Hmm...Testele de sarcina

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns July25 spune:




Emotionant tot ce ati scris.
Eu una, pana acum cateva luni, aveam sentimente amestecate cu privire la testele de sarcina. Pt.ca, atunci cand imi doream sa fiu insarcinata,aparea o singura liniutza roz si cand nu doream apareau doua ( asta s-a intamplat de doua ori, sarcini pe care le-am si pierdut- avort spontan- si dupa care am plans de nu am mai putut- ma gandeam ca este pedeapsa de la Dumnezeu pt.ca nu mi-am dorit sarcinile respective )cu o singura exceptie, cand eram insarcinata cu Andrei si imi doream un bb tare-tare. Asta pana in noiembrie cand am inceput sa ma simt ciudat si desi mai erau cateva zile pana cand ar fi trebuit sa fiu la menstruatie m-am dus si mi-am cumparat un test care a iesit pozitiv. Il pastrez si acum si am spus ca o sa il arat lui fii-mea cand o sa fie destul de mare sa inteleaga. Deci la mine testele au fost corecte 100%.

July25,cu bb Maria in burtica si Andrei (30.11.1996)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

primul test de sarcina mi l-am facut intr-o luna cind imi intirzia ciclul si desi foloseam metode contraceptive, dupa 1 saptamina de intirziere am facut testul, era negativ, a -2-a zi mi-a venit ciclul, era bine ptr ca nu ne doream atunci copil. al doilea test l-am facut cind ne-am dorit primul copil, si spre bucuria noastra a iesit pozitiv(il am si acuma) iar al -3-lea test l-am facut cind alaptam ca nu-mi venea ciclul, si desi foloseam din nou metode contraceptive, dupa 1 saptamina de intirziere....era negativ testul a -2a zi mi-a venit ciclul! eu am incredere in teste daca sint folosite cum trebuie sint fiabile.

Flavia, mama lui Dominic 17 mai 2004
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/sgflavia/album?.dir=/f878
http://community.webshots.com/user/pepsidominic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malla spune:

Am cumparat 3 teste de sarcina de la farmacie si mi-au iesit negative...Apoi am facut unul de la americani(lucram la o fundatie sponzorizata de ei), si mi-a iesit pozitiv. Eram fericita si plandeam de fericire, dar nu puteam crede suta la suta pt. ca testele acelea ale lor erau expirate...Apoi, am mai cumparat din acelea romanesti, degeaba imi iesea negativ... paralel faceam si teste de la americani si imi ieseau pozitive. Am facut cred peste 70 de teste, erau din belsug...
Ca sa aflu mai tarziu oleaca ca intr-adevar sunt insarcinata... asa ca lucrul romanesc e ca ceaiul, si ala strain desi expirat, e bun!
eu plangeam tot timpul si cand credeam ca sunt insarcinata(de fericire), si cand credeam ca nu-s(de suparare)...
Apropo: am fost la ecograf si mi s-a zis ca nu-s insarcinata, era prea mic sa se vada!

Adinella

"Cand Dumnezeu este cu tine, nimeni nu poate sta imptriva ta"!

Andrei si Adriana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alé spune:

Hehe, noi am incercat sa facem un bb doi ani si jumatate. Muuuuulte teste am facut si mai toate negative. Ciudat mi se pare altceva, insa, cind ma uit inapoi. Niciodata, in cei doi ani, n-am simtit ca sint insarcinata, si asteptam de la teste sa-mi spuna ca ma insel.

Anul acesta, de ziua mea, desi n-aveam nici un simptom de sarcina, stiam in sufletul meu ca sint insarcinata. Am facut un test in ziua 3-a de intarziere si a iesit mediu pozitiv. Orice femeie in locul meu ar fi repetat testul in urmatoarele zile: io , nimic! a fost singurul test pe care l-am facut, nici de singe nu mi-am facut... Am asteptat 2 saptamani ca sa ma duc la eco, doar ca sa fiu sigura ca bb e in uter si nu pe-alaturi.

Desi n-as fi crezut niciodata despre mine ca pot fi atit de calma, dupa ce am asteptat atit, din momentul in care am fost sigura ca bb e in burtica, n-am mai avut nici o grija. In gluma, spun despre mine ca m-am lobotomizat...

Acum nu-mi doresc decit sa duc sarcina la bun sfarsit si sa ma vad cu bb in brate, caci avem ceva probleme si nimeni nu stie de ce.


Toate lucrurile se intampla cu un scop | 17+ | Alé

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns July25 spune:




adinell, tari americanii astia, domne' !

July25,cu bb Maria in burtica si Andrei (30.11.1996)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulyp spune:

Eu nu mai am incredere deloc in testele astea romanesti de sarcina.
Sa va spun si de ce: Dupa ce mi-a intarziat ciclul vreo sapt. cumpar un test sa il fac. Spre linistea mea atunci a iesit negativ asa cum ma asteptam pt. ca tot timpul ne-am ferit. Totusi ciclul nu venea. Eu incepusem deja sa ma gandesc ca mai mult ca sigur sunt pt. ca niciodata nu mi-a intarziat fara un motiv intemeiat. Deci, dupa cateva zile mai cumpar un test care iese tot negativ. Ma programez atunci la gineco peste alte cateva zile unde mi se spune ca daca e sa fiu gravida e sarcina prea mica si nu se poate confirma si sa revin peste 2 sapt. Ma programez si la eco si surpriza: acolo in burtica era un bebe care initial a creat cateva discutii iar acum ne rugam sa nu fie grabit si sa se nasca la termen.

Aura sapt. 33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vas spune:

eu am sa ma duc azi sa-mi cumpar unul. vad ca se trece destul de rar pe aici dar tot am sa va scriu rezultatul, cu toate ca stiu ca e prea devreme dar simt eu ceva special pentru burtica mea.
va pup si va doresc bebeci frumosi si sanatosi.

da da da

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andutzy spune:

Hai sa scriu si eu despre experientele mele in teste.Am pierdut 2 sarcini inainte sa-l am pe Dragos, sarcini la care testele ieseau nsa nu f clar pozitive, adica exista a doua linie dar clar mai stearsa decat prima. Ce mai, eram disperata, faceam nu stiu cate, doar doar sa fi iesit si ele mai clare. Cand am ramas cu Dragoselu nici nu mai vroiam sa raman gravida vroiam sa ma apuc de analize mai complexe si culmea, atunci am facut 2 sau 3 teste si toate au iesit CLAR POZITIVE!!! Insa daca la celelalte sarcini le pastram in speranta ca in timp le voi arata puiului meu, dintr-o superstitie parca pe astea nu l-am mai pastrat...

Andra si Dragos Alexandru - 31.05.2005

Dragoselu si noi (familie, prieteni, etc)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanae spune:


Noi am asteptat mult timp ca sa raman insarcinata imi doream inca un copilas, deja devenise obsesie acest lucru.In iarna am racit groaznic, iar in momentul cand a trebuit sa iau tratamentul m-am gandit ca daca sunt insarcinata ar putea afecta bebele.Nimeni nu pricepea ce am de am renuntat la tratament, m-am chinut cu naturisme dar s-a dovedit ca am avut dreptate.La 2 saptamani am facut testul si n-a foat o surpriza pt. mine cand au aparut 2 liniute.

Roxana + Diana (8.05.2002)+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msemcu spune:

Dar ia spuneti fetelor, care sunt marcile pe care le preferati? Din cate am vazut pana acum, cele romanesti nu prea sunt corecte, dar poate imi dati si niste nume concrete, ca sa stim ce sa cautam cand o fi cazul!

Multumesc.
Mari

Mergi la inceput