Am aripi si pot zbura

Am aripi si pot zbura | Autor: g_ioana

Link direct la acest mesaj

De aproape doi ani de zile am aripi si pot zbura,sunt fericita si implinita, iar perioada in care am inceput sa simt cum imi cresc aripile, o pot numi cea mai frumoasa perioada din viata mea!Pot sa zbor, iar asta datorita Mariei,mandrutza mea care pe 5 iulie face 2 anisori!
De cand ma stiu, mi-au placut copii iar atractia a fost mereu reciproca,aveam lipici la ei,iar de cand au aparut nepotii mei eram si eu un pic de mama,ingrozitor de paranoica si foarte dependenta de ei,am fost plecata un an din tzara si-i sunam aproape saptamanal sa le aud vocea si sa-mi treaca dorul!Atunci mi-am dat seama ca o sa fiu o closca exagerata,si sunt intr-adevar dar ma tratez (adica sunt dependenta de DC,scap de una dau in alta)
Se implinea aproape un an, de cand ne doream foarte tare un copil si munceam cu spor,il innebunisem pe grasu,cu vaicarerile mele ”vreaaau si eu un copil”!! Pe 8 septembrie 2003,am visat ca sunt insarcinata si ca voi avea o fetiza Maria, asa ca primul drum pe care l-am facut dimineatza a fost la farmacie(eram client fidel la teste de sarcina)dar n-a fost sa fie si m-am intristat tare mult.Dupa 2 luni,exact de Sf.Mihail si Gavrila,s-a intamplat minunea iar din momentul acela am fost cei mai fericiti,ingrijorati,optimisti,panicatzi si informati viitori parinti.Am avut norocul sa am o sarcina usoara si o stare de spirit pe care o mai am si acum,increzatoare ca cineva acolo sus ne iubeste si ca nu se va intampla nimic rau!!Fetele din salon, si asistentele,mi-au zis a doua zi dupa cezariana,ca nu au mai vazut pe nimeni asa de zambitor si curajos inainte de operatie,ca parca ma pregateam sa merg la cinema sau la coafor.Adevarul este ca sunt o mare fricoasa iar daca incep sa am ganduri negre sunt pierduta nu mai stiu nici cum ma cheama!
Cred ca modul in care m-am comporat in sarcina si-a pus amprenta si asupra Marie:am baut zilnic o cafelutza,am mers mut pe jos si cu toate mijloacele de transport in comun posibile(este innebunita sa faca topa,tzopa oriunde)iar in saptamana 39 am dansat zilnic, pentru ca domnisoara nu mai vrea sa iasa(iar acum este mare dansatoare din buric)Am avut o nastere de nota 10,pentru care tin sa-i multumesc doamnei dr.Tirnovanu Mihaela si un copil la "cheie" 3,500g si 52 cm!Grasul meu a fost tot timpul alaturi de mine si acum cand isi aminteste clipa in care i-a auzit glasul, ii dau lacrimile!Iar pentru mine sirul amintirilor frumoase incep cam la doua ore dupa nastere:se auzea un planset de bebe pe sala ,iar grasu zice"uite s-a mai nascut unu cu plamani puternici ca Maria”,dupa o secunda intra asistenta si-mi pune in bratze cel mai frumos copil pe care l-am vazut vreodata, moment in care mandra tace,si a tacut tot timpul cat ne-am uitat una la alta!!La sapte zile,datorita unei pediatre inconstiente si iresponsabile am ajuns in spital cu gogoshica,unde am invatzat pe pielea noastra(slabind in doua zile cate 3 kg de parinte)ca intuitia de mama functioneaza cel mai bine!!Dupa toate analizele si-au dat si ei seama ca este sanatasa tun!
Am un copil minunat iar asta imi da putere sa zbor!Si tot datorita ei am descoperit DC,ca sa am unde sa ma odihnesc,sa ma plang,sa cer sfaturi si sa ma imbarbatez!
3gorodei veseli si vorbaretzi

Am simtit nevoia sa editez pentru ca am uitat sa punctez intamplarile de rasul plansul:cand am avut febra laptelui si i-am telefonat disperata grasului sa-mi cumpere o pompa de 700 de mii(ca asa imi zisese asistenta ca-i cea mai buna!!)si cauta disperat prin farmacii dar nici una nu avea pretul asta,cand i-am dat o fiola de ser fiziologic in loc de calciu gluconic,cand ma chinuiam sa alaptez fomista cu ajutorul unui mamelon de silicon acum ma amuz dar atunci..!
http://photos.yahoo.com/gorodeii

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bibi spune:

Pai...tineti-o tot asa, fericitzi si cu zambetul mereu pe buze, ca tare frumos va sade!!!
Si mai fecati un copil ca dupa cum se vede va pricepeti tare-tare!


Bibi cu no. 2 si David (08.07.2003)
POZE
CUM A VENIT PE LUME DAVID
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;10053;19/st/20060830/dt/8/k/2c2b/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bits spune:

sa va traiasca micuta si sa va aduca intotdeauna zambetul pe buze!

octy11,KENZO(1nov 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amironeanu spune:

Of, mi-au dat lacrimile. Sa fiti fericiti si veseli in continuare si ai dreptate, dupa ce apare un copil, viata este parca mai frumoasa! Multi pupici!

Pupici,
Andrea si Stefania (13.08.2004)
Stefi mica-mica si Stefi - mica
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=44241" target="_blank"> O poveste despre o raza de soare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns polux spune:

Ioana si mie mi-au dat lacrimile, mai ales ca urmaresc cu mare interes "povestea Maiei",unul din cei mai vorbareti copchii din trupa noastra.
Sa-ti traiasca minunea si sa isi traiasca viata numai in ritm de dans, si vesnic sa va aduca fericirea pe fata si in suflete.
Zbor lini si fericit cu aripile pe care le-ai dobandit.

Liliana

Poze cu maimutica mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenp spune:

Zbor frumos la mari inaltimi!

Carmen,Ilinca&Ionut
tzucurei de tzucurei 1, 2, 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana21 spune:

Ai mare dreptate, copiii iti dau aripi! Sunteti o familie frumoasa! Pupici Mariei!

Ianca Printesica si Super Mamica

Poze strumfesti
Poze mai vechi


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=78981" target="_blank">Povestea Burticii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:


de la Maria mea pentru dansatoarea din buric...:)))

Monica si Maria Alexandra (02.07.2004)
poze , pozici si poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihacarm2002 spune:

Sa va traiasca ! E tare frumoasa! (mai ales, are niste ochi inteligenti....) Un copil tare reusit, asa ca la mai multi! (dar asta o stie mami si tati mai bine)

Mihaela 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g_ioana spune:

Multumesc mult fetele si voua sa va traiasca prichindeii!!!


gorodeii

aripile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana tache spune:

Ioana, e minunata povestea voastra! Iar Maria e o frumusete!
(eu zic ca seamana cu tine )
Sa-ti traiasca printzesa si sa te bucuri mereu de ea!


Mariana, Stefan (20.04.04), Simon (30.08.05)
poze cu noi: 1 , 2 si 3
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34377" target="_blank">Nasterea lui Stefan
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60260" target="_blank">Nasterea lui Simon

Sanatate Maxima!!!

Mergi la inceput