Utrogestan

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

nu exista decat o forma de prezentare a Utrogestanului - gelule. are doua cai de administrare - orala si vaginala. se folosesc ambele cai in functie de toleranta pacientei.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

:)) sunteti haioase!
Nu exista mai multe forme. Sunt capsle moi, care se pot lua atat intravaginal, cat si oral.
Intravaginal se recomanda pt ca nu au efecte secundare (greata, ameteli, somnolenta), iar oral se rocomanda in sarcina de catre doctorii care cred ca nu te speli bine pe maini cand ti le introduci in vagin (este mai periculos daca nu esti igienic in timpul sarcinii, dar isi fa mult mai bine eectul).
Totul depinde de doctor si de cum le suportati voi.

Eu de ex le iau intravaginal (4/zi) pt ca in fiecare zi conduc si nu-mi permit sa fiu ametita.

Pupici si sarcini usoare si sper ca v-am mai lamurit,

Ingeras 7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annaa spune:

Eu am luat pana in sapt a 22 cate 6utrogestan/zi, cate 2 la 8h, vaginal, am incercat sa le iau oral dar vormitam foarte tare (ca de la sarcina nu am avut greturi), si acum la 27sapt. am scazut progresiv pana la 4/zi si tot vaginal si asa o sa merg pana la sfarsit.
Eu am probleme cu ficatul si in ziua cand mergeam la control le iau oral si am niste dureri groaznice de ficat.
Dr. spune ca pentru bebelus e mai bine vaginal, ca ar afecta ceva si la ficatul bebelusului atunci cand este luat pe cale orala peste 20sapt.
27+


Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zax spune:

Eu am luat utrogestan o pastila la 12 ore pe cale orala si a fost ok. Nu am avut probleme de la ele.

zax 34+

Poze si Povesti

Voinicel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yanis spune:

Eu sunt in a 26a saptamana de sarcina si iau si acum utrogestan,dar pana la 24 de saptamani am luat zilnic cate 2 capsule,una dimineata si una seara,iar de la 24 de saptamani le-am scazut dupa o schema a dlui doctor,astfel incat voi ajunge sa le iau una la doua zile timp de o saptamana,una la doua zile alta saptaman si tot asa pana nu mai iau nici una.Se zice ca,daca le intrerupi dintr-o data,au efect placebo.Acum nu stiu cum e mai bine,doctorii stiu cel mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyboy spune:

buna
eu am luat utrogestan cam 3 luni dar intravaginal, nu oral. apoi medicul mi-a spus sa ma opresc.
acum iau doar acid folic si fier.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Eu am pus vaginal cate 9 utrogestan pe zi pana la 6 luni. Oral da acele stari d esomnolenta pe cand vaginal nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brain-washed spune:

Buna as vrea sa stiu daca se poate creste in gretate de la utrogestan luat pe cale orala cate 2 capsule pe zi.. voi fi nevoita sa-l iau timp de 10 zile.. nu am avut menstruatie de ceva luni cauza fiind insuficienta de progesteron... somnolenta o simt din plin.. astept raspunsul vostru.. multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happy33 spune:

Draga Brain, si eu am descoperit ca am lipsa de progesteron, sunt full de estrogeni si mi a intarziat ciclul. Mi a prescris tot utrogestan 2 pe zi oral, tot 10 zile. Fetele m au sfatuit sa le pun intravaginal. Nu stiu daca ingrasa, asat ar mai lipsi si asa m am umflat de la estrogenii in exces. Ce simptome ai tu de la aceasta lipsa de progesteron. Mie din cauza acestei dereglari hormonale, m am ingrasat, mi a cazut parul la greu, nu se mai regenereaza, acnee, oboseala, sper ca odata cu inceprerea trat. cu progesteron sa se mai remedieze aceasta situatie. Te pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

utrogestanul nu ingrasa!!! eu il iau de vreo 4 luni si ceva!! plus vitamine prenatale si pana acuma am pus 5 kg!! pana la 3 luni le-au luat vaginal iar dupa oral.

_
Cea mai fericita sotzie si o viitoare mamica!!!

viitoare mami 23+ de bubulina Iasmina Alissa

poza eco bb si burtik


Mergi la inceput