Sarcina in pericol?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns KALITARA spune:

e, asta e, nu o sa am ajutor si gata, de aceea ziceam ca bine ca ne putem permite si noi sa fim sanatosi in rest ne-o ajuta Dumnezeu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andriushca spune:

eu cred ca daca Kalitara nu a anuntat in prealabil angajatorul in scris despre sarcina, nu prea are ce sa faca. (in afara de actiune in instanta, timp, nervi, etc), dar cititi OUG 96/2003 mai sigur.
dar, Kalitara, cum a fost acel ciclu despre care spui tu ca a venit peste sarcina? abundent sau nu? rosu sau maroniu? scuze daca te deranjeaza intrebarile mele, dar ma intereseaza acest subiect. multa bafta in continuare iti doresc.

andreea
http://tt.lilypie.com/JUibm7.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KALITARA spune:

A fost un ciclu absolut normal, fara nici un semn de intrebare. Nu a existat nici un simptom de sarcina, absolut nimic, totul normal. In ultima luna insa am avut un metroragie, dureri...Am zis ca e tot ciclu, deoarece eram obisnuita sa am probleme de genul asta cu dureri si cu perioade mari ...dar de data asta am zis ca durerile sunt prea mari si m-am gandit ca e o raceala si am mers la doctor si asa am aflat ca eram insarcinata in 13 saptamani.
In rest, repet, ciclu normal, cu sange rosu, absolut o menstruatie normala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KALITARA spune:

Hmmm...si referitor la ceea ce spuneai cu instiintarea in scris...ai mare dreptate, dar eu am am aflat dupa ce facusem pocinogul si le spusesem...Ce sa mai zic...asa a fost sa fie...
Am o intrebare la voi..Voua v-a recomandat dr No Spa?
Pentru dureri si sangerari, pt amenintare de avort?
Am citit prospectul si nu am asa mare incredere in el, cred ca poate da dependenta...Iar dozele recomandate...God!!! pana la 5 pastile pe zi...% pastile de dropaverina, totusi face parte din grupa papaverinelor...este antispastic...E adevarat ca ma calmeaza, nu mai am stari de voma, nu mai am dureri si nici nervi...E bun, nu zic nu, dar nu da dependenta? Nu face rau copilului? Ei ( ma refer la ei producatorii si ei doctorii) sustin sus si tare ca totul e ok, dar totusi...As vrea sa mai stiu si alte pareri ale celor carora le-a fost recomandat, si care au nascut si au luat inainte acest medicament...
Va multumesc mult fetelor, seara buna si somn usor!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

si eu am avut o sarcina oprita din evolutie la 12s, si 1 luna dupa chiuretaj inca aveam simptome de sarcina. deci, lipsa simptomelor nu vrea neaparat sa zica ca nu mai e sarcina. un eco, si inca o analiza de singe i-ar da informatii, sanatate multa

Flavia 36+ David si mama lui Dominic 17 mai 2004
albumele de familie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andriushca spune:

Draga Kalitara,
no-spa e sigur in sarcina, asa ca daca ti-a recomandat dr. poti lua fara grija.
cat despre ciclu, te intrebam pt ca eu am avut un test de sarcina la care abia se zarea liniuta a II-a in Z 28 din 30 si apoi a venit ciclu, care a fost de 2 zile si de un rosu caramiziu la culoare si mai diluat si imi faceam iluzii. dar nu cred sa fie ceva la mine, mai ales ca in ultima vreme mi s-a cam micsorat perioada de ciclu la 2-3 zile. cat despre alte simptome, poate doar ca ma simt mai obosita, putin ametita si pipi des.
bafta, pupici
aaa, am uitat, si sani mari, care nu s-au dezumflat dupa ciclu, dar nu mai sunt durerosi...dar cred ca-mi fac ganduri degeaba!

andreea
http://tt.lilypie.com/JUibm7.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubuleana spune:

andriushca: de ce nu faci un test? ce te costa?

bubuleana
6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andriushca spune:

Bubu, ma costa o noua dezamagire daca e negativ. m-am saturat pana in gat de teste negative... asa ca ... prefer sa zic ca a fost CM, ca a trecut si astept z12 pt monitorizare!
pupici si sarcina usoara in continuare!

andreea
http://tt.lilypie.com/JUibm7.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KALITARA spune:

TextTextTextTextTextTextDragele mele,
in sfarsit am reusit sa aflam ce este puiul nostru...E BAIAAAAAAAAAAT!!!!!!!
Iupiiii! avem 18 saptamani acuma si suntem mai bine, crestem, am miscat, cu tigarile nu reusim sa facem nimica orice ar fi ca facem urat amandoi si eu si bebe daca nu am tigari, dar in rest totul ok...Am reusit sa imi mentim talia ok pana acuma, se pare ca Dumnezeu e darnic cu mine si cu trupul si sanatatea noastra , a mea si a puiul meu...
Pentru sangerari mi s-a prescris Utrogestan( progesteron), pt anemie Elevit si Tardyferon Fol si culmea e ca au avut efect incepand cu adoua zi de cand am inceput tratamentul si mai ales nu mi-a sporit pofta de mancare asa cum ma temeam eu ca va fi.
Slava Domnului ca e si cald afara si asta imi place, pt ca eu sunt de fel rea la frig, adica pt mine 20 de gr C inseamna deja frig, asa ca vara asta parca a fost facuta pentru mine...
Totul merge bine...
Mai am de facut un set de analize la Cantacuzino si astept rezultatul de la triplul test...
Bebe are 200 de grame si 11.52 cm, doar ca ne semana din burtica, a fost foarte incapatanat si s-a fixat ciudat undeva in spate pe dreapta, de aceea burtica nu este evidenta...In rest slava cerului ca pana si aici am avut noroc, inca mai pot purta hainele mele normale fara probleme, desi puiul continua sa creasca...
Daca nici asta nu e noroc....ce pot sa mai spun?
Starile emotionale ciudate si exagerate vad ca se diminueaza de cand am inceput tratamentul cu progesteron...si altfel...alte probleme....sunt de ordin organizatoric...adica nu ne intelegem cum o sa il botezam sau cand o sa il botezam, sau de ce refuz eu sa mananc carne si asa mai departe...Oricum sper ca o sa treaca si sa iasa totul asa cum imi doresc eu....Inca mai am speranta asta...
Am insa o intrebare la voi:
NOI NE DORIM SA NASTEM( CA NASTEM AMANDOI :p )UNDEVA UNDE POATE ASISTA SI SOTUL LA NASTERE SI UNDE DUPA ACEEA SA FIU DOAR EU IN REZERVA SINGLE SI SA IMI FIE LASAT PATUTUL CU COPILUL LANGA MINE DACA NU SUNT PROBLEME CU PUIUL...
STIE CAREVA VREUN SPITAL SAU O CLINICA UNDE SE PRACTICA ASTA IN BUCURESTI?
VA ROG MULT SA IMI SPUNETI SI MIE...PENTRU CA DIN PACATE ACASA NU POT SA NASC...DAR DACA STITI CAREVA UN SPITAL SAU O CLINICA IN BUCURESTI CARE OFERA ACESTE SERVICII VA ROG MUUUULT DE TOT SPUNETI-MI SI MIE!
Acum va las, multumesc pt sfaturi, nastere usoara si sarcina usoara!
Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubu spune:

Fetele eu nu am greturi sau dureri de sin(decit o usoara nervozitate si pac pipi mai des) si la echo 5 saptamini dr. a spus ca e prea mica pt virsa asta(9mm)si ca e ingijorata,si ma chemat peste o saptamina.Ar trebuii sa fiu ingrijorata?A mai patit asa ceva cineva?

Mergi la inceput