerabili. Oamenii puternici de odinioara ajung sa se agate cu disperare de orice unda de speranta.

Marian are deja un cont deschis si o sa imi dea detaliile maine.

Andra, ti-am trimis scrisoarea pt drul din UK

Maria si Gabi, va multumesc si o sa iau legatura cu prietenele voastre.

Va pup,

Cristina



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

Draga Cryss,imi pare foarte rau de ce se intampla cu Marian.
Eu stiu ce inseamna sa stau si sa am grija de un copil bolnav,desi Marian nu mai este copil de mult timp.
Daca ai nevoie de numere de telefon de la televiziuni , ceva publicatii cu conexiuni directe,firme care au donat bani in contul Emmei , eu ma ofer sa te ajut.
Ca sa ai "mai mult succes" ai nevoie de dovada pretului si ceva acte medicale din care sa reiasa care este situatia si ce va urma sa faca.
Oricum , ne mai auzim.
Va doresc tot binele din lume.
Aida - mama de pisica mica.

http://emma.ablog.ro

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=96703

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Daca cineva doreste sa ajute in gasirea unei clinici care l-ar putea ajuta pe Marian, am sa redau aici scrisoarea propusa de dr Corneliu Tarasi.

Mr. COZMA Marian Catalin,24 years old,male, was admitted in the
Neurosurgical Dept.of “St. Trinity” Hospital of Iasi in February 2005 for an intraspinal extradural tumor at C7-T1 level with incomplete brahial deficit.After tumor resection (anatomopathological examen:Ewing sarcoma) and radiotherapy we performed an antherior rezection:T1 corpectomy,reconstruction with autologus iliac crest bone graft and plate fixation.
Unfortunately the tumor had involved secondary the T2 vertebral body and one caudal screw was totaly pull-out,with subsequent increase in local kyphosis..Is there any posibility of further surgical correction in your service?

Trebuie asadar gasita o clinica ce poate opera in domeniul vertebrelor, transplantului de vertebre (keywords: vertebral/spine surgery)


Am gasit ceva si voi incepe sa trimit cereri pt informatii:
http://www.medknowledge.de/germany/hospitals/ortho/vertebral-surgery.htm

http://www.clinique-du-pre.fr/gb/services/index.php?categ=vertebrale

http://www.bmispinecare.co.uk/?bmi_tracking_id=86607

Cristina, intre timp daca poti lua legatura cu familia lui Marian sa rogi sa scaneze toate documentele medicale pe care le are ar fi super.

--------------------

Andra

Mergi la inceput