Deserturile Nataliei (11)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Ortansa, wow, nu-mi spune ca tu ai modelat animalutele! Arata incredibil, foarte profesionist, bravo! Pacat ca e poza cam mica si n-am reusit sa vad toate detaliile.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simona dragusin spune:

BALBINA am o rugaminte la tine.
Vreau sa-i fac fetitei mele tort barbye dar as vrea o crema care sa nu contina ou.
De fapt eu as vrea o adaptare pt bebelusi

Mutumesc anticipat

SIMONA si PATRICIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by simona dragusin

BALBINA am o rugaminte la tine.
Vreau sa-i fac fetitei mele tort barbye dar as vrea o crema care sa nu contina ou.
De fapt eu as vrea o adaptare pt bebelusi

Mutumesc anticipat





Frisca! La toate torturile pentru copii facute de mine pina acum am folosit crema de frisca.
O alta idee ar fi o crema facuta din brinza de vaci trecuta prin sita sau blender + unt si zahar pudra.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_mihnea spune:

Poti incerca si o reteta de crema cu ricotta.

Se pune branza intr-o strecuratoare peste noapte la frigider, pentru a se scurge bine.
Se trece apoi prin sita (iti spun eu ca merge si fara!! ) si se amesteca cu zahar pudra (cat vrei de dulce). Se adauga 2-3 lgte de coaja de portocala rasa, eventual tinuta in sirop sau rom.
Se pune pe blatul insiropat.

Eu i-am facut lui Mihnea un tort-castel, cu 2 tipuri de blat: simplu si de cacao. Crema a fost de ricotta si l-am imbracat in frisca.

Uite si o poza.
Nu a iesit cum doream, dar a bucurat copiii!!

Spor la treaba! Si pe mine ma paste un tort pentru sambata, chiar doua, dar macar unul este tiramisu...

Adriana si Mihnea Stefan (11.11.03)

Creatii culinare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_mihnea spune:

Adica un fel de crema postata de Natalia, dar fara unt...

P.S. Natalia, maine refac praji cu foi Lica si-o bag direct la congelator. Sa n-o terminam pana sambata...


Adriana si Mihnea Stefan (11.11.03)

Creatii culinare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinam spune:

Ortansa am vazut la pozele tale tort cu caramel si banane .ce zici ne vinzi pontul?

Alina, mama de Vlad (25.09.2005)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Natalia, acum doua saptamani am facut pandispanul tau cu suc de portocale - varianta de duminica adica i-am pus dasupra un borcan de gem de caise si un strat de glazura de ciocolata. a iesit super! iata dovada: Cu gemul deasupra, profil 1 si profil 2

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Roxana, ma simt onorata sa mincati sanatosi tortul. Dar nu am reusit sa vad pozele nusce Dzeu se intimpla, toata lumea care are varianta noua de albume foto pe yahoo, cind pun poze noi, ceilalti nu le pot vedea ce bug o fi asta, sper sa-l remedieze cit mai curind.

Adriana, rezista prajitura?

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

quote:
Originally posted by Balbina

Roxana, ma simt onorata sa mincati sanatosi tortul. Dar nu am reusit sa vad pozele nusce Dzeu se intimpla, toata lumea care are varianta noua de albume foto pe yahoo, cind pun poze noi, ceilalti nu le pot vedea ce bug o fi asta, sper sa-l remedieze cit mai curind.



pfff doamna este onoarea mea sa fac retetele dvs .
si acum observ ca, cica something terribly bad happened
asa ca le-am incarcat si pe webshots. deci...sa repetam : vedere generala, profil 1 si profil 2
o merge de data asta?

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Roxana, se veeeeeeedee ce perspectiva apetisanta! Si ce idee buna cu gemul, tre sa incerc si eu

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput