Hmm...Testele de sarcina

Hmm...Testele de sarcina | Autor: starchi

Link direct la acest mesaj

Fetelor,

ce parere aveti despre testele de sarcina?
v-au ajutat la ceva? in functie de rezultat, v-au bucurat, v-au intristat, v-au convins sa pastrati sarcina sau sa renuntati?

...eu am plans o saptamana cand mi-a iesit pozitiv, tocmai facusem o radiografie la plamani ....si acum am un copil minunat, am avut noroc ca nu l-a afectat si am dat de un dr care m-a convins sa merg inainte...

M-a ajutat, in schimb, pt ca "rezultatul testului" m-a convins ca tre' sa ma las de fumat si ma hranesc sanatos.

Va invit sa ne povestim experientele cu acest "bu-hu-hu" al vremurilor noastre



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Primul test de sarcina pozitiv pe care mi l-am facut a fost la serviciu.
In weekend imi fusese foarte rau si vroiam sa stiu daca sunt insarcinata sau trebuie sa ma duc la doctor sa vada ce e cu colecistul meu de imi da asemena crize. Testul l-am facut intr-o doara, ca mai facusem unul cu vreo saptamana inainte si nimic. Si a iesit pozitiv. Eram in al noualea cer! Imi venea sa spun tuturor din jurul meu, dar nu aveam cui, ca eram la un serviciu nou si nu prea cunosteam pe nimeni.
Iar in birou erau numai baieti.

Urmatorul a fost cateva luni mai tarziu, acasa, si m-a umflat plansul cand l-am vazut. Asta pentru ca pierdusem sarcina doar cu 2 luni inainte (fusese un ou vid), iar medicul imi spusese sa las sa treaca cel putin 3 cicluri inainte de a ramane din nou. Mi-a fost foarte frica sa nu fie iar cu probleme. M-am dus imediat la medic sa imi faca o ecografie vaginala si pana nu am vazut embrionul nu mi-a venit sa cred. Dar tot am stat mult timp cu emotii.


Sanziana & Marina (03/10/2004)
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/sanziana72/my_photos

Be carefull of what you wish for, cause you might get it! / Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa primesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirunaa spune:

Fetita mea am conceput-o si nascut-o(evident) in timpul studentiei.Am aflat ca sunt insarcinata de la medic in urma controlului obisnuit.N-am apelat la test de sarcina.
Dupa aproape 10 ani cand ne-am mai hotarat sa facem unul, cumparam teste de sarcina si le testam imediat dupa ce....prestam.Cine sa-mi spuna si mie ca un rezultat apare abia dupa 10-12 zile de la conceptie?Eram asa de nerabdatoare ca nici nu luam in seama ce scria pe prospect.

Apoi, dupa muuuuulte teste de sarcina negative....mi-a iesit unul in care a doua liniuta era vaga dar era.Atunci mi-am sunat prietena(care era experta in teste) si am intrebat-o daca sunt sau nu insarcinata .Bineinteles ca in urmatoarele zile mi-am mai facut cate un test in care, intr-un sfarsit a doua liniuta a iesit rosie-rosie dragutza de ea.Si acum am testul de sracina cu a doua liniuta mai putin clara....desi au trecut 3 ani si ceva.

Acum am un baietel de aproape 3 ani....care numai sters nu e


Toate cele bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

io nu am facut test de sarcina...facusem pauza 6 luni de pilule...stiam cand ovulez(dar m/am grabit cu o zica mi/a fost teama sa nu o scap...si din calcule de baiat a iesit o super fata!!!!)...nu m/am protejat in seara aia(decat prima oara...ca/s nebuna si voiam sa fie proaspeti)...cand am calculat eu cam 6 sapt.m/am dus la medic si i/am spus ca/s gravida...dr.s/a uitat chiras la mine dar eram gravida...asa ca m/a trimis la prima eco ca sa vada ca e totul in regula...

Anca si Alexandra (10 nov.2003)

http://community.webshots.com/user/alexandra_ioana

http://www.magnetoterapie.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Eu uram testele de sarcina.Imi ieseau numai negativ.Si asta vreme de vreo 4 ani.Desi dr nu ne-au gasit nimik ,eu nu ramaneam insarcinata.
Pana la urma am facut FIv, desi la FIv se face obligatoriu testul de sange,n-am mai avut rabdare si am facut un test de sarcina normal..tremur si acum cand ma gandesc ...ca am vazut si a doua liniuta.E, pana in luna a 3-a eu tot faceam teste de sarcina..parca nu imi venea sa cred si cand vedeam a doua liniuta ma linisteam


AniS si Ingrid *** ingerashul ce mi l-a trimis Dumnezeu *** (2 august 2005)
"Happiness is like perfume,you can't pour on others without getting a few drops on yourself."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancutzathree spune:

eu am amintiri placute legate de testul de sarcina......primul test din viatza mea mi-a iesit pozitiv...asateptam acest rezultat,dar totusi nu imi venea sa cred ca e adevarat...eram in al noualea cer...si acum cand ma gandesc ma trec fiori...



anca @ alex.bb


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60236" target="_blank">Asa s-a nascut o mare iubire ...
www.snugglepie.com/cb/52888" target="_blank">Varsta lui Alex

...viatza e doar o iluzie a simtzurilor...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eduard2005 spune:

dupa multe controale si invetsigatii, dupa o extrauterina, doctorita mi-a spus ca nu se mai poate face nimic, doar in vitro daca ma intereseaza. Nu eram casatorita, prietenul meu (actualul meu sot) imi tot spunea in fiecare luna " nici luna asta iubita...... ", si uite asa plangeam luna de luna, pana in decembrie anul trecut, imi intarziase vreo 2 saptamani ( eram obisnuita cu astfel de situatii ) si mi-am cumparat un test de sarcina. L-am facut dimineata, l-am pus pe masina de spalat fara nici un interes pentru ca stiam rezultatul si cand sa ies din baie am zis sa-l iau de acolo sa-l aruc si ce credeti 2 LINIUTE . Am mers imediat la doctor sa vad daca este bine si uite asa dupa 9 luni groaznice (multe iminente de avort, spitalizari multe ), a venit cel mai frumos si dulce bebe din lume . Acum are 8 luni si este super bebe: 11 kg si 76 cm

Sanatate maxima !!!

Edi (01.08.2005)


Mari,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laureta spune:

quote:
Originally posted by anis

Eu uram testele de sarcina.Imi ieseau numai negativ.Si asta vreme de vreo 4 ani.Desi dr nu ne-au gasit nimik ,eu nu ramaneam insarcinata.
Pana la urma am facut FIv, desi la FIv se face obligatoriu testul de sange,n-am mai avut rabdare si am facut un test de sarcina normal..tremur si acum cand ma gandesc ...ca am vazut si a doua liniuta.E, pana in luna a 3-a eu tot faceam teste de sarcina..parca nu imi venea sa cred si cand vedeam a doua liniuta ma linisteam


AniS si Ingrid *** ingerashul ce mi l-a trimis Dumnezeu *** (2 august 2005)
"Happiness is like perfume,you can't pour on others without getting a few drops on yourself."



Ma recunosc in ce spui.Facut primul test,pozitiv mediu.Dupa 2 zile alt test,la fel.Dupa inca 2 zile test de sange ,sarcina 5 saptamani jumatate.Inca 3 zile,alt test foarte pozitiv.
Sa mai spun ca au mai urmat inca 2 teste?



Laureta si galusca Inisa(10 iunie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viermisor spune:

Nici mie nu-mi venea sa cred cand am vazut a doua liniuta roz. Am facut 5 teste sa ma conving si m-am linistit numai cand am vazut imimioara la eco. 3 mi le-a cumparat sotul, ma apuca rasul cand il vedeam cu ce vine de la servici si tot nu avea incredere in ele.
A fost prima oara cand l-am vazut plangand, desi se astepta, cand am venit de la ginecolog. A fost frumos... ce vremuri!



Mari & Bianca(18.07.2004)

Oamenii uita ce ai zis sau ce ai facut, dar nu uita niciodata cum i-ai facut sa se simta.

http://community.webshots.com/user/viermisor100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Eu am facut un sigur test in 3 ani de tratamente.. Eram in luna in care ma pregateam sa fac prima injectie pentru al doilea FIV (fertilizare in vitro), asteptam menstruatia sa incep si... era ceva ciudat la mijloc, observasem niste shimbari si incet-incet imi incoltise ideea sa fac un test de sarcina.. Sotul meu a sarit ca ars.. c-am innebunit, ca n-are cum sa fie, etc.. Dar incepuse sa ma obsedeze si desi eram in ziua 29, m-am imbracat si m-am dus pana la Cora (e la 2 minute de noi) si am luat un test de sarcina. Am venit acasa glont, m-am dus la baie si ... POZITIV!!! A fost cel mai frumos moment din viata mea! Vroiam sa rad, sa tip, sa sar in sus, sa ies pe strazi, sa mut muntii.. dar in acelasi timp imi era teama sa ma gandesc sa nu sperii minunea! ..


www.dropshots.com/laurentiub" target="_blank">sunt iute, nu ma prinde nimeni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aime spune:

In 7 ani de tratamente am facut 2 teste de sarcina...primul pe la inceputul tratamentelor...la o intarziere de 3 saptamani, test negativ ....apoi de-a lungul anilor n-am mai facut ptr ca blestematii de rushi soseau cu o precizieeeee ....al doilea test, pozitiv mi l-a adus pe Vladimir in 2004, cand ma gandeam mai putin ca va fi un bebe...nu mai descriu reactia la vederea celor 2 linii ...acum "liniile" au 1 an si 5 luni si e viata noastra, e un mic duracell, drag si scump

aime si Vladimir in aprilie

Mergi la inceput