cresterea imunitatii in mod natural

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Si la noi racelile serioase au inceput odata cu gradinita, cu toate ca si inainte se mai intalnea cu copiii.
Cea mai mica temperatura pe care am avut-o in casa iarna a fost de 18 grade, de obicei aveam 19-20. Pediatrul ne-a sfatuit sa fie 16-19 grade in casa inca de la bun inceput - din a 3-a zi de viata!!, dar nu m-am conformat.
Nici cu expunerea copilului la frig si curent nu-s de acord.
Caciula nu i-am dat nici eu vreodata in casa, nici macar dupa baie. Si afara i-am dat caciula de la 15 grade in jos.
Cu o alimentatie sanatoasa, naturala - sigur ca sunt de acord!

Cat despre calitatile marului, flaviuta, tu nu stii ca este o vorba: "un mar pe zi si doctorul nu va veni!"

Sa aveti copilasi sanatosi!






Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Mie prima parte a schemei de crestere a imunitatii mi se pare de bun simt. Si exceptand partea cu expunearea la frig in fata geamului, progresiv si cat de cat dezbracat, pe restul le-am cam aplicat. Eu una ii dau iaurtul direct din frigider si acum iarna (spre disperarea mamei, soacrei, etc). Iar cu scosul afara, pai daca nici a mea nu a fost tinuta afara........Imi aduc aminte ca avea fata mea cred ca 3 saptamani, abia ii luasem carucuior, era in Ianuarie si am dus-o in parc unde am stat mai bine de o ora. Inghetasem eu complet, erau clar sub 0 grade (dar nu mult, ca nu eram nebuna, desi am senzatia ca nu mi-am dat seama cat era de frig din cauza soarelui -cu dinti-) si fata evident n-a avut aboslut nimic. Si toata iarna trecuta, afara, afara. La 6 luni, in iunie, baie in mare. In schimb eu nu ma pot lauda ca nu a racit. Le-a facut si ea, de vreo 2 3 ori. De fiecare data a luat ceva de la persoane bolnave zdravan, din famile (eu una nu am inima si nu vreau sa izolez de persoanele apropiate). DAr a facut forme incomparabil mai usoare. Antibiotic niciodata! Si in noiembrie, a facut o rinofaringita virala foarte urata. A avut febra maaare, peste 39 fix 24 de ore, a scazut, dar a ramas cu o diaree urata (cu sange, dar tot de la virusul ala pacatos), cam o saptamana. Am avut si noroc de un doctor care m-a incurajat ca nu e nevoie de antibiotic (cati ar fi facut asta, date fiind simtomele?). Si totul a trecut.
Insa eu recunosc ca ii dau un sirop imunostimulator pe bazsa de coacaze negre, macese, catina si echinaceea. Si asta mai ales pentru ca printesa mea nu mananca fructe! Sunt disperata ca nu mananca fructe. Usturoi.......daca toate mancarurile ar avea usturoi, fata mea sigur ar fi fericita.

Bee
si Ana Teodora (22.12.2005)
http://www.dropshots.com/dochia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

vin cu ea de la doctor. evident, a luat viroza de la ta-su. la noi e epidemie, spitalul in carantina, cateva cazuri grave. nici nu se mai intra la pediatrie, copii sunt controlati separat. erau 20 de copii inaintea noastra, toti iesind cu acelasi diagnostic.viroza respiratorie.

deocamdata doar antitermice, cazurile grave sunt internate si li se da direct injectabil .

marti mergem la radiografie, au inteles si ei ca e un virus care provoaca o pneumonie care NU SE VEDE decat la radiografie.

Alexia e binisor, are febra 37,8 si spune ca o cam doare gatul. va primi doar antitermic pana maine.




ALEXIA,2 ANI ,7 LUNI
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Flaviutza, santate. Si eu sunt ingrijorata ca ma cam doar gatul....am sa stau departe de copil!!!



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia


Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

quote:
Originally posted by LORELAI ANCA MORARIU

Tocmai doream sa intreb - pt cei care se lauda cu aplicarea acestei "scheme de calire": copii vostri au fost/sunt la gradi/camin?
Nu racesti pt ca stai afara si te joci in zapada... racesti cand prinzi un virus sau o bacterie! Si daca bb a facut o amigdalita, sau o pneumonie sau o sinuzita - asa ceva SERIOS cu febra mare - sa se stie ca este o infectie - NU cred ca va mai da mana sa-l "caliti" spartan! Sau cine stie? Poate ca va place sa experimentati pe propriul copilas... saracutul ...
Iar daca va place temperatura de 18-max 10 de grade Celius in casa - felicitari - NU participati la incalzirea globala si faceti economie substantiala - aveti grija de bugetul familiei



ALEXIA,2 ANI ,7 LUNI
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

quote:
Originally posted by LORELAI ANCA MORARIU

Tocmai doream sa intreb - pt cei care se lauda cu aplicarea acestei "scheme de calire": copii vostri au fost/sunt la gradi/camin?
Nu racesti pt ca stai afara si te joci in zapada... racesti cand prinzi un virus sau o bacterie! Si daca bb a facut o amigdalita, sau o pneumonie sau o sinuzita - asa ceva SERIOS cu febra mare - sa se stie ca este o infectie - NU cred ca va mai da mana sa-l "caliti" spartan! Sau cine stie? Poate ca va place sa experimentati pe propriul copilas... saracutul ...
Iar daca va place temperatura de 18-max 10 de grade Celius in casa - felicitari - NU participati la incalzirea globala si faceti economie substantiala - aveti grija de bugetul familiei





Anca, fi-mea a facut in perioada Craciunului amigdalita cu febra 40,7 crescuta brusc.ori ca am tinut-o pe ploaie cam mult ,ori de la unchi-su de 12 ani(am citit ca si amigdalita e virala). era sa faca convulsii. a luat antibiotic doua zile . apoi la o saptamana s-a incalzit vremea, si da, era fara caciula afara, la tara la bunica-su, la munte cu mainile in apa rece prin curtesingurul lucru pe care mi-l imput e ca nu am stiut din vreme simptomele(lipsa apetitului) si ca n-am avut nimic prin casa (medicamente)

Daca tu nu esti de acord nu inseamna ca trebuie sa ne pui la zid. daca citesti orice carte de crestere ingrijire o sa vezi ca la temperatura din casa scrie 18-20 grade. chiar din primele zile de viata. Asta e optima, concentratie buna de oxigen.



Eu nu mi-am permis sa imi spun parerea apropo de siropele/vaccinele ,in nici un caz sa critic fetele care apeleaza la ele. pt ca orice mama stie mai bine.


Imi pare rau ca gandesti asa...eu, si cred ca nici fetele celalalte care sunt de acord cu mine nu experimentez pe copilul meu. nu stiu ce te face sa crezi asta. Pur si simplu ii cunosc limita de rezistenta,si oricum e destul de mare sa spuna"mami mi-e frig"


Scopul metodei asteia(care nu spune nimic nou, cam toata lumea stie lucrurile astea) este de a obtine un organism capabil sa treaca mai usor peste, sa faca forme usoare de boli. Acum sa nu crezi Anca, ca a mea nu raceste. mai ales primavara si vara, cand se pupa in bot cu toti copiii.numai ca totul se rezuma la mucisori,ce trec de la sine dupa vreo saptamana.

la noi in familie, sotul lucreaza la o banca si toata iarna le ia pe rand. maica-mea la relatii cu publicul in Primarie. astia doi is bolnavi de m-am saturat . gripe si viroze si-o dau de la unul la altul fara jena. eu cu fata ne curge nasul .cel putin pana acum.



Referitor la partea a doua, de aia nu am mai scris-o pt ca mi se pare intr-adevar prea aspra.desi daca ii intrebam pe aia din Siberia o sa li se para normal.amintiti-va de oamenii aia din Rusia care intra in apa inghetata la nu stiu cate grade cu minus. iarna trecuta am lasat-o totusi sa se joace tot timpul cu zapada cu mainile goale.


Ce stiu eu despre vaccinurile si remediile homeopatice de la pediatrul meu(care acum ii bine mersi la munte, nu l-am gasit) :

-e o noua moda, nu s-au facut studii suficiente, se stie clar ca interactioneaza cu anumite medicamente, alimente. Oamenii se reped pe ele in ideea ca contin extracte de plante(deci sunt naturale,ce rau pot face?) numai ca uita ca anumite plante sunt chiar toxice pt organism. Unele vaccinuri au fost retrase de pe piata in anumite tari, ceea ce le pune clar sub semnul intrebarii eficienta.


Dar nu mia-s permite sa pun la colt mamicile care le dau asa ceva copiilor lor,pt ca o fac clar pentru binele micutului.


ALEXIA,2 ANI ,7 LUNI
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Flaviutza: "ori ca am tinut-o pe ploaie cam mult"...
cred ca ai raspuns singura indeajuns de clar la ceea cev scrisesem eu anterior : "Poate ca va place sa experimentati pe propriul copilas..."
Multa sanatate,
Lorelai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Un amestec care are cam toate vitaminele posibile si da o pofta de mancare "nebuna" e catina cu miere. Tot imi spunea bona baietelului meu sa-i dau ca nu prea manca. Asa ca am cumparat catina din piata, am blendurit-o, am pasat-0 si sucul obtinut l-am amestecat cu mniere de albine. Are un gust placut, dulce-acrisor, ii dau cate trei lingurite pe zi si mananca de rupe tot ce prinde si nici nu s-a atins de el vreo raceala in perioada asta si e mereu printre copii si iese afara pe orice vreme, mai putin pe ploaie.

Cristina si Stefan Costin (25.02.2005)

http://pg.photos.yahoo.com/ph/ellinia_c/my_photos
http://community.webshots.com/user/ellinia_c

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

Elinia exact acelasi lucru am facut si eu in toamna, insa am senzatia ca fermenteaza un pic amestecul. A fost tinut la inceput cateva zile la temepratura camerei apoi in frigider si mai am si acum, dar i-am dat doar cate 5 ml pe zi cu frica deoarece am senzatia ca e usor intepator la limba. Tu cum ai facut sa nu fermenteze?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

LORELEI, eu nu cred ca flaviuta si-a tinut intentionat copilul in ploaie ca sa experimenteze. S-o fi intamplat, poate erau pe drum, etc. Uite, de exemplu, asta primavara eram cu copilul in parc si ne-a prins o ploaie mare, n-aveam umbrela, ne-am ascuns noi sub un acoperis de lemn dar tot ne-a udat. Sa fi stat in ploaie vreo 20 de minute pana a reusit sotul sa vina sa ne ia cu masina. Era duminica, toate magazinele inchise, iar blocurile din jur aveau interfon, deci nu puteam intra nicaieri. N-am avut de ales si-a trebuit sa stam in ploaie - semi-adapostiti. Insa n-a racit!

Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput