Ai nostri, ca brazii (ianfeb 05) (13)

Ai nostri, ca brazii (ianfeb 05) (13) | Autor: bubu05

Link direct la acest mesaj

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=70231&whichpage=10" target="_blank"> de-aici am intrat in copilarie

Continuare de la www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=70399&whichpage=1" target="_blank">Copilasi dragalasi de ian-feb 05 (1),www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=70708&whichpage=1" target="_blank">(2),www.desprecopii.com/forum/post.asp?method=TopicQuote&TOPIC_ID=70882&FORUM_ID=63" target="_blank">(3),www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=71093&whichpage=11" target="_blank">(4),(5),(6),www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=72110&whichpage=11" target="_blank">(7),www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=72717&whichpage=10" target="_blank">(8),(9),www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=73633&whichpage=1" target="_blank">(10),www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=74051&whichpage=11" target="_blank">(11),(12)


Noiembrie
23 nov. Alexandru (Bellamia)

Decembrie
15 Victor Stefan (Ana Maria) 10,4 kg/81 cm
21 Bianca Maria (Ingerasu)
22 Rayan (Crinuta) 11 kg/84 cm
27 Dragos Mihai (Lali) 11 kg/78 cm

Ianuarie
2 Vlad Ionut (Bubu05) 11 kg/84 cm
3 Sebastian (Adana)
3 Sergiu Denis (Coraly) 11 kg/80 cm
3 Mara Theodora (Megg) 8,8 kg
3 Alexandra Beatrice (Ilucae) 9,2 kg/ 73 cm
5 Nectarie Ioan (Adita) 11 kg/78 cm
6 Stefan (aurelrusu)
6 Rares Daniel (o prietena) 10,6 kg/76 cm
7 Andreea Oana (Leta)
8 Andrei Stefan (Amary)
9 Tudor (Tomasa)
10 Sebastien Stefan (Oana Cretu) 10,4/78 cm,
10 Maria Theodora (Cocolino)
10 Ruxandra Maria (V. Erica) 9,5 kg/73 cm
10 Ioana Maria (Anuc)
11 Cosmin David, 11 kg/80 cm. (Mia Tincu)
13 Mihai (amo2004) 11,5 Kg/ 77 cm poze
13 Mihai Cristian (Bdana)
17 Viktor (Monique)
17 Natalia (Lavinia345)
17 Simona Andreea (Andrutza) 10kg/ 79 cm
17 Mandy Stephanie (Alina Maria)
17 Amanda Maria (Cory35) 10,2 kg/ 79 cm
18 Irina Ioana (Witchie)
25 Maria (Danielai)
25 Alexia (Miha T)
26 Bianca Maria (Kris)10 kg/80 cm
26 Albert-Adrian (Rachel Owen)
31 Alexandra Maria (Ubi)

Februarie

4 Andrei Razvan (Tigabita)
4 Iustin Gabriel (Gabi.i)
4 Gabriel (Catiflo) 10,6 kg/ 76 cm
5 Rebecca Andreea (PatriciaArdeleanu) 8,400kg /76 cm
5 Horia-Ioan (danonica)
6 Alexandra (Jone)
7 Elena Stefania (Gabry)
8 David Ran (Sara) 12.750kg.
9 Tudor Constantin (Bestutza)
10 Andrei (Kita)
11 Nicodim (Bagoiu)
11 Stefana (Alipiticot)
18 Cristina Mihaela (Ixxi) 76cm/8.900kg
18 Radu Andrei Alexandru (Amaya) 81 cm/10.350 kg
20 Sebastian (Clara03) 81cm/11,4 kg
21 Matei (Lbelciug) 10,2 kg/ 75cm la 1 an
21 Codrin Stefan (Shobo) 10,8kg /80cm
22 Hana (Magga)
23 Lucian (Crinia)
27 Vladut (Sirimie) 8,75 kg/74 cm Poze


Martie

7 Clara Sophie (Viktoria)

Daca nu va regasiti pe listuta nu inseamna ca nu va mai iubim ci ca nu ne-ati mai scris demult. Dar de-abia asteptam sa va intoarceti la noi!



Buna fetili!

Lavinia, La multi ani! Sa fii sanatoasa si puternica pt. toti din jurul tau!
Azi am facut si eu curat in toata casa cu Vlad dupa mine, a luat si el o batista si incepuse sa "stearga praful" si se tinea numai dupa mine.

Amaya, deci tu vorbeai serios de bb2!! Succes! Eu mai astept vreun an, poate si mai devreme, dar mai astept!

Oana Cretu, mititelul...dar ce are pana la urma? Sper sa nu mai faca febra!

Sirimie, voi ce faceti? Vladut e bine?

Apropo de invatat, eu am vreo 4 restante, plus examenele din sesiunea asta , nici nu vreau sa ma gandesc!! Nu stiu cum ma voi descurca, dar sigur voi apela la niste copiute, recunosc

Catiflo, spor la mutat, sa nu pui poze cu noua casa!

Oana si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Poze cu Vladutz

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns V. Erica spune:

Lavinia, La multi ani!

Oana, multa sanatate lui Seb.

Amaya, uite un , ca sa stii ca, desi nu raspund mereu la postarile tale din lipsa de timp, te apreciez f. mult.

Nihil sine Deo!
Dana, Eric (27ian02) si Ruxi (10ian05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana cretu spune:

Multumesc scumpelor! Am reusit sa dorm in sfarsit si eu 1 ora jumate linistita (cu pauze de telefoane). Nu mai are febra mare (adica 40 avea:(), doarme, a mancat dimineata 150 ml lapte si acum vreo ora jumate inca 150 ml, abia a luat biberonul. Nu il vroia, si cred ca il rodea stomacul si pana la urma s-a intors si l-a luat din mana mea. Am pus cereale in lapte ca nu vrea sa manance nimic, macar sa nu fie gol laptele ala. Sper sa nu mai faca febra, daca ati sti cat m-am rugat...ca azi noapte nu a scazut deloc, m-a terminat, stateam pe calc cu el in brate impachetat in halatul cu otet. O sticla de otel de 1 l am folosit. Si pana la 12:30 cand a adormit ieri (eram la un concurs de masini) era vesel, alerga de colo colo. Si ne-am bagat sub cort la umbra special ca uitasem sapca acasa...Scuzati-ma, dar atat vreau sa ma descarc intr-un fel...Amaya, da, mititica, era un copil, in pragul bacului, o fata cuminte si frumoasa cu o soarta cruda.

Oana si Seb
(10.01.2005)

"Dragostea adevarata este o limba pe care surzii o pot auzi si surzii o pot vedea"

POZE
1 2 3
4 5 POZE MARTIE-APRILIE

SUNT MANDRA DE ECHIPA MEA FAVORITA! STEAUA, SUNTEM ALATURI DE TINE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Patricia, felicitari pentru Rebecca. Ai vazut ca iti faceai griji degeaba, dar asa suntem noi mamicile. Incurajeaz-o sa mearga cat mai mult si ai sa vezi ca in curand iti fuge prin casa de n-o mai prinzi.

Amaya, cum si-au ales baietii nostri aceleasi zile pentru a se lovi la buza, of, of, mititeii de ei.

Lavinia, la multi ani! Ce simti acum referitor la ziua ta am simtit si eu si nu e bine. Incearca sa te bucuri de ea, chiar dace e greu.


Kris, nu da nimeni cu rosii in nimeni.
Toate facem abateri, eu sunt prima pe lista, dar cand v-am dat exemplul cu ciocolata ma refeream la obiceiul de a-i da, nu la situatii exceptionale, asa cum facem toate.
Sa va spun ce i-am dat eu: - sa linga cioco de pe la 10 luni
- acum 1 an a " furat" o prajitura invelita in ciocolata si a bagat-o toata in gura
- i-am dat inghetata
- i-am dat 2-3 cartofi prajiti
- ii dau mancare cu usturoi, de ex spanac cu usturoi
- de cascaval si altele nu mi-e jena, eu fiind de acord sa ii dau deja asa ceva

V-am si spus ca eu deja nu mai gatesc separat. Ce fac pentru noi ii dau si lui. Daca se intampla sa fac pentru noi peste prajit, lui i-l fac fiert, dar i-am dat carne la gratar de N ori.
Azi i-am dat creveti pane, evident nu i-am dat crusta aceea de la prajit, dar a mancat crevetele.

Apropos de mancat, e iar in fazele lui de a-mi da cu mana peste lingurita, de ma umplu de nervi.
Azi a mancat lapte ( 250 ml) si 2-3 bucatele de crevete+ o lingurita de salata de varza, iar eu m-am ambitionat sa nu ii dau iaurtul de dupa masa, sa nu ii dau nimic, nici macar un fruct.
Il las pana la 6-7 iar atunci ii dau iar mancarea de la pranz, iar daca refuza, chiar nu stiu ce voi face, deoarece ma lasa nervii si sotul meu nu e acasa la ora aia sa ii dea el.
Nu am rabdarea lui sa stau sa ma scalambai in fata lui pentru a manca si asta la fiecare masa. Refuz sa fac asta mai ales cu un copil care manca orice, oricand.

Alta problema: mananca de pe jos, baga orice porcarie in gura, i-am scos bucati de plastic, hartie, si nu va mai spun cate si mai cate.
Orice as face nu asculta, asa ca am momente cand renunt.

Cory, merci pentru raspunsul tau. Ma framant enorm....

Referitor la copilul nr 2( nu-mi place cum suna bb 2), o inteleg pe Lavinia. Din ce descrii tu ma recunosc pe mine. Rayan face exact acelasi lucru in aceleasi situatii descris de tine, dar nu asta ar fi la noi motivul principal pentru care nu ma gandesc la al doilea copil, ci motivele principale sunt: - chiar nu simt nevoia sa mai am un copil. De cand l-am nascut pe Rayan simt ca e tot ce mi-am dorit si asta simt in continuare. Asta simt si nu ma pot preface ca simt altceva cand de fapt nu simt. Am rare momente cand mi-e dor de sarcina, sau de bebelus nou nascut, dar de aici pana la a simti nevoia sa mai fac un copil e cale lunga.
Al doilea motiv este partea financiara. Pana nu ne clarificam ce facem cum facem, pe ce ne putem baza nu ar intra in discutie nici daca mi-as dori eu. Sotul isi mai doreste un baiat ( eu intotdeauna mi-am dorit 2-3 baieti), dar e de acord ca acum nu e momentul si in plus imi respecta ceea ce simt eu, stiind bine ca nu imi doresc al copil.
Daca se va schimba vreodata asta nu pot spune acum, e prematur, dar ma indoiesc, deoarece de 1,4 ani simt la fel.
Totusi, cand ma gandesc la Rayan ca va fi singur, ma apuca depresia, deoarece eu sunt singura la parinti si stiu ce rau este, deci, singurul motiv pentru care as mai face un copil ar fi acesta, asta daca va fi vreodata.



Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Oana, multa sanatate lui Seb. Impachetarile pot fi facute si cu apa mai rece, nu e nevoie de otet neaparat.
Il invelesti in cearsaf pe care il schimbi mereu.

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sara18 spune:

Buna la toate fetele!

am reusit sa va citesc printre picaturi , pt. ca sunt destul de ocupata.
Tuturor ce isi serbeaza ziua de nastere un sincer La multi ani!si mult succes.
Multa sanatate copiilor care in perioada asta sunt bolnaviori, ceea ce este si cazul lui David.merge la gradi si binenteles ca s-a ales cu rosu in gat. ii dau antibiotica si intampin o problema cu administrarea. imi scuipa mare parte afara.cu lingurita nici nu se pune problema iar solutia e seringa care cu chiu cu vai o ia.ce as putea face?
acum am un anunt de facut:sotul meu vine sapt.viitore in romania si ne-am gandit sa facem un bussines bun si pt voi si pt noi. aici se gaseste imbracaminte pt. copii de calitate si foarte frumosa si la preturi bune.care va intereseaza astept mesaj privat pt poze si detalii.as vrea sa stiu parearea pt. ca am vrea sa stim daca merge. lucrurile sunt facute in israel pt. ca aici oferta pt copii e fantastic de mare.fac copii pe banda


va pup




Sara si David Ran,DN 08.02.2005
album poze bebe David Ran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Totusi, nu deschide nimeni capitol nou? Mie nu-mi permite netul care cade intr-una, dar l-as deschide eu.

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Sara, de 2 ani mi-am facut firma si nu am apucat sa am activitate, iar acum sunt plecata, pt cat timp nu stiu, dar eu asa imi vad viitorul financiar asigurat, doar printr-o afacere. Nu ma vad traind asltfel in Ro.

Vorbim pe privat sau pe yahoo daca ai.

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PatriciaArdeleanu spune:

Lavinia, La MULTI ANI!!
Iti doresc multa sanatate tie si intregii tale familii, tatal tau sa se faca bine si sa vina acasa si sa aveti parte de momente cit mai frumoase!!

Amaya, iti doresc succes in ceea ce ti-ai propus sa fie cit mai curind.

Eu, la fel ca si Crinuta, inca nu simt nevoia, nu ma simt in stare, desi in principiu imi doresc ca Rebecca sa nu fie singura. Toata lumea din familie ma incurajeaza sa mai fac un copil, mai putin o anumita persoana(cine ghiceste??) care, mai in gluma, mai in serios, de 2 ori, nu o data, si ultima chiar de Paste, si-a exprimat parerea "nu, nu, lasa numai unul, ce va mai trebuie". Chestia asta m-a ingretosat peste masura si chiar nu stiu cum sa mai procedez si ma tot gindesc ce tupeu trebuie sa ai sa te bagi asa in treburi asa personale...
DEcizia e numai a noastra si mai devreme de anul viitor nu fac inca nimic. Vreau 3 camere, vreau...etc, etc. vom vedea....

Multumim pentru felicitari. Astazi Rebecca a facut si mai multi pasi, merge din capatul opus sufrageriei si vine si se urca pe canapea si e tare mindra. Chiar si in parc a avut cruaj sa meargas citiva pasi buni singura.

Bubu, eu o las sa cada si sint destul de degajata, insa aseara a cazut pe spate cu capul de parchet/pe covor. Era in fund si a vrut sa se ridice si s-a dezechilibrat. In rest, in fund sau altfel a tot cazut. mi-e frica de cazaturile in nas, gura, etc.

Kris, fiecare mamica face cum crede ea mai bine. Si eu am primit reprosuri ca nu ii dau aia, ca fac asa, pe dincolo..eu insa fac tot cum cred eu ca e mai bine pentru ea. Si eu i-am dat ocazional: cartofi prajiti, sa muste din ceva dulce, sa linga lingura de inghetata, etc. Iar usturoi chiar ii place, i-am dat si pui cu mamaliga cu usturoi si peste prajit (parte din interior). I-a placut mult.

I-am mai bagat o masa intre lapticul de dimineata si fructele de la prinz, caci am observat ca se uita cam lung la mine cind mincam pe la 11, asa ca mai papa ceva atunci: o felie de paine cu unt, putina paine cu ou oki de la mine, etc.

CRinuta, i-am dat si eu azi mar cu miere si biscuite si o bucatica banana si a papat un castron intreg.



Patricia si Rebecca (05.02.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cory35 spune:

Oana sanatate puiutzului.
Catiflo nu am auzit de gradinitze in orasul meu care sa ia puiutzi mai mici, dar in Toronto ar fi ceva particulare.. Felicitari pentru decizia de ati lua casa, si ai avut noroc ca ai gasit o locatie buna..
Si eu cred ca e bine citeodata copilul sa guste si putina ciocolata si alte lucruri interzise..
Acum nu zic sa exagerezi ca acel parinte care-i dadea copilului sa bea pepsi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amaya spune:

Noi tocmai ne-am intors de la niste prieteni unde am fost la un gratar si o zi petrecuta in curte, aici in Bucuresti...Andrei este frant, a alergat toata ziua cu cei doi caini ai prietenilor (n-are nici o frica, le-a bagat mainile in gura, s-a lasat pupat de ei, s-a jucat cu ei cu mingea, le-a dat sa manance, toate astea in chiote de fericire...stiu, mama nebuna ca l-am lasat, dar ma bucur nespus ca iubeste animalele, iar cainii sunt foarte blanzi si bine ingrijiti) si n-a stat jos decat maxim o ora...bine a mai stat pe jos in fund invartind la nesfarsit rotile de la carucior, pe care l-am luat in ideea ca poate i se face somn si sa aiba unde sa doarma dar a ajuns doar pe post de jucarie) sau in patru labe, strabatand de-a busilea toata curtea (inspectand asfaltul).

Bubu, bineinteles ca vorbeam serios...abia astept.

Dana, multumesc

Oana, Slava Domnului ca Seb e mai bine...iar despre finuta lui George gandeste-te doar ca Dumnezeu a mai avut nevoie de un inger.

Crinuta, cred ca Deiu meu s-a lovit cu vreo 3-4 zile mai devreme, fiindca la el se si vindecase rana cand s-a lovit Rayan, din cauza asta aveam experienta cu aloe...sa dea Domnul sa nu se mai loveasca fiindca e tare greu pentru o mamica sa-si vada copilul cu rani.

Apropo de mancare eu ii dau de toate (deci daca s-ar da cu rosii pentru asta, Kris, eu as lua mult mai multe decat tine), mai putin cioco si dulciuri din comert. Ii dau porc de la 11 luni (cu OK de la pediatra), mezeluri de la Forzoso (mananca un crenvust sau sunca in fiecare zi la masa de dimineata), i-am dat friptura si ciorba de miel, putini cartofi prajiti (dar nu-i plac, deci nu seamana cu mine la cap. asta), astazi i-am dat musaca de la noi (facuta cu carne de porc) si gratar de tot felul. Dulciuri ii dau din ceea ce fac eu in casa (apropo, ieri am facut Lady's Fingers cu stafide inmuiate in lapte cu esenta de rom si a iesit super), iaurturi cu fructe si orez cu lapte de la Danone. Sucuri eu ii dau din comert, Santal Kids sau Prigat nectar indoit cu apa.

Vad ca si Andrei a reinceput cu figurile la masa, ia doar cateva lingurite, si astfel am ajuns sa-i suplimentez 2 dintre mese cu cate un iaurt Zuzu (foarte bune cele cu 4% grasime), dar si-a revenit cu laptele insa il bea doar in timpul zilei, nu seara.

Sara, nici lui Andrei nu-i place sa ia medicamente insa ii place la nebunie Nurofenul si doar cand vede seringa (de la Nurofen) deschide gura si astfel cu rapiditate (pana simte gustul) pot sa-l pacalesc si sa-i dau orice.

Patricia, multumesc, sa te auda Dumnezeu.

Oana si nazdravanul Andrei (18.02.2005)

Mergi la inceput