Greata de la ora 5

Greata de la ora 5 | Autor: mcrissa

Link direct la acest mesaj

Buna mamicilor!
Eu sunt o "aspiranta optimista", dar m-am gandit sa scriu aici pentru ca probabil voi deja v-ati confruntat cu problema asta.
Azi sunt in Z24, adica au trecut 10 zile de la o posibila conceptie, iar de 5 zile ma confrunt in fiecare dupa-amiaza pe la ora 5 cu o greata si o senzatie de rau general.Vreo ora imi e tare greata dupa care senzatia de rau se amelioreaza si cam dupa 3 ore nu mai am nimic, nimic.Credeti ca este posibil sa fiu insarcinata?Eu stiam ca in sarcina iti e greata dimineata, dar sotul meu rade de mine si-mi zice :"De unde stie greata ce ora e?"Mi-e teama sa nu fie de la altceva raul asta.Dar eu sper din tot sufletul sa fie .
A mai avut cineva greturi de dupa-amiaza?
Pupici pe burtici!

Mcrissa

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

eu am prins perioada de greatza, desi am pierdut sarcina la 7 sapt...imi era f f greatza, seara intre 7 si 8..dar nu greatza cum imi e daca nu imi prieste ceva ce am mancat, ci direct senzatie de voma+efort de voma..doar ca stomacul fiind gol nu iesea nimic...
nu stiu ce sa zic la tine..poate sa fie, poate sa nu fie..alte simptome mai ai? test de sarcina ai incercat?


Waiting for the sun...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_Ioana spune:

Mcrissa, nu stiu daca e o regula treaba cu greata de dimineata...mie una imi era rau toata ziua si ma lua starea asta in valuri, ba aparea dimineata, ba seara, ba noaptea, uneori toata ziua era nasol.
Eu iti doresc sa fie bb si sa iti fie ok, io zic sa mai stai nitel si sa faci o analiza de sange sau un test de sarcina

Cristina +30 si Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

megbeng esti prezenta peste tot
inca nu am incercat un test de sarcina ca mi se pare prea devreme.
am zis sa astept sa fac dupa Z28 ca sa nu-mi fac sperante degeaba ca nu iese pozitiv ca e prea devreme si ca poate iese daca fac peste o zi, doua.
nu prea mai am alte simptome, doar sani putin durerosi ca si cum as avea febra musculara la sani si sunt cam constipata.
la mine senzatia de voma nu chiar atat de puternica, dar greata e total nemotivata si cum spui si tu nu e aceeasi ca si cum as fi mancat ceva ce nu mi-a priit.Am zis o zi, doua ca poate e de la alimentatie, dar sigur nu e.
imi pare rau ca subiectul meu te-a facut sa-ti reamintesti de sarcina pierdutadar sunt sigura ca intr-o zi toate ne vom tine puiul mult dorit in brate.sper ca ziua asta sa vina cat mai repede!

Mcrissa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deny75 spune:

BUNA!Eu am greturi numai seara,chiar noaptea.Pipi faci mai des decat de obicei?La mine a fost aproape primul simptom.Sa dea Domnul sa fie sarcina daca asa iti doresti!Sa ne tii la curent!DENY13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

Cristina Ioana, deny75 .aveti grija de comorile din burticile voastre!
deny75 alte simptome...fac pipi mai des, dar cantitativ foarte putin si raman cu senzatia ca tot as mai face.si sunt si cam constipata.


Mcrissa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alionushca spune:

Mcrissa, eu sunt in z 18, dar banuiesc sa fi fost ovulatia mai devreme de z 12, poate fi o saptamina max de la coneptie / adica visez/ - fac si eu des pipi, sunt si eu constipata, plus la toate ma doare spatele rau si burtica, ma doare chira rau de tot azi burtica, incontinuu, si stiu ca nu-s racita. Referitor la greturi - eu chiar doream sa intreb - daca mai are cineva greturi seara - eu dimineata ma simt foarte bine, seara insa mii greata, mai mult de la carne, mirosuri puernice. Asa ca nu stiu astept, a da - imi mai simt incordata burtica, in special cind sed pe scaun, daca ma intind si respir mai profund ma simt mai bine


Aliona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

alionushca eu am facut azi un test Clear Blue si a iesit negativ, dar atat de negativ ca si linia de control era foarte putin vizibila.
la mine greata apare din senin si disprae dupa 2-3 ore tot din senin.in seara asta mi-a fost greata rau ca d'aia am facut si testul (pe la ora 7 seara).si eu am burtica tare incordata, dar nu m-am gandit ca ar avea vreo legatura cu sarcina.iar azi greata a fost insotita de o salivatie abundenta.totusi testul a iesit negativ.dar poate e prea devreme.sunt in Z25.astept si sper.
imi pare rau ca nu am raspuns mai devreme, dar nu mi-a mers internetul.

Mcrissa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriella spune:

Mcrissa, la mine testul de sarcina (test Barza) a iesit pozitiv din ziua 21 de la UM, si a debutat cu stare accentuata de oboseala, mai ales dupa ora 14-15, usoara stare de greata dar nu dimineata ci in timpul zilei si constipatie rebela de care n-am scapat nici acuma.

Adriella 36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alionushca spune:

Mccrisatare sper ca simtomele astea sa nu fie false, da parca nu au de unde ca am incepind cu plecarea rushilor si termininc cu a doua zi de la ovulatia oficiala/ adica care trebuia sa fie, desi a fost mult mai devreme/ - da cine stie, organismul meu poate sa-mi joace o festa nu chiar placuta. La mine incontinuare burta e incordata si inflata, da ma intreb de ce sinii tac si nu spun nimic, oare ei sunt mai seriosi si nu vor sa dee alarme false.

La tine z25 afli mai repede decit mine ce - si hai sa fie bebe

Da testul cred ca l-ai facut devreme - tu cred ca o patesti ca mine - am momente in care-mi zic ,, ei, da eu precis is insarcinata, precis de tot,, si vreau sa fac un test, da altele ,, ei, nu de data asta nu-i loc de sarcins,,

Aliona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

adriella banuiesc ca tu ai avut ovulatia mai devreme de Z14, daca testul a iesit pozitiv in Z21.vad ca mai ai putin pana vine bebe.iti doresc o nastere cat mai usoara si un bebe sanatos si mancacios.
aloinushca eu nu sunt sigura ca am avut ovulatia in Z14 ca am CM neregulat.Se paote sa o fi avut putin mai tarziu ca de obicei se lasa asteptat si poate a fost prea devreme ca sa fac un test.Cat ne asemanam noi la simptome...si la mine "sanii tac".

Mcrissa

Mergi la inceput