cresterea imunitatii in mod natural

cresterea imunitatii in mod natural | Autor: flaviutza

Link direct la acest mesaj

De vreo cateva zile caut prin casa schema asta de crestere a imunitatii in mod natural,pe care eu am aplicat-o cu succes(cel putin partea 1).o am de pe net, de pe un forum canadian(in franceza) si am luat-o acum doi ani si ceva,cand, constienta fiind ca voi intrerupe alaptatul am cautat solutii.
poate foloseste cuiva.

Trec peste partea introductiva ,doar schitez ideile principale.


-Imunitatea copilului mic trebuie construita pas cu as. intre 6 luni,un an copilul pierde imunitatea primita de la mama, si isi construieste pe cea proprie.

Organismul trebuie educat in asa maniera incat sa-si construiasca singur imunitatea, DIN RESURSE PROPRII. orice ajutor venit din afara(incluzand aici si imunostimulatoarele "naturiste" ) acopera doar problema, nu elimina cauzele ce au declansat-o. se da un exeplu sugestiv: ce faci cand iti apare mucegai? dai cu var peste si reapare intr-o luna sau freci peretele pana dispare mucegaiul?

Orice interventie din afara leneveste organismul, ii scade puterea naturala de reactie

Trebuie ajuns la stadiul in care copilul face forme usoare de boala, ce nu necesita antibiotic.(ca de virusi nu il poti feri la infinit si nu e nici indicat)

Pe langa faptul ca antibioticul omoara germenul ce a declansat boala, efectele lui nu se opresc aici. antibioticul rade 80 % din germeni(si buni si rai), raman insa 20% rezistenti. aia 20% se inmultesc pe terenul curatat de antibiotic, si urmarea e asta: boala recidiveaza la 2 saptamani sau se agraveaza sub antibiotic,sau apare alta. dupa antibiotic trebuie refacuta flora bacteriana( iaurtul natural este f eficient)



schema cuprinde 2 etape. si se refera la:

-alimentatie, calirea organismului, sport




prima etapa:

a) alimentatia

-este primul lucru cu care incepem. e relativ simplu. se recomanda folosirea preponderenta a alimentelor cu aport nutritiv ,cu aport de vitamine, si evitarea consumului exagerat de alimente care aduc un aport caloric mare si 0 vitamine(mancarea fast food)

-fructe si legume din abundenta, carnita slaba,ou,peste.

-zilnic ,copilul trecut de un an va primi o lingurita de sirop de brad,catina PRESAT LA RECE. se gasesc la hipermarket.

-cel putin trei patru lingurite de mar pe zi(da ce-o fi avand marul asta?)

-la copilul trecut de 18 luni, daca se poate si vrea, zilnic1/2 graunte usturoi.(ras in mancarea fierbinte, pt a-i atenua usturimea) este unul dintre cei mai puternici antibacterieni.

-progresiv, iaurtul ,apa etc de la frigider se vor da cat mai reci.(se miscoreaza treptat timpul de tinere la cald dupa ce au fost scoase).copilul sanatos de peste 18 luni va papa iaurt, salam,etc direct de la frigider(nu de la congelator)

-copilul peste 1 an va primi vara,cat nu e transpirat sau infierbantat de efort, progresiv,inghetata.
-copilul peste doi ani va primi si toamna,iarna inghetata(chiar si afara)


concomitent, calirea organismului:

AMBIANTA CASEI

temperatura optima pt sugar este 21 grade. pt copilul trecut de cateva luni, aproximativ 20. asta din cateva motive:
1) saturatia de oxigen in aerul cald e mai mica
2) variatia de temperatura intre afara/inauntru trebuie sa fie cat mai mica(pe timp de iarna)
3) aerul cald,uscat,usuca mucoasa nazala, cu rol de bariera impotriva germenilor.

daca temperatura din locuinta dvs sare de aceste valori, scadeti-o progresiv,cu un grad la 10 zile

copilul trecut de 1 luna va sat in casa fara caciulita

expunerea la frig,curent

incepand cu varsta de 3 luni, expuneti copilul la schimbari bruste de temperatura:

1)in camera copilului de trei luni deschideti geamul un minut.(temp peste 0 grade).apoi doua minute etc. usa inchisa, sa nu fie curent

2)copilul de trei luni,sanatos, va fi pus dimineata ,daca afara temperatura depaseste 0 grade, 1 min pe pervaz, imbracat in pijama,fereastra deschisa. cresteti timpul progresiv.
-la bebe pana 6 luni, imbracat, 3 minute in fata geamului(cu caciulita)
-bebe 6 -18 luni 5 minute cu caciulita
-bebe 18 -24 luni 3 minute in maieu si pantaloni,cu caciulita
-peste 24 luni,5 minute in maieu pantalon,fara caciulita


3) bebe peste 10 luni va incepe sa fie obisnuit cu curentul din casa(aerisire cu geam plus usa deschise)

4)bebe trecut de 18 luni, 5 minute aerisire generala(dat drumul ferestre toate)


"Dusul" de dimineata.


-bebele peste 6 luni se spala cu apa calda dimineata pe fata si pe maini. se scade treptat temperatura apei. se ajunge la:

bebe sub un an, spalat cu apa rece(nu rece gheata) pe fata si maini
bebe 18 luni se spala cu apa rece pe fata ,maini, se sterge cu un prosop un pana la brau
bebe peste24 luni se spala cu apa rece pe fata,maini,bust,apoi se sterge repede si se imbraca


ALEXIA,2 ANI ,7 LUNI
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

CALIREA AFARA.

cum si cat il imbracam.

In primul rand, un aspect important. afara, copilul va fi indemnat sa alerge, sa faca miscare cat mai multa.contrar ideei generale confrm careia a alerga= a transpira=a raci.

Organismul copilului isi autoregleaza temperatura la fel cum o face adultul(exceptand bebelusii foarte mici)

Imbracamintea trebuie sa fie adecvata anotimpului, in nici un caz nu se merge pe ideea "mai bine sa-i fie cald decat frig" un spate transpirat da, duce la raceala.

este imbracat adecvat daca:

-la efor usor(100 metri alergat) nu transpira
-mainile ii sunt relativ calde. ii este frig daca sunt excesiv de reci. in cazul asta, se controleaza si spatele, in zona gatului. daca nu este caldut,cam cum ar fi temperatura normala a corpului,ci rece, inseamna ca ii e frig.

-copilul trecut de doi ani nu are ce cauta cu caciula in cap sub 12 grade, in conditiile in care nu sufla vant puternic.

ATENTIE: a cali inseamna a scoate copilul mult afara,dar imbracat adecvat, nu a expune copilul excesiv la frig!

la temperaturi peste 0 grade, copil trecut de 6 luni 1,5 ore minim
18 luni 2 ore
30 luni fara numar,cat se poate



-copilul trect de 12 luni va fi lasat sa se joace cu zapada(progresiv),fara manusi
-copilul trecut de 18 luni va fi lasat sa isi dea si cu zapada pe obraji daca pofteste



ALEXIA,2 ANI ,7 LUNI
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexuta2005 spune:

Flaviuta in principiu am respectat si eu schema asta dar fara sa-mi zica vreun doctor.Am citit si am simtit eu ca asa trebuie sa fac.
- Alexia nu a luat niciodata antibiotic,cu toate ca am unul in casa in caz de extrema urgenta.
- Alexia nu bea lapte cald si nici mancarea nu o vrea calda, ci la temp. camerei.Vara manca iaurt sau fructe de la frigider.
- In casa nu sunt mai mult de 22 grade, nu sta cu caciulita.Vara a stat numai cu pemparsul pe ea.
- Nu accept ideea de curent,eu las geamuri deschise, usi fara sa imi pun problema ca raceste, oricum nu a racit niciodata.
Trebuie sa-ti spun ca zilnic ma intalnesc cu tot felul de persoane care tin sa-mi spuna; ba ca e copilul dezbracat si raceste ba ca-i trebuie caciula ba fular(Alexia nu are fular si daca ii cumpar nu il pun la gura sigur, doar la gat).Si asta ma deranjeaza foarte mult sunt fel si fel de persoane care tin sa-mi arate cum trebuie sa-mi cresc copilul si care zambesc ironic de parca ar vrea sa zica "uite si pe asta ca nu stie sa aibe grija de copil, il tine dezbracat".
Am mai spus si la alte subiecte, o spun si aici, Alexia a racit prima oara la 1 an si 2 luni si atunci foarte usor, doar i-a curs nasul cateva zile.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

e din doua parti schema. partea a doua nu am mai pus-o, ca e vorba de "sporturi extreme" adik te invata cum sa racesti temperatura apei treptat dupa ce face baie normal, si cum sa-l faci sa se plimbe putintel cu piciorusele goala prin zapada. asta dupa 4 ani, cand se considera ca deja sistemul imunitar al copilului a trecut de faza critica. nu stiu daca mai gasesc site-ul ala in fr. erau muulte kestii interesante si imagini cu copii goi pusca prin zapada fericiti. io una nu ma bag la asa ceva, dar ,mai sti!?

eu am pus-o in practica in momentul in care am (cam) renuntat la alaptat,disperata ca o sa am un copil bolnavicios.

ALEXIA,2 ANI ,7 LUNI
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexuta2005 spune:

Nici eu nu cred ca as trece la un asa sport extrem.
Cred ca prima parte e suficienta pt. o imunizare buna.
Seper sa trecem cu bine de perioada asta a virozelor.Va doresc si voua la fel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

quote:
Originally posted by flaviutza
CALIREA AFARA.-copilul trecut de doi ani nu are ce cauta cu caciula in cap sub 12 grade, in conditiile in care nu sufla vant puternic.AALEXIA,2 ANI ,7 LUNIhttp://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/
Esti sigura ca nu ai gresit ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

noi am aplicat aproximativ tot cescrie acolo de cand s-a nascut Sofia.Pana la 3 ani si 2 luni nici n-am auzit-o tusind, a facut ea vreo 3 raceli cu muci care au tinut 7-10 zile si gata.
Dar de cand cu gradinita a facut de 2 ori pneumonie intersitiala in decurs de o luna....asta in toamna 2005.
Am dus-o la munte,la mare o imbrac lejer etc, nici o raceala nimic pana in toamna lui 2006 cand iar la gradi face 2 viroze urate cu tuse, dar nu chiar ca in 2005.Dementionat ca in 2005 numai la prima oneumonie a luat antibiotic, la a doua dr a zic sa e totul viral si ca n-are sens sa-i mai dam....

Pe de alta parte, cunosc o fetita care mananca numa ce are eachef, nu merge la munte ca Sofia, si la gradi a ract doar minor si sta 8 ore pe zi acolo.....

eu sunt de acord cu principiile astea, dar depinde f mult si de copil.
Deocamdata eu o pazesc de viroze izoland-o, asta e, nu-mi permit acum sa-mi mai raceasca horror, mai ales ca sunt insarcinata.O duc la Gradi din Martie, acu o sa mai facem o cura de munte....

a, Lucia, pai sa stii ca dacanu bate vantul eu nu-i pun caciula Sofiei nici la 3,4 grade, daca zice ca ii e frig isi pune ea singura gluga.
Si nu a racit NICIODATA de la conditiile atmosferice....doar de la mersul la gradininta.







Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia


Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Tocmai doream sa intreb - pt cei care se lauda cu aplicarea acestei "scheme de calire": copii vostri au fost/sunt la gradi/camin?
Nu racesti pt ca stai afara si te joci in zapada... racesti cand prinzi un virus sau o bacterie! Si daca bb a facut o amigdalita, sau o pneumonie sau o sinuzita - asa ceva SERIOS cu febra mare - sa se stie ca este o infectie - NU cred ca va mai da mana sa-l "caliti" spartan! Sau cine stie? Poate ca va place sa experimentati pe propriul copilas... saracutul ...
Iar daca va place temperatura de 18-max 10 de grade Celius in casa - felicitari - NU participati la incalzirea globala si faceti economie substantiala - aveti grija de bugetul familiei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

Anca, cele care aplica acest mod de intarire a organismului nu cred ca gresesc mai mult decat o fac cei care recurg la vaccinuri si siropele.

a mea nu mere inca la gradi, ma rog a mers vreo luna cu mici intreruperi la gradi de la tara, insa se joaca toata ziua cu vecinul care e in clasa 1.

ALEXIA,2 ANI ,7 LUNI
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Flaviutza, si Sofia se juca inainte de gradi cu multi copii, majoritatea la scoala...
si iata ca pana n-am dus-o la gradi, nu s-a imbolnavit....



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia


Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexuta2005 spune:

Alexia nu merge inca la cresa dar o sa mearga in septembrie.Se joaca cu copii in parc merge in hipermarketuri, nu o izolez.Sunt convinsa ca atunci cand va merge la cresa o sa se imbolnaveasca.
Am vazut insa copii protejati excesiv,care sunt foarte bolnaviciosi si poate de aceea am crescut-o asa mai spartan.Si ma refer la copii care nu au fost niciodata in colectivitate si fac raceli repetate, si li se administreaza antibiotice destul de des.
Adica sunt 18 grade afara si vad copii cu 2 caciuli si fular la gaura .De genul asta de copii mi-e imi este mila .

Mergi la inceput