Utrogestan

Utrogestan | Autor: ruxi

Link direct la acest mesaj

Dragele mele, o intrebare foarte importanta pentru o buna prietena de-a mea. Este insarcinata in 2 luni si medicul ginecolog i-a recomandat pentru mentinerea sarcinii sa ia Utrogestan, 2 capsule pe zi, pe cale orala. A citit prospectul medicamentului si acolo scrie clar Atentie: medicamentul se ia doar in prima luna de sarcina si doar pe cale vaginala".
Acum eu nu inteleg, daca acolo scrie clar ca nu se va lua oral, de ce totusi doctorul i-a recomandat sa-l ia pe cale orala? Si mi-am mai adus aminte ca si eu cand am fost insarcinata, am luat primele 4 luni Utrogestan tot pe cale orala.
La voi cum a fost, cum ati luat Utrogestanul?

multumesc mult


Ruxi si Clara pisicuta, 19 aug 2002
Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA

Povestea nasterii


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Luizax spune:

pe gura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gripo spune:

eu l-am luat intravaginal, iar dr. meu m-a lasat sa-l iau cum l-am tolerat eu mai bine, adica asa cum ti-am spus, pentru ca oral mai da si greata. Mult succes prietenei tale!

21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

si mie medicul mi-a recomandat utrogestan 2 la 12 ore.
mi-a zis ca pot sa-l iau fie oral fie vaginal, cum il tolerez mai bine.
din cauza greturilor il iau vaginal

http://photos.yahoo.com/micumonica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sephora spune:

Eu si acum iau utrogestan si am aproape 20 saptamani,dar ovule ptr ca eu am vomitat foarte rau la inceput si nu puteam sa iau pastile asa ca iau ovule.La inceput 4 acum dar seara 2.La un momendat pe la 16 saptamani am intrerupt dar a trebuit sa le reiau ptr ca mi se contractase uterul si doctorita a spus sa continui.
Astept sa vad cand imi spune,daca sa nu le mai iau ca m-am cam saturat sincer de ele.
Totul depinde de la caz la caz,dar nu au ce sa faca rau doar e progesteron.

Io19+


http://it.pg.photos.yahoo.com/ph/angelsro2002/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:

Si eu iau Utrogestan pe cale orala. Si asta in luna 3-4a .

, mami de ( 13oct04 )



"Selon les statistiques, il y a une personne sur cinq qui est déséquilibrée.
S'il y a 4 personnes autour de toi et qu'elles te semblent normales, c'est pas bon."
Tierce de charme Kittie NinaB Ralucule BEWARE!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Field_mouse spune:

Cred ca am luat pana la 22-24 saptamani, intravaginal. In prospectul scria sau oral, sau intravaginal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Adica sa inghiti ovulele alea ?????

mamica de baietel de decembrie 2003 si de fetita de august 2005
Poze Mara si Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luciaro spune:

Si eu iau Utrogestan pt mentinerea sarcinii, 4/zi, 2 dimineata si 2 seara, intravaginal. Pe prospect scrie ca se poate lua atat oral, cat si intravaginal. Si la mine au mai fost cateva dati cand l-am luat oral (m-am dus sa-mi recolteze secretie vaginala), si mi-a cam provocat greata si ameteli.



Lucia12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:

probabil ca este acelasi prospect pentru ambele forme ale medicamentului. Eu iau niste gelule , nu le pot spune ovule

, mami de ( 13oct04 )



"Selon les statistiques, il y a une personne sur cinq qui est déséquilibrée.
S'il y a 4 personnes autour de toi et qu'elles te semblent normales, c'est pas bon."
Tierce de charme Kittie NinaB Ralucule BEWARE!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lady_Hawk spune:

Si eu am luat Utrogestan pana la 18 saptamani...2/dim si 2/seara...intravaginal...insa la 8 saptamani cand am avut o dezlipire a placentei si deci...hemoragie puternica, am luat Utrogestanul pe cale orala...asa ca nu e nici o problema, in afara faptului ca da stari de somnolenta si greata...eu n-am avut senzatii de greata insa de somnolenta la greu...de imi venea sa imi pun capul pe birou si sa trec in lumea viselor pana la sfarsitul programului...
Succes!!!!

Io de beba_mica (13.04.2006)


Mergi la inceput