bebe prea mic

bebe prea mic | Autor: dana_g

Link direct la acest mesaj

Sunt insarcinata in sapt 25.
Sapt trecuta am facut echo morfologie fetala 3D si mi s-a spus ca desi aveam 24 de sapt, bebe era dezvoltat doar de 22 sapt. Acum trebuie sa repet echo peste o luna. A mai fost cineva in situatia asta? Daca da, ce ati facut, ce s-a intamplat cu bebe?
Multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Poate doctorul n-a calculat bine varsta sarcinii de la data ultimei menstruatii. Se mai intampla, mai ales daca ai ciclu neregulat. Si mie ,prin luna a treia, mi-a zis doctorul ca bb e cu 2 saptamani in urma dupa masuratori. Peste un timp n-a mai fost, a corespuns graficelor si chiar a corectat dr. varsta sarcinii iar in final s-a nascut cu 4400 g si 54 cm.
Sarcina usoara iti doresc!


Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns huacin spune:

dana,
nu cred ca e cazul sa te ingrijorezi! varsta sarcinii e calculata de la prima zi a ultimei menstruatii; la fel, greutatea lui bebe e calculata presupunind ca ai avut ovulatia si ca ai ramas insarcinata undeva la aprox 2 saptamani de la prima zi a ultimei menstruatii. Iti dai seama ca, o saptamana diferenta cu pare a fi la tine, nu reprezinta o problema, pur si simplu ai ramas gravi putin mai tarziu decat teoria eu am patit-o la prima sarcina, iar la nastere Alex avea 3,100 kg, la termen. Ai vazut, celalalt bebe a avut chiar peste 4! Parerea mea este ca nu e nicio problema, stai linistita si bucura-te de sarcina, ai grija de tine si cu siguranta vei avea un bebe sanatos si mancacios!

Valentina 33+ (30ani), Alexandru(5ani) si taticu' Gaby (30ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Eu zic ca la ecograf se mai pot face erori. Sunt cazuri in care inainte de nastere au estimat bebeul sub 3 kg si a nascut a doua zi si avea 3500 g. Asa ca stai linistita.
Sanatate!!

Codruta & www.snugglepie.com/ezb/284495.png" target="_blank">Petra Alexandra (9 august 2005)

&

www.euroski.go.ro" target="_blank">SCOALA SKI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_g spune:

Multumesc mult ptr raspunsuri si mai ales ptr incurajari!
Ca orice viitoare mamica, careia i se spune ca e ceva in neregula cu bebele, imi fac mii de probleme. Stiu ca afecteaya copilul si de aceea incerc sa nu ma mai gandesc la lucruri urate.
Acum, de cand am aflat acest lucru, mi se pare si ca bebe nu se mai zvarcoleste asa cum o facea inainte. Dar cred ca e mai mult ceva pe plan psihic.
Multumesc inca o data.
Mai vorbim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_g spune:

Multumesc ptr raspunsuri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ammuntean spune:

Nu te ingrijora, eco mai da si erori. Mie doctorul mi-a zis mereu ca e mai mic bebe cu 10 zile, 2 sapt. Inclusiv cu greutatea a dat-o in bara. Am nascut o bebelina mare (3560 grame) si fff sanatoasa. In perioada asta iti faci un milion de griji degeaba.

Sarcina usoara! Bucura-te de aceasta perioda, e unica si trece fff repede. Mie deja mi-e dor de burtica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_g spune:

Ca tot a venit vorba de burtici, mai am un motiv de ingrijorare. desi sunt in sapt 26-6 luni, burtica mea abia se vede.Multi yic ca e din cauya ca sunt slaba si inalta. Am 1.74m si cand am ramas insarcinata aveam 55 kg. Acum am 63kg. Burticile voastre cum erau la varsta asta? Cam in ce sapt incep sa creasca cu adevarat?
Stiti ceva de Dr Niculescu de la Giulesti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

Verisoarele mele au nascut cu Niculescu si am inteles ca e cel mai bun de pe acolo. Burtica mea se vede de la 4 luni, acum sunt in luna a 5-a si mi se pare potrivita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

quote:
Originally posted by dana_g

Ca tot a venit vorba de burtici, mai am un motiv de ingrijorare. desi sunt in sapt 26-6 luni, burtica mea abia se vede.Multi yic ca e din cauya ca sunt slaba si inalta. Am 1.74m si cand am ramas insarcinata aveam 55 kg. Acum am 63kg. Burticile voastre cum erau la varsta asta? Cam in ce sapt incep sa creasca cu adevarat?
Stiti ceva de Dr Niculescu de la Giulesti?


Si eu zic ca e din cauza ca esti inalta. Si eu sunt inalta (nu chiar cat tine, am 170 cm)si burtica mea abia acum incepe sa creasca. Sunt in 27 sapt si 5 zile.

27+
I wish I were an angel...

Poze diverse
Poze cu bebe si burtica
Varsta comoricii noastre
http://tickers.baby-gaga.com/p/dev256pr_.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leliutza spune:

Draga Dana,
stiu prea bine prin ce treci, la fel patesc si eu.
sunt graviduta in 23 de saptamani si la fiecare ecografie bebele mi-a iesit mai mic ca varsta decat ar trebui. Ultima eco am facut-o in 14 iunie la 22 de sapt si bebele avea doar 20 de sapt si 2 zile si cantarea doar 409 gr., sunt tare amarita ....
doctorita de la eco mi-a spus sa fiu atenta la fiecare eco ca nu cumva sa ramana tot mai mult in urma bebele, si mi-a zis ca nu pot sa fac nimic ... Ma rog in fiecare zi ca bebele sa ia in greutate si sa recupereze diferenta.

La tine nu cred ca e cazul sa te ingrijorezi, pentru ca bebelusii au pusee de crestere si poate te-ar ajuta sa iti faci o alta ecografie la alt cabinet sa vezi daca se pastreaza diferenta.

Iti tin pumnii si sunt convinsa ca totul e ok si ca bebele creste in ritmul sau.

Te pup si iti doresc sarcina usoara.

Leliutza

Mergi la inceput