Bebei cu alergii!

Bebei cu alergii! | Autor: pisicuta si matei

Link direct la acest mesaj

Alinam si Vlad
Ancamirionuc si Emanuel-alergic la lamaie si posibil la praf
Anca oana si bb alergic la proteina din laptele de vaca
Andries si Victor Alexandru alergic la antibiotic din clasa penicilinelor,puf,praf,polen.
Creola cu bb alergic la albus?
Deea pui si Alex alergie la ficat de pui si la proteina din laptele de vaca?
Gama si Matei
Joker si bb alergic la intepaturi de insecte si lana
Mamescu si Tomas alergic la intepaturi
Marinelaaf si bb alergic la fructe de padure(capsuni si zmeura),probabil si la rosie
Oana cretu si Seb alergic la antibiotic
Pepsi si Dominic alergic la proteina din lapte de vaca
Pisicuta si matei si Matei alergic la proteina din laptele de vaca si intepaturi de insecte si intoleranta la gluten(celiachie)
Ramona j si Alexandru care a avut alergie la proteina din laptele de vaca
Simonacip si David alergic la acarieni si praf
ZfCristina cu bb alergic la proteina din laptele de vaca

Alimente cu risc alergen indicat a fi introduse in alimentatie dupa un an:
-lapte de vaca
-citrice
-albus de ou
-peste
-soia

Alimente indicat a fi introduse dupa 2/3 ani:
-fructe de padure,
-ciocolata
-alune

Graul trebuie introdus supa 8 luni si daca exista alergii in familie dupa un an

Semintele de rosii pot provoca alerii,puful de piersica,porumbul






Salutare la toata lumea!
M-am gandit sa fac aces subiect pentru ca al meu bebeu are o suita de alergii si mi-ar fi poate mai usor daca as vorbi cu alte mamici care trec prin aceeasi problema cu bebei lor.Asa ca voi incepe cu mine si Matei

Matei are alegie la proteina din laptele de vaca,alergie la intepaturi de insecte si intoleranta la gluten(astea le-am descoperit pana acum)

Astept noi membri si sper sa nu vorbesc singura pe aici

Pozici cu noi
"Cronometrul" lunilor

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamescu spune:

Salut!Eu sunt Irina si pustiul meu e Tomas.El e alergic la intepaturile de insecte(tantari,furnici).Dar face destul de des urticarii.Nu stiu de la ce.Cred ca o sa ma apuc sa notez alimentatia zilnica,poate descopar.Imi spui cum ai descoperit tu alergia la gluten si la laptele de vaca(care ,de altfel,se rezolva usor cu laptele de soia)?


Binecuvantata cu suflet pereche-R. si cu un scop luminat in viata-Tomas Cristian,asteptand un bebelus in ianuarie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisicuta si matei spune:

Bine ai venit!

Noi i-am dat niste iaurt si am remarcat ca se inrosea in jurul gurii unde intra in contact pielea cu iaurtul.si apoi i-am dat sa guste niste gris cu lapte si in vreo 15 min a inceput sa se inroseasca pe piele,pete care s-au transformat in bube foarte mari(urticarie) si era foarte apatic.evident ca am ajuns la spital si i-am facut ig e specific la proteina si a iesit ca este alergic.Intr-adevar am rezolvalt problema cu lapte de soia.
Iar cea la gluten am descoperit-o mao greu.Lua cam putin in greutate,dar ne-am gandit ca poate e de la cea la lapte,alte cauza,pana a inceput sa aiba un episod diareeic si mi-a facut scaun cu sange.si asa am ajuns la spital la Matei Bals si cum nu functiona medicametatia pentru infectie ne-au transferat la Grigore Alexandrescu.Chestia e ca inainte sa ajunge la spital vorbisem cu pediatra si i-am spus simptomele:ca nu lua in greutate,avea in fecale mancare nedigerat) si ne dadu-se trimitere la analize,dar nu am mai apucat.si la alexandrescu i-au facut tot felul de analize si a iesit intoleranta la gluten si boala celiaca.cam asta ar fi!

oricum si alergia la intepaturi este foarte nasoala.chiar acum 2 zile l-a muscat un tantar de fata(frunte obraz) si mi-a facut niste cucuie.erau super mari si umflate.tu ce ii dai pentru alergie?


Pozici cu noi
"Cronometrul" lunilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamescu spune:

Cat are bb tau?Al meu face urat tare la orice intepatura de tantar.Doar cand face edem local si ii sta foatre urat,de ex.pe fata,il dau cu putin Fenistil ca sa pot sa-l scot afara.In rest,prefer med.naturista si il dau contra pruritului cu crema de patlagina,cu crema mica ,rosie,chinezeasca,cu suc de ceapa sau usturoi frecat local,cam atat.Nu sunt multumita deloc de urticarii care le face de vreun an incoace(acum are 2,6ani)la fiecare 4-6 saptamani.Nu cunosc motivul.Incerc sa-l feresc de chimicale cat pot,dar a invatat-ar fi imposibil sa nu invete-de napolitane,de ciocolata alba,de crochete,etc;ii dar mai rar,dar ii dau.Stiu sigur ca s-a intoxicat odata de la Frutissima danone(si eu in aceeasi zi),chiar daca mai avea pana sa expire mult timp si odata a facut o usoara enterocolita de la Fornetti cu branza dulce(care o exclud acum total-ii dau cu mar).Cam atat!


Binecuvantata cu suflet pereche-R. si cu un scop luminat in viata-Tomas Cristian,asteptand un bebelus in ianuarie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisicuta si matei spune:

al meu are 1,2 ani.eu ii dadeam cu albastru de metil local si ii dau calciu si uneori romergan.in ultimul timp nu i-am mai dat cu albastru,ci cu crema de galbenele.
al meu nu primeste nimic chimic,am incercat niste pufuleti,dar cu mananca cum are scaun des si am renuntat.
poate fi de la conservanti,ca eu in cazul pufuletilor am cpncluzionat ca este de la grasimile vegetale pe care le contin!
oricum cred ca sunt teste pentru alergii daca vrei sa ii faci sa vezi la ce are.


Pozici cu noi
"Cronometrul" lunilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marinelaf spune:

buna mamicilor
si eu sunt disperata din cauza alergiilor. fetita mea de 1 an si jumatate face alergii destul de des.cam la 2 luni ii apare cite ceva pe fata. pina acuma am descoperit ca face alergii la capsuni si la sucurile care contin zmeura. dar mai face si la alte alimente dar inca nu mi-am dat seama exact la ce. si cind maninca rosie face citeva pete pe fata care trec repede dar nu i le-am exclus din alimentatie pentru ca ii plac foarte mult si sunt printre putinele legume care le maninca.
am fost la doctor si i-a scris ceva siropel dar nu i l-am dat si am asteptat sa-i treaca de la sine. m-am gindit sa nu bag atitea medicamente in ea.
si la intepaturile de tintari se inroseste si se umfla tare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisicuta si matei spune:

bine ai venit marinelaf! ma bucur ca suntem deja 3
pai se stie ca fructele de padure(capsuni,zmeura,mure etc) sunt foarte alergene si sunt indicate dupa 3 ani.
poate sa manance cantitati mici din produsul care ii produce urticarie,numai ca trebuie sa fim atente sa fac soc anafilactic.noua pediatra ne tot zice sa ii dam branza ca sa il "desensibilizam"-sigur ca noi nu ne prea riscam.si Matei la inceput cand ii dadeam iaurtel facea doar cateva pete rosii care treceau in scurt timp,dar la analiza ig e-ul i-a iesit foarte mare:75 in conditii in care normal era vreo 15 parca.si explcatia a fost:ca se aduna in timp.
la fel poti pati si tu cu rosia.nu stiu ce sa zic.
ca metoda de determinare se recomanda ca atunci cand observi ca face urticarie sa notezi ce a mancat exact si apoi sa incerci sa ii dai cate unul din alimentele respective in combinatie cu alte alimente la care sti sigur ca nu are probleme si asa se poate afla.
noapte buna mamici si pitici!

Pozici cu noi
"Cronometrul" lunilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamironiuc spune:

Pisicuta, iti multumesc nespus de mult pentru PM. Nu stiam de acxest subiect si chiar vroiam sa deschid unul!

Ma sperii ingrozitor cu ceea ce mi-ai scris. Noi avem 520 IgE!!!!!!!!!! Si maximul este de 10. De 50 de ori mai mare si am repetat analiza. Totul a inceput cand am descoperit ca avem dermatita atopica. De mic aveam problema cu scaune foarte moi...ca la Matei...

Nu stiam de acest test de care spui. Eu m-am gandit fie la cel clasic care asa cum ti-am spus nu da rezultate la copii mai mici de 8 anisori fie la cel de la Medsana, de 15mil care insa nu da rezltate la copii fiind un test cutanat.

Acum suntem la regim. Mancam numai pasare, legume si am eli05nat ca0 t6ate celelate alimente mai putin lactatele. Ma ingrozesc ca poate fi de la orice iar alergia la gluten mi se pare cea mai grea de dus. Prietena mea ii facea fetei si paine in casa. Eu acum ma rezum la dulciuri de casa (pofteste la cele din comert), pate, branzica... dar si paine, ma simt depasita. Este greu ca este un mancacios si i-am eliminat rosiile...manca 2 kg pe zi si pestele...

Maine ma duc la dermatolog sa vad ce imi mai spune. Am gasit unul foarte bun la Euroclinic care vorbeste cu mine si imi explica cu lux de amanunte. Am sa incerc sa aflu cat mai multe si apoi sa ii spun de acest test si daca stie eventual un alergolog bun. Va scriu maine ce am mai aflat.

Scuze de scrisul confuz insa bebe este la baita si s-a cam terminat cu pauza!



POZE: EMANUEL, LA MARE,MAMININA,MOTI, CASUTA,FLORI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Scuze ca intervin, fetele mele nu au alergii, dar Ioana a fost banuita de asa ceva din cauza sensibilitatii si uscaciunii pielii si a bronsitelor la varsta mica (5 si respectiv 7 luni).
Exista multe posibilitati de depistare a alergiilor. Testele cutanate intr-adevar nu dau rezultate la copii mici, dar se fac analize de sange. Eu i-am facut Ioanei testul Phadiatop Infant , a costat doar vreo 700.000 lei vechi si da o indicatie clara daca copilul are atopii sau nu. Ei i-a iesit negativ, ca si testul de alergie la lactoza, asa ca ne-am linistit, nu are alergii.
Pe langa testul asta general se pot face teste de intoleranta la gluten, venin insecte, lapte de vaca si multe altele. Nu costa milioane, doar cateva sute de mii. Eu le-am facut la Medicover. Au si alergolog, daca analizele ies pozitive, va poate recomanda calea de urmat.
Nu toti copii cu reactii puternice la intepaturile de tantari sunt alergici. Si fetita mea cea mare se umfla mult si se inroseste, dar nu e alergica. O tratez cu fenistil gel.
Sper sa va fie de folos informatiile. Multa santate!

Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joker spune:

Buna ziua copii!!!Suntem si noi, un pui si o mamica cu alergii, dar fiind vorba de alergiile pustimii le spun doar pe a lui:intepaturi de insecte si lana, depistate personal pana acumn...azi a facut un an si nu as vrea inca sa ii fac testul...putin mai tarziu il voi face neaparat pentru ca eu ma confrunt cu o suita de alergii medicamentoase nedescoperite decat prin socuri anafilactice si nu as vrea sa se intample la fel cu el, in conditiile in care stiu ca are 50%sanse sa fie si el alergic...

Pisicuta, super topicul..deschisesem si eu mai de mlutisor unul asemanator dar a fost inchis din lipsa de interes

Joker...mama de ied zapacit

http://pg.photos.yahoo.com/ph/aniela.marin/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamironiuc spune:

Hai ca eu stau aici cu sufletul cat un purice...mai am 40 de minute si ma duc la doctor!

Rrox3, aseara am citit de testul de care spunei si am decis sa il programez la medicover. Eu credeam ca se mai adauga la cei 700.000 di testul pentru fiecare alergie in parte de vreo 400.000 bucata. Am citit ca este foarte bun la copii si acum ma consult si cu dermatologul. El spunea ceva de RAST dar am citi de asta si mi se pare cel mai bun. Si eu am reactii oribile la intepaturi, ma inrosesc toata insa testul a iesit negativ...nu stiu ce sa zic dar cred ca este concludent.

Joker, si eu sunt alergica...la multe! In locul tau i-as face testul in primul rand pentru ca va uita mai usor de aceste analize. Lui Emanuel i-am luat sange de 2 ori intr-o saptamana si este tare speriat. In plus daca stii cat mai devreme la ce este alergic este mai usor sa va obisnuiti. In special cu alimentele. Emanuel deja a incercat multe, de la rosii la alune si alte asemenea fiind mai maricel si acum nu intelege de ce nu ii mai dau voie. I-am explicat ca este doar o perioada si apoi vom vedea insa pofteste la ceilalti copii, vede prin magazin...Eu ma gandesc sa nu ma fi mostenit si la astm si atunci chiar vreau sa stiu ca sa il pot proteja cat mai bine.
Off topic: LA MULTI ANI PITICULUI!!!!!

POZE: EMANUEL, LA MARE,MAMININA,MOTI, CASUTA,FLORI

Mergi la inceput