chlamidya

chlamidya | Autor: iuliasigabi

Link direct la acest mesaj

buna
tocmai am fost diagnosticata cu chlamidya si am cam intrat in panica. sunt casatorita de 4 ani si am avuta lt partener decat sotul meu. am descoperit ca am aceasta bacterie pt ca vreau sa avem un copil. sunt disperata pentru am aflat ca se vindeca greu si ca determin sterilitate.
Stiti cumva daca se poate transmite si pe alta cale decat sexuala?
Cam cat dureaza tratamentul?
Este posibil sa fiu deja sterila?
Medicul mi-a recomandat sumamed
Stie cineva detalii despre asta!

Multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Nu se transmite decat pe cale sexuala. Tratamentul se poate face si cu Amoxicilina 7 zile si trebuie sa ia si partenerul in acelasi timp. Nu se vindeca greu, eu am facut tratament in luna a 4-a de sarcina si dupa 2 saptamani testul a iesit negativ. Si chlamydia o aveam inainte de sarcina, deci am putut ramane gravida.
Nu te speria, se rezolva!

Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Eu nu stiu nimic despre asta, dar uite ca s-a mai discutat aici, am dat o cautare:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=54490&SearchTerms=chlamydia

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41988&SearchTerms=chlamydia

Erau mai multe topic-uri..dar astea cred ca erau cele mai lungi.

Irina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns josefine spune:

ti-a recomandat sumamed ca se ia in doza unica, e un fel de doxiciclina. atentie, si partenerul trebuie tratat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Da, asa scrie in carti ca da sterilitate, dar depinde cat de veche este si forma de manifestare, daca e una usoara sau una mai "furioasa".

Oricum, daca iei tratament nu-ti mai face griji, ca nu-i bine!

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana69 spune:

Si eu am chlamydia si uite ca am ajuns in luna a 5-a de sarcina. Dar totusi anul trecut am pierdut o sarcina care cred ca s-a oprit din evolutie tot din cauza asta. Eu la fel am avut si am partener unic, dar cred ca am luat aceasta bacterie la un control ginecologic sau chiar la nastere, ca mai am un copil.
Oricum cel mai bine si mai recomandat este sa fcei tratament inainte de sarcina, atit tu cit si partenerul.
In timpul sarcinii se poate face tratament dar de-abia dupa a 20a saptamina de sarcina si e si cam riscant, dar asta e.
Iti doresc multa sanatate si mergi la un medic numaidecit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

quote:
Originally posted by diana69


In timpul sarcinii se poate face tratament dar de-abia dupa a 20a saptamina de sarcina si e si cam riscant, dar asta e.



Eu am luat antibiotic la 15 saptamani (exact cum am intrat in trimestrul al 2-lea) si intr-o saptamana eram vindecata. Amoxicilina este un antibiotic permis in sarcina. Ginecologul mi-a zis sa stau linistita, ca n-o sa fie probleme.

Inainte de sarcina nici prin cap nu mi-a trecut ca am asa ceva (nu mi se pare relevant "de unde"), mai ales ca a fost o sarcina "surpriza". Normal ca, daca stiam inainte, ma tratam atunci.

Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns wapi spune:

daca este boala cu transmisie sexuala - se transmite doar sexual (exclus controlul ginecologic : acum se folosesc manusi de unica folosinta si instrumentarul este steril, astfel ai risca multe alte boli mai grave decat chlamidya ; nasterea eu as sterge-o de pe lista - nu ai cum sa contactezi acest microb in timp ce nasti si igiena este destul de stricta in cazul nasterilor).
Ramane variata ca partenerul tau a avut alte partenere (inaite de a te cunoaste sau dupa ....)
Please nu dati cu rosii, dar eu zic ca-i mai bine sa infruntati realitatea.

Wapi
Stefanita http://good-times.webshots.com/album/554873877UjOwYh

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Corect Wapi!
Infectia cu Chlamydia poate evolua multi ani neobservata (chiar si mai mult de 4 ani).
Obligatoriu trebuie tratat si partenerul iar la cateva saptamani dupa terminarea lui trebuie controlat daca a fost eficient (la amandoi).
Nu se vindeca greu, din contra, raspunde foarte bine la trament dar obligatoriu trebuie sterilizat partenerul de viata pentru ca tratamentul cu Sumamed vindeca dar nu protejeaza de o noua reinfectie.
Sumamed face parte din aceeasi clasa de antibiotice cu Eritromicina. Efectele adverse sunt rare si putin importante (cel mult diaree, greata si varsaturi care dispar dupa ce tratamentul s-a incheiat). E cam scump insa. Exista insa si un alt preparat (aceeasi substanta dar produsa de o alta firma) care e la jumatate de pret. Intreaba medicul despre el.

Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana69 spune:

Acum 9 ani cind am nascut si mai ales la Suceava era o mizerie ingrozitoare si sunt sigura ca atunci m-am infectat, asa ca nu fiti asa sigure ca nu am avut cum mai ales ca dormeam cu gindacii sub saltea si la baie apa pe jos era deasupra gleznei, asa ca nu va mai mirati dar cam astea erau conditiile pe atunci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Diana, asa cum au scris si fetele mai sus. Este o boala cu transmitele sexuala!!! Nu aveai cum s-o faci de la mizerie. Chlamyidia se IA nu se FACE.

Eu am scapat de ea cu o doza unica de Summamed. La fel si sotul meu.



Mergi la inceput