bebe prea mic

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana_g spune:

Si mie mi+a spus medicul ginecolog ca nu se poate face nimic daca bebele continua sa ramana in urma cu cresterea. Dar ceva trebuie sa se intample si ma innebuneste gandul ca nu stiu exact ce. Eu l+am intrebat, dar a yis sa asteptam echo urmatoare, pe care eu o fac pe 10 iulie la Dr Albu , la Giulesti. Oare ramane micut si recupereaya dupa nastere sau se naste cu probleme - Doamne fereste!- e ingroyitoare asteptarea asta!
sa speram ca totul va fi bine ptr noi toate.
Multa bafta tuturor si sa ne rugam ptr bebii nostri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Fetita mea a avut o intarziere de crestere in ultima luna, tot cu 2 saptamani a ajuns sa fie in urma. La ultima eco mai recuperase 3 zile, ramasese doar cu 10 zile in urma.
N-am facut tratament (oricum eram deja in 9 luni) si n-a fost nici o problema. Doar ca a fost mai micuta, 3080g, in conditiile in care ecograful, cu 4 zile inainte de nastere, imi arata 3000g. Deci exact pe acolo.
Iar cu burtica... eu am luat doar 9-9,5 kg toata sarcina, si pana in 5 luni colegii nici nu si-au dat seama ca sunt insarcinata.
Fiecare merge in rimtul ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellietudor spune:

quote:
Originally posted by dana_g

Ca tot a venit vorba de burtici, mai am un motiv de ingrijorare. desi sunt in sapt 26-6 luni, burtica mea abia se vede.Multi yic ca e din cauya ca sunt slaba si inalta. Am 1.74m si cand am ramas insarcinata aveam 55 kg. Acum am 63kg. Burticile voastre cum erau la varsta asta? Cam in ce sapt incep sa creasca cu adevarat?
Stiti ceva de Dr Niculescu de la Giulesti?


Draga mea, stai linistita , e vb de corp! uite si eu sunt gravi in 30 de saptamani , am luat 8 kg juma, si zici ca am inghitit un balon... hehehe!! chiar e vb de cum se instaleaza bb acolo, in functie de crpul fiecareia! sarcina usoara in continuare... pupix. ellie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana81 spune:

Dana nu iti face pb. Eu la toate eco am avut masuratorile fix cat trebuiau. Luni mi-am facut eco ca am cazut si curios la 34 sapt si 2 zile bebele avea 3.100 g ceea ce e cam mult. Corespunde la 37 saptamani greutatea. Asa ca consider ca mai fac greseli si unele ecografe. Ca nu-s cat usa si nici burta nu este imensa. E doar mare ca deh nu mai am mult. Asa ca nu iti mai face pb aiurea. Am auzit cazuri care inainte sa nasca la eco bebele avea o greutate si dupa total alta.Bucura-te cat mai ai burta mai mica ca dupa aia o sa vezi tu ce greu e sa te mai misti.


Ioana 34+ si

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20716;28/st/20060730/dt/9/k/ff80/preg.png

Nunta: http://community.webshots.com/album/450163392pPiNoV

Eu si burtik: http://community.webshots.com/myphotos?action=viewAllPhotos&albumID=548837585&security=BdpmCE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_g spune:

Da, probabil ca exagerez eu. Dar o mare 'contributie' in exagerarile mele o au si medicii. Au un dar de a gasi nereguli si de a te panica!
Acum m-am mai linistit, cand am aflat ca au mai fost situatii de-astea si totul s-a terminat cu bine!
Abia astept sa vina pe lume micuta mea printesa!
Sarcina usoara tuturor!
Tineti-ma la curent cu ce vi se mai intampla!
Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_g spune:

Stiti cumva care sunt preturile ptr cezariana? M-ar interesa in special la Sp. Giulesti, dar cred ca peste tot e la fel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amsara spune:

eu locuiesc in afara,iar aici exista nenumarate posibilitati de a controla o sarcina. Am aflat ca de cele mai multe ori un copil mai mic intrauterin nu reprezinta neaparat un copil cu probleme. Exista asa numityul sindrom IUGR Intrauterin growth restriction. Insa nu toti copii ce au o deficienta in dezvoltarea intrauterina ,adica cu sindromul IUGR, sunt copii cu probleme...Al meu este insa. la 13 sapt avea un minus de 5mm in crestere...peste o saptamana 17mm iar acum, la 15 sapt...copilul este in urma cu 2 saptamani...Insa craniul este dezvoltat normal. Grea situatiept mine si doctyorii mei...teste peste teste, ecografii....Sfatul meu este sa va faceti amniocenteza pt a fi sigure ca descoperiti defecte genetice,spinale. faceti testul de toxoplasmoza, acesta poate retine cresterea ,de asemenea. Repet, nu toti copiii cu IUGr sunt bolnavi,insa asigurati.va ca nu sunteti in situatia mea...la mine deja au aparut si alte complicatii, acum asteptam doar confirmarea lor prin rezultatul analizelor. Mi.e groaza sa imi ucid copilul ce inca traieste in burtica mea, dar merita sa il condamn la o viata, scurta si de de calvar???? nu va incredeti doar in ecografii, asigurati.va si prin amniocenteza ca totul e in regula...apoi repetati cat de des ecografiile ca sa urmariti evolutia bebelui...si copilul meu parea normal la ecograf iar acum am aflat ca in cel mai bun caz va avea sindromul silver...adica cap de dimensiuni normale corp f micut, in rest poate fi sanatos perfect.Dar ce viata e aceasta? Sunt poate un exemplu nefericit si poate ca doar cateva dintre aceaste cazuri se sfasesc rau, ca in cazul meu.va doresc numai bine si va sfatuiesc din suflet sa va asigurati ca puiul vostru este bine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shama spune:

quote:
Originally posted by amsara

eu locuiesc in afara,iar aici exista nenumarate posibilitati de a controla o sarcina. Am aflat ca de cele mai multe ori un copil mai mic intrauterin nu reprezinta neaparat un copil cu probleme. Exista asa numityul sindrom IUGR Intrauterin growth restriction. Insa nu toti copii ce au o deficienta in dezvoltarea intrauterina ,adica cu sindromul IUGR, sunt copii cu probleme...Al meu este insa. la 13 sapt avea un minus de 5mm in crestere...peste o saptamana 17mm iar acum, la 15 sapt...copilul este in urma cu 2 saptamani...Insa craniul este dezvoltat normal. Grea situatiept mine si doctyorii mei...teste peste teste, ecografii....Sfatul meu este sa va faceti amniocenteza pt a fi sigure ca descoperiti defecte genetice,spinale. faceti testul de toxoplasmoza, acesta poate retine cresterea ,de asemenea. Repet, nu toti copiii cu IUGr sunt bolnavi,insa asigurati.va ca nu sunteti in situatia mea...la mine deja au aparut si alte complicatii, acum asteptam doar confirmarea lor prin rezultatul analizelor. Mi.e groaza sa imi ucid copilul ce inca traieste in burtica mea, dar merita sa il condamn la o viata, scurta si de de calvar???? nu va incredeti doar in ecografii, asigurati.va si prin amniocenteza ca totul e in regula...apoi repetati cat de des ecografiile ca sa urmariti evolutia bebelui...si copilul meu parea normal la ecograf iar acum am aflat ca in cel mai bun caz va avea sindromul silver...adica cap de dimensiuni normale corp f micut, in rest poate fi sanatos perfect.Dar ce viata e aceasta? Sunt poate un exemplu nefericit si poate ca doar cateva dintre aceaste cazuri se sfasesc rau, ca in cazul meu.va doresc numai bine si va sfatuiesc din suflet sa va asigurati ca puiul vostru este bine...


Amsara, ce ai mai facut? Mai scrie despre tine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nonna76 spune:

Dana , o diferenta de doua sapt. nu e mare, nu toti bebelusii se dezvolta constant. In plus, virsta bb se calculeaza in functie de data UM si nu dupa data conceptiei si daca tu ai ovulatie tirzie ( nu toate avem la fel) pot aparea diferente.
la mine primul bebelus a fost mai mare cu 2 sapt. Am nascut la 38 sapt. cu 3700g si 53cm. De aceea virsta nasterii e intre 38 si 42saptamini. Asa ca asigurate ca in rest e in regula ca e bine proportinat. Insa si aparatele pot da erori.
Toate cele bune.

Monica 36+ Andrei si Vlad 4+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns witchy_witch spune:

Dana, asa cum au zis si fetele, sunt o multitudine de aspecte care pot influenta interpretarea greutatii fatului, printre care:
-bebelusii se dezovolta si in salturi (deci e bine sa faci mai multe ecografii, ca sa vezi daca diferenta se pastreaza/micsoreaza/creste)
-estimarea greutatii se bazeaza pe circumferinta burticii si lungimea piciorului (nu stiu daca exact pe aceste 2 masuratori, am dat un exemplu), care pot deci influenta la o citire cu +/- cativa mm estimarea greutatii destul de mult pentru un bebel (si ecografistii nu sunt roboti, poate nu prind chiar muchia osului, sau poate bebe e intr=o parte, sau poate e bebe mai mic in burctica ca doar nu suntem toti facuti pe matrita)
-e posibil ca la aceeasi data a ultimei menstruatii, doi bebei sa aiba o diferenta de pana la 1 saptamana intre ei, sau chiar mai mult daca o femeie are ciclul f lung (35-37 zile, de ex...). Totul e in functie de ovulatie, care poate diferi

In concluzie, vezi si tu cate aspecte influenteaza estimarea greutatii, si apoi iti mai pot spune ca in cazul meu au fost ecografii unde bebe a iesit cu 2 saptamani mai mare decat normal, iar la altele cu doar 3-4 zile, apoi iar cu 7-8 zile mai mare, si tot asa... deci iata diferente destul de mari. Nu te ingrijora prea mult, doar sa te duci mai des la ecografii si sa urmaresti cu atentie sa nu se mareasca aceasta diferenta.....

Multa sanatate tie si lui bebe

sapt. 33 cu maricel in burtica

Mergi la inceput