FIV 72

FIV 72 | Autor: Tia

Link direct la acest mesaj

continuarea de aici

bafta tuturor celor care au intrat in linie dreapta


www.dropshots.com/laurentiub" target="_blank">sunt iute, nu ma prinde nimeni

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

'Neata gagici!

Puiramy, si eu iau Elevit care e un complex de vit. si minerale care contine si acid folic. Succes! o sa fie bine si la tine!

Cristinici, sa stapanesti sanatoasa masina si sa te bucuri de ea! scuze ptr intarziere dar aseara iar am stat pe uscat, ca iar n-a mers netul acasa!

Eu cred c-o sa prefer sa fac si decapetylul si Gonal F in burtica, daca ma invat sa mi le fac singura, ca duminica plec la drum si nu ar trebui sa ma duc la spital inainte ptr injectii, si decat sa ma duc acolo, mai bine mi le fac singura!

Va !


Imi vine si mie randul...
Pozele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Edyna spune:

Nu am mai intrat de ceva vreme pe aici, decat asa cu un ochisor, ca sa vad ce fac fetele din protocol.
Gina, Bety si Lucia va felicit si eu si va doresc sarcina usoara si coplasi sanatosei.

Andicu, Moniland si MRL, puneti la socoteala si pumnii mei. Va doresc din suflet mult noroc.

Fetelor care ati avut fiv-uri nereusite, ce zic medicii vostrii, la cita vreme puteti incerca iar? Medicul meu zice ca dupa 2-3 cicluri, eu insa nu sint sigura ca organismul se reface atat de repede.

Numai bine,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MRL spune:

fetelor!
Astazi mi-am facut restul de analize (creatina, etc) si un test de sarcina din sange. Rezultatul l-am aflat astazi in jurul orei 2 = 0. Asa ca in curand voi incepe injectiile. Chiar am discutat cu asistenta cum trebuie sa le fac, cand le pot face. Injectiile am sa le fac in jurul orei 17 iar dupa cele 10 zile de Dipherelin o sa adaug si restul la aceeasi ora. Chiar am intrebat-o daca ar trebui sa fac Dipherelinul dimineata iar restul spre seara iar raspunsul ei a fost ca nu este o regula anume, o ora anume de facut injectiile. Dipherelinul se face pt a nu creste endometrul. Eu i-am spus ca de obicei am CM destul de scurt si destul de putin cantitativ (3 zile), ca am avut luni in care am facut inseminari in zile destul de timpurii de la CM (ziua 7-10)cu un endometru chiar de 10. Dupa aceste informatii mi-a spus ca as putea sa incep sa fac Dipherelinul chiar din prima zi de CM ca sa nu am surprize sa imi creasca endometru si sa fac si vre-un folicul. Cica au avut cazuri de asa ceva si nu este indicat. Asa ca sigur voi incepe cu injectiile din prima zi de CM.
Oricum as vrea sa ma sfatuiesc si cu voi in aceasta privinta, voi cum a/ti procedat si daca si la voi CM este scurt si putin cantitativ.
puiramy, mult noroc. Important este sa reactionam bine la tratament si sa avem productie buna. Si tu ai intrebat cand ar fi bine de facut injectiile? De restul cand ti/a spus ca le poti face, cumva la aceeasi ora cu Dipherelinul?
Crinuta, sa stapanesti sanatoasa masinuta si cat de curand sa pui scaunele pentru bebei pe scaunele din spate.
Din cate am inteles tu ai facut Dipherelinul dimineata iar restul seara. Asa ti/a recomandat medicul sa le faci?
Edyna, multmim mult pentrun incurajari.
Va pup dulce pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MRL spune:

Am uitat sa va spun ca de la Dipherelin o sa mi se lungeasca CM pt ca o sa curete bine pe acolo sa lase locul numai bun de cuibarit bebici.
Va pup dulce pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teli spune:

Hai sa va imparatasesc si eu din experienta mea , apropos de ora injectiilor.Poate stiti eu am 2 fivuri la activ,la primul am facut injectiile una dimineata si menogonul seara si la al doilea ambele seara la un interval de 15 min.Ambele variante mi-au fost recomandate de medic , deci nu e regula. Dar , la al 2 fiv am avut ovocite de o mai proasta calitate decat la primul ,nu stiu daca motivul a fost ora sau altceva...
Cat despre o noua incercare , toti zic 2-3 cicluri ,acuma depinde cat de repede ti se reface psihicul dupa un esec , ca fizicul s-o fi refacand asa cum zic medicii.
Va urez mult succes,Otilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns medamaya1 spune:

Eu am facut dimineata Dipherelin si seara menogonul ( asa mi sa zis sa le fac).Andicu, pentru injectii , pina pleci mai bine mergi la Iowemed linga gara, sint f. dragute asistentele de acolo si-ti si explica exact cum se fac.Va voi tine pumnii strinsi tuturor.Va pe si sa auzim de cit mai multe gravidute. MEDA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiramy spune:

MRL- Mie mi-a zis asistenta sa fac dipherelinul in burta, la amiaza ca e mai bine.Dar nu e o regula.De restul nu am intrebat dar voi intreba saptamana viitoare cand merg la ecografie.Iti urez mult noroc si tie.Te pup
ANDICU- Eu am inceput azi prima injectie in burta .Mi-am facut-o singura .E drept ca mi-a tremurat un pic mana fiind prima dar nu am simtit nimic, nici macar cand am bagat acul ca e f subtire.Poti incerca si tu.CURAJ.MULT SUCCES.
Curios la mine e ca am inceput injectiile si CM trebuie sa-mi vina pe 8.05.Are vreo importanta?
Poate cineva sa-mi spuna ce face mai exact dipherelinul?Pregateste ovocitele pt recoltare?
Va pup si aveti grija de voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ZoRi spune:

Ciao! Va doresc tuturor Baftă! Am trecut și eu prin 2IA un FIV și FIV+ICSI toate la TM. Din păcate fără rezultat. Ultima FIV am facut-o în septembrie la dr. Munteanu, am avut 3 embrioni dar nu s-au prins. La primul FIV n-am obținut embrioni. Sunt disperată! Am aproape 33 de ani și ne străduim de mai bine de 4 ani.
Am descoperit acest site de curând și mă bucur foarte mult pentru că aici poți să-ți impărtășești gândurile cu alte fete care trec prin aceleași chinuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MRL spune:

puiramy, ai fost curajoasa cu prima injectie. Sie eu cred ca o sa mi-o fac singurica pe prima si daca totul este OK (si din cate spui tu nu sunt probleme) o sa mi le fac pe toate - vorbesc de Diphereline. Asa ca 10 zile ma voi distra cu injectiile in burtica. Eu astazi chiar mi-am luat 5 seringi mici pt insulina ca sa ma distrez cu ele dar cand le-am aratat asistentei mi-a spus ca o sa imi fie greu sa umblu cu ele pt ca nu au acul detasabil sa pot "sorbi" preparatul minune din fiola de Diphereline. Asa ca mi-a dat ea setul complet se seringi pt insulina cu ac detasabil si mi-a aratat si cum sa le fac. Cica pot sa bag acul putin in grasimita de pe burtica, nu chiar sub piele - oricum la mine grasimita ioc ca sunt slabuta rau, de cele mai multe ori imi pun si pietre in buzunar cand bate vantul mai tare afara ca altfel ma ia pe sus. Asa ma distrez cand conduc si sunt singurica in masina, parca zboara masina cu mine.
puiramy, din discutia avuta cu asistenta am inteles ca din cauza Dipherelinului o sa mi se lungeasca CM si o sa fie mai mult cantitativ. Cica are rolul sa curete si sa nu lase endometru sa creasca pentru inceput. Eu cred ca tu faci protocolul lung, din ce zi a CM ai inceput sa faci injectiile? Eu sunt pe protocolul scurt si ar trebui sa incep injectiile din ziua 2 de CM dar eu a sa incep din ziua 1 spre 2 a CM.
Pupici la toate fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinici spune:

Andicu multumesc si continui sa strang pumnii. Daca nu reusesti sa-ti faci injectiile singura, in fiecare oras exista urgente unde poti sa ti le faci.
Edyna , eu cred ca dupa 6 luni mai sigur, dar depinde cum te simti.
MRL, Moni si puiramy sa fie intr-un ceas bun si noi va tinem pumnii sa fie bine pana la capat.
Pt injectii e important sa pastrati ora, in fiecare zi, eu v-am spus cum mi-a recomandat mie medicul.
cristinici

Mergi la inceput