Cate kg aveti la 6 luni de sarcina?

Cate kg aveti la 6 luni de sarcina? | Autor: A.C

Link direct la acest mesaj

Buna, fetelor.Cum stati cu kg la 6 luni? Eu miercuri fac 6 luni jumate si la 6 luni luasem deja 6,5 kg. E bine? E rau? Cred ca in ultimele 2 luni se ia cel mai mult, nu?Voi ce ziceti?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Roxana Claudia spune:

Eu zic ca esti in grafic..Am inteles ca pana la sfarsitul sarcinii trebuie sa iei pana in 15 kg (asa ar fi indicat in cartile de specialitate). In sa dr. mea mi-a spus ca reperul respectiv nu este pt mamicile europene, pentru care media este de 20. Si, ca sa ai un terme de comparatie.....eu sunt la 30 sapt. si am luat cam 15,5 kg. Adica f mult. Si eu ma comparam cu toate fetele pana nu demult si facusem o obsesie din asta (mai ales ca am plecat de la 50 kg), insa nu mai vreau sa ma stresez..vad eu ce fac dupa. Am fost si la nutritionist in urma cu 1,5 luni si de atunci incerc sa-i urmez sfaturile...insa tot am "castigat" in greutate. Eu zic sa mananci sanantos si calitativ..nu cantitativ!!

Numai bine!

Roxana Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_1976 spune:

Buna!
Eu am impresia ca nr.recomndat de kg difera de la tara la tara.
Cumnata mea care este moasa in Marea Britanie mi-a spus ca ideal ar fi sa punem in jur de 10 kg pe tot parcursul sarcinii,insa aici in Suedia am primit multe brosuri si brosurele din care reiese ca nr.kg "ideal" depinde de greutatea ta initiala(adica de cit aveai inainte de a ramine gravi)

Astfel daca suntem mai plinute inainte de sarcina,ar fi indicat sa punem doar 7-10kg,daca avem o greutate normala 10-14 kg sunt ok,iar daca suntem subtirele 12-16 kg.

Aici suntem informati ca in general dupa nasterea naturala dispar 6-7 kg automat.Am auzit insa cazuri cind la iesirea din spital mamele au dat jos peste 10 kg!

Cu toate astea,nu ar trebui sa te iei prea mult dupa grafice,fiecare organism este diferit si de aceea nu se comporta intodeauna dupa standarde.

Iti doresc o sarcina fara probleme si o nastere usoara
Mariana
mama Monicai(1998),a lui Matei(2001)si a lui Markus(2006)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen_ardelean spune:

Noi avem 27 de saptamani si avem in plus 7 kg. La prima sarcina am avut 19 in plus( plecasem de la 48) si la iesirea din spital mai aveam 9( nastere normala), iar dupa 4 luni, 2, cu alaptat exclusiv...Sunteti ok...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Eu la 6 luni de sarcina aveam 57 Kg, adica pusesem pe mine 13 kg. Acum la 32 saptamani am deja 16 Kg, ceea ce conform graficelor este foarte mult. dar ce nu spun graficele astea este faptul ca asa "grasa" cum sunt, adica 60 Kg, sunt mai activa decat orice persoana care nu este gravida . E clar ca hormonal se schimba multe, unele in bine altele in rau. Acum daca ma intrebi cum asa vrea sa fiu dupa nastere, adica slaba moarta dar si fara vlaga sau mai plinuta dar plina de enrgie, nu as stii sa-ti raspund. Daca esti curioasa uitat-te la pozele mele, la "gravidutza" si ai sa intelegi la ce ma refer .

[poze carmina
intalnire burtici
http://tickers.tickerfactory.com/ezt/d/1;20719;104/st/20060516/dt/7/k/2312/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana Claudia spune:

La urma urmelor e important ca bb sa fie sanatos, pentru ca oricat ai incerca sa controlezi greutatea in sarcina tot te vei ingrasa. E ceva natural, si mai toate prietenele, cunostintele mi-au spus ca in cele 2 luni de dupa nastere...aproape toate kg adunate ca atata truda se vor topi in mod miraculos. Sa ne concentram asupra sanatatii noastre in primul rand, sa ne alimentam astfel incat sa nu fim deficitare in calciu, magneziu, fier sau alte vitamine care il ajuta pe bb sa se dezvolte armonios. Apoi..vedem ce mai e de facut..schimbam intre noi tectici de eliminare a celulitei si a grasimilor..

Roxana Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Roxana Claudia sunt de acord cu tine 100%. Si da, este adevarat ca nu am putut sa-mi controlez, este si greu de altfel, greutatea in sarcina. Mi-a fost teama sa tin cure si diete acum asa ca am preferat sa las organismul sa faca ce stie el mai bine si daca asta a crezut el de cuviinta , deh eu ce sa fac ?

[poze carmina
intalnire burtici
http://tickers.tickerfactory.com/ezt/d/1;20719;104/st/20060516/dt/7/k/2312/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana Claudia spune:

Sotul meu zice ca sunt pufoasa, eu mai degraba ma plang atunci cand am carcei noaptea (stiu ca iar sunt in deficit cu magneziul) sau cand nu am reusit sa consum suficiete lactate. As minti sa spun ca nu ma intereseaza deloc, de exemplu nu mai mananc prajeli (of ce-mi placeau ), laptele si iaurturile incerc sa le iau fara multe grasimi ( eu beam numai de 3,5% ), mananc multe fructe si am trecut pe paine neagra; cerealele integrale sunt o o constanta in alimentatia mea zilnica. Deci sanantos mananc, dar tot am asimilat. Asta e! Mai depinde si de "modelul" din familie, mi-a spus nutritionista. Mama a avut o burta cat toate zilele, eu cu cine sa seman??


Roxana Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Roxana, ai grija la painea neagra ca da niste arsuri.....mama, mama, te omoara. Mai bine ia paine alba si prajeste-o la toaster si mananca mai putina daca ti-e teama ca te ingrasi. Insa eu zic sa asteptam pana dupa nastere cu dietele pt. ca daca manac acum o pizza imediat se vede in schimb cand nu eram gravi puteam sa mananc si 3 pe zi si nu conta. Asa ca ce mi se paote spune despre asta? E clar ca tine doar de sarcina.

[poze carmina
intalnire burtici
http://tickers.tickerfactory.com/ezt/d/1;20719;104/st/20060516/dt/7/k/2312/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana Claudia spune:

Carminuta merci de sfat...credeam ca e mai sanantos si pentru bb. O sa incerc sa o elimin. Numai arsurle imi mai lipsesc acum....Nu tin dieta..chiar deloc, insa incerc sa mananc mai sanatos decat inainte, pentru "Lungan", iar daca mai elimin si din grasimi cu atat mai bine. Stii ce ma gandesc..cred ca si Materna aia a avut o contributie la cele 16 kg "castigate". Dar, dupa cum ziceam, ce mai conteaza, bb sa fie sanantos. Mami se poate descurca singurica...

Roxana Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amabella spune:

Fetelor, eu sunt ingrozita!!! M-am suit azi dimineata pe cantar si am constatat ca am luat 12 kg si am numai 24 de saptamani incheiate! Recunosc ca nu prea am avut grija la ce mananc, ca eu de ani de zile tot imi numar caloriile si m-am cam saturat. Asa ca mi-am zis ca macar cat sunt insarcinata sa fiu si eu om normal. Nu am mancat mult, ca nu pot, am stomacul mic in urma vesnicelor mele regimuri, dar nu m-am dat in laturi de la nimic: prajeli, dulciuri, paste. De vreo 2 saptamani am renuntat la paste si prajeli, cu dulciurile mai greu, dar cand am vazut cat am luat, pur si simplu m-am ingrozit! Pai inseamna ca pana nasc trec de 20! Nu stiu ce sa mai fac. Aveti sa-mi dati vreun sfat?
Eu sunt foarte hotarata ca de azi sa o trec exclusiv pe lactate slabe, piept de pui la gratar, legume si fructe din belsug si cam atat. Si mai vreau si sa ma apuc de pedalat zilnic la bicicleta de apartament. Credeti ca ar fi vreo problema pentru bb? Credeti ca exista vreo sansa sa nu mai iau nimic macar 2 saptamani?

Amabella 24+

Mergi la inceput