dovlecei

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns osna spune:

CANDY:

Sufleu de dovlecei
Dovleceii se fierb, se scurgh, se pun intr-un vas rezistent la caldura (vas Jena), se acopera cu un sos alb (besamel, din unt, faina, lapte), deasupra se rade cascaval mai gras (nu de vaca!!!), ideal ar fi parmezan. Se da la cuptor pana cand se gratineaza. Inainte de servire se poate adauga putina smantana.
Tot asa eu fac si conopida, si broccoli la cuptor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

loremari2000

dovlecei umpluti

5-6 dovlecei mici, cu cat sunt mai mici cu atat mai bine, se curata de coaja, se taie un capacel prin care se scot semintele si interiorul
Din 250g carne tocata,50g orez,1 ou, o ceapa,sare,piper, si ceva mirodenii se face o compozitie care se introduce in dovlecei.Se pun la fiert in apa cu sare.Cand sunt fierti,se scot iar cu zeama ramasa se face un sos de rosii, apoi cand este gata se pun dovleceii si se mai fierb cateva clocote.
E gata masa.Totul este gata cam in 45 minute.Pofta buna!
La fel se prepara si vinetele umplute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

eddy:

am sa scriu felul in care prepar eu dovleceii umpluti,cantitatzile pe care le folosesc fiind pentru 6 dovlecei de marime obijnuita(20 cm).
500g carne(eu pun amestec 40% porc+60% vaca),o ceapa mare sau doua mijlocii,faina,o felie de piine shi daca vrei 2 linguri de orez.
Pentru sos:ulei,o ceapa mijlocie,faina,3-4 roshii shi putzin suc de roshii.
Carnea shi felia de piine inmuiata shi stoarsa,se dau prin mashina de tocat.Ceapa se taie marunt shi se prajeshte putzin in ulei,daca pui shi orez atunci prajeshti shi orezul impreuna,apoi stingi cu putzina apa shi adaugi carnea tocata,apoi lashi totul sa se caleasca putzintel dar sa nu se prajeasca prea tare ca mai ajunge shi la cuptor acest amestec.
Dovleceilor li se taie un capac la coada,se curatza de coaja shi apoi se scobesc la mijloc cu o lingura-linguritza,in asha fel incit sa nu se crape dar sa fie scoase toate semintzele,dupa care se umplu cu amestecul de mai sus.Se face un rintash din ceapa,faina shi putzin suc de roshii cu apa,peste acest sos ashezindu-se dovleceii umplutzi iar printre ei se adauga roshiile taiate bucatzi.Se baga la cuptor la foc potrivit sa fiarba inabushit.Se servesc cu smintina deasupra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

marianar:

dovlecei cu maioneza
Se aleg 3-4 dovlecei de marime medie se spala, se taie cubulete si se pun la fiert. Dupa ce s-au racit se storc ffffffffffff bine si se mixeaza apoi se amesteca cu maioneza preparata dintr-un galbenus de ou fiert si unul crud dupa care se adauga sare si usturoi pisat dupa gust.


DOVLECEI CU SMANTANA
Ingrediente: 6 dovlecei, o ceasca de smantana, 100g unt, 4 rosii, o legatura de patrunjel, ulei, sare.
Se taie dovleceii pe jumatate, in lungime, se scobesc si se oparesc in apa cu sare. Cand incep sa se inmoaie, se scurg bine de apa si se inabusa in unt topit. Miezul de dovlecel se amesteca bine cu smantana, rosiile taiate cubulete si patrunjelul tocat foarte marunt. Cu aceasta compozitie se umplu dovleceii, se asaza intr-o tava unsa cu ulei si se introduc la cuptor, la foc mic.



Dovlecei prajiti

- 2 dovlecei potriviti
- 2 oua
- faina
- ulei
- otet
- sare
- usturoi ( faceti mujdei )
Dovleceii se spala si se taie rondele de cca 0,5 cm grosime, se dau prin faina si apoi prin ou si se pun la prajit in uleiul incins (uleiul sa ii acopere). Cand terminati de prajit dovleceii, ii asezati intr-un castron, un strat de dovlecei apoi stropiti cu ulei, otet si o lingurita de mujdei, iarasi dovlecei stropiti cu ulei, otet si mujdei si tot asa pana terminati. Dovleceii ii puteti praji pur si simplu fara ou si faina. Se servesc reci! Puteti servi cu salata de rosii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

daiana30


MANCARE DE DOVLECEI

1 kg. dovlecei, 1 kg. rosii moi, 3 cepe mari, 2 ardei mari, o cutie smantana, sare, delikat.
Se taie ceapa shi ardeii marunt (nu foarte), shi se pun la calit in ulei la foc mic. Se curata dovleceii si se taie cubulete sau felii, cum doresti. Se ia pielita de pe rosii shi se taie bucati in asa fel incat sa nu se piarda sucul.
Dovleceii se pun peste ceapa si ardeii calit; se calesc shi ei pana se inmoaie putin iar in acelmoment se pun rosiile. Se lasa sa se dea un clocot. Se lasa la fiert pana se incearca dovleceii si se constata ca sunt fiertzi. Se adauga smantana, sare, delikat (dupa gust), si patrunjel tocat marut.
(cantitatea se reduce in functie de cata manacare vrei sa iti iasa; la ingrenientele pe care le-am dat eu iese cam la 8 portii)
Mie imi place foarte mult.


marianar

Mancare de dovlecei
Ingrediente:
- 4 dovlecei, 2 morcovi, un pastarnac, 2 cepe mici, 2 linguri de smantana, o legatura de marar, o legatura de patrunjel, ulei, sare, piper.
Morcovii si pastarnacul se dau pe razatoarea mare si se calesc in ulei impreuna cu ceapa tocata marunt. Se adauga o cana de apa si se lasa sa fiarba inabusit. Se condimenteaza, apoi se pun dovleceii taiati in cuburi mari si se lasa sa fiarba. Cand totul este fiert, se adauga smantana si verdeata tocata marunt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de madelaine

Dovlecei Gratinati


Se aleg cam vreo 10 dovlecei, de preferinta mititei, si se pun la fiert intr-o oala cu apa. Cind sint fierti se scurge apa si se taie pe lung in jumatati, si se scobeste miezul cu o lingurita.
Separat se prepara o umlutura din:
400 gr. carne tocata ( vita, porc, miel) se calesc in ulei, se adauga vreo 3 cepe potrivite taiate marunt, marar si patrunjel tocat,o lingurita bulion, sare sau vegeta, piper, si se umplu dovleceii, dupa care ii asezam pe o tava . Deasupra le punem un sos bechamel, si ii presaram cu mozarela sau parmezan ras( se poate si cascaval) si se baga la cuptor pentru 20 de minute.
Eu in sos pun si cascaval sau brinza si putin marar, pentru aroma.
Pofta buna!

Madelaine si cei trei muschetari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

Acuma am shi eu de unde sa aleg retzete cu dovlece, sper sa imi iasa buni dovlecei, am sa le fac pe toate la rand.
Marianar thank you ca mi-ai aratat ca exista deja o gramada de retzete aici, sincer am cautat shi nu am gasit nimic, shi sa iau pagina uc pahina la citit nu am avut timp.
Pupic la toate bucataresele shi daca mai shtitzi shi alte mancaruri cu dovlecei poftitzi la scris.
Gabbriela & Julian

http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/gabbriela_h/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de Idora

Mancare de dovlecei cu sos
Eu ii mai fac asa:curat dovleceii de coaja, ii dau pe razatoarea mare, tai cateva rosii marunt, pun la calit dovleceii in ulei, apoi adaug rosiile si la sfarsit pun frunze de patrunjel.
Dovleceii o sa-si lase zeama iar rosiile la fel, deci o sa iese o mancare de dovlecei cu sos!!

Gogosi din dovlecei

Cureti dovleceii de coaja, ii dai pe razatoare, ii amesteci cu 1 ou sau 2 oua (depinde de cantitate), pui apoi faina cat sa devina ca o coca mai moale apoi iei cu o lingura si ii pui la prajit in ulei.Se pune apoi zahar(preferabil pudra) pe deasupra.

Gogosi din dovlecei (sarate)
La fel ca in reteta dinainte, dar pui in compozitie sare si piper. Eu pun si putin cascaval ras.

initial postat de lu.more

Dovlecei gratinati
Dovlecei taiati rondele
Orez fiert si scurs (nu mult)
2-3 oua batute omleta + smantana + sare, piper, marar
Se amesteca toate, se pun intr-o tava unsa si frecata cu usturoi zdrobit
Se pune deasupra cascaval ras
Se da la cuptor potrivit, iar cand e gata se mareste focul, sa se gratineze cascavalul de deasupra.
E delicios!

Eu nu curat dovleceii de coaja (in nici una din retete)


« C’est une grande folie que de vouloir ętre sage tout seul. »
La Rochefoucauld

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de oana cretu

Chiftele cu dovlecei rasi
Chiar ieri am facut niste chiftele cu dovlecei rasi pe razatoarea mare, cu cartofi in cantitate mai mica ca dovleveii, faina sa ingroase putin, ou, sare, piper, verdeata, delikat, usturoi. Le dai prin faina si le pui la prajit. Ori nu le mai dai, si faci cum a zis Idora, le iei cu lingura si le pui fara a le mai da prin faina la prajit. E mai simpla a doua varianta, caci e foarte moale, si...Pofta buna!


oana-cannes
"Si maine mai este o zi..."

initial postat de mari74

Dovlecei cu branza Feta
Se curata dovlecii de coaja ,ii dai prin razatoare mare si apoi ii scurgi bine , adaugi un ou ,un varf de sare ,2-3 pliculete de zahar vanilat, feta (data si ea prin razatoare ) plus 2-3 linguri de faina si toate astea se amesteca bine pana se obtine o pasta . Cu lingurita mica iei din compozitie si pui la prajit( daca ti se pare compozitia prea subtire mai adaugi o lingurita de faina). Se servesc calzi sau reci dupa preferinta cu zahar pudra pe deasupra.
Sper sa-ti placa!
mari

initial postat de ruxij

Tocanita de dovlecei
Eu calesc ceapa si dovleceii taiati cubulete, adaug rosii, ardei gras, iar la sfarsit marar. Se poate pune si carne. Iese o tocanitza cu sos de rosii f.f. buna (dupa gustul meu). Se serveste cu smantana.

ruxij

initial postat de violetzyka

Mancare de dovlecei
Eu fac un fel de mancare scazuta de dovlecei cu marar si smantana.Se taie dovleceii cubulete sau se rad,si se calesc putin in ulei pana se inmoaie.Se adauga apa pana se acopera si se lasa sa fiarba la foc incet.Se potrivesc de sare si piper iar cand sunt gata se adauga smantana si marar.Daca vrei poti sa pui si putin usturoi pisat.E foarte bun.



Mergi la inceput