"Cand am nascut, l-am vazut pe Dumnezeu..."

"Cand am nascut, l-am vazut pe Dumnezeu..." | Autor: pisi_ella

Link direct la acest mesaj

"Cand am nascut, l-am vazut pe Dumnezeu", astea sunt cuvintele unei vecine de-a mea, care mi-a spus ca nasterea naturala este ceva ce nu poate fi descris in cuvinte, este ceva divin. Eu o sa nasc acum, la inceputul lui mai. O sa nasc cu cezariana, din cauza miopiei. Toate bune si frumoase, cezariana mi se parea si mie cea mai usoara solutie. Acum insa, pe ultima suta de metri, parca imi pare rau ca nu o sa nasc normal...Voi ce spuneti, este nasterea naturala o experienta de neinlocuit?

Caloianu Ana-Maria

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

O sa ti se para curios ca raspunde un barbat care habar nu are de ce e acveea o nastere. NU nimic nu este de neinlocuit. Doar copilul. El este de neinlocuit. Nu e important modul cum nasti -adica este important dar nu este comparabil ...nu cu copilul. Copilul este important...cel mai important, cel de neinlocuit.


Marius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

cred ca ai putea avea multe raspunsuri si toate diferite.
cazul meu..pisoiul meu ..12 ore m.am chinuit sa.l fac ..in dureri cumplite si inimaginabile si apoi a fost nevoie de 3 luni jumatate sa mi se prinda cusatura,din care prima luna a fost un cosmar.
citeste la nasterea pe glob rubrica sufletelul meu si afli mai multe,daca vrei.
Pe scurt..conditia sa fac alt pui e cezariana.
ce sa zic totusi..in momentul cand mi l.au pus in brate ..acela e momentul sublim,nu faptul ca urli ca un animal la taiere :):):)
Momentul divin e cand iti vezi la ochi minunea,cand incepi sa razi,sa plangi si sa.l saruti dupa 9 luni de dor...dar chiar daca faci cezariana sentimentul cu siguranta e acelasi.
te pup,sa,mi spui ce ai hotarat
ancuta si bebe marc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Cred ca avantajul fizic al nasterii normale este ca in general refacerea este mai rapida, deci ai posibilitatea fizica sa te ocupi mai usor de bebe. Dar nici asta nu-i o regula.
Eu am nascut normal si cit se poate de "natural" adica fara nici un fel de anestezie. Doare de nici nu mai stii ce faci si parca nici nu-ti mai pasa. Mi-a placut sa nasc normal insa a doua oara as opta totusi macar pentru epidurala , sa am mintea un pic mai limpede. Cel mai bun moment al nasterii a fost insa cind mi l-a pus pe piept si asta ti se va intimpla si tie. Si vei stii sa te bucuri indiferent de metoda.
Nastere usoara!
Andrada

L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante
Iubirea misca soarele si celelate stele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita spune:

Eu am nascut prin cezariana si am senzatia ca am pierdut ceva foarte important. Mi-a venit foarte greu sa realizez ca intr-adevar sunt mamica. De asta acum o sa incerc sa nasc normal.

Doamne ajuta cui saruta si sporeste cui iubeste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Eu am nascut natural, dar nu cred ca asta conteaza. Probabil dupa cezariana te refaci un pic mai greu, cel mai important lucru e ca tu si bb sa fiti sanatosi. Stiu ca se recomanda cezariana la miopie (eu am miopie 3 si dr a zis ca e ok, dar daca era mai mare ...) - asa ca fa cezariana, daca asa zice dr.
Nu cred ca pierzi ceva, cred ca te vei bucura de bb ca toata lumea.
Eu cand am nascut eram prea obosita ca sa-mi pese de ceva, nu vroiam decat sa dorm. Oi fi eu altfel dar nici nu ma simteam in stare sa tin bb in brate - l-am luat a doua zi.
Refacere usoara si multa sanatate.



bb Monica si Sorana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

Eu nu l-am vazut pe Dumnezeu, dar pot sa-tzi spun ca am nascut un 8,5 ore, shi nu pot spune ca a fost extrem de dureros, depinde de persoana shi de pragul durerii pe care il are fiecare persoana in parte. Pot isa sa spun cu mana pe suflet, ca nu ash mai nashte niciodata altfel decit normal, ca fiecare contractzie dureroasa te aduce un pic mai aproape de copilul tau, shi mai ales daca sotzul sau partenerul este de fatza, legatura care se produce imediat intre tata shi copil e fenomenala.
Apropo de miopie, eu am -6,5 dioptrii, tu cit ai??

Nashtere ushoara shi BB sanatos!

Corinna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Si eu am -6 dioptrii! Dar am nascut cu cezariana datorita unor probleme mai serioase( pozitie pelviana si nu mai aveam lichd deloc, Sofia nu mai crestea din luna a 8-a...)
Dar am vrut tare mult sa nasc natural...macar am facut anestezie rahiepidurala si am vazut-o repede...
Daca n-ai dioptrii prea mari te sfatuiesc sa faci un control al retinei, si daca nu sunt leziuni poti naste natural.Succes!


Sabina & Sofia Galagia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iris spune:

asta sa iti fie ultima grija...ai grija de tine si de copil!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anisia spune:

Si eu am nascut normal..nu pentru ca am vrut eu ci pt ca asa au vrut doctorii..In nici un caz nu l-am vazut pe Dumnezeu...si nici macar copilul la piept nu mi l-au pus..pt ca a avut urgent nevoie de ventilator si eu eram terminata...
Cu toate acestea nu pot spune ca a doua oara as naste tot natural sau prin cezariana.Doar ma rog ca doctorii sa i-a decizia cea mai buna pentru copil si in acelasi timp sa fiu mai tupeista si mai indrazneata .Adica sa intreb orice si absolut tot,chiar daca doctorul da semne de plictis si lipsa de timp.Pana acum am avut deplina incredere in doctorul meu si am zis ca fiecare isi face meseria asa cum trebuie(mai ales in medicina unde se salveaza vieti-iar in ginecologie cu atat mai mult-pt ca este vorba de mama si copil/i inocenti si nevinovati)..el o stie pe a lui ..eu o stiu pe a mea,cu atat mai mult cu cat a fost tare dragut pana la nastere.
Sa dea Dumnezeu sa ai o nastere usoara si decizia luata sa fie a mai buna pentru copilul tau!
Pupicei!
Adina si bebe Rares-Costin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Va multumesc mult ca mi-ati raspuns. Oricum o sa nasc cu cazariana. Este si sfatul doctorului oftalmolog. Am -4,50 la ochiul drept si -2,50 la stangul. Nu e exagerat de mare miopia, dar nu vreau sa risc. Si, asa cum spuneti si voi, adevarata fericire e sa-ti vezi copilul, sa-l tii in brate, sa te bucuri de el... Nu conteaza neaparat cum il nasti. Va pup si mai vorbim!

Mergi la inceput