Sarcina in pericol?

Sarcina in pericol? | Autor: laureta

Link direct la acest mesaj

Fetelor vreau si eu un raspuns URGENT pentru o prietena care i a iesit test pozitv imediat in ziua 26,a facut si analiza de sange Beta HCG care are valoarea 500 deci 4 saptamani si 3 zile(exact atata are si sarcina).
Ea este cam speriata fiind ca a avut dureri de sani si acum nu mai are tensiunea aceeia decat foarte vag.Mai are niste dureri de burta (presiune).Si greata a scazut din intensitate.
A mai avut o sarcina,oprita din evolutie de aici si disperarea.
Acum este in ziua 32. A facut stimulare si i au durut sani tare cand a luat duphaston.
A inceput tratamentul de sustinere a sarcini de la dr T din ziua 26.

Va rog o parere?

Laureta si galusca Inisa(10 iunie 2004)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns martha78 spune:

In primul rand prietena ta ar trebui sa consulte un medic, pt ca numai un ecograf ii poate spune cu exactitate daca sarcina este sau nu in evolutie, dar sa nu dispere ca nu toate sarcinile sunt la fel si poate ca e bine mai ales ca a facut si tratamentul recomandat de dr T, iar aceste simptome pe care le are pot fi si de la tratamentul de stimulare si ar putea fi o reactie fals pozitiva


25 sapt cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Eu ma patit la fel, dar cred ca nu mai simteam durerile in sani si starea de greata de frica. Dupa putin timp nu m-am mai putu plange de lipsa greturilor . Si eu am la activ o sarcina oprita in evolutie. La mine, la 4 - 5 sapt., dupa testul pozitiv si vizita la ginecolog, au aparut si sangerarile, care s-au suprapus peste temerile mele. Din fericire totul s-a terminat cu bine.

La sarcina oprita in evolutie, au continuat durerile de sani si greturile, pana cand am facut chiuretajul.

Multa sanatate ii doresc prietenei tale si sa isi stanga bebelusul in brate peste 9 luni!



Va pup,
Cornelia, mami de Maria (2 iulie 2003) si Stefan (4 mai 2005)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

La prima sarcina am avut dureri de burta non stop, ma zapaceau si durerile de ovare in primele luni...Durerile de sani si greturile nu erau o prezenta constanta. Am luat duphaston, no-spa cu sacosa... si Maria s-a nascut la termen prin cezariana...:)
O sarcina fara probleme ii doresc!

Monica si Maria Alexandra (02.07.2004)
poze , pozici si poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Eu am facut tratamentul dr T de la 29 de zile de la UM si un test de sarcina nu mai era valid dupa inceperea tratamentului din cauza pregnylului. Dar la 5 saptamani si 2 zile am facut eco si s-a vazut sacul embrionar iar la 6 sapt si 4 zile si embrionul. Asa ca sa stea linistita si sa mearga peste cateva zile la eco transvaginal si va vedea atunci ce si cum. Eu aveam contractii si dureri de burta si nici un simptom de sarcina : greturi sau sani umflati. Astea au aparut mai tarziu. Deci daca era sa ma iau dupa ce simteam, nu puteam pastra sarcina ca si eu pierdusem 2 sarcini la 8 saptamani. Teama nu a trecut nici acum la 17 saptamani si probabil va fi pana la 40. Deci multa rabdare si curaj si liniste si relaxare. Sa nu faca efort si sa nu care nimic. Sa aibe grija de ea ca de un bibelou.
Bafta
Tanima 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laureta spune:

Mersi mult fetelor de raspunsuri.

In primul rand vreau sa spun ca este deja programata pentru miercuri la echografie.Va dati seama cu totul ca merge regulat la doctor tot a pierdut sarcina asa ca acum numai acolo i sta gandul de abia asteapta sa ajunga la echo.
Testul i a iesit pozitiv vag din ziua 23 si in ziua 26 foarte pozitiv(ziua cand trebuia sa i vina ciclonu). Am inteles ca tratamentul de stimulare nu da test fals pozitiv ci cel de sustinere.
Problema ei este de ce nu mai are greata si durerea de sani pe care le avea.
Eu am incurajato i am zis ca greata poate sa lipseasa cateva zile dupa aia sa revina in fortza(cel putin la mine asa a fost)
Si cu sani eu personal n am simtit nimic iesit din comun gen foarte durerosi sau foarte tensionati,o jena mica la sani si dureri de burta difuze atat.





Laureta si galusca Inisa(10 iunie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinel spune:

Laureta eu in afara de sokmnolenta n-am avut nici un simptom de sarcina pana prin sapt 7-8 si asta la ambele sarcini. Bine, nici ciclul n-a venit. Da dureri de sani, greutri...ioc. Acum daca a avut simptome si nu mai are, nu stiu ce sa zic, poate fi cum zici tu, sper sa fie asa ii tin pumnii, da-ne si noua de stire daca e totul ok. Pupici tie si Inisei scumpe.

http://photos.yahoo.com/irinoiu

Irina, Daniel (28 Mai 2004) si Maria (20 Aprilie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Sanii tensionati puteau fi de la ovulatie. Eu inainte de ciclu mereu aveam sanii tensionati si cand imi venea se muiau de tot. Acum nu mai stiu daca i-am avut inainte tensionati si apoi nu, cert e ca si eu ma stresam ca nu am sanii tari cum spuneau alte fete, dar in timp m-am linistit, acum abia mai pot sa ii ating de sensibili ce sunt. Asa ca probabil a ovulat si sanii si-au revenit iar greata poate sa fie de asemenea de la ovulatie sau chiar de la tratam de stimulare. Greata o sa revina mai profunda cat de curand de o sa i se ia de ea. Sa stea linistita ca grijile nu aduc nimic bun. Mult optimism. Asta o spune o pesimistaaaaa... mama mama. Dar uite ca timpul trece si toate se rezolva i apar altele si tot asa. Asta e, totul e sa trecem cu bine cele 9 luni. Bafta!
tanima 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

si eu am trecut prin aceleasi suspiciuni k si prietena ta si medincul nu a avut ce sa imi faca pana la 6 sapt cand s-a putut vedea embrionul, decat sa ma sfatuiasac sa imi repet BHGc-ul la 2-3 zile si dc era in crestere si se dubla , insemna k totul este ok.si asa am facut .nici acum nu am scapat definitiv se suspiciuni, caci am zile cand nu am nici o greata si nici nu ma dor sanii si atunci intru in panica.ma rog la d-zeu sa imi mai fie rau k sa vad k bb traieste.sunt cam paranoica, nu? cel putin prietenii asa imi spun.
si in tot timpul asceta prietena ta sa se roage la d-zeu sa ii tina samburelul in viata.Doar El poate face lucrul asta, nicidecum noi sau medicii....

Madalina 11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laureta spune:

Mersi de raspunsuri
BHGc nu il mai poate repeta fiind ca face tratamentul de sustinere cu pregnyl.Asteptam echografia de miercuri si cu Dumnezeu inainte,eu sunt sigura ca fi bine de data asta.
Multa sanatate la toata lumea


Laureta si galusca Inisa(10 iunie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laureta spune:

Fetele prietena mea a facut echografie si bebelu este bine e fixat unde trebuie,s/a vazut si corpul galben
Greturile sunt prezente cu grade diferite de intensitate
Deci pina acum totul este bine,sa dea Dumnezeu sa fie perfect pina la 40 de saptamani




Laureta si galusca Inisa(10 iunie 2004)

Mergi la inceput