dovlecei

dovlecei | Autor: osna

Link direct la acest mesaj

DOVLECEL UMPLUT CU BRANZA

se iau dovlecei in functie de cate persoane sunt.se spala,se curata de coaja si de miez si se presara cu putina sare,apoi se lasa la scurs.

2-3 cepe se toaca marunt si se amesteca cu miezul dovleceilor apoi se pun la calin cu foarte putin ulei.daca aveti tigaie de teflon nici nu mai trebuie ulei.putin orez se fierbe separat si se toarna apoi peste ceapa.se ia tigaia de pe foc si se pune cam 50-100g cascaval ras,sare,piper,vedeta,marar tocat.se lasa sa se racoresca si se amesteca cu 2-3 oua crude si cu o lingurita de faina.se pun dovleceii in tava si se umplu.deasupra se mai presara putin cascaval si la cuptor cu ei!!

am pus si felii de rosii pe desupra.se tin cam 45-50 de minute la cuptor.

pofta buna!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dienuca spune:

Dar cei cu carne, care fierb in sos de rosii cu smantana nu va plac?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns descintec spune:

pot fi umplutui si asa:
3-4 dovlecei mici, taiati in doua, scobiti, opariti putin, doar citeva clocote, altfel se prea inmoaie si nu se mai pot "manipula"), se pun la scurs

miezul dovleceilor se caleste (nu mai stiu daca se pune sau nu ceapa, dar puteti incerca), apoi se amesteca cu brinza de vaci, putina brinza de burduf pentru gust, 3, 4 linguri de pesmet, 2 oua, marar tocat, sare daca mai trebuie(in functie de cita brinza de burduf ati pus si cit a fost de sarata)

se umplu dovleceii cu pasta de brinza si la cuptor, pine se rumenesc usor pe deasupra.

D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Dar chiftelutele de dovlecei nu va plac? Radeti dovleceii si branza (puteti adauga si marar tocat) si amestecati cu ouale si putina faina. Compozitia iese moale! Cu o lingura luati din compozitie si puneti in uleiul incins. Sunt foarte bune reci. Pofta buna!
Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:


Osna, eu ii umplu cu aceeasi compozitie ca si ardeii umpluti: carne tocata, ceapa si orez. Pui deasupra capacele de rosii, acoperi cu apa si la cuptor.
Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emoison spune:

Eu mai fac dovleceii si asa: îi rad pe razatoarea mare si apoi îi calesc cu ceapa tocata, sare, piper, cimbru si suc de rosii (+ alte chestii dupa gust, de ex. boia si vegeta). iese o mincare scazuta care se poate minca cu carne, oua ochi sau friganele...
Dovlecei gratinati am mincat aici dar nu erau cine stie ce, o sa incerc si reteta ta, Osna

Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdrianaB spune:

Da de dovlecei pane ce ziceti? E cam migaleala dar merita.

Eu ii fac asa: tai dovlecelul rondelele, il dau prin faina si ou si ii prajesc in ulei. Clasic, nu? E acu-i acu: fac un mujdei: ulei, usturoi, sare, apa. Pun pe un platou un strat de dovlecei pe care ii ung cu mujdei, apoi altul, etc. Merg mancati si reci si calzi. Sint grozavi!!!

Mancati da din barba sa nu dati.

Adriana


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienuca spune:

Clau nu m-am suparat catusi de putin.
Eh eu nu le pun capace. In ardeal dupa ce se umplu se face asa: in bag pana la jumatate in faina si cu degetul se face o gaura, pentru ca orezul se va umfla si sa aiba loc dupa. Ii pun in cratita si pun 1/2 sau 1l de suc de rosii facut in casa sau Frutti Fresh. Pun si 300-400 gr de smantana. daca dovleceii nu s-au acoperit mai pun putina apa. Si ii bag la cuptor.

Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andruska spune:

Eu ii mai umplu cu orez si ciuperci (orezul il fierb putin inainte iar ciupercile le calesc cu putina ceapa verde) si ii bag la cuptor cu sos de rosii. Sunt deliciosi.

Andra si bb Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

quote:
Originally posted by AdrianaB

Da de dovlecei pane ce ziceti? E cam migaleala dar merita.

Eu ii fac asa: tai dovlecelul rondelele, il dau prin faina si ou si ii prajesc in ulei. Clasic, nu? E acu-i acu: fac un mujdei: ulei, usturoi, sare, apa. Pun pe un platou un strat de dovlecei pe care ii ung cu mujdei, apoi altul, etc. Merg mancati si reci si calzi. Sint grozavi!!!

Mancati da din barba sa nu dati.

Adriana







Adriana, pune-le si suc de rosii si baga-i la cuptor, pana scade sucul. Te lingi pe degete! Mie imi plac reci!

Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

isabela:

Eu prepar astfel dovleceii si vinetele:
1) Dovleceii ii spal, ii rad pe razatoarea cu ochiuri mari. calesc ceapa foarte putin, adaug dovleceii rasi, din cand in cand apa, catre sfarsit adaug rosii si verdeta.
2) Dovleceii, spalati, ii tai in cuburi mai mari si intr-o cratita pun ceapa taiata marunt, cuburile de dovlecei, ardei gras, mai tarziu rosii si verdeata. Tu poti folosi pasta de tomate. Am preparat acesta mancare dupa una din retetele prezentate la aceasta rubrica.
3) Vinetele, le tai rondele, le presar cu sare si le las la scurs. Intre timp tai ardei gras(fasii), dovlecei, rosii,usturoi. Evident ca, daca le calesc pe toate, mancarea va avea un gust mai bun. Daca nu le calesc, le asez pe toate intr-o cratita pe care o dau la cuptor.

Mergi la inceput