Infectii urinare

Infectii urinare | Autor: Myra30

Link direct la acest mesaj

Buna,
Cu siguranta v-ati confruntat si voi cu asta...sunt in sapatamna a 12-a de sarcina si m-am pricopsit cu o infectie urinara. Medicul mi-a recomandat acid nalidixic (care bineinteles este interzis in primul trimestru de sarcina). Am incercat sa aman tratamentul, dar lucrurile s-au complicat asa incat nu mi s-a dat de ales...astept sfaturi de la voi. O zi frumoasa tuturor!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Poti bea ceai de cozi de cirese si de matase de porumb la greu.Nu fac rau la bb..
Multa sanatate.
Cel mai bine,fa-ti o urocultura si antibiograma,si apoi sa-ti prescrie ceva?Daca insa,ai facut asta si ti-a prescris acid nalidixic ,nu stiu ce sa mai zic..sa mai consulti si alt medic?Pana atunci incearca cu ceaiurile.
pupici.

Edit:Off stai ca m-am grabit cu raspunsul..pana la urma ce sfaturi vrei?ai luat trat.ala si ti-e frica sa nu fi patit bb ceva ori ti-e frica sa-l iei si nu sti cum sa scapi de infectie?
Edit 2..ca-s ametita..bine ai venit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raalucutza spune:

MYRA schimba doctorul!sunt tratamente pt asa ceva care nu sunt daunatoare bebelusului!mergi la un ginecolog si iti recomanda el altceva!nu esti singura care are infectie urinara!si ce s-ar intampla daca toate femeile ar lua tratament nepotrivit???ar pierde toate sarcina???!!nu lua nimic contraindicat in sarcina!PAREREA MEA!

RALUCA 24+ http://community.webshots.com./user/raalucutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Eu am luat ampicilina 10 zile pt infectie urinara, dar era ultimul trimestru, in sarcina cu Mara. Poti lua amplicilina, in prima sarcina (cu Matei)am luat pentru un titru marit de Listeria...

Claudia, Matei (15.12.2003) si Mara (30.08.2005)
Poze Mara si Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anairda36 spune:

Si eu am avut infectie urinara si am facut tratament 7 zile cu antibiotic. Exista antibiotice speciale pentru acest tip de infectii si care nu sunt periculoase pentru sarcina. Mergi urgent la un alt medic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariana spune:

Asa e, schimba doctorul! Si nu amana prea mult, ceva tot trebuie sa faci si decat sa ajungi la complicatii si sa nu mai poti tine sarcina mai bine mergi de urgenta la un medic care sa-ti dea un tratament potrivit.

Si bea foarte multe lichide, trebuie minim 2 L pe zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_Ioana spune:

Fetelor, ma bag si eu sa va intreb, ca sunt stresata si nu stiu ce sa fac: de 2 zile, seara ma inteapa burta jos, nu stiu daca e infectie urinara sau ce o fi, nu am ajuns la dr inca, dar sunt tare ingrijorata....
Oi fi racit? Mentionez ca nu e vb de efort, azi de ex am stat mai mult in pat si totusi acum seara iar m-a luat intepatura..am pus Scopantil si am luat No-spa...va multumesc anticipat pt raspunsuri


Cristina 18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raalucutza spune:

CRISTINA si mie mi s-a intamplat dar eu am asteptat cuminte cateva zile si durerea a cedat!sunt ligamentele si uterul care cresc in tine!la mine asa a fost!acum creste tot in tine si e normal sa fie un discomfort!mai stai in pat cateva zile si daca nu iti revii consulta medicul!

RALUCA 25+ http://community.webshots.com./user/raalucutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_Ioana spune:

Saru'mana mult, Raalucutza, chiar ma panicasem...faza ciudata este ca daca reusesc sa merg la toaleta imi trece dupa...or fi ligamentele si poate si consipatia....ca apasa toate pe mine acolo...

Cristina 18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona71 spune:

[ Buna !
Eu am o altfel de probl care ma macina de 1 sapt...Sunt in 8 sapt si am facut analz unde a rezultat o vaginita care treb trat cu un antibiotic.Nu am dormit trei nopti...Pe instructiunii scria sa nu fie administrate in timpul sarc si mai ales nu in primele 3 luni.Am fost din nou la dc meu care mi-a explicat ca e mai important sa trat infectia si ca asa scrie pe toate medic dar acesta(arilin)se poatze luat nu sunt probl pt bb-.
Cu frica in san am inceput sa le iau si am avut incredere in medicul meu.Am gresit????Sper ca nu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alionushca spune:

Ramona71 eu as mai consulta un medic- de ex. dr. meu ( cel nou, ca ultimul mi-a dat un tratament cu antibiotice interzise in sarcina) - este de parerea urmatoare - daca infectia sau de ex. aceasi candodoza nu te deranjaza, in sens ca nu iti produce mincarimi, usturimi sau alte simptome si plus la toate nu afecteaza fatul, pentru ca vaginita de ex nu este o infectie sau altceva care sa treaca prin placenta si oricum ea se datoreaza slabirii sistemului imun in timpul sarcinii, atunci nu este nevoie sa tratm macar pina in saptamina 18- 20.

Eu am ureaplasma si candidoza, plus gardenerela - un buchetel intreg - dar nu ma deranjeaza, ecestea nu afecteaza fatul - si acum la 14 saptamini nu am voie sa iau medicamente, chiar daca se zice ca sunt permise in sarcina - decizia medicului a fost sa le lasam sa mai ,, traiasca,,.

Eu am sa repet analizele la 20 sapt. si atunci vedem daca le tratam -la tine termenul e prea micut ca sa dai cu antibiotice - tu vezi ce faci si cum faci - sa stii exista doua categorii de doctori - una care trateaza tot ce se misca in sarcina, adeptii medicamentelor cit mai multe si altii care prescriu med. doar cind este strict necesar, de ex. chiar aceleasi hlamidii care se permit a fi tratate doar dupa 20 saptamini, infectie care nu afecteaza fatul - sunt destepti care o trateaza si pe la 10 saptamini.

Si mai este o fraza care imi place - ,,se administreaza medicamentul doar in situatia in care avantajul adus mamei este mai mare decit riscul adus fatului,, - atunci apare intrebarea de ce sa administram medicamente atunci cind o infectie sau alta nu prezinta probleme pentru mama si nici pentru fat.

Ramona71 eu stiu cum te simit tu - eu cind am aflat de infectia am fost intr-o stare de stres continua - am rasfoit netul in lung si in latsi plus ce mi-a spus medicul m-am linistita, doar un singur lucru m-ar speria acum - infectia urinara - aceasta trebuie tratat daca este depistat, pentru asta trebuie de facut griji.



Aliona

Mergi la inceput