Deserturile Nataliei (3)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Stefana, daca ai marit celelalte ingrediente, trebuia sa maresti si cantitatea de brinza. Alta greseala nu vad.
Cit despre brinza Holland nu pot sa ma pronunt, n-am vazut in Bucuresti asa produs.
Sugestia mea este, daca mai faci, sa maresti proportional cantitatile (insa cantitatea de zahar pudra poti s-o lasi neschimbata).
Sper ca ti-am fost de ajutor.

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Am facut azi prajitura dupa reteta la cea cu lamaie, doar ca am folosit portocala. Vedeti aici

Mie mi-a iesit si acuma si in cele 2 cazuri cand am facut cu lamaie ft buna si ft bine, nu mi s-a branzit umplutura si blatul chiar daca e tare, la gust e ca un biscuit si se combina perfect cu umplutura.

Am facut saptamana asta si prajitura cu banane: aici

Merci inca o data Nataliei pentru retete, incet-incet ma fac si eu gospodina


Lilia si printesa ei AMELIA (26.09.2004)



Il consider mai puternic pe cel ce se invinge pe el insusi, decat pe cel ce isi invinge dusmanul. Este mai greu sa te invingi pe tine decit pe vrajmas. Aristotel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Lilia, prajiturile tale arata foarte bine, bravo! Iar faptul ca provoc lumea la experimente culinare si contribui la imbunatatirea performantelor in domeniu ma flateaza nespus.

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hristina spune:

Vreau sa fac Brownies Cappuccino dar intai am niste nedumeriri. Ce fel de fiola de esenta de vanilie ati folosit? La noi am vazut doar Dr. Oetker. E buna?
Dar unt, conteaza felul lui? Ce recomandati?
Scortisoara obisnuita, de la plic?
Dar frisca lichida, de care?

Astept cu interes si nerabdare raspunsurile voastre!

Kasi si Victoria ( 23 iulie 2005)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/kasivitan/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by hristina

Vreau sa fac Brownies Cappuccino dar intai am niste nedumeriri. Ce fel de fiola de esenta de vanilie ati folosit? La noi am vazut doar Dr. Oetker. E buna?
Dar unt, conteaza felul lui? Ce recomandati?
Scortisoara obisnuita, de la plic?
Dar frisca lichida, de care?

Astept cu interes si nerabdare raspunsurile voastre!



- Vanilia folosita de mine e de la Dr. Oetker la fiole. Dar poti folosi si zahar vanilat, daca vrei.
- Unt sa fie, nu contaza firma. Singura grija a mea e sa fie mai gras, adica de 80% grasime.
- Da, scortisoare simpla, macinata, de la plic.
- Eu folosesc La Dorna cutie rosie (scrie "smintina dulce" pe ea). E o smintina subtire, neacra, de 32% grasime, care merge perfect pt. aceasta reteta.

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Tort Fantezie

Blat:
3 oua
175 g unt la temperatura camerei
175 g zahar
175 g faina + 1 lingurita praf de copt
vanilie
2-3 linguri de apa

Crema:
2 oua
100 g zahar
1/3 pahar lapte
100 g unt
esenta de lamiie
5-6 bezele din comert

Jeleu:
200 ml suc de coacaze
1 pliculet gelatina pentru tort

Sirop:
2-3 linguri zahar
100 g apa
esenta de lamiie

Frisca pentru ornat.

Blatul:
Toate componentele pentru blat se bat cu mixerul timp de 1 minut. Se toarna aluatul intr-o forma de 20-22 cm diametru, unsa cu unt. Pe fundul formei se asterne un cerc de hirtie de copt, care de asemenea se unge cu unt. Se coace cam 30-35 minute in cuptorul preincalzit, la foc moderat. Dupa ce s-a copt, se raceste complet. Se taie in doua pe grosime.

Crema:
Se bat ouale cu zaharul si laptele, apoi se pune compozitia la bain-marie. Se amesteca incontinuu pina se ingroasa. Se lasa la racit. Intre timp se freaca untul cu ajutorul unei linguri de lemn, se adauga esenta de lamiie si se incorporeaza treptat crema de oua racita, cite o lingura.
Bezelele se sfarima in bucatele nu prea mari.

Siropul:
Se da in clocot apa cu zaharul, iar cind se ia de pe foc, se adauga esenta de lamiie.

Asamblarea tortului:
Se insiropeaza primul blat, se unge cu 1/2 din crema, se presara bezelele sfarimate, se insiropeaza partea de jos al celuilalt blat si se unge cu crema, se aseaza partea unsa peste bezelele de pe primul blat. Se insiropeaza partea de sus a blatului al doilea. Se toarna jeleul atent, cu lingura, o sa curga prin parti, dar n-are nimic, dupa ce se prinde, se scoate usor de pe marginile tortului.

Jeleul:
Se dizolva gelatina pentru tort in sucul de coacaze. Se pune la fiert, imediat cum da in clocot se opreste focul. Se raceste 3-4 minute amestecind incontinuu, jeleul va incepe sa se prinda. Se toarna pe tort cum e descris mai sus.

Dupa ce s-a prins jeleul, se bate frisca si se orneaza tortul cu ea.
Se lasa la rece pentru citeva ore.

Poza
Poza sectiune

Am avut mai multe peripetii cu acest tort, in primul in legatura cu frisca. Dupa cum se vede in poze, stimabila nu prea a vrut sa-si tina forma.
In al doilea rind, a doua zi era o vreme foarte urita afara si nu mi-au iesit pozele relevante. Deci ce se vede negru/maro in poza, este de fapt rosu . Este jeleu de coacaze, nu ciocolata.


------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Aluatul fals dospit al lui Dr. Oetker (aluat cu brinza)

E o reteta de aluat pe care am descoperit-o recent pe net si de care sint foarte incintata.
Se prepara usor, exista in 2 variante (simplu si dulce) si se preteaza pentru multiple utilizari.
Sursa retetei sustine ca acest aluat a fost inventat de celebrul Dr. Oetker.

Varianta dulce:
150 g brinza de vaci
6 linguri lapte
6 linguri ulei
virf de cutit sare
1 pliculet zahar vanilat
75 g zahar
300 g faina
1 pliculet (10 g) praf de copt

Varianta simpla:
150 g brinza de vaci
6 linguri lapte
6 linguri ulei
1 lingurita sare
300 g faina
1 pliculet (10 g) praf de copt

Se amesteca intr-un vas brinza, laptele, uleiul, sarea/zaharul. In alt vas se cerne faina impreuna cu praful de copt. Se incorporeaza faina in pasta de brinza si se framinta, dar nu prea mult, efectiv citeva minute, cit nu se mai lipeste aluatul de miini.

Eu am facut din acest aluat pizza si placinta cu brinza (inainte de cuptor si dupa)
Iar din varianta dulce am facut melcisori cu nuca si scortisoara. Din pacate nu am poze la ei, dar va asigur ca au fost deliciosi!

Sper sa va placa si voua acest aluat, eu m-am indragostit de el.


------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns V. Erica spune:

Natalia, super tortul fantezie ! Daca mai esti prin zona, te rog spune-mi unde gasesc reteta Lady`S FINGERS ca nu stiu de unde s-o iau... Mercic.

Nihil sine Deo!
Dana, Eric (27ian02) si Ruxi (10ian05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Dana, eu am fost prin zona toata dupa amiaza, dar DC a avut nusce probleme si nu a mers, asa ca iti scriu acum: reteta o gasesti pe prima pagina a acestui subiect, in mesajul al doilea.

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Va invit in www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=67158" target="_blank">partea a patra a subiectului.
Rog moderatorii sa inchida acest subiect.

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput