Sarcina in pericol?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Bravo, scumpa! sanatate multa prietenei tale si sarcina usoara!

Pupici, Ingeras11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KALITARA spune:

TextText

Text
TextTextText
Buna tuturor! Sunt noua aici, la prima sarcina, disperata, speriata si panicata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

quote:
Originally posted by KALITARA

TextText
Text
TextTextText
Buna tuturor! Sunt noua aici, la prima sarcina, disperata, speriata si panicata.

Kali



Bine ai venit, kali! De ce esti speriata? Poate te putem ajuta cu o vorba buna, macar....

http://bd.lilypie.com/ZcINp3.png

violeta, 28

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuc spune:

Kali te pup.. spune mai multe despre problema ta si sunt sigura ca o sa primesti raspunsuri la subiect.
te pup si ai incredere ca bb este bine...nu-ti mai face ganduri negre.

eu m-am suparat de doua ori, avem vreo 12-14 sapatamani (o data de la rezultatul la o anhaliza..care era incert) si m-a durut burta de-mi venea sa-i omor pe toti din jur..si de atunci..incerc sa fiu mai indiferenta la ce ma deranjeaza si mai ales sa nu-mi fac singura rau gandindu-ma la tot felul de lucruri horror..

hai pupici si ai grija de tine si BB

17s, cu codite

"Fiecare om se afla in inchisoarea sa, dar fiecare poate obtine dreptul de a se elibera. Sa nu te opresti niciodata sa te zbati" Buddha

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KALITARA spune:


Buna fetelor, multumesc ca mi-ati auzit strigatul. Da, la mine e o problema foarte delicata. Am avut menstruatie pana cand am ajuns la dr. Nu am avut nici un simpotm de sarcina, nici nu am banuit ca as putea fi gravida, am avut doar metroragie, ceea ce eu credeam ca e doar o mica raceala, cu dureri mari de burta. Asa m-am dus la dr, pt ca nu mai suportam durerile si sangeram groaznic. Am zis ca ma duc ca cine stie ce infectie oi avea. M-a consultat , m-a pus la ecograf si a descoperit o sarcina de peste 13 saptamani. Am crezut ca o sa innebunesc. Am umblat cu disperare sa gasim un medica care sa intrerupa sarcina, dar nu am gasit pe nimeni, oricum erau si alte probleme personale care m-ar fi impiedicat sa fac asta( frica de a ramane sterila, antecedente medicale serioase, etc)
In final ne-am hotarat sa fiu mamica, dar imi e teama ca nu cumva sa pierd sarcina deoarece se intampla sa mai am scurgeri sau dureri mici. doctorul a zis ca e vorba doar de fixarea sarcinii si a recomandat cat mai mult repaos, dar tot imi e frica.
E prima sarcina. Vrem copilul asta. IMi e teama ca nu cumva sa ajung la triplul test la amniocenteza si alte teste care sa spuna ca e bolnav, sau mai rau sa nu mi se spuna si sa nasc un bebe care sa se chinuie..
Saptamna asta speram sa facem toate analizele, desi e ca dracu ca nu am cand sa scap de la job ca sa merg la analize si doctoriia stia fir'ar i sa fie au programul atat de aiurea, de la 8 la 16, de parca toti am lucrat noaptea. Iar sambata si duminica sunt liberi, ca de, in weekend nu ai voie sa te imbolnavesti, ca are boala concediu....
Revin...Spuneam ca nu stiu unde sa ma duc , la ce medic , pt ca eu am program de la 8 la 18 zilnic si nu am cum sa scap, nu vreau sa imi pierd job-ul. Deja am cerut 2 libere, nu vreau sa abuzez. O sa am nevoie de libere mai incolo, asa ca de ce sa le iau de acuma?
Ma gandeam daca stiti vreo clinica, ceva care sa faca analize, consulatatii, controale dupa ora 18.30 si mai ales in weekend.
Pupici,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Ma gandeam daca stiti vreo clinica, ceva care sa faca analize, consulatatii, controale dupa ora 18.30 si mai ales in weekend.
Pupici, Kali


Bine ai venit si sarcina usoara! Eu nu stiu ce sa zic, sa multe clinici care tin deschis si peste 18,30, cum e medicover de exemplu. Uite numarul de fix: 310.15.99, dar trebuie programare...dar analizele sigur numai dimineata. Iti tin pumnii si sa dea Dumnezeu sa fie bine! Pupici

http://bd.lilypie.com/ZcINp3.png

violeta, 28

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KALITARA spune:

Multumesc mult, dar intre timp s-a rezolvat mai simplu: am fost concediata...Asa ca acuma am suficient timp...:((

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubuleana spune:

kali: este ilegal sa te concedieze cand esti insarcinata!!! este imposibil!! In plus ai dreptul la concedii medicale platite de firma pe tot parcursul graviditatii! Vorbeste cu persoana de la resurse umane sau inspectorul muncii pt ca nu au voie sa te concedieze. N-am mai auzit asa ceva!

bubuleana
6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KALITARA spune:

uite ca se poate...:(( si nu am ce face....dar, bun e Dumnezeu, noi sa fim sanatosi...restul ....trece

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubuleana spune:

cum sa n-ai ce face? stiau ca esti insarcinata? erai angajata cu carte de munca?
e foarte periculos pt ei sa te concedieze, crede-ma!
iar pt tine doar tb sa anunti la camera de munca ce au facut, atata
sau vb cu medicul tau de familie; el te va sfatui ce sa faci
trebuie sa ai carte de munca continuu altfel pierzi si cei 8mil/luna timp de 2 ani dupa nastere. Nu accepta asa ceva!

bubuleana
6+

Mergi la inceput